Girls volleyball scoreboard: Saturday, Sept. 17 results
Girls volleyball scoreboard: Saturday, Sept. 17 results
*
At Westminster Invite at Top Flight
Elgin d. Willows Academy 25-20, 25-6
Elgin d. U-High 25-12, 25-15
Elgin d. Westminster Christian 25-14, 25-20
Elgin d. Waukegan 25-23, 25-15 (semifinals)
Elgin d. Antioch 25-16, 16-25, 25-15 (championship)
Elgin - Mari (35 digs, 33 kills, 32 ast, 10 aces, 3 blks), Powers (43 digs, 3 aces), Aguirre (80 digs, 11 aces, 4 kills), Brandes (21 kills, 17 blocks, 5 digs).
*
at Wheaton Warrenville South
Match results
GOLD FLIGHT
Quarterfinals - Geneva d. Naperville Central 26-24, 25-11; Neuqua Valley d. Naperville Central 24-26, 25-10, 25-16; Marist d. Downers Grove North 17-25, 25-28, 25-22; Benet d. Wheaton North 17-25, 25-22, 25-20
Semifinals (consolation) - Naperville North d. Naperville Central 29-31, 25-19, 25-17; Wheaton North d. Downers Grove North 26-28, 25-14, 25-22
Semifinals (championship) - Geneva d. Neuqua Valley 25-12, 25-23; Benet d. Marist 25-21, 25-20
7th place: Downers North d. Naperville Central 25-20, 25-18
5th place: Wheaton North d. Naperville North 25-15, 25-20
3rd place: Marist d. Neuqua Valley 25-20, 25-20
Championship: Geneva d. Benet 31-29, 29-27
SILVER FLIGHT
Quaterfinals - Sandburg d. Waubonsie Valley 25-11, 19-25, 25-22; Plainfield Central 25-20, 25-15; St. Charles North d. Prairie Ridge 23-25, 25-22, 25-20; Libertyville d. Rosary 25-18, 25-17
Semifinals (consolation) - Waubonsie Valley d. Hinsdale Central 19-25, 25-13, 25-17; Rosary d. Prairie Ridge 25-23, 21-25, 25-16
Semifinals (championship) - Plainfield Central d. Sandburg 29-27, 25-18; Libertyville d. St. Charles North 24-26, 25-20, 25-20
15th place: Hinsdale Central d. Prairie Ridge 10-25, 25-20, 25-21
13th place: Rosary d. Waubonsie Valley 25-18, 18-25, 25-17
11th place: Sandburg d. St. Charles North 25-21, 25-20
9th place (silver championship): Libertyville d. Plainfield Central 24-26, 25-16, 26-24
BRONZE FLIGHT
Quarterfinals - Hinsdale South d. Payton 26-24, 25-21; Metea Valley d. Lemont 26-24, 26-24; Wheaton Warrenville South d. Plainfield North 25-20, 24-26, 25-21; Oak Park-River Forest d. Downers Grove South 25-22, 23-25, 25-23
Semifinals (consolation) - Lemont d. Payton 29-27, 23-25, 25-22; Plainfield North d. Downers South 25-17, 25-16
Semifinals (championship) - Metea Valley d. Hinsdale South 25-17, 26-28, 25-17; Wheaton Warrenville South d. OPRF 25-16, 26-24
23rd place: Downers South d. Payton 25-17, 25-23
21st place: Plainfield North d. Lemont 25-20, 25-16
19th place: Hinsdale South d. OPRF 25-18, 25-23
17th place (Bronze championship): Metea Valley d. WW South 25-18, 25-12
ALL TOURNAMENT TEAM
Ally Barrett (Gen) MVP; Julia Brown (Gen); Ariana Budnik (NN); Clare Delaplane (DGN); Mikaila Dowd (MV); Sara Field (WWS); Kora Kauling (NV); Rachel Krasowski (Sand); Anna Lillydahl (Lib); Grace Loberg (Gen); Molly Murriby (Mar); Sara Nielsen (Ben); Ashley Shook (PC); Veronica Snelling (Ben); Brooke Syswerda (WN); Alex Vanwestrenien (NC).
