Girls volleyball: Saturday's results
Saturday's results
*
New Trier Invite
Huntley d. Wheeling 25-13, 25-20.
Huntley d. Niles West 25-17, 25-19.
Oak Park-River Forest d. Huntley 16-25, 25-21, 15-12.
Huntley d. Glenbard South 20-25, 25-17, 25-23.
Huntley d. Warren 25-15, 23-25, 25-21.
*
At Geneva Tournament
Geneva d. Burlington Central 25-20, 25-23.
Burlington Central d. IMSA 25-21.
Burlington Central d. Morris 25-20, 18-25, 15-12.
Burlington Central d. DeKalb 25-13, 18-25, 25-22.
Geneva d. Burlington Central 25-23, 25-12
*
Willowbrook Tournament
Match results
Willowbrook d. Walther Christian 25-10, 25-12
Willowbrook d. Coal City 25-8, 25-23
Willowbrook d. Addison Trail 21-25, 25-12, 15-8
Coal City d. Addison Trail 25-15, 23-25, 16-14
Addison Trail d. Walther Christian 25-19, 25-14
Coal City d. Walther Christian 25-23, 25-8
Metea Valley d. West Chicago 25-18, 25-15
Metea Valley d. Glenbard North 23-25, 25-13, 15-11
Glenbard North d. West Chicago 24-26, 25-20, 15-13
Playoffs - Championship
Willowbrook d. Glenbard North 25-23, 20-25, 25-21
Coal City d. Metea Valley 25-17, 17-25, 25-19
3rd place: Metea Valley d. Glenbard North 25-12, 25-20
1st place: Willowbrook d. Coal City 25-19, 25-15
Playoffs - Consolation
Addison Trail d. West Chicago JV 25-20, 25-16
West Chicago d. Walther Christian 25-14, 25-20
7th place: Walther Christian d. West Chicago JV 25-23, 11-25, 25-22
5th place: West Chicago d. Addison Trail 30-32, 25-21, 25-23
Overall Metea Valley stats - Bass (17 kills); Lobdell (24 kills, 10 digs, 9 aces); Dowd (14 kills); Hagemaster (8 kills, 5 aces); Long (10 digs, 5 aces); Cada (26 assists); Shanahan (27 assists, 5 aces).
Overall Willowbrook stats - McNamara (26 kills, 2 digs, 1 block); Railing (33 kills, 2 assists, 15 digs, 3 aces); Pennebaker (11 kills, 6 aces, 1 dig); Wangler (10 kills, 4 aces, 4 digs, 1 assist); Chiapetta (12 kills, 3 aces, 8 digs); Konrath 5 kills, 3 digs, 1 block); Linnig (13 aces, 64 assists, 7 digs, 4 kills); Giammarino (24 assists, 1 ace, 3 digs); Conley (38 digs, 1 assist, 2 kills, 8 aces); Weinhold (1 kill, 7 assists0; Bullock (6 kills); Mast (1 kill).
*
West Aurora Invite
Match results
Pool Play:
Wheaton Academy d. West Aurora 25-20, 25-19
Wheaton Academy d. Romeoville 27-25, 25-21
Wheaton Academy d. Bartlett 25-9, 25-14
Gold Medal Round:
Wheaton Academy d. Plainfield East 25-16, 25-9
1st place: Wheaton Academy d. Glenbard East 16-25, 25-21, 25-15
Overall Wheaton Academy stats - Vischer (39 kills, 22 digs, 12 aces); Krill (29 kills, 11 digs); Funk (83 assists, 5 aces, 4 blocks); Brcka (15 kills, 3 blocks); Lindus (6 kills, 7 blocks); Franz (6 kills, 4 blocks); Bosse (54 digs, 7 aces)
