Cook County scoreboard for Thursday, Jan. 9

 
Updated 1/9/2020 10:26 PM

To report scores:

Coaches, please report all scores to the Daily Herald Cook County office by e-mailing prepsports@dailyherald.com.

                                                                                                                                                                                                                       
 

Boys basketball

Thursday's results

Elgin Academy 73, Christian Liberty 46

Christian Liberty -- B. Aiello 6 1-2 19, Elleson 1 0-0 3, Veigel 3 0-0 7, T. Bennett 3 0-0 6, Litzenburger 2 0-0 5, L. Bennett 1 0-0 3, T. Aiello 2 0-0 4. Totals 18 1-2 46.

Elgin Academy -- Rodriguez 4 0-0 11, Gonzalez 1 0-0 2, Haith 4 2-2 12, Basa 4 1-2 11, Ellis 2 0-0 4, Saurer 2 6-10 10, Agno 2 0-0 5, Zonts 1 0-0 2, Peagues 8 0-2 16. Totals 28 9-17 46.

Christian Liberty 8 14 16 10 --46

Elgin Academy 11 21 17 24 --73

3-point baskets: CL -- B. Aiello 5, Elleson, Veigel, Litzenburger, L. Bennett; EA -- Rodriguez 3, Haith 2, Basa 2.

Wrestling

Thursday's results

Barrington 50 Conant 13

106: Jones (B) d. Santangelo; 113: Beers (B) d. Fioravanti 5-0; 120: Hoeft (C) d. Fata 13-2; 126: Chapa (B) d. Floyd 3-0; 132: Allegretti (B) d. Braun 3-1; 138: C.J. Gilbert (C) d. Fier 11-5; 145: Cysewski (B) p. Maiorello 3:26; 152: Kane (C) p. Conover 1:59; 160: Conway (B) d. K. Gilbert 4-0; 170: Rasmussen (B) d. Hominac DQ; 182: Hartman (B) p. Hernandez 0:45; 195: Lehmann (B) d. Chang 10-4; 220: Roper (B) p. Rickert 1:49; 285:

by signing up you agree to our terms of service
                                                                                                                                                                                                                       
 

Girls basketball

Thursday's results

Lake Forest 45, St. Viator 32

St. Viator -- Ahram 6 1-1 15, Horbach 2 0-0 4, Peterson 2 2-2 8, Bergstrom 1 2-2 5. Totals 11 5-5 32.

3-point baskets: Ahram 3, Peterson 2, Bergstrom

Upcoming events

tODAY

Boys basketball

Barrington at Fremd, 6 p.m.

Elk Grove at Buffalo Grove, 6 p.m.

Hersey at Rolling Meadows, 6 p.m.

Hoffman Estates at Conant, 6 p.m.

Prospect at Wheeling, 6 p.m.

Schaumburg at Palatine, 6 p.m.

Leyden at Hinsdale South, 7:30 p.m.

Maine East at Deerfield, 7:30 p.m.

Maine South at Vernon Hills, 7 p.m.

Schaumburg Christian at IMSA, 2 p.m.

St. Viator at Notre Dame, 7 p.m.

Boys swimming

Conant at Palatine, 4:45 p.m.

Fremd at Schaumburg, 4:45 p.m.

                                                                                                                                                                                                                       
 

Hersey at Buffalo Grove, 4:45 p.m.

Hoffman Estates at Barrington, 5 p.m.

Rolling Meadows at Prospect, 4:45 p.m.

Wheeling at Elk Grove, 4:45 p.m.

Leyden at Proviso West, 5 p.m.

Maine South at New Trier, 5:30 p.m.

Maine West at Vernon Hills, 5 p.m.

Wrestling

Buffalo Grove at Elk Grove, 6 p.m.

Conant at Hoffman Estates, 6 p.m.

4Evanston at Maine South, 6 p.m.

Fremd at Barrington, 6 p.m.

Palatine at Schaumburg, 6 p.m.

Rolling Meadows at Hersey, 6 p.m.

Wheeling at Prospect, 6 p.m.

Maine East at Deerfield, 6 p.m.

Maine West at Niles North, 6 p.m.

Girls basketball

Barrington at Fremd, 7:30 p.m.

Elk Grove at Buffalo Grove, 7:30 p.m.

Hersey at Rolling Meadows, 7:30 p.m.

Hoffman Estates at Conant, 7:30 p.m.

Prospect at Wheeling, 7:30 p.m.

Schaumburg at Palatine, 7:30 p.m.

Christian Liberty at Alden-Hebron, 7 p.m.

Deerfield at Maine East, 7 p.m.

Hinsdale South at Leyden, 7:30 p.m.

Vernon Hills at Maine West, 7 p.m.

Saturday, JANUARY 11

Boys basketball

At DePaul Prep

St. Viator vs. Loyola, 2 p.m.

At St. Joseph-Ogden

Maine South vs. Normal Community, 6:30 p.m.

Other games

Barrington at Lake Zurich, 6 p.m.

Conant at Hinsdale South, 6 p.m.

Downers Grove South at Maine West, 4:30 p.m.

