Cook County scoreboard for Monday, Sept. 9

 
Updated 9/10/2019 3:37 PM

To report scores:

Coaches, please report all scores to the Daily Herald Cook County office by e-mailing prepsports@dailyherald.com.

                                                                                                                                                                                                                       
 

Football

Standings

Mid-Suburban East

School All Conf. Playoff pts.

W-L W-L

Hersey 2-0 0-0 8

Prospect 2-0 0-0 7

Rolling Meadows 2-0 0-0 6

Buffalo Grove 0-2 0-0 12

Wheeling 0-2 0-0 12

Elk Grove 0-2 0-0 11

Mid-Suburban West

School All Conf. Playoff pts.

W-L W-L

Conant 2-0 0-0 5

Hoffman Estates 1-1 0-0 11

Schaumburg 1-1 0-0 10

Barrington 1-1 0-0 8

Fremd 1-1 0-0 8

Palatine 0-2 0-0 10

CCL/ESCC Purple

School All Conf. Playoff pts.

W-L W-L

Marian Central 2-0 0-0 8

St. Viator 1-1 0-0 12

St. Patrick 0-2 0-0 13

Carmel 0-2 0-0 12

Central Suburban North

School All Conf. Playoff pts.

W-L W-L

Deerfield 2-0 0-0 12

Maine West 2-0 0-0 9

Niles North 2-0 0-0 9

by signing up you agree to our terms of service
                                                                                                                                                                                                                       
 

Vernon Hills 2-0 0-0 8

Highland Park 1-1 0-0 11

Maine East 0-2 0-0 14

Central Suburban South

School All Conf. Playoff pts.

W-L W-L

Glenbrook North 2-0 0-0 5

New Trier 1-1 0-0 8

Evanston 1-1 0-0 5

Niles West 0-2 0-0 12

Glenbrook South 0-2 0-0 11

Maine South 0-2 0-0 9

West Suburban Gold

School All Conf. Playoff pts.

W-L W-L

Downers Grove S. 1-1 0-0 8

Hinsdale South 1-1 0-0 7

Willowbrook 1-1 0-0 6

Proviso East 1-1 0-0 4

Addison Trail 0-2 0-0 10

Leyden 0-2 0-0 9

Morton 0-2 0-0 8

Boys golf

Monday's results

At Mt. Prospect golf course, par 35

Prospect 154, Rolling Meadows 167

Prospect -- Duffer 37, Freiburger 43, Lennon 43, Cho 44, Richards 44, Toomey 47.

                                                                                                                                                                                                                       
 

Rolling Meadows -- Ergastalo 36, Lannert 37, Cantieri 39, Chung 42, Norton 43, Minelli 45.

Girls golf

Monday's results

At Rob Roy, par 36

Conant 189, Hersey 203

Conant -- McFadden (medalist) 43, Hyland 46, Ganas 48, Zorrilla 52, Shah 53, Carr 55.

Hersey -- Ohr 45, Steininger 47, Ebert 54, Ritter 57, Pauleette 57, Neary 58.

At Fox Run, par 35

Elk Grove 209, Schaumburg 210

Elk Grove -- Cloherty 51, Steffens 51, Evtimova 53, Majer 54, Engwall 55, Gore 61.

Schaumburg -- Akers 48, Christians 50, Davenport 56, Scanlan 56, Bansurren 57, Mackrie 61.

At Palatine Hills

Fremd 169, Buffalo Grove 184, rolling Meadows 193

Fremd --Liu 41, L.Prigge 41, Aso 43, A.Prigge 44 .

Buffalo Grove -- Patel 42, Allaire 46, Fontanetta 48, Ruterschmidt 48.

Rolling Meadows -- Anderson 41, Tanny 48, Lindsey 50, Perns 54.