*
Conant invitational
team results
1. St. Francis, 2. St. Charles, 3. Glenbard East, 4. Lake Zurich, 5. Fremd, 6. Palatine, 7. Conant, 8. Schaumburg.
team scores
Championship: St. Francis d. St. Charles 20-25, 25-12, 25-22;
3rd Place: Glenbard East d. Lake Zurich 25-21, 25-23;
5th Place: Fremd d. Palatine 25-20, 25-22;
7th Place: Conant d Schaumburg 16-25, 25-18, 27-25;
Pool Play: St. Francis d. Lake Zurich 25-23, 25-22; St. Charles d. Glenbard East 25-13, 16-25, 25-14; Palatine d. Schaumburg 21-25, 25-16, 25-19; Fremd d. Conant 25-17, 25-21; Rolling Meadows d. Harlem 25-16, 25-17, 15-11; Fremd d. Rolling Meadows 25-19, 25-14; St. Charles East d. Rolling Meadows 25-10, 25-14; Pius XI d. Rolling Meadows 25-23, 25-20; Rolling Meadows d. Elk Grove 25-21,25-15; Schaumburg d. Elk Grove 25-11, 25-14; St. Francis d. Schaumburg 25-14, 25-16; Hoffman Estates d. Schaumburg 25-22, 25-27, 15-11.
individual results
Attack: LZ: Andrews (30 kills), Sweetwood (51 kills), Gora (49 kills); Frd: Hindenburg 86-96, (40 kills), Koo 41-48 (18 kills), Lee 29-29, (15 kills); RM: Sellergren 51-58 (22 kills), Mickey 40-49 (16 kills), Johns 25-27 (11 kills), Mich 18-25 (8 kills), Rasche 25-33 (7 kills), Srnak 18-24 (4 kills), King 5-7 (2 kills), Barczak 1-1 (1 kill), Spiwak 2-3 (1 kill); Sch: Rahn 33 kills, Akinola 60 kills, Coombs 11 kills
Serving: Frd: Stegich 77-81, (6 aces), S. Roberts 28-29 (6 aces); RM: Rasche 27-45 (10 aces), King 36-43 (3 aces), Mich 35-39 (6 aces), Mickey 31-33 (1 ace), Barczak 18-21 (1 ace), Sellergren 30-34 (4 aces); Sch: Moore 39-40 (8 aces), Rahn 42-44 (3 aces), Ross 31-35 (4 aces), Akinola 29-32 (3 aces), Gerber 32-32 (2 aces), Hayes 33-37 (4 aces)
Setting: LZ: Dykgraaf (103 assists), Frd: Mursuli 36-38 (12 assists), C. Roberts 199-205 (67 assists); RM: King 103-107 (28 assists), Mich 98-103 (22 assists); Sch: Hayes 74 assists, Hartzman 18 assists
Passing: Frd: Stegich 43-50, Hindenburg 39-42; Sch: Moore 77, Akinola 64;
Digs: LZ: Andrews 68; Frd: Stegich 71, S. Roberts 32; RM: Barczak 45, Sellergren 21, Mich 15, King 12, Rasche 10, Mickey 8, Kallal 8, Johns 2; Sch: Moore 53, Akinola 31
Blocks: Frd: Bednarek 6, Lee 5, Koo 5, RM: Mickey 11, Srnak 5, Johns 4, Mich 2, Sellergren 1, Spiwak 1; Sch: Ross 7, Coombs 14, Gerber 6.
*
Jacobs invitational
team results
Third place:
Cary-Grove d. Hersey 25-18, 25-16
Semifinal:
Crystal Lake Central d. Hersey 25-23 19-25, 25-23
team scores
Hersey d. Stevenson 25-18, 25-11
Hersey d. Belvidere North 25-20, 25-13
Hersey d. Cary Grove 25-21, 25-19
Cary-Grove d. Stevenson 25-17, 25-17
Stevenson d. Hampshire 25-19, 25-18
Stevenson d. Belvidere North 25-19, 25-18
Belvidere North d. Stevenson 25-21, 25-19
Crystal Lake Central d. Dundee-Crown 25-12, 25-15.
Dundee-Crown d. Jacobs 25-11, 25-17.
Waukesha Catholic d. Dundee-Crown 25-16, 25-27.
Dundee-Crown d. Hampshire 25-18, 25-16.
Waukesha Catholic d. Dundee-Crown 25-18, 22-25, 25-21.
Stevenson d. Hampshire 25-18, 25-18.
Crystal Lake Central d. Hampshire 25-15, 25-21.
Waukesha Catholic d. Hampshire 25-9, 25-10.
