A summary of Daily Herald endorsements in the fall General Election.
In-person voting for the General Election will take place Tuesday at polling places throughout the suburbs. Here is a summary of Daily Herald endorsements in contested races of local interest. The full text of individual endorsement editorials can be found at www.dailyherald.com/topics/editorials.
U.S. President
Joe Biden
U.S. Senate
Congress
5th District - Mike Quigley
6th District - Sean Casten
8th District - Raja Krishnamoorthi
9th District - No endorsement
10th District - Brad Schneider
11th District - Bill Foster
14th District - Lauren Underwood
State Legislature
House of Representatives
17th District - Jennifer Gong-Gershowitz
18th District - Robyn Gabel
20th District - No endorsement
49th District - Maura Hirschauer
56th District - Michelle Mussman
45th District - Seth Lewis
50th District - Keith Wheeler
51st District - Mary Edly Allen
41st District - Grant Wehrli
42nd District - Amy L. Grant
47th District - Deanne Mazzochi
48th District - Terra Costa Howard
52nd District - Martin McLaughlin
54th District - Tom Morrison
61st District - Dan Yost
62nd District - Jim Walsh
63rd District - Brian Sager
64th District - Tom Weber
65th District - Dan Ugaste
66th District - Suzanne M. Ness
70th District - Jeff Keicher
77th District - Kathleen Willis
81st District - Laura Hois
83rd District - Barbara Hernandez
Senate
25th District - Karina Villa
31st District - Melinda Bush
Cook County
State's Attorney - Patrick W. "Pat" O'Brien
Clerk of the Circuit Court - Iris Y. Martinez
Board of Review, 1st District - Dan Patlak
DuPage County
Coroner - Richard Jorgensen
Auditor - Bob Grogan
Recorder of Deeds - Babette Holder Youngberg
Circuit Court Clerk - Chris Kachiroubas
County Board, Dist. 1 - Donald E. Puchalski
County Board, Dist. 2 - Paula Deacon Garcia
County Board, Dist. 3 - Brian J. Krajewski
County Board, Dist. 4 - Tim Elliott
County Board, Dist. 5 - Amy Chavez
County Board, Dist. 6 - Robert L. "Bob" Larsen
Forest Preserve, Dist. 2 - Tina Tyson-Dunne
Forest Preserve, Dist. 4 - Tim Whelan
Forest Preserve, Dist. 5 - Mary Lou Wehrli
Kane County
Board Chairman - David J. Rickert
State's Attorney - Robert "Bob" Spence
Auditor - Terry Hunt
Recorder of Deeds - Sandy Wegman
Clerk of the Circuit Court - Theresa Barreiro
County board District 4 - Tracy Miller
County board District 10 - David J. Brown
County board District 12 - Kenneth C. Shepro
County board District 14 - Mark Davoust
County board District 16 - Michael J. Kenyon
County board District 18 - Andrew E. "Drew" Frasz
County board District 20 - Cherryl Strathmann
County board District 22 - Douglas J. Scheflow
County board District 24 - Jarett Sanchez
Lake County
State's Attorney - Michael G. "Mike" Nerheim
Coroner - Howard Cooper
Recorder of Deeds - Mary Ellen Vanderventer
Clerk of the Circuit Court - Erin Cartwright Weinstein
County board - Linda Pederson
County board - Steve Carlson
County board - Sandra (Sandy) Hart
County board District 16 - John C. Frazier
County board District 20 - Marah Altenberg
McHenry County
Chairman - Mike Buehler
Coroner - Michael Rein
County Board Dist. 1 - Tom Wilbeck; Yvonne Barnes
County Board Dist. 2 - Jeffrey Thorsen; John Reinert
County Board Dist. 5 - Paula Yenson, Michael Skala
Referendums
Amend state constitution to allow graduated income tax: No
Eliminate Elk Grove Township road district: Yes
Itasca Elementary Dist. 10 construction plan: Yes
Winfield Elementary Dist. 34 upgrades: Yes
Dundee Township tax-rate
increase: Yes
Merge Lake County clerk, recorder's offices: Yes