Fox Valley scoreboard for Saturday, Dec. 14
Boys basketball
Saturday's results
Glenbard North 61, Batavia 51
Huntley 53, CL South 44
St. Charles North 45, Geneva 44
Geneva - McNeive 1 0-0 2, Valentine 2 0-0 5, Johnson 4 2-2 10, Preston 3 9-12 16, Fuzak 2 0-0 5, Wrenn 0 0-0 0, Suger 1 0-0 3, Hilkemann 1 0-0 3, Caskey 0 0-0 0. Totals: 14 11-14 44
St. Charles North - Scheffers 1 2-2 4, Nelson 3 0-0 9, Czerniak 4 1-2 13, Kellen 0 0-0 0, Linke 4 0-0 8, Love 2 0-0 6, Marlowe 2 0-0 5. Totals: 16 3-4 45
Geneva 15 11 7 11 -44
St. Charles North 14 10 11 10 -45
3-point baskets: G - Valentine, Fuzak, Preston, Suger, Hilkemann; SCN - Czerniak 4, Nelson 3, Love 2, Marlowe
Hampshire 58, Crystal Lake Central 38
Hampshire - Dela Paz 2 0-0 4, Milison 2 0-0 7, Rosa 1 2-2 4, Woods 2 0-1 7, Bailey 0 0-0 0, Ugochukwu 1 2-2 4, Davis 5 0-0 10, Le 1 0-0 2, Percival 2 2-2 6, Erickson 5 2-2 14. Totals 23 8-9 58.
Crystal Lake Central - Mendoza 5 0-0 12, Keilman 3 1-1 9, Pokora 3 0-0 8, Ellinger 1 0-0 2, Borchert 0 0-0 0, Ritter 0 0-0 0, Bartesch 1 0-0 2, Noenning 2 1-2 5. Totals 15 2-3 38.
Hampshire 17 14 14 13 -58
Crystal Lake Central 10 7 8 13 -38
3-point baskets: H - Erickson 2, Milison, Woods; CLC - Mendoza 2, Keilman 2, Pokora 2.
Jacobs 54, Burlington Central 39
Jacobs - Pennel 1 2-2 5, Jurzak 2 0-0 5, Leahy 3 3-4 12, Hayes 2 4-5 8, Stec 1 1-2 3, Henderson 3 4-4 11, Balkcom 4 1-3 10, Lodi 0 0-2 0. Totals 16 15-22 54.
Burlington Central - Sarvis 0 0-0 0, Wells 1 0-0 2, Seyller 0 0-0 0, Langtim 0 0-0 0, Carpenter 1 0-0 2, Hudgens 5 1-2 11, Lenschow 6 6-9 18, Scharnowski 0 0-0 0, Schmidt 2 1-2 6. Totals 15 8-13 39.
Jacobs 10 15 12 17 -54
Burlington Central 9 9 8 13 -39
3-point baskets: J - Pennel, Jurzak, Leahy 3, Henderson, Balkcom; BC - Schmidt.
Fouled out: J - Balkcom.
Girls basketball
Saturday's results
At Northern Illinois Holiday Classic
CL South 44, Johnsburg 37
CL South - Schoen 3 0-0 7, Rhoades 0 0-0 0, Swartz 1 0-2 2, Rich 5 4-4 18, Sevcik 2 0-0 5, Skach 0 0-0 0, Scharrenberg 5 0-0 10, Trier 1 0-0 2. Totals 16 4-6 44.
Johnsburg - Owen 1 0-0 2, Metze 5 2-2 17, Madsen 1 2-2 4, Klein 0 0-0 0, Morris 0 0-0 0, Blount 5 0-0 10, Hendrixson 0 0-2 0, Wetzel 1 2-2 4. Totals 13 6-8 37.
CL South 11 8 14 11 -44
Johnsburg 5 8 17 7 -37
3-point baskets: CLS - Schoen, Rich 4, Sevcik; J - Metze 5.
Wauconda 51, CL South 36
Wauconda - McGraw 0 0-0 0, Poduch 0 0-0 0, Deaver 0 0-0 0, Pakaski 0 0-0 0, Pikel 2 0-0 4, Arden 5 3-3 15, Jerard 2 0-0 4, Karg 3 0-0 7, Lung 2 0-0 4, Rudd 0 0-0 0, Sinnott 1 0-0 3, Szmajda 6 1-2 14. Totals 21 4-5 51.
