Cook County scoreboard for Monday, Dec. 2
To report scores:
Coaches, please report all scores to the Daily Herald Cook County office by e-mailing prepsports@dailyherald.com.
Girls gymnastics
Monday's results
Barrington 138.65, elk grove 109.25
Vault - Tenbrunsel (B), Moranetz (B) 9.15, Husby (B) 9.00; Uneven bars - Tenbrunsel (B) 9.05, Marquis (B) 8.50, Moranetz (B) 7.85; Balance beam - Tenbrunsel (B) 8.80, RosenZweig (B) 8.50, Moranetz (B) 8.40; Floor exercise - Marquis (B) 9.05, Tenbrunsel (B) 8.95, Moranetz (B) 8.90; All-around - Tenbrunsel (B) 35.95, Moranetz (B) 34.30, RosenZweig (B) 33.75.
Upcoming events
today
Boys basketball
ACS/tournament (Schaumburg Christian), TBA
Alden-Hebron at Christian Liberty, 7:30 p.m.
Buffalo Grove at Naperville Central, 7 p.m.
Elmwood Park at Leyden, 6:30 p.m.
Glenbrook South at Hersey, 7 p.m.
Hoffman Estates at Evergreen Park, 6:30 p.m.
St. Viator at Lake Zurich, 7 p.m.
Boys swimming
Larkin at Hoffman Estates, 4:45 p.m.
Girls basketball
Buffalo Grove at Hoffman Estates 7:30 p.m.
Elk Grove at Barrington, 7:30 p.m.
Hersey at Palatine, 7:30 p.m.
Prospect at Conant, 7:30 p.m.
Rolling Meadows at Schaumburg, 7:30 p.m.
Wheeling at Fremd, 7:30 p.m.
Alton Hebron at Christian Liberty, 6 p.m.
Leyden at Downers Grove South, 6 p.m.
Maine East at Deerfield, 5 p.m.
Maine West at Vernon Hills, 7 p.m.
Schaumburg Christian at Marquette Manor, 4:30 p.m.
Girls bowling
Mid-Suburban League at Arlington Lanes
Barrington vs. Conant, 4:45 p.m.
Girls gymnastics
Fremd at Prospect, 6 p.m.
Maine East at Glenbrook South, 5:30 p.m.
Maine West at Niles West, 5:30 p.m.
wednesday, december 4
Boys basketball
ACS/tournament (Schaumburg Christian), TBA
Girls bowling
Mid-Suburban League at Arlington Lanes
Barrington vs. Conant, 4:45 p.m.
Buffalo Grove vs. Rolling Meadows, 4:45 p.m.
Elk Grove vs. Palatine, 4:45 p.m.
Fremd vs. Prospect, 4:45 p.m.
Hersey vs. Hoffman Estates, 4:45 p.m.
Schaumburg at Wheeling, 4:45 p.m.
Christian Liberty at Willows Academy, 6:30 p.m.
Girls gymnastics
Buffalo Grove at Palatine, 6 p.m.
Oak Park-River Forest at Leyden, 6 p.m.
thursday, december 5
Boys basketball
ACS/tournament (Schaumburg Christian), TBA
Kirkland-Hiawatha at Christian Liberty, 7 p.m.
Wrestling
Buffalo Grove, Prospect at Barrington, 6 p.m.
Elk Grove, Fremd, Hersey at Conant, 6 p.m.
Hoffman Estates, Palatine, Wheeling at Rolling Meadows, 6 p.m.
St. Viator Tri Meet, 5 p.m.
Girls bowling
Willowbrook at Leyden, 4 p.m. (Stardust Bowl)
Girls gymnastics
Maine South at Highland Park, 5:30 p.m.
FRIday, december 6
Boys basketball
ACS/tournament (Schaumburg Christian), TBA
Barrington at Hoffman Estates. 7:30 p.m.
Conant at Schaumburg, 7:30 p.m.
Elk Grove at Rolling Meadows, 7:30 p.m.
Fremd at Palatine, 7:30 p.m.
Prospect at Hersey, 7:30 p.m.
Wheeling at Buffalo Grove, 7:30 p.m.
Maine South at Niles West, 7 p.m.
Maine West at Maine East, 7 p.m.
