Fox Valley scoreboard for Thursday, Jan. 3
Boys basketball
Wednesday's late results
Chicago Christian 62, ST. Edward 57
St. Edward - D.Hill 3 0-0 6, Gonnella 0 5-6 19, E.Hill 5 0-0 11, McGuire 2 2-2 8, Parks 6 0-0 13. Totals 23 7-8 57.
Chicago Christian - Anderson 7 2-5 16, Stuursma 7 0-0 17, D.Anderson 1 0-0 2, Perry 2 2-3 6, Dieck 3 3-3 9, Bulthuis 1 4-5 6, Schaaf 1 3-7 5, Fremouw 0 1-4 1. Totals 19 15-27 62.
St. Edward 11 17 11 18 -57
Chicago Christian 14 14 16 18 -62
3-point baskets: StE - McGuire 2, Parks, E.Hill; CC - Stuursma 3.
Thursday's results
Zion Benton 82, Kaneland 49
Elgin 61, Bartlett 56
Bartlett - Stuenkel 2 0-0 6, Angell 2 0-0 4, Mansk 1 0-0 2, Gates 7 0-1 16, Palella 5 7-11 17, Wolf 3 0-0 6, Rebec 1 1-1 3, Dunlop 0 0-0 0. Totals 22 8-13 56.
Elgin - Yarber 3 3-4 11, Bonds 9 4-5 23, Muller 3 0-0 6, Jackson 0 0-0 0, Griffin 0 0-2 0, Lomax 6 1-2 13, Harvey 1 0-0 2, Stewart 1 1-2 3, Banks 1 0-0 3. Totals 24 10-14 61.
Bartlett 13 15 9 19 -56
Elgin 13 16 9 23 -61
3-point baskets: B - Gates 2, Stuenkel 2; E - Yarber 2, Bonds, Banks.
Fouled out: B - Gates, Wolf.
South Elgin 56, Glenbard East 50
South Elgin - Warrick 3 3-4 11, Cwik 4 2-2 12, Barnes 0 4-4 4, McVicar 2 0-0 4, Miszkiewicz 6 4-5 16, Wafford 1 0-0 3, Wiley 2 0-0 4, Petras 1 0-0 2, Rivera 0 0-0 0. Totals 19 13-15 56.
Glenbard East - Hall 5 1-2 12, Johnson 3 0-0 9, Shockey 0 0-0 0, Nelson 4 3-4 12, Glennon 0 0-0 0, Cook 3 3-3 9, Lewis 0 0-0 0, Kepuraitis 0 0-0 0, Huisman 1 0-0 3. Totals 18 8-11 50.
South Elgin 13 13 16 14 -56
Glenbard East 7 16 12 15 -50
3-point baskets: S - Warrick 2, Cwik 2, Wafford. G - Johnson 3, Hall, Nelson, Huisman.
Girls basketball
Thursday's results
Dundee-Crown 46, Jacobs 16
Jacobs - Durban 1 1-2 3 Calcagno 0 1-2 1, Slavich 1 0-0 2, Pahl 2 1-2 5, Valldejuli 0 1-2 1, Schwartz 2 0-1 4. Totals 6 4-9 16.
Dundee-Crown - Schmidt 2 4-6 8, Walker 1 0-0 2, Skibinski 3 3-4 9, Munoz 1 0-0 3, Golter 1 0-0 2, Azar 0 0-2 0, Crenshaw 7 2-3 16, Boado 2 1-2 6. Totals 17 10-17 46.
Jacobs 4 5 3 4 -16
Dundee-Crown 13 11 13 7 -46
3-point baskets: D-C - Munoz, Boado.
Bartlett 84, Elgin 29
Bartlett - Walker 3 0-0 9, Hedeen 2 0-0 6, Standefer 3 0-0 6, Sinclair 5 3-3 14, Hare 10 2-3 25, Noesen 3 0-0 7, Hernandez 1 2-2 4, Banks 2 0-2 6, Halterman 1 0-0 3, Vasquez 2 0-0 4. Totals 32 7-10 84.
