Cook County scoreboard for Thursday, Dec. 12
To report scores:
Coaches, please report all scores to the Daily Herald Cook County office by e-mailing prepsports@dailyherald.com.
Girls gymnastics
Thursday's results
At Fremd
team results
Fremd 141.700, Prospect 140.600, Schaumburg 132.750.
individual results
Vault - 1.(T) Andric (P) 9,400, Tader (P) 9.40, 3.(T) Rothmeyer (Sch) 9.30, Baumann (Sch) 9.30. Uneven bars - 1. Tader (P) 9.60, 2.(T) Rothmeyer (S) 9.30, Gallicho (F) 9.30. Balance beam - 1. Tader (P) 9.30, 2. Andric (P) 8.90, 3. Rothmeyer (S) 8.85. Floor exercise - 1. Vessell (F) 9.00, 2. Rothmeyer (S) 8.90, 3. Tokunaga (F) 8.85. All-around - 1. Rothmeyer (S) 36.35, 2. Tader (P) 35.70, 3. Gallicho (F) 35.60.
rolling meadows 137.05, buffalo grove 129.55
Vault - 1. Moreno (RM) 8.90, 2. Oyen (BG) 8.40, 3. Widawski (RM) 8.00. Uneven bars - 1. Hextall (RM) 9.30, 2. Kane (RM) 900, 3. Sobolak (BG) 8.60. Balance beam - 1. Kane (RM) 9.20, 2. Moreno (RM) 8.90, 3. Widawski (RM) 8.80. Floor exercise - 1. Moreno (RM) 9.10, 2. Widawski (RM) 9.05, 3. Oyen (BG) 9.0. All-around - 1. Oyen (BG) 33,90, 2. Sobolak (BG) 32.85, 3. Widawski (RM) 31.85.
Girls bowling
Thursday's results
Leyden 2869, Morton 2807
Leyden: Pasowicz 420 (159), Owczarek 246 (133), Batson 532 (196, Pimental 511 (180, Allen 477 (171), Quintana 179 (179).
Morton: Salazar 511 (189), Herrejon 449 (178), Y.Baeza 569 (245), M.Baeza 437 (167), Flores 395 (147), Rosa 446 (157).
Leyden 931 1025 913 -2869
Morton 965 955 887 -2807
JV: Morton 2428, Leyden 2059.
Wednesday's results
Mid-Suburban League at Arlington Lanes
barrington 9, Rolling Meadows 0
Barrington: Shannon 491 (183), Paige 454 (168), Sonia 485 (183), Emma 462 (184), Fox 495 (221).
Rolling Meadows: Fugel 342 (131), Fatima 375 (153), Megan 435 (147), Michelle 376 (140), Savannah 474 (169).
Barrington 772 770 845 -2387
Rolling Meadows 684 688 630 -2002
JV: Rolling Meadows 1719, Barrington 1147.
buffalo grove 9, conant 0
Buffalo Grove: A.Howard 635 (231), Allaire 475 (192), Shakkaos 529 (194), Clay 535 (195), R.Howard 533 (202).
Conant: Germaine 351 (173), Bezella 348 (127), Hyland 524 (224), White 589 (202), Skweres 508 (178).
Buffalo Grove 856 976 873 -2707
Conant 785 826 624 -2435
JV: Buffalo Grove 2148, Conant 1642.
Elk Grove 9, Fremd 0
Elk Grove: Mares 435 (177), Flynn 384 (138), Knudsen 202 (101), Mayschik 533 (198). Zahn 504 (193), Mascoti 115.
Fremd: Keith 452 (163), Schneider 456 (165), Yaragbria 359 (134), Watanabe 389 (139), Yoo 411 (146).
Elk Grove 716 722 765 -2203
Fremd 687 692 688 -2067
JV: Elk Grove 1825, Fremd 1761.
hersey 7, schaumburg 2
Hersey: Brown 545 (185), Ritter 530 (198), Page 535 (198), Leno 515 (186), Breden 546 (198).
Schaumburg: Hetsler 454 (157), Bobnick 374 (135), Grzelak 238 (123), Kalady 512 (203), Frick 685 (234), Alshare 145.
Hersey 880 934 857 -2671
Schaumburg 755 791 872 -2418
JV: Hersey 2336, Schaumburg 2082.
hoffman estates 5, wheeling 4
Hoffman Estates: Macaranos 484 (179), Kaminska 359 (144), Gutierrez 390 (134), Cinquepalmi 457 (204), Donovan 623 (240).
