Lake County scoreboard for Saturday, Dec. 15
To report scores:
Coaches, please report all scores to the Daily Herald Lake County office by emailing prepsports@dailyherald.com or faxing results to (800) 675-7708.
Boys basketball
Saturday's results
barrington 72, lake zurich 67
Barrington - Boock 3 13-15 20, Maroon 0 0-0 0, Raider 4 2-2 12,Sarkar 3 2-6 8, Albertson 2 0-0 6, Boldt 0 0-0 0, Johnson 6 11-16 23, D.Keenan 0 0-0 0, Zivak 1 0-0 3, C.Keenan 0 0-0 0. Totals 19 28-39 72.
Lake Zurich - Cison 9 6-6 27, J. Lococo 1 0-0 2, LePage 1 0-1 2, McGraw 5 3-5 13, D. Lococo 0 0-0 0, DeLuga 2 0-0 6, Tucker 5 2-2 15, Sanborn 1 0-1 2. Totals 24 11-15 67.
Barrington 11 23 14 24 -72
Lake Zurich 14 19 12 22 -67
3-point baskets: Bar: Boock, Raider 2, Albertson 2, Zivak; LZ: DeLuga 2.
Fouled out: LZ: J. Lococo, Tucker.
lakes 54, wauconda 46
Wauconda - Rinchiuso 1 0-0 2, Bulgarelli 4 1-3 10, Brannick 3 0-0 6, Chung 1 0-0 2, Shanholtzer 2 1-2 5, Carter 3 2-2 9, Jackson 1 0-0 3, Carlson 4 0-0 9. Totals 19 4-7 46.
Lakes - Cherry 6 0-0 13, Ott 7 2-2 23, Triplett 4 2-2 10, Selig 1 0-0 2, Andell 1 0-0 2, Bies 2 0-0 4. Totals 21 4-4 54.
Wauconda 13 10 7 16 -46
Lakes 13 8 15 18 -54
3-point baskets: Wauc: Bulgarelli, Carter, Jackson, Carlson; Ott 7, Cherry.
Fouled out: none.
carmel 74, richmond-burton 32
Richmond-Burton - Jankowski 8 4-6 21, Lindholm 1 2-2 4, Hutson 1 2-3 4, Lillge 1 0-0 3, Dylan 0 0-0 0, Bassett 0 0-2 0, Bailey 0 0-0 0, May 0 0-0 0, Griffin 0 0-0 0, Horner 0 0-0 0, Miller 0 0-0 0, Saine 0 0-0 0. Totals 11 8-13 32.
Carmel - Roeser 9 1-1 19, Usma-Harper 6 0-1 12, Schaedel 2 2-3 8, Williams-Gray 3 0-0 6, Moore 2 2-2 6, Galdoni 2 1-1 5, Beals 2 1-2 5, Smith 2 0-0 4, Nalewajk 1 1-2 3, Speights 1 0-0 2, Leberbera 1 0-0 2, Halaburt 1 0-0 2, Schott 0 0-0 0. Totals 32 8-12 74.
Richmond-Burton 8 10 9 5 -32
Carmel 20 20 23 11 -74
3-point baskets: RB: Jankowski; Carm: Schaedel 2.
Fouled out: none.
grayslake central 46, north chicago 39
North Chicago - Presley 1 0-0 2, Rogers 1 0-0 2, Harper 3 1-2 7, Waiters 2 0-0 4, Samoa 6 0-0 13, Clinton 3 0-0 6, McDuffyr 0 2-2 2, Irloy 2 0-0 4. Totals 18 3-4 39.
Grayslake Central - Dumanlang 2 0-0 4, Rogers 1 0-0 3, Guckenberger 2 1-2 6, Boelens 2 2-2 6, Moe 6 1-3 7, Crews 2 10-11 14. Totals 15 14-18 46.
North Chicago 10 9 8 12 -39
Grayslake Central 10 9 9 18 -46
3-point baskets: GC: Boelens 2, Rogas, Guckenberger; NC: Samoa.
