DuPage County scoreboard for Saturday, Feb. 1
Notice
To report scores:
Coaches, please report all scores to the Daily Herald by e-mailing prepsports@dailyherald.com.
Boys basketball
Saturday's results
St. Charles East 72, Glenbard West 71
Lane Tech 58, Addison Trail 53
Addison Trail - Conrad 2 2-2 6; Carlson 10 1-2 25; Reyes 1 0-0 3; Renc 1 0-0 2; Daniels 1 0-0 3; Roszkiewicz 7 0-0 14. Totals 22 3-4 53.
Addison Trail 12 6 13 22 -53
Lane Tech 17 7 15 19 -58
3-point baskets: AT: Carlson 4, Reyes, Daniels. Fouled out: None.
Aurora Christian 59, Lisle 27
Aurora Christian - Davis 9 9-10 30; Sisco 1 0-0 2; New 1 2-2 5; Walker 4 0-0 8; Olsen 3 2-2 8; Meyers 1 2-2 4; Denhartos 0 2-2 2. Totals 20 17-18 59.
Lisle - LaScala 1 0-0 2; King 2 1-5 7; Etzkorn 1 4-6 6; Payne 3 1-1 8; Daniel 1 0-2 3; Raineri 0 1-2 1. Totals 8 7-16 27.
Aurora Christ. 13 17 25 4 -59
Lisle 5 7 10 5 -27
3-point baskets: AC: New. L: King 2, Payne, Daniel. Fouled out: L: LaScala.
Neuqua Valley 68, Leo 35
Neuqua Valley - Roche 2 0-0 5; Navarro 2 2-2 7; Asim 3 0-0 8; Obguefi 4 1-2 9; Poulakidas 2 0-0 5; Davis 6 0-0 17; Hoffman 2 3-4 8; Gronowski 4 1-2 9. Totals 25 7-10 68.
Neuqua Valley 25 22 14 7 -68
Leo 7 10 7 11 -35
3-point baskets: NV: Roche 2, Navarro 2, Asim 3, Obguefi 4, Poulakidas 2; Davis 6, Hoffman 2, Gronowski 4. Fouled out: None.
DePaul Prep 45, Benet 30
De Paul - Johnson 6 3-4 16, Bello 3 0-1 6, Mosley 5 0-0 15, Lewis 0 0-0 0, Mathews 2 1-2 5, Shower 1 0-0 3, Arnett 0 0-0 0. Totals: 17 4-7 45.
Benet - Reid 0 0-0 0, Van Eekeren 2 1-2 6, Hennessy 0 0-0 0, Prock 3 0-0 7, Crothers 4 0-0 8, Gillespie 2 1-1 6, O'Connor 0 0-0 0, Snell 1 1-1 3, Coffey 0 0-0 0, Nolan 0 0-0 0, Hlavin 0 0-0 0, Nash 0 0-0 0, Golden 0 0-0 0. Totals: 12 3-4 30.
DePaul Prep 11 9 15 10 -45
Benet 8 10 4 8 -30
3-point baskets: D: Mosley 5, Johnson, Shower. B: VanEekeren, Prock, Gillespie. Fouled out: None.
St. Francis 64, IC Catholic Prep 35
St. Francis - Nocek 7 4-5 18; Blank 3 3-3 11; Walker 4 2-3 10; Miller 3 2-2 10; Yarusso 1 0-0 3; Welch 1 1-2 3; Gjerde 1 0-0 3; Tangorra 1 0-0 2; Zulauf 1 0-0 2; Ciombar 1 0-0 2 Totals 23 12-15 64
IC Catholic Prep - Landon 1 6-6 8; Hilgart 2 0-0 6; Gaudio 2 0-0 5; Cronin 2 0-0 4; Lee 1 1-2 3; Jordan 1 1-2 3; Wassman 1 0-0 2; #21 0 2-4 2; #24 0 2-2 2 Totals 10 12-16 35
St. Francis 14 14 21 15 -64
IC Catholic Prep 5 6 11 13 -35
3-point baskets: SF: Miller 2, Blank 2, Yarusso, Gjerde. IC: Hilgart 2, Gaudio.