Elgin - Kilbert 3 0-0 6, Cooper 0 1-2 1, Graves 1 2-2 4, Moskow 3 0-0 6, Chen 3 0-0 8, Harvey 1 0-0 2, Schubert 0 2-2 2. Totals 11 5-6 29.
Bartlett 33 20 19 10 -84
Elgin 9 2 10 8 -29
3-point baskets: E - Chen 2; B - Hare 3, Walker 2, Hedeen 2, Banks 2, Sinclair, Halterman.
Aurora Christian 48, Wheaton ACademy 21
Aurora Christian - Carter 2 4-7 8, Lamanna 2 0-0 5, M Richert 7 0-2 14, Hasulube 1 0-0 2, Henning 3 2-4 10, Luse 4 1-3 9. Totals 19 7-16 48.
Wheaton Academy - Blackmon 1 1-4 3, Vanhuizen 2 0-0 4, Alexander 1 0-0 2, Richcreek 1 0-0 3, Hillmer 3 0-0 6, Collins 1 0-0 2, Gum 0 1-2 1. Totals 9 2-6 21.
Aurora Christian 19 10 15 3 -48
Wheaton Academy 2 7 7 5 -21
3-point baskets: AC - Henning 2, Lamanna; WA - Richcreek.
IC Catholic Prep 41, St. Edward 37
St. Edward - Duffy 2 2-2 6, Ellsworth 2 0-0 5, Castro 2 1-2 7, Biggins 3 1-4 7, Niehaus 0 3-4 3, O'Neill 0 0-0 0, Ottinger 3 0-0 9. Totals 12 7-12 37.
ICCP - Guinan 0 0-0 0, Smith 3 2-4 8, A. Johnson 4 2-4 10, Wagner 3 4-4 10, Zanoni 0 0-0 0, Radoha 2 0-0 5, H. Johnson 1 3-4 5, Gaudio 1 1-2 3. Totals 14 12-18 41.
St. Edward 1 12 2 22 -37
ICCP 15 3 16 7 -41
3-point baskets: StE - Ottinger 3, Castro 2, Ellsworth; ICCP - Radoha.
Fouled out: .
Rock Falls 35, Kaneland 27
Kaneland - Conely 4 4-4 15, Modaff 1 2-2 4, Noel 1 1-3 3, Armin 1 1-4 3, Wheatley 0 2-2 2. Totals 7 10-17 27.
Rock Falls - Olson 4 0-0 8, Buck 3 0-0 7, Fischbach 3 1-2 7, Peyton 2 0-0 5, Hewitt 2 0-0 4, Moeller 1 0-0 2, Shaw 1 0-2 2. Totals 16 1-6 35.
Kaneland 7 9 8 3 -27
Rock Falls 4 14 5 12 -35
3-point baskets: K - Conley 3; RF - Buck, Peyton.
Wrestling
Thursday's results
DeKalb 60, Kaneland 12
St. Charles East 34, Batavia 28
Prairie Ridge 38, Jacobs 37
Upcoming events
Today
Boys basketball
ICCP at ACC, 7:30 p.m.
CL South at Crystal Lake Central, 7 p.m.
Cary-Grove at Hampshire, 7 p.m.
Harvest Christian at Rockford Christian, 6:45 p.m.
Huntley at Prairie Ridge, 7 p.m.
Dundee-Crown at Jacobs, 7 p.m.
St. Joseph at Marmion, 7 p.m.
Streamwood at West Aurora, 7 p.m.
Wheaton North at Geneva, 7 p.m.
Girls basketball
Richmond-Burton at Burlington Central, 7 p.m.
Hampshire at Cary-Grove, 7 p.m.
Crystal Lake Central at CL South, 7 p.m.
