Cook County scoreboard for Wednesday, Oct. 2
To report scores:
Coaches, please report all scores to the Daily Herald Cook County office by e-mailing prepsports@dailyherald.com.
Football
Standings
Mid-Suburban East
School All Conf. Playoff pts.
W-L W-L
Hersey 5-0 1-0 22
Prospect 5-0 1-0 21
Rolling Meadows 5-0 1-0 18
Buffalo Grove 2-3 0-1 27
Elk Grove 1-4 0-1 29
Wheeling 0-5 0-1 29
Mid-Suburban West
School All Conf. Playoff pts.
W-L W-L
Conant 5-0 1-0 16
Barrington 4-1 1-0 23
Fremd 3-2 1-0 28
Hoffman Estates 3-2 0-1 29
Schaumburg 2-3 0-1 24
Palatine 1-4 0-1 31
CCL/ESCC Purple
School All Conf. Playoff pts.
W-L W-L
St. Viator 3-2 1-0 28
St. Patrick 2-3 1-0 24
Marian Central 3-2 0-1 19
Carmel 1-4 0-1 25
Central Suburban North
School All Conf. Playoff pts.
W-L W-L
Maine West 4-1 1-0 17
Vernon Hills 4-1 1-0 16
Highland Park 2-3 1-0 24
Deerfield 3-2 0-1 24
Niles North 2-3 0-1 19
Maine East 0-5 0-1 26
Central Suburban South
School All Conf. Playoff pts.
W-L W-L
Maine South 3-2 1-0 21
Evanston 2-3 1-0 17
Glenbrook South 1-4 1-0 27
Glenbrook North 3-2 0-1 17
New Trier 1-4 0-1 23
Niles West 0-5 0-1 25
West Suburban Gold
School All Conf. Playoff pts.
W-L W-L
Willowbrook 4-1 3-0 18
Hinsdale South 3-2 2-0 19
Proviso East 3-2 2-1 14
Downers Grove S. 2-3 1-2 19
Leyden 1-4 1-2 23
Addison Trail 0-5 0-2 26
Morton 0-5 0-2 24
Boys golf
Wednesday's results
East Suburban Catholic Conference championships
At Prairie Bluff, par
TEAM RESults
1st, Benet Acad.
Boys soccer
Wednesday's results
ST. VIATOR 3, carmel 2
Carmel 0 2 -2
St. Viator 0 3 -3
Carmel - Duffy (Cawley, Moseley), Duffy (UA).
St. Viator - Stahl (UA), Glodz (PK), Glodz (UA).
Goalkeepers - C: C.Krautsack; StV: Marhiori.
Girls golf
Wednesday's results
Central Suburban League meet
At Wilmette golf course, par 70
TEAM RESULTS
New Trier 338, Glenbrook South 346, Deerfield 363, Highland Park 364, Maine South 380 , Evanston 398, Vernon Hills 403, Glenbrook North 414, Niles West 514, Maine Wesr 455.
Girls volleyball
Wednesday's results
oak park-River Forest d. Leyden 25-14, 25-14
Attack: L: Nowacyk 3 kills.
Upcoming events
today
Boys cross country
NAC Flight meet (Christian Liberty), 4:30 p.m. (Schiller Woods)
Boys golf
St. Viator at Hersey, 3:30 p.m. (Old Orchard)
Boys soccer
Burlington (Iowa) tournament (St. Viator), TBA
Hoffman Estated at Wheeling, 6:30 p.m.
Palatine at Elk Grove, 6:30 p.m.
Prospect at Conant, 6:30 p.m.
Schaumburg at Barrington, 6:30 p.m.
Glenbrook South at Leyden, 6:30 p.m.
Maine South at Highland Park, 4:45 p.m.
Northridge Prep at Christian Liberty, 4:30 p.m.
Oak Park-River Forest at Maine West, 7 p.m.
Girls cross country
NAC Flight meet, 4:30 p.m. (Schiller Woods)
Girls golf
Fremd at Maine South, 4 p.m.