Girls volleyball

Monday's results

Rolling meadows d. wauconda 25-17, 11-25, 25-19

Attack: RM: Ryan 23-27, 11 kills, Madey 10-10, 6 kills, Cox 6-8, 4 kills, Anguiano 3-2, 2 kills, Winnicki 20-21, 6 kills, Dimova 6-6; W: Aldrich 5 kills, S.Johnson 7 kills, E.Johnson 7 kills, Bierdz 3 kills, Callahan 6 kills, Arden 2 kills, Lemay kill; Serving: RM: Ryan 7-7, ace, Morath 13-13, Behls 13-13, Lukasik 3-4, ace, Goodwin 2-2, Salemi 5-5; W: Aldrich aces, S.Johnson ace, E.Johnson ace, Callahan 2 aces, Lemay ace; Setting: W: Aldrich 13 assist, S.Johnson 9 assist, E.Johnson 1 assist, Green 3; Digs: RM: Ryan 7, Morath 4, Behls 4, Winnicki 9, Salemi 13; W: Aldrich 3, S.Johnson 9 kills, E.Johnson 2, Callahan 9, Arden 5, Lemay 7, Green 3; Blocks: RM: Ryan 3, Madey 2, Behls 2, Dimova 2, Winnicki 2; W: Aldrich 1, Callahan 1.

Soph -- Wauconda d. Rolling Meadows 25-10, 25-12.

Frosh A -- Rolling Meadows d. Wauconda 25-17, 20-25, 25-23.

Frosh B -- Wauconda d. Rolling Meadows 25-17, 20-25.

Girls cross country

Saturday's results

St. Charles East invitational

At LeRoy Oaks Forest Preserve, 3 miles

TEAM SCORES

Barrington 62, Benet Academy 76, York 81, Huntley 135, Jacobs 179, St. Charles East 182, Geneva 187, Wheaton North 205, Waubonsie Valley 210, Batavia 228, Prairie Ridge 271, St. Charles North 272, Bartlett 284

INDIVIDUAL PLACEWINNERS

Top 10 individuals -- 1. Abbott (SCE) 17:30.5, 2. FitzPatrick (Barr) 17:38.1, 3. Drage (Barr) 17:45.6, 4. Heidenrich (WV) 18:10.0, 5. Camic (BA) 18:30.2, 6. Norris (Barr) 18:34.1, 7. Jackson (BA) 18:34.7, 8. Berger (Y) 18:40.6, 9. Wilk (H) 18:53.6, 10. Daigle (WN) 18:59.4.

Other area individuals -- 15. Larsen (G) 19:13.8, 20. Thomas (Bat) 19:25.1, 21. J. Buchanan (Bar) 19:25.7, 22. Burak (H) 19:27.1, 23. Price (SCN) 19:27.2, 24. Kania (J) 19:31.8, 25. C. Buchanan (Bar) 19:32.2, 27. Doherty (J) 19:38.3, 28. Burak (H) 19:27.1, Pratt (G) 19:41.1.

Upcoming events

today

Boys cross country

Schaumburg Christian at Harvest Christian, 4:30 p.m.

Boys golf

Barrington at Conant, 3:30 p.m. (Bridges of Poplar Creek)

Buffalo Grove at Elk Grove, 3:30 p.m. (Fox Run)

Fremd at Hersey, 3:30 p.m. (Old Orchard)

Palatine at Hoffman Estates, 3:30 p.m. (Bridges of Poplar Creek)

Wheeling at Schaumburg, 3:30 p.m. (Schaumburg G.C.)

Deerfield at Maine West, 4 p.m. (Chick Evans)

Leyden at Willowbrook, 4 p.m.

Maine South at New Trier, 4 p.m. (Winnetka G.C.)

St. Viator at Carmel, 3:30 p.m. (Pine Meadows G.C.)

Vernon Hills at Maine East, 4 p.m. (Rob Roy)

Boys soccer

Barrington at Conant, 6:30 p.m.