CL South - Schoen 2 0-0 5, Rhoades 1 0-1 2, Swartz 2 0-0 5, Rich 1 1-1 3, Kimpel 0 0-0 0, Sevcik 2 0-0 5, Skach 0 0-2 0, Kuffel 3 0-3 6, Scharrenberg 5 0-0 10, Trier 0 0-0 0. Totals 16 1-7 36.
Wauconda 15 9 23 4 -51
CL South 3 6 16 11 -36
3-point baskets: W - Arden 2, Karg, Sinnott, Szmajda; CLS - Schoen, Swartz, Sevcik.
Others
Aurora Christian 67, Indian Creek 40
Aurora Christian - Weeks 1 2-2 4, Anderson 0 1-2 1, Gardner 0 0-2 0, Lamanna 6 0-0 13, Carter 0 2-2 2, Griffin 14 4-4 35, Richert 2 1-2 5, Allgood 1 0-0 3, Iversen 0 0-0 0, Moore 0 0-0 0, Luse 1 2-4 4. Totals 25 12-18 67.
Indian Creek - Larson 1 0-0 2, Cassidy 0 0-0 0, Heimann 13 6-7 29, Bogle 1 0-0 2, Sanford 0 2-2 2, Penman 0 0-0 0, Witte 2 1-4 5, Probst 0 0-3 0. Totals 15 9 16 40.
Aurora Christian 19 14 17 17 -67
Indian Creek 8 16 10 6 -40
3-point baskets: AC - Griffin 3, Lamanna, Allgood; IC - Heimann 3.
Fouled out: AC - Carter.
Rolling Meadows 53, batavia 44
Rolling Meadows - Rolla 4 1-6 10, Niedbala 4 1-2 11, Davis 0 1-4 1, Holifield 3 0-1 8, Elenz 2 0-0 6, Sellergren 1 0-0 3, Galvin 4 4-4 14. Totals 18 7-17 53.
Batavia - Golden 4 1-2 9, Polick 2 0-0 4, Towers 6 0-1 12, Haug 3 0-0 6, Nazos 3 1-2 9, Schroeder 0 0-0 0, Northrup 0 2-2 2, McLaughlin 1 0-0 2. Totals 19 4-9 44.
Rolling Meadows 19 9 13 12 -53
Batavia 12 9 6 17 -44
3-point baskets: RM: Niedbala 2, Holifield 2, Elenz 2, Galvin 2, Rolla, Sellergren; B: Nazos 2.
Geneva 60, St. Charles North 40
St. Charles North - Chantaboury 5 0-2 10, Hughes 4 0-0 10, Pellegrini 2 2-2, Stack 1 0-0 2, Settelmyer 1 0-0 2, Nawara 2 3-3 7, Saltsman 1 1-1 3. Totals 16 6-8 40.
Geneva - Palmer 5 0-0 12, Hinchman 0 2-4 2, Wrobel 5 1-5 13, Arni 4 0-0 8, Udoiwod 1 0-0 2, Montgomery 1 0-0 2, Blackmore 8 0-0 19, Kornak 1 0-0 2. Totals 25 3-9 60.
St. Charles North 8 12 6 14 -40
Geneva 14 18 7 21 -60
3-point baskets: SCN - Hughes 2; G - Palmer 2, Wrobel 2, Blackmore 3.
Sycamore 55, Hampshire 49
Sycamore - F. Feverbach 3 0-0 9, K. Feverbach 11 9-15 32, Thompson 1 0-0 3, Klemm 3 1-1 7, Carrier 0 0-0 0, Galto 0 0-0 0, Shipley 1 2-3 4. Totals 19 12-19 55.
Hampshire - Del Re 0 0-0 0, Ramirez 2 0-0 4, Tiongio 0 0-0 0, Bannerman 6 5-8 19, Cork 5 0-0 13, Lambert 6 1-2 13. Totals 18 6-10 49.
Sycamore 10 8 21 16 -55
Hampshire 10 12 12 15 -49
3-point baskets: S - F. Feverbach 3, K. Feverbach, Thompson; H - Bannerman 2.