Fouled out: NC: Harper.
stevenson 53, prospect 45
Prospect - Johannesen 1 0-0 3, Miller 4 2-4 11, Murray 3 0-0 8, Slupski 1 1-1 3, Zellmer 4 2-4 12, Hiskes 2 0-0 4, Woloch 1 0-0 2, Schneider 1 0-0 2. Totals 17 5-9 45.
Stevenson - Ittounas 1 0-0 2, Chieng 9 0-0 22, Bernard 1 2-2 5, Holmes 4 0-0 8, Kaznikov 4 3-4 11, Tenner 1 0-0 2, E. Ambrose 1 0-0 3. Totals 21 5-6 53.
Prospect 14 8 13 10 -45
Stevenson 13 13 19 8 -53
3-point baskets: Pros: Zellmer, Murray, Miller, Johannesen; Stev: Chieng 4, Bernard, E. Ambrose.
Fouled out: none.
MUNDELEIN 54, GLENBROOK NORTH 50
Mundelein - Eddy 3 0-2 6, Enright 6 4-7 19, Gonzalez 2 0-0 5, Diaz 0 0-0 0, Bikus 1 0-0 3, Thier 0 0-0 0, Ebube 8 5-9 21, Paluch 0 0-0 0. Totals 20 9-18 54.
Mundelein 12 12 11 19 -54
Glenbrook North 14 11 16 9 -50
ANTIOCH 60, GRANT 59 (OT)
Antioch - Eldridge 1 4-4 7, Andrews 3 0-0 6, Filippone 11 8-9 32, Gillespie 2 1-2 6, Vanderwagen 0 3-4 3, Nauman 1 2-4 4. Totals 18 18-23 59.
Grant -
Antioch 12 12 12 13 11 - 60
Grant 12 14 10 13 10 - 59
3-point baskets: Grt: Filippone 2, Gillespie, Eldridge.
Fouled out: .
Wrestling
Saturday's results
Marian Central 36, Libertyville 27
106: Glover (MC) won by fft; 113: Rodriguez (MC)( p. Rocco (Lib), 2:49; 120: Kafkis (Lib) d. Harman (MC), 5-0; 126: Murphy (Lib) d. Burke (MC), 18-3 TF; 132: Pucino (Lib) d. Valeria (MC), 10-0; 138: Gunther (Lib) won by fft; 145: Shelton (MC) d. Goodman (Lib), 10-4; 152: Randazzo (MC) d. Hart (Lib), 7-3; 160: Connell (MC) p. Baczek (Lib), 3:32; 170: Whitney (Lib) d. Fitzgerald (MC), 6-2; 182: Damenti (Lib) d. Bokawy (MC), 7-3; 195: Pawlak (MC) pionnen Thompson (Lib), 1:44; 220: Smith (Lib) d. Schwalbach (MC), 5-1; 285: Pagliabong (MC) p. Downing (Lib), :27.
Libertyville 61, Grayslake North 6
106: Riley (Lib) d. Littleton (GN), 16-1 TF; 113: Jerikian (GN) d. Rocco (Lib), 9-4; 120: Kafkis (Lib) d. Casiglia (GN), 9-0; 126: Murphy (Lib) p. Jozwiak (GN), 3:52; 132: Pucino (Lib) p. Kozwecki (GN), 3:56; 138: Gunther (Lib) p. Landnesser (GN), 1:13; 145: Goodman (Lib) p. Bosshart (GBN), 3:38; 152: Blonski (GN) d. Hart (Lib), 5-0; 160: Baczek (Lib) d. Runyon (GN), 12-3; 170: Whitney (Lib) won by fft; 182: Damenti (Lib) won by fft; 195: Thompson (Lib) d. Abella (GN), 7-5 ot; 220: Smith (Lib) p. Black (Lib), 2:19; 285: Downing (Lib) d. Green (GN), 8-2.
