Fox Valley scoreboard for Thursday, Jan. 23
Boys basketball
Thursday's results
Christian Life 45, Elgin Academy 42
Streamwood 72, South Elgin 63
Streamwood - Maybrun 5 4-6 15, Coney 6 6-8 19, Marquez 2 8-10 12, Strong 6 4-7 18, Luce 3 0-0 8, Santiago 0 0-0 0, Phan 0 0-0 0, Torre 0 0-0 0. Totals 22 22-31 72.
South Elgin - Wafford 4 00 11, Genz 4 1-3 11, Cwik 1 0-0 2, McVicar 5 2-4 13, Wiley 6 4-6 16, Vesta 1 0-0 2, Steurer 2 0-0 4, Pettineo 2 0-0 4. Totals 25 7-13 63.
Streamwood 14 18 17 23 -72
South Elgin 12 24 8 19 -63
3-point baskets: S - Strong 2, Luce 2, Coney, Maybrun; SE - Wafford 3, Genz 2, McVicar.
Fouled out: SE - Steurer.
Larkin 59, West Chicago 37
Larkin - Perez 6 2-2 15, Fulbright 1 0-0 2, Sarovic 0 0-0 0, Stubbs 0 0-0 0, Wheeler-Thomas 3 4-6 12, Jones 1 2-2 5, Boley 1 0-0 2, Ivy 4 0-0 8, Johnson-Neals 4 1-2 9, Maxie 1 0-0 2, Brumfield 0 0-0 0, Juarez 1 2-2 4. Totals 22 11-14 59.
West Chicago - Garcia 0 0-0 0, Claderon 0 0-0 0, Phillips 2 3-4 5, Zentner 0 0-0- 0, Brotnow 0 0-0 0, Ramirez 0 0-0 0, Lim 5 0-0 13, Haroon 3 0-0 7, Krahenbuhl 2 0-0 4, Ruldan 2 0-0 4, Schmidt 0 2-2 2, Rezendiz 1 0-0 2, Babtista 0 0-0 0. Totals 15 5-6 37.
Larkin 11 19 16 13 -59
West Chicago 9 8 10 10 -37
3-point baskets: L - Wheeler-Thomas 2, Perez, Jones; WC - Lim 3, Haroon.
Harvest Christian 57, Mooseheart 49
Mooseheart - Neewray 4 0-0 8, Flaherty 0 0-0 0, Hall 1 2-2 4, Adeboyejo 3 1-2 7, Williams 7 0-0 20, Evseev 3 1-2 10. Totals 18 4-6 49.
Harvest Christian - A.Nohava 0 1-2 1, Welsh 2 0-0 5, Keeran 3 2-2 8, Boldog 6 1-1 18, G.Nohava 0 2-2 2, Doby 1 0-0 2, Lothery 9 0-0 21. Totals 21 6-7 57.
Mooseheart 15 11 11 12 -49
Harvest Christian 20 14 14 9 -57
3-point baskets: M - Williams 6, Evseev 3; HC - Boldog 5, Lothery 3, Welsh.
Girls basketball
Thursday's results
Rockford Lutheran 53, Rosary 38
Joliet West 59, West Aurora 44
IC Catholic 54, ACC 46
Lake Park 48, St. Charles East 45
St. Charles East - Kiefer 1 1-2 4, Brown 4 1-2 9, Schmidt 3 0-0 6, Kortan 6 3-4 16, Griffin 3 0-0 6, Santucci 1 0-0 2, Papez 1 0-0 2. Totals 19 5-8 45.
Lake Park - Helm 1 2-5 4, Thorne 1 1-2 3, Rogers 12 6-9 30, Burgess 1 0-0 3, Balli 3 0-0 8. Totals 18 9-16 48.
Wheaton North 49, Batavia 46
Wheaton North - Gaither 6 6-7 19, Hubbard 4 0-0 9, Kochar 0 2-2 2, Brown 2 1-2 5, Hyde 3 1-2 10, Garner 0 0-0 0, Simon 1 2-2 4. Totals 16 12-15 49.
Batavia - Golden 4 6-7 15, Polick 0 0-0 0, Towers 6 0-1 12, Sarik 2 0-0 5, McLaughlin 1 0-0 2, Schroeder 2 0-0 4, Haug 4 0-0 8. Totals 19 6-8 46.
Wheaton North 10 18 17 14 -49
Batavia 12 12 6 16 -46
3-point baskets: WN- Hyde 3, Gaither, Hubbard; B - Golden, Sarik.