*
Glenbard West Invitational
Team results
1. Glenbard West; 2. Oswego East; 3. Joliet West; 4. Glenbard South; 5. Glenbard East; 6. Oswego
Match results
Glenbard West d. Streamwood 25-13, 25-5
Glenbard West d. Northside Prep 25-10, 25-10
Glenbard West d. Glenbard East 25-17, 25-18
Glenbard West d. Glenbard South 25-19, 25-18
Glenbard West d. Oswego East 25-15, 25-17
Glenbard East d. West Chicago 25-22, 25-19
Glenbard East d. Oswego 25-12, 25-19
Overall Glenbard East stats - Hamaker (23 kills, 2 aces, 5 blocks); Bell (4 kills, 1 block, 25 assists, 25 digs); Wozniak (3 kills, 2 aces, 5 blocks, 26 assists, 4 digs); Silbernagel (13 kills, 2 aces, 21 digs); Denton (5 aces, 27 digs); Cluskey (3 blocks).
Overall Glenbard West stats - Brodner (113 assists, 36 digs, 8 kills); Wagner (61 digs); Marquez (30 kills); Ridinger (25 kills); Graff (25 kills, 4 aces); Stirb (36 digs, 5 aces); Patterson (17 kills); Crawford (10 kills, 6 blocks)
All Tournament Team - Hannah Brodner (GW) MVP; Claire Wagner (GW); Ella Ridinger (GW); Meghan Delaney (OE); Sarah Schultz (OE); Jenny Koerner (JW); Areli Hernandez (JW); Claire Werner (GS); Allie Sims (GS); Alison Hamaker (GE); Laura Katarzynski (WC); Megan Kennedy (NP); Cara Ferchen (Osw).
*
Hersey invitational
team results
1st, Hersey 5-0
team scores
Jones d. Hoffman Estates 25-10, 25-11; Schaumburg d. Hoffman Estates 25-13, 25-19; Glenbard North d. Hoffman Estates 25-14, 25-18; Mundelein d. Hoffman Estates 25-10, 25-11; Hersey d. Hoffman Estates 25-13, 25-7.
individual results
Attack: Sch: Mallett 8 kills, Gerber 28 kills, Sterrett 34 kills, Spitelli 18 kills; Hers: Z.Strozewski 51-56 29 kills, Kaburov 68-73 26 kills, Morgan 54-64 19 kills, Steger 41-43 18 kills, Reisel 23-23 11 kills, O'Shea 33-36 9 kills, Jedd 16-17 8 kills, Martin 5-5 2 kills, Olhava 3-4 kill; HE: Meese 1-1, Poland 11-15 2 kills, Wadas 16-18 3 kills, Fowler 16-21 4 kills, Jurezicz 12-16 2 kills, Wilson 18-24 5 kills, Saurbier 16-24 4 kills, Pethes 29-34 14 kills.
Serving: Sch: Paelmo 23 4 aces, Harberts 40 4 aces, Encarnacion 18 4 aces, Sterrett 35 6aces, Gerber 28 3 aces, Spitelli 21 3aces; Hers: Reisel 35-36 3 aces, Solans 42-44 4 aces, Coniglio 53-57 7 aces, Steger 25-28 6 aces, Kaburov 21-23 3 aces, Morgan 25-28 3 aces, Park 8-8 Redding 3-3 ace; HE: Meese 22-22, Poland 14-16 4 aces, Wilson 13-18 2 aces, Gueco 11-15 2 aces, Saurbier 16-20 1 ace, Pethes 19-21.
Setting: Sch: Harberts 84 assists; Hers: Reisel 212-213 92 assists, E.Strozewski 45-45 13 assists, Solans 22-22 3 assists; HE: Meese 70-74 14 assists, Wadas 1-1, Gueco 84-85 20 assists.
Serve receive: Sch: Sterrett 24 passes, Paelmo 33 passes, Encarnacion 29 passes, HE: Poland 28, Sarullo 1, Smith 11, Pethes 33.
Digs: Sch: Paelmo 51, Haeberts 20, Encarnacion 37, Sterrett 28, Gerber 28; Hers: Solans 73, Coniglio 43, Reisel 32, Morgan 31, Kaburov 27, Redding 3, Park 3, Olhava 2; HE: Meese 11, Poland 88, Wadas 1, Sarullo 5, Fowler 7, Jurezicz 1, Gueco 11, Smith 3, Saurbier 2, Pethes 20.