Friday's late results
Ridgewood 55, Westmont 48
Benet 58, Joliet catholic 43
Joliet Catholic - Young 3 2-3 9; Ehesam 5 0-0 15; Fensop 1 0-0 3; Mack 1 2-2 5; Weston 2 0-0 6; Buss 1 0-0 3; Bumstead 0 2-2 2. Totals 13 6-7 43.
Benet - Coffey 1 0-0 2; Reid 1 0-0 3; VanEekeren 2 0-0 4; Hennessy 1 0-0 3; Gillespie 1 0-0 3; Prock 5 0-0 15; Ronneberg 0 0-2 0; Snell 2 7-8 11; Nash 2 3-4 7; Crothers 4 0-0 8; Golden 1 0-0 2. Totals 20 10-14 58.
Joliet Catholic 6 6 17 14 -43
Benet 8 19 26 5 -58
3-point baskets: JC: Young, Ehesam 5, Fensop, Mack, Weston 2, Buss. B: Reid, Hennessy, Gillespie, Prock 5. Fouled out: None.
Girls basketball
Saturday's results
Montini 61, Marian catholic 42
Fremd 63, Wheaton Warrenville South 19
WW South - McCoyd 1 0-0 2; Shaughnessy 2 0-0 5; Maher 1 0-0 2; Huntzinger 3 0-0 7; Kroehnke 1 0-0 3. Totals 8 0-0 19.
WW South 0 10 4 5 -19
Fremd 20 13 17 13 -63
3-point baskets: WWS: Shaughnessy, Huntzinger, Kroehnke.
Naperville North 59, Waubonsie Valley 55
Waubonsie Valley - Melton 7 4-4 20, Setter 1 4-4 6, Berkompas 2 1-3 6, Westbrook 0 0-0 0, McKnight 6 0-0 17, Banks 0 0-0 0, Williams 2 0-1 6. Totals: 18 9-12 55.
Naperville North - Kwilosz 3 0-0 7, Drendel 2 4-6 9, Wilmington 1 0-0 2, Kickel 1 0-0 2, Kampschroeder 6 1-2 15, Crossett 2 0-2 4, Henderson 1 1-2 4, Lockridge 2 2-2 7, Rivard 1 1-2 4, Fenner 1 2-2 5. Totals: 20 11-18 59.
Waubonsie Vall. 7 15 16 17 -55
Naperville North 16 17 12 14 -59
3-point baskets: WV: McKnight 5, Melton 2, Williams 2, Berkompas, NN: Kampschroeder 2, Fenner, Rivard, Henderson, Lockridge, Kwilosz, Drendel. Fouled out: WV: Melton.
Lake Park 53, St. Charles North 46
Lake Park - Bali 3 0-0 6, Burness 1 0-3 3, Thorne 4 0-0 8, Rogers 4 17-21 26, Helm 3 2-4 8, Walker 1 0-0 2. Totals 16 19-28 53.
St. Charles North - Chanthaboury 5 3-8 16, Klug 1 0-0 3, Pellegrini 2 0-0 4, Settelmyer 1 0-0 2, Nawara 2 1-4 5, Stack 6 0-2 13, Hughes 0 1-1 1, Jakaitis 1 0-0 2, Saltsman 0 0-0 0. Totals 18 5-15 46.
Lake Park 15 10 17 11 -53
St. Charles North 10 9 19 8 -46
3-point baskets: LP: Rogers, Burness; SCN: Chanthaboury 3, Stack, Klug. Fouled out: SCN: Settelmyer.