Girls swimming
Conant at Fremd, 4:45 p.m.
Elk Grove at Prospect, 4:45 p.m.
Hersey at Buffalo Grove, 4:45 p.m.
Palatine at Barrington, 5 p.m.
Schaumburg at Hoffman Estates, 4:45 p.m.
Wheeling at Rolling Meadows, 4:45 p.m.
Leyden at Proviso West, 5 p.m.
Niles North at Maine West, 5 p.m.
Girls tennis
Buffalo Grove at Evanston, 4:30 p.m.
Woodlands Ac. at St. Viator, 4:30 p.m. (Forest View Racquet Club)
Girls volleyball
Barrington at Hoffman Estates, 6 p.m.
Buffalo Grove at Prospect, 6 p.m.
Conant at Schaumburg, 6 p.m.
Elk Grove at Wheeling, 6 p.m.
Fremd at Palatine, 6 p.m.
Hersey at Rolling Meadows, 6 p.m.
Deerfield at Maine East, 6 p.m.
Maine West at Highland Park, 6 p.m.
Mooseheart at Christian Liberty, 6 p.m.
Schaumburg Christian at IMSA, 6 p.m.
St. Viator at Libertyville, 6 p.m.
FRIday, october 4
Football
Palatine at Fremd, 7:30 p.m.
Prospect at Hersey, 7 p.m.
Rolling Meadows at Elk Grove, 7 p.m.
Schaumburg at Hoffman Estates, 7:30 p.m.
Wheeling at Buffalo Grove, 7:30 p.m.
Evanston at Maine South, 7 p.m.
Lyons at Leyden, 7:30 p.m.
Maine East at Deerfield, 7 p.m.
Maine West at Niles North, 7 p.m.
Boys soccer
Burlington (Iowa) tournament (St. Viator), TBA
Hersey at Fremd, 4:45 p.m.
Rolling Meadows at Buffalo Grove, 4:45 p.m.
Cristo Rey St. Martin vs. Christian Liberty, 5 p.m. (at Christian Heritage)
Girls golf
Rolling Meadows at Maine West, 4 p.m.
Girls swimming
Maine East at Highland Park, 5 p.m.
Maine South at New Trier, 5:30 p.m.
Girls tennis
Bloomingtn invitational (Hersey), 3 p.m.
Leyden at Resurrection, 4:15 p.m.
Girls volleyball
Willows Ac. vs. Christian Liberty, 6 p.m. (at Christian Heritage)
Saturday, october 5
Football
Conant at Barrington, 1 p.m.
St. Viator at St. Patrick, 7 p.m. (Triton Col.)
Boys cross country
Lisle invitational (Elk Grove), 9 a.m. (Community Pk.)
Niles West invitational (Christian Liberty, Leyden, St. Viator), 9 a.m.
Peoria invitational (Maine East, Maine South, Prospect, Wheeling), 9 a.m. (Detweiller Pk.)
Racine Case invitational (Maine West), 9 a.m.
Boys golf
Lake Park invitational (Conant, Fremd, Hoffman Estates, Palatine, Rolling Meeadows, Schaumburg, 12 others), 8 a.m. (Village Links)
New Trier invitational (Maine South), 8:30 a.m. (Winnetka Park Dist.)
Boys soccer
Burlington, Iowa tournament (St. Viator), TBA
Conant at Wheeling, 10:45 a.m.
Hersey at Maine West, 12 p.m.
Hoffman Estates at Palatine, 11 a.m.
Lake Zurich at Rolling Meadows, 10:45 a.m.
Prospect at Maine East, 11 a.m.
Girls cross country
Niles West invitational (Christian Liberty, Leyden, Prospect, St. Viator), 9 a.m.
Peoria invitational (Fremd, Maine East, Prospect, Rolling Meadows, Wheeling), 10:30 a.m. (Detweiller Pk.)
Racine Case invitational (Maine West), 9 a.m.
St. Charles North invitational (Hersey, 3 others), 9 a.m. (LeRoy Oaks)
Wheaton North invitational (Maine South), 7 a.m.