Blocks: Sch: Kiszowski 6, Spitelli 8; Hers: Strozewski 8, Steger 6, Morgan 5, Kaburov 3, O'Shea 3, Jedd 3, Reisel; HE: Fowler 2, Wilson 3, Salerno 2.
*
Maine East invitational
team results
10th, Leyden (2-3), 13th, Maine West (3-2)
team scores
Maine South d. Leyden 18-25, 25-17, 15-12; Lake Forest d. Leyden 25-21, 25-15; Leyden d. Deerfield 26-24, 25-16; Leyden d. Plainfield East 25-21, 25-27, 25-19; Prospect d. Leyden 23-25, 25-17, 25-18; Stevenson d. Maine West 25-16, 25-19; Maine West d. Prospect 16-25, 25-21, 15-10; Addison Trail d. Maine West 25-15, 25-16; Maine West d. Regina 25-23, 25-15, Maine West d. Deerfield 25-23, 25-19.
Warren d. Plainfield East 19-25, 25-16, 15-10; Warren d. Maine East. 25-23, 24-26, 15-7; Warren d. Oak Forest 25-11, 25-19; Lake Forest d .Warren. 25-12, 25-19; Stevenson d. Warren 25-22, 25-19; Stevenson d. Maine West 25-16, 25-19; Stevenson d. Addison Trail 25-16, 25-21; Stevenson d. Prospect 25-21, 25-16; Niles West d. Stevenson 25-16, 25-19; Stevenson d. Warren 25-22, 25-19.
individual results
Attack: Pros: Myers 45 kils, Porwit 26 kills, Mazurek 22 kills, Withey 7 kills, McKenna 5 kills; Ley: Streminska 18 kills, C.McGee 18 kills, Parker 18 kills, A.McGee 32 kills, Payne 20 kills; MW: Olsen 29 kills, Riedl 25 kills. Serving: Pros: Myers 5 aces, Thomas 5 aces; Ley: Streminska 5 aces, A.McGee 5 aces. Setting: Pros: Gerber 77 assists; MW: Block 46 assists. Digs: Pros: Myers 37, Gerger 33, Porwit 32, Thomas 31, Gancarz 17; MW: Block 27, Olsen 23, Risl 17. Blocks: MW: Rwisl 7; Peoa: Mwewsirh 7, McKenna 3.
Maine East invite
team results
Warren d Plainfield East. 19-25, 25-16, 15-10.
Warren d Maine East. 25-23, 24-26, 15-7.
Warren d Oak Forest 25-11, 25-19.
Lake Forest d Warren. 25-12, 25-19.
Stevenson d Warren 25-22, 25-19.
Stevenson d. Maine West 25-16, 25-19.
Stevenson d. Addison Trail 25-16, 25-21.
Stevenson d. Prospect 25-21, 25-16.
Niles West d. Stevenson 25-16, 25-19.
Stevenson d. Warren 25-22, 25-19.
individual results
Serving - Warr: Berkowitz 6 aces, Walczak 6 aces, Lundtveit 5 aces; Stev: Robinson 7 aces, Sorenson 5 aces, Erickson 4 aces, Radtke 2 aces, Micek 2 aces; Attacking - Warr: White 12 kills, Lundtveit 14 kills, Lundtveit 30 kills, McNally 22 kills; Stev: Radtke 72 kills, Sorenson 29 kills, Havenhill 12 kills, Cuc 6 kills, Woodstein 4 kills, Bufe 2 kills, Kirchens 1 kill, Robinson 1 kill; Setting - Warr: Maan de Kok 46 assists, Berkowicz 19 assists, Klemz 13 assists; Stev: Cuc 51 assists, Radtke 42 assists, Robinson 9 assists; Digs - Warr: Barbosa 40; Stev: Robinson 24, Radtke 24, Erickson 20, Sorenson 17, Cuc 11, Micek 8, Havenhill 5; Blocking - Warr: Lundveit 20, Corr 14, Kuula 12; Stev: Bufe 4, Woodstein 4, Havenhill 2.