Libertyville 75, Marian Catholic 6
106: Riley (Lib) won by fft; 113: Rocco (Lib) p. Flores (MC), :48; 120: Kafkis (Lib) p. Lara (MC), 1:31; 126: Murphy (Lib) won buy fft; 132: Pucino (Lib) d. Ford-Melton (MC), 8-2;
138: Gunther (Lib) p. Borquaye (MC), :38; 145: Wagner (Lib) won by fft; 152: Heller (Lib) p. Hart (Lib), 3:41; 160: Baczek (Lib) won by fft; 170: Whitney (Lib) won by fft; 182: Damenti (Lib) won by fft; 195: Thompson (Lib) won by fft; 220: Smith (Lib) p. Rush (MC), :56; 285: Downing (Lib) p. Chadrado (MC), 1:27.
Boys swimming
Satuday's results
Lake County invite
At Stevenson
team results
1. Stevenson 505. 2. Barrington 333. 3. Mundelein 256. 4. Highland Park 245.5. 5. Warren 238.5. 6. Lake Forest 202. 7. Libertyville 162. 8. Vernon Hills 122. 9. Zion-Benton 75. 10. Waukegan 46.
Race Results
1-meter diving: White, Stevenson 336.20; 200 medley relay: Stevenson (Zhang, Joseph Song, Joshua Song, Stensby), 1:36.14; 200 freestyle: Hoppe, Barrington, 1:45.93; 200 IM: Ryaguzov, Stevenson, 1:59.40; 50 freestyle: Stensby, Stevenson, 20.77; 100 butterfly: Vorobev, Highland Park, 52.41; 100 freestyle: Stensby, Stevenson, 46.59; 500 freestyle: Langlois, Barrington, 4:52.43; 200 free relay: Barrington (Burrell, O'Leary, Hopp e, Fischer), 1:28.27; 100 backstroke: O'Leary, Barrington, 51.70; 100 breaststroke: Hoppe, Barrington, 1:00.36; 400 free relay: Stevenson (Kim, Lee, Zhang, Stensby), 3:12.39.
Girls basketball
Saturday's results
libertyville 46, lake zurich 22
Lake Zurich - Gilbertson 3 4-7 10, Biergans 0 2-2 2, Adams 1 0-0 2, M. Piggott 3 0-0 6, K. Piggott 1 0-0 2, Gajewski 0 0-0 0, Marquardt 0 0-0 0, Ferguson 0 0-0 0, Stewart 0 0-0 0, Soukup 0 0-0 0. Totals 8 6-9 22.
Libertyville - Rodriquez 1 0-0 3, Bair 2 0-0 4, Morrissey 2 0-0 4, Mad. Spaulding 3 3-4 9, Buchert 3 0-0 7, Mor. Spaulding 1 0-0 2, Huber 2 0-0 4, Frea 2 1-2 7, Crow 2 0-0 6. Totals 18 4-6 46.
Lake Zurich 6 8 6 2 -22
Libertyville 10 20 8 8 -46
3-point baskets: Lib: Frea 2, Crow 2, Rodriquez, Buchert.
Fouled out: none.
McHenry/Richmond-Burton tournament
marengo 49, wauconda 33
Wauconda - Tylka 4 3-4 11, Karg 1 0-0 2, Szmajda 4 0-0 8, Arden 3 1-1 7, Pakaski 0 2-2 2, Carver 1 0-0 3, Lung 0 0-0 0, Poduch 0 0-0 0, Thompson 0 0-0 0. Totals 13 6-7 33.
Marengo - Oliver 1 2-3 5, Thomas 1 3-6 5, Sturgls 3 2-2 9, Wadas 0 2-2 2, Sarullo 1 0-0 3, Sims 0 1-2 1, Mongold 2 5-6 10, Wilson 7 1-1 15. Totals 15 16-29 49.