Wheeling: Tsinlehina 520 (196), Laury 343 (118), Coleman 528 (212), Simon 455 (193), Aguilar 442 (179).
Hoffman Estates 779 822 712 -2313
Wheeling 802 656 830 -2288
JV: Hoffman Estates 1848, Wheeling 1794.
prospect 5, palatine 4
Prospect: C.Robinson 431 (160), Lazzaciti 410 (150), Dini 459 (191), Santilbo 436 (178), M.Robinson 422 (166).
Palatine: Prospal 441 (155), Phillips 411 (159), Migacz 382 (148), Jezak 95, Torres 547 (214), Caerasco 264 (144).
Prspect 705 738 715 -2158
Palatine 646 771 723 -2140
JV: Prospect 1645, Palatine 1604.
Boys swimming
Wednesday's results
St. Viator invitational
team results
Huntley 280, Pospect 256, District 300 225, Notre Dame 151, St. Viator 144, St. Francis 21.
individual results
200 Medley relay: 1. Huntley (Boelens, Cebula, Deurschle, Rocks) 1:45.76, 2, Prospect 1:46.02; 200 free: 1. Chiapetta (D300) 1:52.63, 2. Tonkovic (P) 1:52.93; 200 IM: 1. Orndahl (D300) 2:11.48, 4. McGough (P) 2:17.05; 50 free: 1. Herrera (D300) :22.52, 4. Zwolenik Ps) :24.26; 100 fly: 1. Rodriguez (P) :56.86; 100 free: 1. Rocks (H) :51:42, 3. Soltys (P) :51.56; 500 free: 1. Chiapetta (D300) 4:57.04, 2. Tonkovic (P) 5:05.14; 200 free relay: 1. Huntley (Deutschle, Siwiec, Vandy, Hagberg) 1:38.38, 2. Prospect 1:40.79; 100 back: 1. Soltys (P) :55.26; 100 breast: 1. Herrera (D300) 1:04.57, 4. Zwolenik (P) 1:09.49; 400 free relay: 1. Huntley (Rocks, Boelens, Vandy, Cebula) 3:32.52; 2. Prospect 3:32.92.
Upcoming events
today
Boys basketball
Buffalo Grove at Prospect, 7:30 p.m.
Fremd at Conant, 7:30 p.m.
Hersey at Elk Grove, 7:30 p.m.
Hoffman Estates at Schaumburg, 7:30 p.m.
Palatine at Barrington, 7:30 p.m.
Wheeling at Rolling Meadows, 7:30 p.m.
Glenbrook North at Maine South, 7 p.m.
Joliet Catholic at St. Viator, 7 p.m.
Maine East at Vernon Hills, 7 p.m.
Niles North at Maine West, 7 p.m.
Schaumburg Christian at Harvest Christian, 7 p.m.
Boys swimming
Barrington at Conant, 4:45 p.m.
Buffalo Grove at Rolling Meadows, 4:45 p.m. (EG pool)
Elk Grove at Prospect, 4:45 p.m.
Hersey at Wheeling, 4:45 p.m.
Hoffman Estates at Fremd, 4:45 p.m.
Schaumburg at Palatine, 4:45 p.m.
Hinsdale South at Leyden, 5 p.m.
Maine East tri meet, 5 p.m.
Wrestling
Barrington at Palatine, 6 p.m.
Conant at Fremd, 6 p.m.
Elk Grove at Hersey, 6 p.m.
Prospect at Buffalo Grove, 6 p.m.
Rolling Meadows at Wheeling, 6 p.m.
Schaumburg at Hoffman Estates, 6 p.m.
Highland Park at Maine East, 6 p.m.
Maine South at Glenbrook North, 6 p.m.
St. Viator at Nazareth, 5 p.m.
Vernon Hills at Maine West, 6 p.m.
Girls basketball
Buffalo Grove at Prospect, 6 p.m.
Conant at Fremd, 6 p.m.
Hersey at Elk Grove, 6 p.m.
Hoffman Estates at Schaumburg, 6 p.m.
Palatine at Barrington, 6 p.m.
Wheeling at Rolling Meadows, 6 p.m.
Maine East at Vernon Hills, 7:30 p.m.
Maine West at Niles North, 7 p.m.
Schaumburg Christian at Harvest Christian, 5:30 p.m.
Girls gymnastics
Glenbrook North invitational (Maine West, Rolling Meadows, Wheeling) 6:30 p.m.