Glenbrook North at Buffalo Grove, 4:30 p.m.

Naperville Central at Elk Grove, 6 p.m.

Niles West at Maine East, 4:30 p.m.

Palatine at Glenbrook South, 2 p.m.

Boys swimming

Elk Grove invitational (Hoffman Estates, Maine South, 5 others), 11 a.m.

Hinsdale South invitational (Barrington), 8 a.m.

Maine South relays (Conant, Prospect), 1 p.m.

New Trier invitational (Prospect, 18 others), 9 a.m.

Wrestling

Batavia quad (Maine West, Schaumburg, 3 others), 10 a.m.

Fremd triple dual (Lincoln-Way Central) 9 a.m.

Hoffman Estates quad (Rolling Meadows), 9 a.m.

Leyden invitational (Conant, Maine East), 9 a.m.

Lincoln-Way Central mega duals (Barrington), 9 a.m.

Mega dual (Maine South), 9 a.m.

Prospect quad, 9 a.m.

Wheeling quad, 9 a.m.

Elk Grove at Glenbard West, 8:30 a.m.

St. Viator at Round Lake, 9 a.m.

Girls basketball

Leyden at Morton, 6:30 p.m.

St. Francis at St. Viator, 2 p.m.

Girls bowling

Prospect invitational (Buffalo Grove, Conant, Elk Grove, Fremd, Hoffman Estates, Hersey, Leyden, Palatine, Prospect, Rolling Meadows, Schaumburg), 8:30 a.m. (Brunswick Zone, Mount Prospect)

Girls gymnastics

Evanston invitational (Maine South), 1 p.m.

Lake Forest invitational (Conant), 3 p.m.

Naperville North invitational (Hersey, Palatine, Prospect), 1 p.m.

SUnday, January 12

Boys basketball

Thornton Fractional North shootout (Maine South), TBD

Monday, January 13

Boys basketball

Lake Zurich MLK Tournament

Cary-Grove at Buffalo Grove, 7 p.m.

Other games

Schaumburg at Prospect, 7 p.m.

Girls basketball

Hoffman Estates at Maine East, 7:30 p.m.

Mooseheart at Schaumburg Christian, 5 p.m.

South Beloit at Christian Liberty, 5:30 p.m.

Girls bowling

Mid-Suburban League at Arlington Lanes

Buffalo Grove vs. Schaumburg, 4:45 p.m.

Conant vs. Elk Grove, 4:45 p.m.

Fremd at Barrington, 4:45 p.m.

Hersey vs. Prospect, 4:45 p.m.

Hoffman Estates vs. Palatine, 4:45 p.m.

Rolling Meadow vs. Wheeling, 4:45 p.m.

Girls gymnastics

Wheeling, Maine East, 5:30 p.m.

tuesday, JANUARY 14

Boys basketball

Conant at Lake Park, 7:15 p.m.

Grant at Barrington, 7 p.m.

Hersey at Geneva, 7 p.m.

Leyden at Proviso East, 7:30 p.m.

Maine West at Prospect, 7 p.m.

Mooseheart at Schaumburg Christian, 7 p.m.

Notre Dame at Fremd, 6:30 p.m.

South Beloit at Christian Liberty, 2 p.m.

Girls basketball

Barrington at Schaumburg, 7:30 p.m.

Buffalo Grove at Rolling Meadows, 7:30 p.m.

Fremd at Hoffman Estates, 7:30 p.m.

Palatine at Conant, 7:30 p.m.

Prospect at Elk Grove, 7:30 p.m.

Wheeling at Hersey, 7:30 p.m.

Christian Liberty at Hiawatha, 6:30 p.m.

Girls bowling

Leyden at Addison Trail, 4 p.m.

Girls gymnastics

Hersey, Rolling Meadows at Wheeling, 6:30 p.m.

Maine West at Highland Park, 5:30 p.m.

New Trier at Maine South, 5:30 p.m.

wednesday, JANUARY 15

Boys basketball

Hoffman Estates at Francis Parker, 7 p.m.

Wrestling

Wheeling at Elk Grove, 6 p.m.

Girls basketball

Proviso East at Leyden, 6 p.m.

Girls bowling

Mid-Suburban League at Arlington Lanes

Barrington vs. Palatine, 4:45 p.m.

Buffalo Grove vs. Hoffman Estates, 4:45 p.m.

Conant vs. Prospect, 4:45 p.m.

Elk Grove vs. Rolling Meadows, 4:45 p.m.

Fremd vs. Schaumburg, 4:45 p.m.

Hersey vs. Wheeling, 4:45 p.m.

Girls gymnastics

Barrington, Conant at Schaumburg, 6 p.m.

Buffalo Grove, Hoffman Estates at Prospect, 6 p.m.

Fremd at Elk Grove, 6 p.m.

0 Comments
                                                                                                                                                                                                                       
 
Article Comments ()
Guidelines: Keep it civil and on topic; no profanity, vulgarity, slurs or personal attacks. People who harass others or joke about tragedies will be blocked. If a comment violates these standards or our terms of service, click the X in the upper right corner of the comment box. To find our more, read our FAQ.