St. Edward 68, Bishop McNamara 62
Bishop McNamara - Hill 1 1-2 3, Stevenson 0 4-6 4, Blomlie 0 0-0 0, Lackey 1 0-0 2, White 4 2-2 12, Lorence 2 2-2 6, Richey 0 1-2 1, Bergstressor 1 0-0 2, O'Conner 2 1-2 7, Dolliger 9 6-7 25. Totals 20 17-23 62.
St. Edward - Biggins 6 12-13 24, Castro 2 1-1 5, Ellsworth 0 8-11 8, Alfaro 1 0-0 2, Franco 2 3-4 9, Garcia 1 0-0 2, O'Neill 0 0-2 0, Schueler 0 0-0 0, Ottinger 5 4-6 18. Totals 17 28-37 68.
Bishop McNamara 13 12 20 17 -62
St. Edward 26 15 16 11 -68
3-point baskets: SE - Ottinger 4, Franco 2; BM - O'Conner 2, White 2, Dollinger.
Fouled out: BM - Lorence.
South Elgin 53, Metea Valley 45
South Elgin - Winterhalder 2 1-3 6, Croft 2 3-5 9, Yang 1 0-0 2, Waichuas 6 5-6 19, McClure 7 1-2 17. Totals .
Metea Valley - McDaniel 1 0-0 2, Kurkjian 3 2-2 9, Buranosky 2 0-0 4, Hart 2 2-2 6, Coryell 3 0-0 6, Pierre 3 4-5 10, Reid 2 0-0 4, Barrett 1 0-0 2, Penttila 1 0-0 2. Totals 18 8-9 45.
South Elgin 9 20 14 10 -53
Metea Valley 12 10 10 13 -45
3-point baskets: SE - Wainterhalder, Croft 2, Waichunas 2, McClure 2; MV - Kurkjian.
Fouled out: MV - Reid.
Wrestling
Saturday's results
At Hoffman Estates
Team scores
Naperville Central 248.5, Joilet West 221.5, Willowbrook 159, Cary-Grove 156.5, Notre Dame 141, South Elgin 87, Stagg 66.5, Lane Tech 60, Elgin 42, Maine West/Wheeling 40, Hoffman Estates 36.5, Streamwood 26.
INDIVIDUAL results
106: Baker (STAGG) d. R. Gruen (CG) 2-0; 113: Porter (NC) p. Yu (WILLOW) 2:30; 120: Driessens (NC) p. Russi (JW) 1:39; 126: Rojas (JW) d. Rea (ELG) 3-0; 132: C. Gruen (CG) p. Seymour (WILLOW) 1:29; 138: Esporlas (NC) p. Miller (LANE) 2:23; 145: Crump (ND) p. Kapka (WILLOW) 3:38; 152: Curtin (ND) p. Silva (NC) 1:25; 160: Pullen (JW) t-fall King (NC) 3:20; 170: Abrams (CG) d. Borri (WILLOW) 5-2; 182: Peterson (WILLOW) d. Rands (CG) injury def.; 195: Fallon (JW) p. Schmalz (ND) 0:33; 220: Eklou (NC) d. Roath (SE) 5-3; 285: Landando (JW) p. Beeksman (CG) 0:11.
Girls gymnastics
Saturday's results
At Hersey Invite
Team Scores
Glenbard North 134.3, Buffalo Grove 133.2, Mundelein 131.1, Hersey 130.4, Libertyville 130.3, Geneva 129.8, York 129.8, Vernon Hills 128.1, Maine South 118.1, Naperville North 117.8, Addison Trail 115.2, Fenton 93.8
Individual Results
Vault: 1. Becker (L) 9.45, 2. Hallin (M) 9.35, 3. Sobolak (B) 9.20; Uneven bars: 1. Sobolak (BG) 9.30,2. Muench (M) 9.15, Becker (L) 9.10; Balance beam: 1. Weiss (M) 9.25, 2. Muench (M) 9.15, Hallin (M) 9.00; Floor exercise: 1.Becker (L) 9.70, 2. Hupp (H) 9.42, Hamilton (L) 9.40; All-around: 1. Becker (L) 37.20, 2. Hallin (M) 35.97, 3. Ozeki (GN) 35.77.
Upcoming events
Monday, Dec. 16
Boys basketball
Cary-Grove at Buffalo Grove, 6:30 p.m.
Larkin at Glenbard South, 7 p.m.