Girls golf
Champaign Centennial invitational (Prospect), 9 a.m. (Orange & Blue G.C.)
Rosary invitational (Rolling Meadows, Schaumburg), 8 a.m.
Warren invitational (Buffalo Grove, Hersey, 7 others), 8 a.m. (Bittersweet)
Girls swimming
Hersey invitational (Buffalo Grove, Elk Grove, Maine East, Maine South, Palatine, Prospect, Rolliing Meadows, Wheeling, 7 others), 9 a.m. (Prospect pool)
Maine West invitational (St. Viator), 11:30 a.m.
Girls tennis
Bloomington invitational (Hersey), 8 a.m.
Carmel quad (Prospect), 9 a.m.
Leyden quad, 8:30 p.m.
Rolling Meadows invitational (Fremd, Schaumburg, St. Viator, 4 others), 8 a.m.
Wheeling quad (Maine West), 9 a.m.
Barrington at York, 8:30 a.m. (Berens Pk.)
Fremd at Rolling Meadows, 8 a.m.
Monday, october 7
Boys golf
Class 3A regionals
Hersey, Barrington, Buffalo Grove, Prospect, Fremd, Palatine, Wheeling at Hersey regional, 9 a.m. at Old Orchard Golf Course, Mount Prospect
Leyden at Addison Trail regional at The Preserve at Oak Meadows, Addison
Maine West, Elk Grove, Conant, Hoffman Estates, Maine East, Maine South, Rolling Meadows, Schaumburg at Hoffman Estates regional, 9 a,m. at Bridges of Poplar Creek)
Class 2A regionals
St. Viator at Vernon Hills regional, 9 a.m. at Deer Run Golf Club, Vernon Hills
Boys soccer
Genoa-Kingston at Christian Liberty, 4:30 p.m.
Latin School at Schaumburg Christian, 4 p.m.
Palatine at New Trier, 7 p.m.
Vernon Hills at Maine East, 7 p.m.
Girls tennis
Maine South at Oak Park-River Forest, 4:30 p.m.
Prospect at Lake Park, 4:30 p.m.
St. Francis at Conant, 4:30 p.m.
Willowbrook at Maine West, 4:30 p.m.
Girls volleyball
Christian Liberty at Westlake, 6 p.m.
Glenbrook North at Maine South, 6 p.m.
Maine West at Addison Trail, 5:30 p.m.
North Shore Country Day at Schaumburg Christian, 5:30 p.m.
St. Viator at Wheeling, 6 p.m.
Wheaton Warrenville South at Barrington, 6 p.m.
tuesday, october 8
Boys soccer
Barrington at Wheeling, 4:45 p.m.
Buffalo Grove at Schaumburg, 4:45 p.m.
Conant at Rolling Meadows, 4:45 p.m.
Elk Grove at Prospect, 4:45 p.m.
Fremd at Palatine, 4:45 p.m.
Hersey at Hoffman Estates, 4:45 p.m.
Chicago Bulls Col. Prep at Maine West, 5:30 p.m.
Hinsdale South at Leyden, 6:30 p.m.
Senn at Maine East, 7 p.m.
Girls swimming
Regina Dominican at St. Viator, 5 p.m.
Girls tennis
Carmel at St. Viator, 4:30 p.m. (Forest View Racquet Club)
Maine West at Addison Trail, 4:30 p.m.
Taft at Maine East, 4:30 p.m.
Girls volleyball
Leyden at Proviso East, 5:30 p.m.
Maine East at Ridgewood, 6 p.m.
St. Viator at Marist, 6:15 p.m.
wednesday, october 9
Boys cross country
Naperville North invitational (Palatine), 4:30 p.m.
Boys soccer
Christian Liberty at North Chicago, 5 p.m.
St. Viator at St. Patrick, 6 p.m.
Girls cross country
Naperville North invitational (Palatine), 4:30 p.m.
Girls volleyball
Palatine at Lake Zurich, 6 p.m.