Jacobs at Dundee-Crown, 7 p.m.
Wheaton North at Geneva, 5:30 p.m.
Harvest Christian at Rockford Christian, 5:30 p.m.
Prairie Ridge vs. Huntley, 7 p.m.
East Aurora at Larkin, 12:30 p.m.
Glenbard East at South Elgin, 4:30 p.m.
Streamwood at West Aurora, 5:30 p.m.
Wrestling
Elgin, Glenbard East at Bartlett Triangle, 1 p.m.
Geneva at Wheaton North, 7 p.m.
Huntley at The Clash MN National Wrestling Duals, TBA
Marmion at Minooka, 5 p.m.
St. Charles East at Cheesehead Invite, 5 p.m.
Glenbard North at St. Charles North, 6 p.m.
Streamwood, West Aurora at Larkin, 5:30 p.m.
Boys swimming
St. Charles North at St. Charles East, 4:30 p.m.
Saturday, Jan. 5
Boys basketball
Geneva at Elk Grove, 7 p.m.
Kaneland at Hampshire, 1:30 p.m.
Batavia at St. Charles East, 7 p.m.
St. Charles North at Glenbard North, 7:30 p.m.
DeKalb at West Aurora, 6 p.m
Girls basketball
Batavia at St. Charles East, 2:45 p.m.
Geneva at Chicagoland Invite Showcase, TBA
Hampshire at Burlington Central, 7 p.m.
Huntley at Grant, 2 p.m.
Kaneland at DeKalb, 4 p.m.
Larkin, Streamwood at DVC vs. UEC Shootout, 1 p.m.
St. Charles North at Glenbard North, 2:45 p.m.
Byron at St. Edward, 4 p.m.
Wrestling
ACC at ACC Quad, 9 a.m.
Bartlett, Larkin at Glenbard West Invite, 8:30 a.m.
Batavia at Batavia Quad, 10 a.m.
Burlington Central, Jacobs at East Leyden's Randy Conrad Invite, 9 a.m.
Hampshire, Cary-Grove at Sycamore Invite, 9 a.m.
CL South at Wheeling Wildcat Quad, 9 a.m.
Dundee-Crown, West Aurora at Geneva Newbill Invitational, 9 a.m.
Huntley at The Clash MN National Wrestling Duals, 9 a.m.
Marmion at Waubonsie Valley, 10 a.m.
South Elgin at Downers Grove North Quad, 10 a.m.
St. Charles East at Cheesehead Invite, 9 a.m.
Boys bowling
Geneva, Huntley, South Elgin at Belvidere Invite, 9 a.m.
St, Charles East, St. Charles North at Lake Zurich Invite, 9 a.m.
Streamwood at Prospect Invite, 8:30 a.m.
Girls bowling
St. Charles North at Geneva, 4 p.m.
Huntley at Sycamore Invite, 9 a.m.
Jacobs at Bulldog Invite, 8 a.m.
Girls gymnastics
Geneva at Lake Forest Invite, 6 p.m.
Boys swimming
Huntley at Rockford Auburn, 11 a.m.
Jacobs at Maine South Hawk Relays, 9:30 a.m.
Marmion, St. Charles North at Evanston Invitational, 1 p.m.
St. Charles East at New Trier Invite, 9 a.m.
Monday, Jan. 7
Girls basketball
West Chicago at Harvest Christian, 7 p.m.
Rosary at ACC, 7 p.m.
Boys bowling
Lake Park at Geneva, 4 p.m.
McHenry at Larkin, 4 p.m.
Girls bowling
Geneva at Lake Park, 4 p.m.
Larkin at Woodstock, 4:30 p.m.
Tuesday, Jan. 8
Boys basketball
Elgin at Glenbard East, 7 p.m.
Walther Christian at Harvest Christian, 7 p.m.
Yorkville at Kaneland, 7 p.m.
Glenbard South at South Elgin, 7 p.m.