St. Charles North 49, Wheaton Warrenville South 21
St. Charles North - Chanthaboury 3 4-5 11, Hughes 1 0-0 3, M.Klug 3 0-0 8, Pellegrini 3 0-0 6, C.Klug 0 0-0 0, Settelmyer 3 0-0 7, Nawara 4 3-5 11, Saltsman 1 1-2 3. Totals 17 8-12 49.
Wheaton Warrenville S. - McCoyd 0 0-0 0, Diggs 0 2-4 2, Econmos 0 0-2 0, Shaughnessy 2 0-0 5, Maher 1 0-0 3, Huntzinger 1 0-0 2, Farrell 0 0-0 0, Kratz 1 0-0 2, Chex 2 0-0 4, Kroehnke 1 1-2 3. Totals 8 3-8 21.
St. Charles North 20 6 21 2 -49
Wheaton Warrenville S. 4 9 2 6 -21
3-point baskets: SCN - M.Klug 2, Chanthaboury 2, Hughes, Settelmyer; WWS - Shaughnessy, Maher.
Geneva 58, Glenbard North 29
Geneva - Palmer 4 0-0 8, Hinchman 2 1-2 6, Wrobel 5 1-2 13, McAuliffe 0 0-0 0, Arni 1 6-7 8, McCloughan 2 2-4 7, Udoiwod 0 0-0 0, Montgomery 1 0-0 2, Blackmore 5 2-2 14, Kornak 0 0-0 0, Rasmussen 0 0-0 0. Totals 20 12-17 58.
Glenbard North - Eggert 0 0-0 0, Hofland 0 0-0 0, King 2 0-0 4, Corona 3 2-2 9, Jackson 0 0-0 0, Havard 1 1-2 3, Kulig 4 0-0 8, Welch 0 0-0 0, Rushford 0 1-2 1, Lebron 1 0-0 2, Pedraza 1 0-0 2, Redento 0 0-0 0. Totals 12 4-6 29.
Geneva 13 9 19 17 -58
Glenbard North 8 5 10 6 -29
3-point baskets: G - Wrobel 2, Blackmore 2, Hinchman, McCloughan.
Kaneland 60, Rochelle 35
Kaneland - Saltijeral 0 0-0 0, Stoker 0 0-0 0, Marshall 4 1-1 10, Carlson 3 1-2 8, Schueler 2 0-2 6, K.Noel 1 0-0 2, Janecek 1 0-0 2, M.Noel 0 0-2 0, Modaff 7 2-2 21, Bradshaw 0 0-0 0, Crimmins 0 0-0 0, Holubecki 1 1-2 3, Sheehan 3 2-2 8, Elliott 0 0-0 0. Totals 24 7-13 60.
Kaneland 19 14 16 11 -60
Rochelle 8 8 8 11 -35
3-point baskets: K - Modaff 5, Schueler 2, Marshall, Carlson.
Wrestling
Thursday's results
Crystal Lake Central 40, Dundee-Crown 39
Bartlett 39, Glenbard East 35
Cary-Grove 45, Jacobs 22
106: Wright (J) won by fft.; 113: D. Ducato (J) d. R. Gruen 4-2; 120: Immer (C-G) p. Pagnalis 1:25; 126: Mohr (C-G) p. Ja.Ridle 3:25; 132: C.Gruen (C-G) p. Jo.Ridle 3:03; 138: Harrier (J) p. Beeman 0:24; 145: Epstein (J) d. Vincent 10-2; 152: Burton (C-G) d. Adame 6-4; 160: Peters (C-G) d. V. Ducato 1-0; 170: Abrams (C-G) won by fft.; 182: Groos (C-G) won by fft.; 195: Rands (C-G) p. Koziel 0:21; 220: Golnick (J) d. Swanson 10-5; 285: Beeksma (C-G) d. Carlos 6-5.
CL South 38, McHenry 24
106: Castro (CLS) p. Van Diepen (McH) 4:36; 113: Laurie (CLS) d. Carlson (McH) 20-3; 120: Olsen (CLS) won by fft.; 126: Seymour (McH) d. Sandler (CLS) 11-4; 132: A.Kitchen (CLS) d. Tapia (McH) 5-4; 138: Z.Kitchen (CLS) d. Melgarejo (McH) 6-2; 145: Timmons (CLS) d. Adamson (McH) 16-1; 152: Hallin (McH) d. Moran (CLS) 3-0; 160: Moore (CLS) p. Lucas (McH) 5:32; 170: Fischler (McH) p. Zavoriski (CLS) 0:07; 182: Sivertsen (CLS) d. Garantziotis (McH) 16-2; 195: Zunkel (McH) d. Burke (CLS) 3-0; 220: Wegner (McH) d. Arulanandan (CLS) 4-2; 285: Avery (McH) won by fft.
