Our endorsements in Fox Valley political contests
A summary of our endorsements in Cook County races Here is a summary of Daily Herald endorsements in Fox Valley municipal and school board races and local referendums.
Municipal races
Algonquin village board: Brian Dianis, Jerry Glogowski, Robert Smith
Aurora City Council: Edward Bugg (Ward 9), Judd Lofchie (Ward 10), Robert O’Connor (At-Large)
Barrington village president: Karen Darch
Barrington Hills village president: Robert Abboud
Barrington Hills village board: Colleen Konicek Hannigan, Michael Harrington, Fritz Gohl
Bartlett village president: Patricia Kelly
Batavia City Council: Jim Volk, Eldon Frydendall, Robert Liva, Drew McFadden
Campton Hills village board: Al Lenkaitis Jr., Mike Millette, John Strauss
Carpentersville village board: Kevin Rehberg, Pat Schultz, Virginia Stephens
Cary village president: Bruce Kaplan
East Dundee village president: Jerald Bartels
East Dundee village board: Rob Gorman, Paul VanOstenbridge, Kirstin Wood
Elburn village board: Jeff Walter, Patricia Schuberg, Ken Anderson
Fox River Grove village board: Michael Ireland, Suzanne Blohm, Andrew Migdal
Gail Borden Library board: Patricia Harkin, Elizabeth Kruger,, Susan Moylan
Geneva City Council: Michael Bruno (Ward 1)
Geneva mayor: Kevin Burns
Grafton Township Supervisor: James Kearns
Grafton Township Board: Robert Wagner, Marcella Gordon, Dan Ziller Jr., Joseph Holtorf
Hampshire village board: George Brust, Martin Ebert, Deborah Mirandi
Huntley village board: John Piwko, Ronda Goldman, J.R. Westberg
Lake in the Hills village president: Paul Mulcahy
Lake in the Hills village board: Denise Barreto, Stephen Harlfinger, Robert Huckins
North Aurora village board: Christopher Faber, Mark Gaffino, Michael Lowery
Pingree Grove village board: Steve Wiedmeyer, Ray LaMarca, Joseph Nowosielski
Roselle village board: Carrie Dahlstrom, Andrew Maglio, Terrence Wittman
South Elgin village board: Scott Richmond, John Sweet, Robert Sauceda
St. Charles mayor: Ray Rogina
St. Charles City Council: Ron Silkaitis (Ward 1), Cliff Carrignan (Ward 2), William Turner (Ward 3), Kim Malay (Ward 5)
Sugar Grove village president: Sean Michels
Sugar Grove Library Board: Edward DeBartolo, Pat Graceffa
Sugar Grove village board: Rick Montalto, Robert Bohler, Gayle Deja-Schultz
Wayne village board: Howard Levine, Ann Marie Tigges, Michael Anastasio
West Chicago mayor: Ruben Pineda
West Chicago council Ward 2: Rosalinda Delgado
West Dundee village president: Chris Nelson
West Dundee village board: Patrick Hanley, Daniel Wilbrandt, William Pflanz
School boards
Aurora West Unit Dist. 129: Mark Bradford, Valerie Brown Dykstra, Neal Ormond
Batavia Unit Dist. 101: Tina Bleakley, Gary Grizaffi, Michael Papka, Jason Stoops
Benjamin Dist. 25: Jack Buscemi, Vincent Engstrom, Dennis Peterson, Anna Taylor
Cary D26 school board: Christopher Christensen, Josh Howel, Julie Jette, Floyd Myers
Central Unit Dist. 301: Jeff Gorman, Jeffrey Kellenberger, Maggie Perry
Elgin Community College: Clare Ollayos, Rise Jones, Angela Causey, Nadia Daley
Elgin-area Unit U-46: Donna Smith, Vernonica Noland, Frank Napolitano
Fox River Grove Consolidate Dist. 3: Patrick Riley, Timothy Hatfield, Stephen Pickering, Patrick Wall
McHenry County College: Chris Jenner, Mike Smith, Tom Wilbeck
St. Charles Unit Dist. 303: Steven Spurling, Mike Vyzral, Corinne Pierog, Edward McNally
Geneva Unit Dist. 304: Jeffrey DiOrio, Fred Dresser. Mark Grosso, Bill Wilson
Naperville Unit Dist. 203: Susan Crotty, Jay Fisher, Jackie Romberg, Neil Samuels
West Chicago Dist. 33: Christine Scheck, Brenda Vishanoff, Juliann Pearson, Susan Stibal
West Chicago H.S. Dist. 94: Dirk Gunderson, Rich Nagel, Gary Saake, Christy Lauf
Referendums
Dist. 156 bond issue: Yes
Electrical aggregation: Yes