Wrestling
Saturday's results
DuKane Conference Tournament
Team results
Glenbard North 277.5; St. Charles East 200; Wheaton North 168; Lake Park 122.5; Batavia 116; Wheaton Warrenville South 107; Geneva 59; St. Charles North 34
Match results
106: 1st: Fetterolf (Bat) d. Woo (GN) 5-3; 3rd: Burgess (WWS) f. Hadzima (SCE) 5:00. 113: 1st: Marre (GN) d. Andrews (Bat) 7-3; 3rd: Castro (WN) f. Schelgel (Gen) 1:45. 120: 1st: Schuelke (GN) md. Lemp (WN) 9-1; 3rd: Buziecki (WWS) f. Kolodziej (SCN) 2:55. 126: 1st: Huck (gen) d. Waszak (WWS) 13-6; 3rd: Mallinder (LP) d. Penzato (SCE) 7-2. 132: 1st: Chi (GN) d. Balosky (WN) 6-5; 3rd: Dorr (WWS) tf. O'Keefe (Gen) 5:02 16-1. 138: 1st: Woods (Bat) d. Lemp (WN) 2-0; 3rd: Curran (GN) d. Janiec (WWS) 7-5. 145: 1st: Caliendo (Bat) f. Murphy-Hoff (WN) 1:10; 3rd: Fialka (SCE) d. Barracca (GN) 7-4. 152: 1st: Kradie (GN) md. Riser (LP) 9-0; 3rd: Surges (SCN) d. Wirkus (SCE) 2-0. 160: 1st: Tatar (SCE) d. Piper 9LP) 7-3; 3rd: Dertz (GN) d. Evangelista (WN) by inj. def. 170: 1st: Maggio (SCE) f. Love (WN) 7-0; 3rd: Rising (WWS) d. Anagnostopoulos (GN) 10-6. 182: 1st: Smiley (GN) d. Szymanski (SCE) 2:34; 3rd: Pecan (LP) f. Nuter (WWS) 6:28. 195: 1st: Garay (GN) d. Sanchez (SCE) 12-6; 3rd: Gonnella (SCN) md. Kim (WWS) 9-0. 220: 1st; Harper (WN) d. Rodriguez (LP) 5-4; 3rd: Farmer (SCE) d. Ruiz (GN) 3-2. 285: 1st: Robertson (GN) d. Song (SCE) 3-1; 3rd: Roberts (LP) f. Vine (WN) 0:36.
at Grant Quad
Grant 40, Crystal Lake South 26
Crystal Lake South 55, West Chicago 21
Grant 66, Palatine 7
West Chicago 63, Palatine 12
Grant 49, West Chicago 22
Crystal Lake South 59, Palatine 3
at Burlington Central
Glenbard East 67, Kaneland 9
Addison Trail 41, Kaneland 21
Boys bowling
Saturday's results
IHSA State Finals
Team scores
1. St. Charles East 12,836, 2. Vernon Hills 12,677, 3. Minooka 12,663, 4. St. Patrick 12,574, 5. Richards 12,491, 6. Collinsville 12,477, 7. Harlem 12,401, 8. Hononegah 12,398, 9. Joliet West 12,270, 10. Lockport 12,207, 11. Mascoutah 12,055, 12. Herrin 12,035.
Top 15 Individuals
1. Ethan Pash (Harlem) 2,811, T2. Alex Nolan (Lincoln-Way Central) 2,772, T2. Efrain Soto (Minooka) 2,772, 4. Danny LaBonte (Richards) 2,753, T5. Tyler Johnson (St. Charles East) 2,677, T5. Jacob Perry (St. Patrick) 2,677, 7. Brandon Caruso (Minooka) 2,663, 8. Kyle Bailey (Glenbard East Co-op) 2,646, 9. Diego Cortez (Waukegan) 2,636, 10. Jackson Chadesh (Lyons) 2,632, 11. Matt Booden (New Trier) 2,622, 12. Nathan Hay (Collinsville) 2,615, 13. Aidan Healy (Lincoln-Way West) 2,613, 14. Malik Brandon (Hillcrest) 2,610, 15. Jacob Bartosiak (Mascoutah) 2,606.