Boys swimming
Thursday's results
D200 Co-op 89,Jacobs/Hampshire Co-op 80
Girls bowling
Thursday's results
Belvidere North2937, Huntley 2905
High series - Matula (H) 596; high game - Matula (H) 233.
Upcoming events
Today
Boys basketball
Aurora Christian at St. Francis, 7:30 p.m.
Aurora Central Catholic at Montini, TBA
Bartlett at East Aurora, 7 p.m.
Wheaton North at Batavia, 7:15 p.m.
Cary-Grove at Burlington Central, p.m.
Prairie Ridge at Crystal Lake South, 7 p.m.
Huntley at Dundee-Crown, 7 p.m.
Glenbard South at Elgin, 7 p.m.
Hampshire at McHenry, 7 p.m.
Jacobs at Crystal Lake Central, 7 p.m.
Rochelle at Kaneland, 7 p.m.
Marmion at Providence Catholic, 7 p.m.
St. Charles East at Lake Park, 7:15 p.m.
St. Charles North at Wheaton Warrenville South, 7:15 p.m.
St. Edward at Wheaton Academy, 7:30 p.m.
Joliet West at West Aurora, 6:30 p.m.
Geneva at Glenbard North, 7:15 p.m.
Girls basketball
Bartlett at East Aurora, 5:30 p.m.
Glenbard South at Elgin, 5:30 p.m.
Larkin at West Chicago, 7 p.m.
Streamwood at South Elgin, 7 p.m.
Wrestling
Batavia at Wheaton North, 5:30 p.m.
Crystal Lake South at Stagg Tourney, 5 p.m.
Lake Park at St. Charles East, 7 p.m.
St. Charles North, Glenbard North at Geneva meet, 6:30 p.m.
Boys swimming
Bartlett, South Elgin at Lockport Invitational, 4 p.m.
Lake Park at St. Charles East, 5 p.m.
Neuqua Valley at St. Charles North, 5 p.m.
SaturDAY, jan. 25
Boys basketball
Aurora Christian at Windy City Shootout at Glenbard East, TBA
Aurora Central Catholic at Hoffman Estates, 4:30 p.m.
Batavia invite - Night of Hoops, 9 a.m.
Dundee-Crown at Johnsburg, 6 p.m.
Buffalo Grove at Hampshire, 4:30 p.m.
Harvest Christian at Marengo, 2:30 p.m.
Marmion at Glenbard South, 6 p.m.
St. Charles East, West Aurora at Batavia Night of Hoops, TBA
Streamwood at Naperville North, 7 p.m.
Girls basketball
Aurora Christian at Lisle, 2:15 p.m.
St. Edward at Aurora Central Catholic, noon
Crystal Lake Central at Burlington Central, 1:30 p.m.
Huntley at Cary-Grove, 1:30 p.m.
Hampshire at Crystal Lake South, 1:30 p.m.
Jacobs at McHenry, 1:30 p.m.
Kaneland at Sycamore, 6 p.m.
Prairie Ridge at Dundee-Crown, 1:30 p.m.
Larkin vs. Metea Valley at UEC vs. DVC Shootout, 1:30 p.m.
South Elgin vs. Neuqua Valley at UEC vs. DVC Shootout, 3 p.m.
Glenbard North at St. Charles East, 2:45 p.m.
Wheaton North at St. Charles North, 2:45 p.m.
Geneva at Wheaton Warrenville South, 2:45 p.m.
Wrestling
Aurora Central Catholic at MSC Conference Tournament, 9 a.m.
Bartlett at Fenton , 9 a.m.
Willowbrook, Hinsdale Central, Stillman Valley at Burlington Central Quad, 9 a.m.
Crystal Lake South at Stagg Tourney, 9 a.m.
Elgin, Larkin, South Elgin, Streamwood at UEC Conference Tournament, 9 a.m.
Huntley at Oak Park River Forest, 8 a.m.
Walther Lutheran, Somonauk at Harvest Christian, 9 a.m.
Jacobs at Downers Grove North, 9 a.m.
Kaneland at Conference Tournament, 9 a.m.
St. Charles East at Plainfield North Quad, 8 a.m.
West Aurora at SPC Tournament, TBA
Boys swimming
Bartlett, South Elgin at Lockport Invitational, 9 a.m.
St. Charles East, St. Charles North at St. Charles North Invite, 9 a.m.
Cary-Grove at Woodstock North Invitational, 11 a.m.
Girls gymnastics
Bartlett, Geneva at Niles West Invite, 12 p.m.
Boys bowling
South Elgin, Streamwood at IHSA Sectional, TBA
Girls bowling
South Elgin at Rockford Guilford Viking Invitational, 8 a.m.
West Aurora at Minooka Invite, 9 a.m.