South Elgin at East Aurora, 6:30 p.m.
Girls basketball
McHenry Northern Illinois Holiday Classic
Crystal Lake South vs. Hoffman Estates, 5 p.m.
Others
Aurora Christian at Guerin Prep, 7 p.m.
Huntley at Jacobs, 7 p.m.
Rosary at ACC, 7:30 p.m.
East Aurora at South Elgin, 7 p.m.
Schaumburg at St. Charles North, 7 p.m.
Naperville Central at West Aurora, 6:30 p.m.
Boys bowling
St. Edward at South Elgin, 4 p.m.
Huntley at St. Charles East, 4 p.m.
St. Charles North at Lake Park, 4 p.m.
Fenton at Streamwood, 4 p.m.
Girls bowling
Dundee-Crown at Mchenry, 4:30 p.m.
Lake Park at Elgin, 4 p.m.
Kaneland at Geneva, 4 p.m.
TUESDAY, Dec. 17
Boys basketball
Fenton at Bartlett, 7 p.m.
CL South at Yorkville Christian, 6 p.m.
Hoffman Estates at Marmion, 7 p.m.
Streamwood at Elgin, 7 p.m.
Girls basketball
Bartlett at Fenton, 7 p.m.
Batavia at Naperville North, 7 p.m.
Elgin at Streamwood, 7 p.m.
Rockford Christian at Harvest Christian, 6 p.m.
Kaneland at Yorkville, 6:30 p.m.
Boys swimming
Lake Park at Bartlett, 5 p.m.
Boys bowling
Larkin at Elgin , 4 p.m.
Geneva at Yorkville, 4 p.m.
Bartlett at South Elgin, 4 p.m.
Girls bowling
East Aurora at Bartlett, 4 p.m.
Elgin at Larkin, 4 p.m.
South Elgin at Fenton, 4:30 p.m.
Glenbard East at Streamwood, 4 p.m.
Wednesday, Dec. 18
Girls basketball
CL South at Burlington Central, 7 p.m.
Cary-Grove at Crystal Lake Central, 7 p.m.
Dundee-Crown at McHenry, 7 p.m.
Prairie Ridge at Hampshire, 7 p.m.
Wrestling
ACC at Riverside Brookfield Quad, 5:30 p.m.
Mooseheart at Harvest Christian, 5 p.m.
West Chicago at South Elgin, 5:30 p.m.
ThursDAY, Dec. 19
Boys basketball
Larkin at Bartlett, 7 p.m.
Girls basketball
Cary-Grove at Crystal Lake Central, 6:15 p.m.
Elgin at South Elgin, 7 p.m.
Glenbard South at Streamwood, 7 p.m.
Wrestling
Bartlett at Fenton, 5:30 p.m.
Geneva at Batavia, 5:30 p.m.
Burlington Central at CL South, 6:30 p.m.
Dundee-Crown at Mchenry, 6:30 p.m.
Prairie Ridge at Hampshire, 5 p.m.
Huntley at Jacobs, 6 p.m.
Kaneland at Morris, 5:30 p.m.
Plainfield North at West Aurora, 6 p.m.
Boys swimming
South Elgin at Larkin, 5 p.m.
Plainfield Co-Op at West Aurora, 5 p.m.
West Chicago at Bartlett, 5 p.m.
Elgin at Fenton, 5 p.m.
Girls gymnastics
Bartlett at Oswego, 6 p.m.
Boys bowling
Glenbard East at Bartlett, 4 p.m.
Elgin at South Elgin, 4 p.m.
St. Charles East at St. Charles North, 4 p.m.
Girls bowling
Bartlett at Glenbard East, 4 p.m.
East Aurora at Elgin, 4 p.m.
Streamwood at South Elgin, 4 p.m.
St. Charles North at St. Charles East, 4 p.m.
FriDAY, Dec. 20
Boys basketball
Aurora Christian at Indian Creek, 6:45 p.m.
ACC at Bishop McNamara, TBD
Batavia at Geneva, 7:15 p.m.
Burlington Central at CL South, 7 p.m.
Crystal Lake Central at Cary-Grove, 7 p.m.
McHenry at Dundee-Crown, 7 p.m.
Elgin at South Elgin, 7 p.m.
Hampshire at Prairie Ridge, 7 p.m.