Buffalo Grove at Hoffman Estates, 6:30 p.m.

Prospect at Palatine, 6:30 p.m.

Rolling Meadows at Hersey, 6:30 p.m.

Schaumbug at Fremd, 7 p.m.

Wheeling at Elk Grove, 6:30 p.m.

Christian Liberty at IMSA, 4:45 p.m.

Evanston at Maine West, 7 p.m.

Harvest Christian at Schaumburg Christian, 4 p.m.

Maine South at Deerfield, 7 p.m.

Niles West at Maine East, 7 p.m.

Willowbrook at Leyden, 6:30 p.m.

Girls cross country

Schaumburg Christian at Harvest Christian, 4:30 p.m.

Girls golf

Barrington at Hoffman Estates, 3:30 p.m. (Highland Woods)

Fremd at Prospect, 3:30 p.m. (Mt. Prospect G.C.)

Rolling Meadows at Hersey, 3:30 p.m. (Rob Roy)

Wheeling at Buffalo Grove, 3:30 p.m. (Buffalo Grove G.C.)

Girls swimming

Maine South vs. Hersey, 4:45 p.m. (Prospect pool)

St. Viator at Lake Forest Ac., 4:30 p.m.

Girls tennis

Barrington at Fremd, 4:45 p.m.

Buffalo Grove at Hersey, 4:45 p.m.

Palatine at Conant, 4:45 p.m.

Rolling Meadows at Elk Grove, 4:45 p.m.

Schaumburg at Hoffman Estates, 4:45 p.m.

Wheeling at Prospect, 4:45 p.m.

Addison Trail at Leyden, 4:30 p.m.

Maine South at Glenbrook North, 4:30 p.m.

Maine West at Maine East, 4:30 p.m

Girls volleyball

Barrington at Elk Grove, 6 p.m.

Conant at Hersey, 6 p.m.

Fremd at Prospect, 6 p.m.

Hoffman Estates at Rolling Meadows, 6 p.m.

Palatine at Wheeling, 6 p.m.

Schaumburg at Buffalo Grove, 6 p.m.

Leyden at Downers Grove South, 5:30 p.m.

Loyola Ac. at Maine South, 6 p.m.

Schaumburg Christian at Christian Liberty, 6 p.m.

St. Viator at Nazareth Ac., 6:15 p.m.

wednesday, september 11

Boys cross country

St. Viator invitational (11 teams), 4:30 p.m.

Christian Liberty at Lake Forest Ac., 4 p.m.

Fremd at Palatine, 6 p.m. (Deer Grove East)

Boys golf

Wheeling at Northridge Prep, 4 p.m. (Willow Hill)

Boys soccer

St. Viator at Marian Central, 4:30 p.m.

Girls cross country

St. Viator invitational (9 teams), 4:30 p.m. (Melas Pk.)

Christian Liberty at Lake Forest Ac., 4 p.m.

Vernon Hills at Palatine, 5:15 p.m. (Deer Grove East)

Girls golf

Buffalo Grove, Palatine at Schaumburg, 3:30 p.m. (Schaumburg G.C.)

Conant at Barrington, 3:30 p.m. (Makray Memorial)

Glenbrook North at Maine South, 4:30 p.m (Billy Caldwell)

St. Viator at Marist, 3:30 p.m.

Girls swimming

Wheeling at Barrington, 5 p.m.

Girls tennis

Hoffman Estates at Barrington, 4:45 p.m.

Stevenson at Fremd, 4:30 p.m.

Girls volleyball

Barrington at Conant, 6 p.m.

Christian Liberty at Alden-Hebron, 6 p.m.

Leyden at Maine West, 6 p.m.

St. Viator at Lake Forest Ac., 5:30 p.m.

Willows Acad. at Maine East, 6 p.m.

thursday, september 12

Boys golf

Conant at Buffalo Grove, 3:30 p.m. (Buffalo Grove G.C.)