Barrington d. Hampshire 25-22, 28-26.
individual results
Attack: Bar: Clements 29 kills, Talbot 20 kills; Hers: Fuerst 105-119 49 kills, Olhava 40-43 17 kills, Hill 45-50 20 kills, ZStrozewski 21-23 8 kills, C.Stroszewski 37-41 12 kills, Stedman 15-15 8 kills; Setting: Bar: Rolecek (41 assist); Hers: Stedman 240-246 (94 assists), C.Strozewski 11-11 (5 assists); Digs: Hers: Pannozzo 58, Fuerst 29, Stedman 24, C.Strozewski 28, Kerman 17, Olhava 12, Hill 6; Blocks: Hers: Fuerst 13, Olhava 13, Z.Strozewski 9, C.Strozewski 4, Stedman 5, Hill 4, Jacobson 1
*
New Trier invitational
team results
1.Huntley, 2.Warren
team scores
Semi finals: Warren d. Zion-Benton 23-25, 25-20, 25-21
Finals: Huntley d. Warren 25-15, 20-25, 25-23
Pool Play: Huntley d. Wheeling 25-13, 25-20; Oak Park/River Forest d. Wheeling 25-15, 25-21; Niles West d. Wheeling 25-18, 25-18; wheeling d. Waukegan 25-10, 25-17; Wheeling d. Highland Park 23-25, 25-22, 25-15; Warren d. Highland Park 23-25, 25-17, 15-8; Warren d. Trinity 25-15, 25-17/ New Trier d. Warren 27-25, 25-22.
individual results
Attack: Whl: Semeria 16-16 (5 kills), Fruscione 2-3 (1 kill), Laureano 3-5, Vasey 30-44 (10 kills), Terrell 68-94 (36 kills), Evans 3-3 (1 kill), Kuzmanic 38-43 (10 kills), Montesin 28-31 (11 kills), Greenberg 45-50 (15 kills). Serving: Whl: Talken 2-3, Semeria 21-25 (1 ace), Fruscione 9-10 (1 ace), Laureano 38-43 (3 aces), Bogacz 1-2, Vasey 35-39 (5 aces), Terrell 33-38 (10 aces), Evans 1-1, Kuzmanic 38-39 (3 aces), Montesin 21-23 (1 ace). Setting: Whl: Semeria 185-190 (51 assists), Laureano 3-3, Vasey 1-1, Terrell 1-1, Evans 8-9 (1 assist), Kuzmanic 49-50 (16 assists), Montesin 2-2, Greenberg 2-2. Digs: Whl: Semeria 15, Fruscione 6, Laureano 50, Bogacz 10, Vasey 27, Terrell 8, Evans 3, Urban 4, Kuzmanic 13, Montesin 3, Greenberg 8. Blocks: Whl: Semeria 4, Vasey 5, Terrell 3, Kuzmanic 3, Montesin 6, Greenberg 9.
*
Grayslake Central Ram Slam
TEAM RESULTS
Lakes d. Carmel 26-24, 25-20 (first)
Wauconda d. Grayslake Central 25-23, 25-20 (third)
Richmond-Burton d. Grayslake North 25-17, 25-22 (fifth)
Johnsburg d. Regina 25-21, 25-16 (seventh)
pool results
Wauconda d. Grayslake Central 26-24, 25-20
Wauconda d. Richmond-Burton 25-11, 25-22
Wauconda d. Johnsburg 25-16, 25-17
Grayslake Central d. Richmond-Burton 25-7, 25-22
Grayslake Central d. Johnsburg 25-13, 25-23
Grayslake Central d. Richmond-Burton 25-18, 25-21
Carmel d. Grayslake North 25-12, 25-13
Carmel d. Lakes 25-21, 25-17
Carmel d. Regina 25-9, 25-20
Lakes d. Grayslake North 25-15, 25-12
Lakes d. Regina 25-15, 25-12
Grayslake North d. Regina 27-25, 23-25, 25-11
Carmel d. Grayslake Central d. 25-27, 25-17, 25-17
Lakes d. Wauconda 17-25, 25-17, 25-20
Richmond-Burton d. Regina 25-15, 20-25, 25-21
Grayslake North d. Johnsburg 25-13, 13-25, 25-22
individual statistics
Serving - GC: Gerbasi 8 aces, Peterson 7 aces; Attacking - GC: Daul 22 kills, Gerbasi 20 kills; Setting - GC: Frusolone 111 assists; Digs - GC: Gerbasi 63, Sentz 53.
*