Jacobs at Huntley, 7 p.m.
Brother Rice at Marmion, 7 p.m.
St. Charles North at St. Charles East, 7 p.m.
Glenbard South at Streamwood, 7 p.m.
Oswego East at West Aurora, 6:30 p.m.
Girls basketball
Libertyville Winter Tournament
Cary-Grove vs. Mundelein, 5:30 p.m.
Conant vs. Streamwood, 7 p.m.
McHenry Northern Illinois Holiday Classic
Crystal Lake South, TBD
Ottawa Holiday Tournament
Kaneland vs. Serena, 6 p.m.
Others
Larkin at Bartlett, 7 p.m.
Batavia at Geneva, 5:45 p.m.
St. Charles North at St. Charles East, 5:30 p.m.
West Aurora at Oswego East, 6:30 p.m.
Wrestling
Aurora Christian at Minnesota Christmas Tourney, TBA
Bartlett at Elgin, 5:30 p.m.
Batavia at Glenbrook South Russ Erb Wrestling Invite, 3:30 p.m.
Cary-Grove at CL South, 6 p.m.
Larkin at Glenbard South, 5:30 p.m.
St. Charles East at St. Charles North, 6:30 p.m.
Streamwood at Fenton Triangular, 5:30 p.m.
West Aurora at Rex Witlatch Invitational, 2:30 p.m.
Boys swimming
St. Charles East, St. Charles North, West Aurora at Neuqua Valley Invite, 5:30 p.m.
Glenbard North at St. Charles North, 5 p.m.
SaturDAY, Dec. 21
Boys basketball
Jacobs Hinkle Holiday Classic
Cary-Grove vs. Streamwood, 3 p.m.
Crystal Lake South vs. Prosser, 4:30 p.m.
Waubonsie Valley vs. Prairie Ridge, 6 p.m.
Marian Central vs. South Elgin, 6 p.m.
Bartlett vs. Rockford Jefferson, 7:30 p.m.
Jacobs vs. Crystal Lake Central, 7:30 p.m.
Glenbard West Holiday Classic
Marmion vs. Glenbard West, 7:45 p.m.
Marengo EC Nichols Tournament
Hampshire vs. Harvard, 9 a.m.
Harvest Christian vs. Marengo, 7:30 p.m.
Others
St. Francis at Aurora Christian, 7:30 p.m.
Taft at St. Edward, 7 p.m.
Girls basketball
Libertyville Winter Tournament
Cary-Grove vs. Streamwood, 12:30 p.m.
McHenry Northern Illinois Holiday Classic
Crystal Lake South, TBD
Ottawa Holiday Tournament
Kaneland vs. Metamora, noon
Kaneland vs. Pontiac, 4:30 p.m.
Others
Aurora Christian at Timothy Christian, 1:30 p.m.
Bartlett at Huntley, 1:30 p.m.
Rosary at Bradley-Bourbonnais Tournament, TBA
Wrestling
Aurora Christian at Minnesota Christmas Tourney, TBA
Bartlett at Niles West Invitational, 9 a.m.
Batavia at Glenbrook South Russ Erb Wrestling Invite, 10 a.m.
Burlington Central at Niles West - Robert Porter Varsity Invite, 9 a.m.
CL South at Harlem Tourney, 9:30 a.m.
Dundee-Crown at Stillman Valley Holiday Tournament, 9 a.m.
Elgin at Glenbard South Raider Invite, 10 a.m.
Huntley, Jacobs at Al Dvorak Invite, 9 a.m.
South Elgin at McHenry Quad, 9 a.m.
St. Charles East at Marmion, 9 a.m.
West Aurora at Rex Witlatch Invitational, 9 a.m.
Geneva at Niles West, 9 a.m.
Boys swimming
Bartlett at York Invitational - Diving, 8:30 a.m.
South Elgin at York Invitational, 12 p.m.
St. Charles East, St. Charles North, West Aurora at Neuqua Valley Invite, 10 a.m.
Girls gymnastics
Bartlett Palatine Invitational, 11 a.m.
Boys bowling
Geneva at Freeport Invite, 10 a.m.
Westminster Christian at Rockford East, 12:30 p.m.
Girls bowling
West Aurora at Oswego East Wolves Invite, 9 a.m.
Westminster Christian at Rockford East, 12:30 p.m.