Elk Grove at Hoffman Estates, 3:30 p.m. (Bridges of Poplar Creek)

Palatine at Hersey, 3:30 p.m. (Old Orchard)

Schaumburg at Prospect, 3:30 p.m. (Mt. Prospect G.C.)

Maine South at Glenbrook North, 4 p.m. (Sportsman's)

Niles North at Maine East, 4 p.m.

Boys soccer

Conant at Buffalo Grove, 6:30 p.m.

Elk Grove at Barrington, 6:30 p.m.

Fremd at Wheeling, 6:30 p.m.

Hersey at Schaumburg, 6:30 p.m.

Palatine at Rolling Meadows, 6:30 p.m.

Glenbrook North at Maine East, 7 p.m.

Keith at Christian Liberty, 4:30 p.m.

Leyden at Bolingbrook, 5 p.m.

New Trier at Maine West, 7 p.m.

Schaumburg Christian at Westminster Christian, 4:30 p.m.

Girls golf

Glenbrook South, Hersey at Deerfield, 4 p.m. (Deerfield G.C.)

Hoffman Estates at Palatine, 3:30 p.m. (Palatine Hills)

Maine West at Elk Grove, 4 p.m. (TBA)

Prospect at Rolling Meadows, 3:30 p.m. (Arlington Lakes)

Schaumburg at Wheeling, 3:30 p.m. (Chevy Chase)

Girls swimming

Buffalo Grove at Conant, 4:45 p.m.

Fremd at Elk Grove, 4:45 p.m.

Hersey at Hoffman Estates, 4:45 p.m.

Prospect at Palatine, 4:45 p.m.

Rolling Meadows at Schaumburg, 4:45 p.m.

Girls tennis

Conant at Schaumburg, 4:45 p.m.

Elk Grove at Wheeling, 4:45 p.m.

Fremd at Palatine, 4:45 p.m.

Hersey at Rolling Meadows, 4:45 p.m.

Prospect at Buffalo Grove, 4:45 p.m.

Leyden at Downers Grove South, 4:30 p.m.

Maine East at Highland Park, 4:30 p.m.

Maine West at Niles North, 4:30 p.m.

New Trier at Maine South, 4:30 p.m.

Girls volleyball

Buffalo Grove at Elk Grove, 6 p.m.

Fremd at Hoffman Estates, 6 p.m.

Prospect at Hersey, 6 p.m.

Schaumburg at Palatine, 6 p.m.

Wheeling at Rolling Meadows, 6 p.m.

Leyden at Ridgewood, 5:30 p.m.

Parkview Christian at Schaumburg Christian, 6 p.m.

FRIday, september 13

Football

Deerfield at Rolling Meadows, 7:30 p.m.

Evanston at Palatine, 7:30 p.m.

Glenbrook North at Wheeling, 7 p.m.

Glenbrook South at Conant, 7:30 p.m.

Highland Park at Buffalo Grove, 7 p.m.

Leyden at Morton, 7:30 p.m.

Maine East at Hersey, 7 p.m.

Maine South at Fremd, 7:30 p.m.

Maine West at Hoffman Estates, 7:30 p.m.

New Trier at Barrington, 7:30 p.m.

Niles North at Schaumburg, 7:30 p.m.

Niles West at Prospect, 7:30 p.m.

St. Joseph at St. Viator, 7 p.m. (Forest View)

Vernon Hills at Elk Grove, 7:30 p.m.

Boys golf

Highland Park at Maine West, 7 p.m. (Golf Center)

Niles Notre Dame at Leyden, 4 p.m. (White Pines)

Boys soccer

Hoffman Estates at Prospect, 4:45 p.m.

Larkin at Maine East, 7 p.m.

Northridge Prep at Schaumburg Christian, 4 p.m.

Girls swimming

Hinsdale South invitational (Palatine), TBD (D-at Lockport H.S.)
Fremd at Glenbrook South, 5:30 p.m.