St. Viator at Marian Central, 7 p.m.
Boys swimming
Fenwick tri meet (St. Viator), 5:30 p.m.
Barrington at Rolling Meadows, 4:45 p.m. (EG pool)
Buffalo Grove at Fremd, 4:45 p.m.
Conant at Prospect, 4:45 p.m.
Elk Grove at Schaumburg, 4:45 p.m.
Hersey at Palatine, 4:45 p.m.
Wheeling at Hoffman Estates, 4:45 p.m.
Wrestling
Conant at Schaumburg, 7:30 p.m.
Elk Grove at Rolling Meadows, 6 p.m.
Hersey at Prospect, 6 p.m.
Hoffman Estates at Barrington, 6 p.m.
Palatine at Fremd, 6 p.m.
Wheeling at Buffalo Grove, 6 p.m.
Maine East at Niles North, 6 p.m.
Niles West at Maine South, 6 p.m.
St. Ignatius quad (St. Viator), 5 p.m.
Girls basketball
Barrington at Hoffman Estates, 6 p.m.
Conant at Schaumburg, 6 p.m.
Elk Grove at Rolling Meadows, 6 p.m.
Fremd at Palatine, 6 p.m.
Prospect at Hersey, 6 p.m.
Wheeling at Buffalo Grove, 6 p.m.
Christian Liberty at Lake Forest Academy, 6 p.m.
Maine East at Maine West, 2 p.m.
York at St. Viator, 7 p.m.
Girls gymnastics
Wheeling invitational (Hoffman Estates, Maine East, Maine West), 6:30 p.m.
Saturday, december 7
Boys basketball
ACS/tournament (Schaumburg Christian), TBD
At Wheaton-Warrenville South
Schaumburg at Huntley, 1:30 p.m.
Fremd at Warren, 7 p.m.
Leyden at Elk Grove, 4:30 p.m.
Maine West at Buffalo Grove, 4:30 p.m.
Prospect at Lake Forest, 5:30 p.m.
Boys swimming
Barrington quad, D-10 a.m./S-1 p.m.
Maine East invitational (Leyden, Maine West), 9 a.m.
Niles West invitational (Buffalo Grove, Hoffman Estates, Schaumburg), 8 a.m.
Stevenson invitational (Fremd, Palatine, 12 others), D-8 a.m./S-1 p.m.
Maine East invitational (Elk Grove, Wheeling), 9 a.m.
Wrestling
Fenton invitational (Palatine, St. Viator), 9 a.m.
Fremd quad, 10 a.m.
Glenbard West quad (Hersey), 9 a.m.
Glenbrook North quad (Conant), 9 a.m.
Grant quad (Barrington), 9 a.m.
Hawk quad (Maine South), TBD
Leyden quad, 9 a.m.
Maine East quad, 9 a.m.
Maine West quad, 9 a.m.
Plainfield North, Wheeling, 9 a.m.
Plainfield South quad (Prospect, Schaumburg), 9 a.m.
Rockford invitational (Rolling Meadows), 9 a.m.
Streamwood triple dual (Hoffman Estates), 9 a.m.
Girls basketball
Fremd shootout
Maine West vs. Montini, 2 p.m.
Bartlett vs. Hersey, 12:45 p.m.
Other games
Conant at Cary-Grove, 3 p.m.
Leyden at Willowbrook, 7:30 p.m.
St. Viator at Nazareth, 3:30 p.m.
Vernon Hills at Barrington, 6 p.m.
Girls bowling
Dundee-Crown invitational (Barrington), 9 a.m.
Fremd invitational (Buffalo Grove, Elk Grove, Hersey, Leyden), 9 a.m. (Arlington Lanes)
Palatine invitational (Conant, Hoffman Estates, Prospect, Rolling Meadows, Schaumburg), 9 a.m. (Brunswick Zone, Deer Park)
Joliet invitational (Wheeling), 9 a.m. (Town and Country Lanes, Joliet)
Girls gymnastics
Glenbard West invitational (Conant, Fremd, Hersey), 10 a.m.
Rolling Meadows invitational (Barrington, Buffalo Grove, Conant, Elk Grove, Prospect, Schaumburg), 10 a.m.