Saturday, december 14
Boys basketball
Team Rose Shootout at Mt. Carmel
Schaumburg vs. Tinley Park, 2:45 p.m.
Other games
Christian Liberty at Illinois Christian, 2 p.m.
Hersey at St. Viator, 5 p.m.
Maine West at Prospect, 6 p.m.
Proviso East at Leyden, 6 p.m.
Boys swimming
Barrington relays (Fremd, St Viator), D-9:30 a.m./S-1:30 p.m.
Elk Grove invitational (Buffalo Grove, Hersey, Maine West, Prospect, Rolling Meadows), 10 a.m.
Glenbrook North invitational (Conant), 9 a.m.
Hoffman Estates invitational (Leyden, Maine East), 9 a.m.
Rolling Meadows invitational (Buffalo Grove, Elk Grove, Hersey, Maine South), 10 a.m. (at EG pool)
Wrestling
Buffalo Grove invitational (Elk Grove, Palatine, Schaumburg), 9 a.m.
Downers Grove invitational (Barrington), 9 a.m.
Hoffman Estates invitational (Maine West, Wheeling), 8:30 a.m.
Maine East quad, 9 a.m.
Prospect invitational (Fremd, Hersey), 9 a.m.
Leyden at Glenbard East, 9 a.m.
Maine South at Downers Grove South, 6 p.m.
Girls basketball
Northern Illinois Holiday Classic
At McHenry
Hoffman Estates vs. Wauconda, 10:30 a.m.
Johnsburg vs. Hoffman Estates, 1 p.m.
Other games
Christian Liberty at Illinois Lutheran, 12:30 p.m.
Fremd at Benet, 6 p.m.
Glenbrook South at Conant, 7 p.m.
Hersey at New Trier, 3:30 p.m.
Leyden at Deerfield, 2:30 p.m.
St. Viator at Vernon Hills, 7 p.m.
Rolling Meadows at Batavia, 4 p.m.
Girls bowling
Hersey invitational (Buffalo Grove, Maine South), 1 p.m.
Plainfield North invitational (Conant, Hoffman Estates, Palatine, Prospect), 9 a.m. (Plainfield Lanes)
Streamwood invitational (Barrington, Fremd, Leyden, Wheeling), 9 a.m.
Girls gymnastics
Conant invitational (Hoffman Estates, Prospect, Schaumburg), 10 a.m.
Hersey invitational (Buffalo Grove, Maine South), 1 p.m.
Monday, december 16
Boys basketball
Cary-Grove at Buffalo Grove, 6:30 p.m.
Christian Liberty at Illinois Lutheran, 2 p.m.
Elgin Acad. at Schaumburg Christian, 7 p.m.
Rolling Meadows at Wheaton Acad., 7:30 p.m.
Glenbard North at Schaumburg, 7 p.m.
Girls basketball
Northern Illinois Holiday Classic
At McHenry
Hoffman Estates vs. Crystal Lake South, 5 p.m.
Other games
Conant at Barrington, 7:30 p.m.
Elgin Academy at Schaumburg Christian, 5:30 p.m.
Hersey at St. Viator, 6 p.m.
Maine East at Niles North, 5:30 p.m.
Girls bowling
Mid-Suburban League at Arlington Lanes
Buffalo Grove vs. Elk Grove, 4:45 p.m.
Conant vs. Schaumburg, 4:45 p.m.
Fremd vs. Hersey, 4:45 p.m.
Hoffman Estates vs. Rolling Meadows, 4:45 p.m.
Palatine vs. Wheeling, 4:45 p.m.
tuesday, december 17
Boys basketball
Christian Liberty at Mooseheart, 7:30 p.m.
Leyden at Oak Lawn, 6:30 p.m.
Wheeling at Crystal Lake Central, 7 p.m.
Girls basketball
Christian Liberty at Mooseheart, 6 p.m.
Leyden at Proviso East, 7:30 p.m.
wednesday, december 18
Boys basketball
Christian Liberty at Round Lake, 7 p.m.
Wrestling
Ridgewood at St. Viator, 5 p.m.
thursday, december 19
Boys basketball
Crossroads at Schaumburg Christian, 5:15 p.m.
Wrestling
Addison Trail at Leyden, 3:30 p.m.
Girls basketball
Christian Liberty at Woodlands Academy, 6:30 p.m.
Crossroads at Schaumburg Christian, 4 p.m.
Girls gymnastics
Leyden at Addison Trail, 6 p.m.