ICCP at St. Edward, 7:30 p.m.
Streamwood at Bartlett, 7 p.m.
Larkin at West Aurora, 7 p.m.
Girls basketball
Bartlett at Streamwood, 7 p.m.
Cary-Grove at Jacobs, 7 p.m.
CL South at McHenry, 7 p.m.
Dundee-Crown at Crystal Lake Central, 7 p.m.
Glenbard East at Elgin, 7 p.m.
Schaumburg at Geneva, 7:15 p.m.
Huntley at Hampshire, 7 p.m.
Harvest Christian at St. Francis, 7 p.m.
Kaneland at Rochelle, 7 p.m.
West Aurora at Larkin, 7 p.m.
South Elgin at Glenbard South, 7 p.m.
Boys bowling
McHenry at Huntley, 4:30 p.m.
South Elgin, Streamwood at UEC Conference Meet, 4 p.m.
Chicago Christian at Westminster, 4:30 p.m.
Girls bowling
Huntley at Wauconda, 4 p.m.
Larkin at Glenbard East, 4:30 p.m.
Boys swimming
Huntley at McHenry, 5 p.m.
Cary-Grove at Jacobs, 4:30 p.m.
Marmion at Loyola Academy, 5 p.m.
Wheaton Warrenville South at St. Charles North, 5 p.m.
Wednesday, Jan. 9
Boys basketball
CL South at McHenry, 7 p.m.
Crystal Lake Central at Dundee-Crown, 7 p.m.
Hampshire at Huntley, 7 p.m.
Jacobs at Cary-Grove, 7 p.m.
Marmion at St. Ignatius, 7 p.m.
Streamwood at Glenbrook South, 7 p.m.
Girls basketball
At Elgin City Classic
St. Edward vs. Westminster Christian, 5:30 p.m.
Elgin vs. TBA
Others
Jacobs at Hoffman Estates, 7 p.m.
Larkin at Elgin, 7 p.m.
Boys bowling
St. Charles North at Geneva, 4 p.m.
Westminster at St. Edward, 4 p.m.
Girls bowling
East Aurora at Geneva, 4 p.m.
Huntley at Mundelein, 4:45 p.m.
Girls gymnastics
St. Charles at Geneva, 6 p.m.
Thursday, Jan. 10
Boys basketball
Burlington Central at Woodstock, 7 p.m.
Streamwood at Glenbard East, 7 p.m.
Girls basketball
West Chicago at Bartlett, 7 p.m.
St. Charles North at Batavia, 7:15 p.m.
Geneva at Lake Park, 7:15 p.m.
Harvest Christian at Winnebago, 7 p.m.
Larkin at South Elgin, 7 p.m.
St. Charles East at Wheaton North, 7:15 p.m.
Riverside Brookfield at St. Edward, 7:30 p.m.
Streamwood at Glenbard East, 5:30 p.m.
Glenbard South at West Aurora, 7 p.m.
Wrestling
Burlington Central at Johnsburg & Harvrd, 5 p.m.
Crystal Lake Central at CL South, 6 p.m.
Hampshire at Cary-Grove, 5:30 p.m.
Huntley at DeKalb, 6 p.m.
Jacobs at Dundee-Crown 6 p.m.
Wheaton North at St. Charles East, 7 p.m.
West Aurora, Streamwood at Larkin, 5:30 p.m.
Boys bowling
Geneva at St. Charles North, 4 p.m.
Girls bowling
McHenry at Huntley, 4:30 p.m.
Streamwood at Larkin, 4:30 p.m.
Boys swimming
Elgin at South Elgin, 5 p.m.
Wheaton Co-op at St. Charles East, 5 p.m.
Bartlett at West Aurora, 5 p.m.
Friday, Jan. 11
Boys basketball
St. Francis at ACC, 7:30 p.m.
West Chicago at Bartlett, 7 p.m.