Girls gymnastics
Saturday's results
West Suburban Conference Tournament - Silver
Team results
Glenbard West 142.1; Hinsdale Central 136.1; Oak Park-river Forest 132.575; York 131.525; Lyons 127.225.
Individual results
Vault - 1. Klobach (HC) 9.425; 2. McNamara (GW) 9.3; 3. Cassioppi (LT) 9.275. Uneven bars - 1. Diab (GW) 9.325; 2. Klobach (HC) 9.05; 3. Tripple (GW) 8.8. Balance beam - 1. Diab (GW) 9.45; 2. Klobach (HC) 9.225; 3. Ford (HC) 8.875. Floor exercise - 1. Diab (GW) 9.4; 2. Harrington (GW) 8.9; 3. Ford (GW) 8.85. All-around - 1.Diab (GW) 37.425; 2. Klobach (HC) 36.525; 3. Sommers (HC) 33.95.
Upstate Eight Conference Meet
Team results
Glenbard East 142.45; Oswego 140.8; Bartlett 129.15; Riverside-Brookfield 128.4; Geneseo 119.45; Fenton 88.625; Glenbard South 86.75
Individual results
Vault - 1. Honig (GE) 9.425; 2. Valenti (Osw) 9.35; 3. Donovan (GE) 9.325. Uneven bars - 1. Donovan (GE) 9.3; 2. Kartheiser (GE) 9.15; 3. Donovan (GE) 9.0. Balance beam - 1. Freundt (Osw) 9.175; 2. Thomas (Osw) 9.05; 3. Donovan (GE) 9.025. Floor exercise - 1. Honig (GE) 9.4; 2. Donovan (GE) 9.2; 3. Freundt (Osw) 9.0. All-around - 1. Donovan (GE) 36.55; 2. Honig (GE) 36.525; 3. Donovan (GE) 35.8.
Friday's late results
DuPage Valley Conference Tournament
Team results
DeKalb 140.325; Waubonsie Valley 131.1; Naperville North 130.425; Neuqua Valley 124.25; Naperville Central 105.375.
Men's basketball
Saturday's results
North Central 90, North Park 66
North Park - Marek 4 0-0 9; Polk 4 4-6 12; Sanders 5 3-3 15; Bulwa 0 1-2 1; Wilmington 5 0-0 10; Binion 1 0-0 2; Spates 1 0-0 2; Pointer 3 0-0 6; Flute 1 0-0 2; Fritzsche 1 1-4 3; Ramirez 1 1-2 4. Totals 26 10-17 66.
North Central - Chang 2 0-0 4; Helwig 5 1-1 14; Meredith 4 2-2 11; Cappelletti 10 0-0 21; Raridon 6 2-2 14; Smietanski 1 0-0 2; Jones 2 0-0 6; Cupples 0 2-2 2; Pollack 2 0-0 6; Clausel 1 2-2 4; Diehl 2 0-0 6. Totals 35 9-9 90.
North Park 30 36 -66
North Central 51 39 -90
3-point baskets: NP: Marek, Sanders 2, Ramirez. NC: Helwig 3, Meredith, Cappelletti, Jones 2, Pollack 2, Diehl 2. Fouled out: None.
Upcoming events
Monday, February 3
Girls basketball
Glenbard North at West Chicago, 7 p.m.
Wrestling
Westmont at Lisle, 5:30 p.m.
Girls bowling
Downers Grove North, Downers Grove South, Hinsdale Central, Hinsdale South, York at West Suburban Conference Championships (Stardust), 4 p.m.
Girls gymnastics
York, Glenbard South at Glenbard East regional, 6 p.m.
Waubonsie Valley-Metea Valley co-op at Oswego, 6 p.m.