Boys tennis: Saturday's results
*
Saturday's results
*
Glenbrook North invite
TEAM RESULTS
Glenbrook North 13, Libertyville 10, Lyons Township 10
Singles - Champ: VanDixhorn (Lib) def. Wu (GN) 7-5, 7-6 (7-4); 3rd place: Bernstein (LT) def. Marino (GN).
*
At Hampshire Invite
TEAM SCORES
1. IMSA 21, 2. Hampshire 18, 3. Elgin 16, 4. Elgin Academy 12, 5. Marengo 9, 6. Rockford Lutheran 6.
First place
No. 1 Singles - Hougland (Hampshire).
No. 2 Singles - Dahlberg (Hampshire).
No. 1 Doubles - Sinha/Wang (IMSA).
No. 2 Doubles - Chai/Narayan (Elgin).
Second place
No. 1 Singles - Costa (IMSA).
No. 2 Singles - Ren (IMSA).
No. 1 Doubles - Khan/Hegel (Elgin).
No. 2 Doubles - Nam/Derse (IMSA).
*
Benet invitational
At Downers Grove South
team results
1st place: Hinsdale Central 4, New Trier 1.
3rd place: Deerfield 3, Downers Grove South 2.
5th place: Naperville North 3, Barrington 2.
7th place: Benet 3, Moline 2.
*
Match results
Round 1
Hinsdale Central 5, Moline 0.
Deerfield 5, Naperville North 0.
Downers Grove South 4, Barrington 1.
New Trier 5, Benet 0.
*
Championship Bracket:
Hinsdale Central 5, Deerfield 0.
New Trier 4, Downers Grove South 1.
*
Consolation Bracket:
Naperville North 4, Moline 1.
Barrington 3, Benet 2.
*
Rolling Meadows invitational
Match results
CHAMPIONSHIP
Naperville Central 6, Palatine 1
Singles: No.1: B.Zhang (NapC) d. D.Chen 6-3, 6-1; No.2: J.Gillette (NapC) d. M.Scovic 6-1, 6-1; No. 3: K.Yiu (NapC) d. M.Pattarat 8-4
Doubles: No.1: Delgrosso/Wang (NapC) d. Moslemian/Pichler 6-3, 6-3; No.2: Khan/Subramanian (NapC) d. Barsella/Barsella 6-0, 6-1; No.3: Surrell/Klein (Pal) d. Brooksher/Liu 7-5, 7-6(5), (10-4); No.4: Tang/Glas (NCap) d. Mnickowiz/Majeed 8-6.
*
St. Charles East 4, Rolling Meadows 3
Singles - No.1: Kocner (StCE) d. Galvin 6-4, 6-1; No.2: Ramesh (RM) d. McDarthy 6-4, 6-4; No.3: Lee (RM) d. Kreic 6-1, 6-1.
Doubles - No.1: Spoerl/Winters (StCE) d. Kudla/Natalapati 6-3, 6-3; No.2: Hampton/Pham (RM) d. Jones/Anderson 4-6, 7-5, 10-5; No.3: Waynick/Hauptmann (StCE) d. Niewierowski/Goli 6-1, 6-0; No.4: Crane/Cuarkaic (StCE) d. Hickey/Piscitello 7-6 (7-5), 6-4.
*
Palatine 4, Rolling Meadows 3
Singles - No.1: Galvin (RM) d. N.Barsella 6-0, 6-1; No.2: Ramesh (RM) d. M.Barsella 6-0, 6-0; No.3: Pham (RM) d. Patel 6-2, 6-1.
Doubles - No.1: Choa/Scovic (Pal) d. Kudla/Matalapati 7-6 (7-5), 6-3; No.2: Moslemian/Pichler (Pal) d. Hampton/Krzeski 6-0, 6-1; No.3: Surrell/Klein (Pal) d. Goli/Piscitello 6-3, 6-3; No.4: Joseph/Majed (Pal) d. Hickey/Phillips 6-7 (8-6), 6-2, (10-7).
*
rolling Meadows 7, St. Viator 0
Singles - No.1: Galvin (RM) d. Noholi 6-0, 6-0; No.2: Ramesh (RM) d. Borst 6-0, 6-1; No.3: Pham (RM) d. Jones 6-0, 6-0.
Doubles - No.1: Kudla/Natalapati (RM) d. Abnel/Neubauer 6-3, 6-3; No.2: Hampton/Krzeski (RM) d. Culm/Joduin 6-1, 6-2; No.3: Hickey/Phillips (RM) d. Vivit/Madden 6-1, 6-0; No.4: Goli/Piscitello (RM) d. Stewart/Horne 6-3, 6-4.
*