Hampshire at Dundee-Crown, 7:30 p.m.
Elgin at East Aurora, 7 p.m.
Geneva at Lake Park, 7 p.m.
Harvest Christian at Genoa-Kingston, 7 p.m. Fenwick at Marmion, 7 p.m.
Larkin at South Elgin, 7 p.m.
St. Charles East at Wheaton North, 7 p.m.
St. Charles North at Batavia, 7 p.m.
Fenton at St. Edward, 7:30 p.m.
Glenbard South at West Aurora, 7 p.m.
Girls basketball
Burlington Central at Woodstock, 7 p.m.
Cary-Grove at Prairie Ridge, 7 p.m.
CL South at Jacobs, 7 p.m.
Dundee-Crown at Hampshire, 7 p.m.
Elgin at East Aurora, 5:30 p.m.
Yorkville at Kaneland, 7 p.m.
Wrestling
Bartlett, Glenbard South at West Aurora, 5:30 p.m.
Batavia at St. Charles North, 5:30 p.m.
Jacobs at Dundee-Crown, 6:30 p.m.
Lake Park at Geneva, 6:30 p.m.
Hampshire at Richmond Burton, 5:30 p.m.
Larkin at Glenbard West Invitational, TBA
South Elgin, Streamwood at Elgin, 5:30 p.m.
Wheaton North at Illini Classic, 5:30 p.m.
Saturday, Jan. 12
Boys basketball
Batavia at Wheaton North, 7 p.m.
Prairie Ridge at Cary-Grove, 1:30 p.m.
Glenbard North at Geneva, 7 p.m.
Hampshire at Dundee-Crown, 1:30 p.m.
Jacobs at CL South, 1:30 p.m.
Kaneland at Glenbard South, 7 p.m.
Lake Park at St. Charles East, 7 p.m.
Wheaton Warrenville South at St. Charles North, 7 p.m.
Guerin Prep at St. Edward, 7:30 p.m.
Ashton Franklin Center at Westminster Christian, 5 p.m.
Girls basketball
At Elgin City Classic
Westminster Christian vs. Elgin, 1 p.m.
Others
Huntley at Bartlett, 3:30 p.m.
Batavia at Wheaton North, 2:45 p.m.
Elgin at Elgin City Classic Varsity Tournament, TBD
Glenbard North at Geneva, TBA
Harvest Christian at Northwest Illinois Girls Shootout, TBA
Rosary at Newark, 5 p.m.
Lake Park at St. Charles East, 2:45 p.m.
Wheaton Warrenville South at St. Charles North, 2:45 p.m.
Oswego East at West Aurora, 7 p.m.
Wrestling
ACC at Amboy Tournament,
Bartlett at Round Lake Quad, 9 a.m.
Batavia, Burlington Central at Batvia Invite, 9 a.m.
Cary-Grove at Homewood-Flossmoor Mega Duals, 9 a.m.
Lane Tech, Prospect, Geneva at Dundee-Crown Quad, 10 a.m.
Huntley at Stevenson Quad, 9 a.m.
Jacobs at Mt Carmel Duals, 9 a.m.
Larkin at Glenbard West Invitational, 9 a.m.
Marmion, South Elgin at Carl Sandburg, 10 a.m.
Wheaton North at Illini Classic, 9 a.m.
Streamwood at Lisle Invite, 9 a.m.
West Aurora Quad, 9 a.m.
Boys bowling
Regionals
Girls bowling
Geneva at Morris Charles Butterfield Invite, 9 a.m.
Huntley, Larkin at Jacobs Invite, 4:30 p.m.
Boys swimming
Huntley, Jacobs at St. Charles East, 9 a.m.
Marmion at Sandburg Invitational, 11 a.m.
South Elgin at Bartlett, 9 a.m.
St. Charles North at New Trier Invite, 12 p.m.
West Aurora at IMSA Invite, 8 a.m.