*
St. Viator invitational
team scores
Pool A
Rnd 1 St. Viator d. Proviso East 25-11, 25-13
Rnd 2 Proviso East d. East Aurora 25-18, 16-25, 15-9
Rnd 3 St. Viator d. East Aurora 25-12, 25-14
Pool B
Rnd 1 Rolling Meadows d. Queen of Peace 25-13, 25-21
Rnd 2 Glenbrook North d. Queen of Peace 25-11, 25-17
Rnd 3 Glenbrook North d. Rolling Meadows 25-14, 25-21
Pool C
Rnd 1 Keith Country Day d. Elk Grove 25-11, 25-10
Rnd 2 Larkin d. Elk Grove 25-20, 25-12
Rnd 3 Keith Country Day d. Larkin 23-25, 25-15, 15-13
Pool D
Rnd 1 Carmel d. Timothy Christian 25-15, 23-25, 15-13
Rnd 2 Timothy Chr. d. Fenwick 25-22, 25-23
Rnd 3 Carmel d. Fenwick 25-18, 25-16
CO 1
Rnd 4 Rolling Meadows d. St. Viator 25-20, 25-22
CO 2
Rnd 4 Glenbrook North d. Proviso East 25-8, 25-5
CO 3
Rnd 4 Timothy Chr. d. Keith Country Day 25-23, 30-28
CO 4
Rnd 4 Carmel d. Larkin 25-11, 25-12
Silver Playoffs
Rnd 5 Keith Country Day d. Proviso 25-6, 25-2
Rnd 5 St .Viator d. Larkin 25-16, 25-17
Rnd 6 Keith Country Day d. St. Viator 25-20, 25-20
Larkin d. Proviso East (fft.) 25-0, 25-0
Silver Champion: Keith Country Day
Gold Playoffs
Rnd 5 Carmel d. Rolling Meadows 25-20, 25-21
Rnd 5 Glenbrook North d. Timothy Christian 25-23, 25-22
Final Gold Championship:
Glenbrook North d. Carmel 25-19, 25-22
Final Gold Consolation:
Timothy Christian d. Rolling Meadows 25-11, 24-26, 25-15
Gold Champion: Glenbrook North
individual results
Attack: RM: Zanocco 64-79 32 kills, Amundson 67-71 24 kills, Errico 47-59 19 kills, Anderson 58-74 17 kills, Rebsamen 43-52 9 kills, King 8-8 3 kills, Alberga 4-5 3 kills, Kowalski 10-13 2 kills, Klancnik 3-4 kill, Robinson 1-1 kill; StV: Mroz 12-12 5 kills, Leazer 8-16 kill, Hickey 56-66 25 kills, Cl.Williams 14-18 6 kills, Co.Williams 6-6 2 kills, Nottoli 32-36 16 kills, Kerrigan 23-30 13 kills, Claffey 50-63 16 kills, Mueller 14-15 3 kills, Rodriguez 37-44 11 kills.
Serving: RM: Klancnik 48-50 8 aces, Amundson 41-42 5 aces, Anderson 39-47 4 aces, Rebsamen 33-34 Robinson 25-33 2 aces, Zanocco 24-33 ace, King 4-4; StV: Mros 12-12 ace, Leazer 31-37 12 aces, Hickey 31-35 4 aces, Cl.Williams 18-19 3 aces, Co.Williams 17-17 6 aces, Toledo 3-3 ac, Nottoli 24-27 5 aces, Kerrigan 4-4 ace, Claffey 25-28 7 aces, Mueller 33-35 5 aces, Rodriguez 14-17 ace, Niesman 8-9.
Setting: RM: Klancnik 175-177 54 assists, King 124-130 36 assists; StV: Co.Williams 59-60 23 assists, Mueller 183-184 53 assists.
Digs: RM: Robinson 44, Anderson 27, Klancnik 23, Rebsamen 17, Amundson 8, Sellergren 5, King 2, Errico 2, Preissing, Zanocco, Kowalski; StV: Mroz 8, Leazer 20, Cl.Williams 14, Co.Williams 3, Toledo 8, Nottoli 6, Claffey 20. Mueller 15, Rodriguez 14, Niesman 9.
Blocks: RM: Errico 11, Zanocco 6, Anderson 3, Rebsamen 2, King 2, Amundson; StV: Hickey, Cl.Williams, Nottoli 8, Kerrigan 4.
*