Resurrection, Trinity at Maine East, 5:30 p.m.

Girls volleyball

Nles West invitational (Buffalo Grove, Maine West, Prospect), 5 p.m.

Maine South at Maine East, 6 p.m.

Saturday, september 14

Boys cross country

DePaul College Prep invitational (Prospect), 9 a.m. (Horner Pk.)

Immmaculate Conception invitational (Leyden), 8 a.m. (Plunkett Athletic Complex)

Lake Park inviational (Elk Grove, Maine West, Schaumburg, Wheeling), 8:30 a.m. (West Campus)

Peoria invitational (Maine South, Rolling Meadows), 9 a.m. (Detweiller Pk.)

Wauconda invitational (Maine East), 9 a.m. (Matthews M.S.)

Boys golf

Leyden quad (Maine East), 12 p.m. (White Pines)

Zion-Benton invitational (Fremd, Maine South, Prospect, St. Viator, 18 others), 7:30 a.m. (Shepherd's Crook)

Boys soccer

Joliet tournament (St. Viator), TBA (Inwood Soccer Complex)

Evanston at Hersey, 12 p.m.

Fremd at Rolling Meadows, 10:45 a.m.

Schaumburg at Geneva, 12 p.m.

Leyden at York, 11 a.m.

Girls cross country

DePaul College Prep invitational (Wheeling), 9 a.m.

Immaculate Conception invitational (Leyden), 8 a.m. (Plunkett Athletic Complex)

Lake Park invitational (Maine South, Maine West, Prospect, Schaumburg), 8:30 a.m.

Peoria invitational (Barrington), 1 p.m. (Detweiller Pk.)

Wauconda invitational (Maine East), 9 a.m. (Matthews M.S.)

Girls golf

Glenbard East invitational (Elk Grove, Schaumburg), 7:30 a.m. (Glendale Lakes)

Vernon Hills invitational (Conant, Fremd, Wheeling, 4 others), 10 a.m. (Vernon Hills G.C.)

Girls swimming

Hinsdale South invitational (Palatine), 8 a.m.

Hoffman Estates invitational (Elk Grove, Maine East, Rolling Meadows, Wheeling, 2 others), D-9 a.m./S-11 a.m.

Leyden invitational (Maine East), 10 a.m.

Lyons invitational (Fremd), 9 a.m.

Niles West invitational (Schaumburg), 8 a.m.

St. Viator invitational (Prospect, 5 others), 10 a.m.

Conant at Vernon Hills, 10 a.m.

Evanston at Barrington, 1 p.m.

Girls tennis

Buffalo Grove invitational (Hersey, Maine South, 5 others), 8 a.m.

Deerfield invitational (Barrington, Prospect, 5 others), 8:30 a.m.

Dundee-Crown quad (Schaumburg), 8 a.m.

Fremd invitational (7 teams), 8:30 a.m.

Grayslake Central invitational (Maine West, Wheeling, 5 others), 8 a.m.

Willowbrook invitational (Leyden), 8 a.m.

Rolling Meadows at Huntley, 9 a.m.

Girls volleyball

Leyden invitational (Conant), 8:30 a.m.

Nles West invitational (Buffalo Grove, Maine West, Prospect), 9 a.m.

Round Lake invitational (Elk Grove, Wheeling), 9 a.m.

Warrior tournament (Schaumburg Christian), TBA (Elgin)

West Chicago tournament (St. Viator), 8 a.m.

Westminster invitational (Christian Liberty, Hoffman Estates), 8 a.m.

0 Comments
                                                                                                                                                                                                                       
 
Article Comments ()
Guidelines: Keep it civil and on topic; no profanity, vulgarity, slurs or personal attacks. People who harass others or joke about tragedies will be blocked. If a comment violates these standards or our terms of service, click the X in the upper right corner of the comment box. To find our more, read our FAQ.