Wauconda 6 8 17 2 -33
Marengo 17 11 10 11 -49
3-point baskets: Wauc: Carver; Mar: Oliver, Sturgls, Sarullo, Mongold.
Fouled out: Mar: Mongold.
wauconda 64, hoffman estates 50
Wauconda - Tylka 10 8-11 30, Karg 2 2-3 5, Smajda 2 2-3 6, Arden 3 1-5 9, Pakaski 5 3-3 13, Carver 0 0-0 0, Lung 0 1-2 1. Totals 22 17-27 64.
Hoffman Estates - Oliver 1 2-3 5, Thomas 1 3-6 5, Sturgis 3 2-2 9, Wadas 0 2-2 2, Sarullo 1 0-0 3, Sims 0 1-2 1, Mongold 2 5-6 10, Wilson 7 1-1 15. Totals 15 16-22 50.
Wauconda 17 17 11 19 -64
Hoffman Estates 14 14 9 13 -50
3-point baskets: Wauc: Tylka 2, Karg, Mackenzie 2; HE: Oliver, Sturgis, Sarullo, Mongold.
Fouled out: HE: Mongold, Wilson.
round lake 57, johnsburg 53
Johnsburg - Meg. Madsen 3 5-9 13, Hetze 1 0-1 2, Davis 1 1-2 4, Mor. Madsen 7 4-10 20, Straulin 3 6-6 12, Hendrikson 0 0-2 0, Owen 0 0-0 0, Wetzel 0 0-0 0. Totals 15 16-30 53.
Round Lake - Irizarry 1 3-4 6, Flade 5 0-0 13, Marin 1 0-0 2, Etherington 4 0-0 10, Greenwood 4 1-4 9, Raygoza 2 0-0 5, Cole 1 0-0 2. Totals 20 8-20 57.
Johnsburg 15 12 12 14 -53
Round Lake 21 10 8 18 -57
3-point baskets: Jsbg: Meg. Madsen 2, Mor. Madsen 2, Davis; RL: Flade 3, Etherington 2, Irizarry, Raygoza.
Fouled out: RL: Flade.
Round lake 36, dekalb 30
Round Lake - Irizarry 1 0-0 2, Flade 2 0-0 5, Etherington 5 5-813, Nicoline 1 1-6 3, Greenwood 0 1-2 1, Raygoza 1 0-3 2, Cole 3 2-2 8, Rodriquez 0 0-0 0, Irigollen 0 0-0 0. Totals 13 9-23 36.
Dekalb - Timm 2 0-1 4, Westberg 0 2-2 2, Orndayo 4 4-8 10, Nelson 2 1-2 5, Finner 2 2-4 7, Webb 0 0-0 0. Totals 10 9-17 30.
Round Lake 8 10 8 10 -36
Dekalb 2 5 15 8 -30
3-point baskets: Dkb: Finner; RL: Flade.
Fouled out: RL: Nicoline.
Stevenson 62, mundelien 41
Stevenson - Ware 2 0-0 4, Kolz 0 2-2 2, Hill 1 1-2 3, Sawyer 14 2-3 33, A. King 8 1-4 17, Lueck 1 0-0 3, Bardic 0 0-0 0, Maskalunas 0 0-0 0. Totals 26 6-11 62.
Mundelein - Frank 3 3-4 11, Thier 0 2-2 2, Balla 2 0-0 4, Brunkow 1 0-0 3, Klatt 7 5-8 19, Boreika 1 0-0 2, Umbdenstock 0 0-0 0, Ali 0 0-0 0. Totals 13 10-14 41.
Stevenson 16 11 14 21 -62
Mundelein 11 11 14 5 -41
3-point baskets: Mund: Frank 2, Brunkow; Stev: Sawyer 3, Lueck.
Fouled out: none.
crystal lake central 43, lakes 28
Lakes - Edwards 11.
Lakes 2 10 9 7 -28
Crystal Lake Central 11 12 11 9 -43
Girls gymnastics
Saturday's results
New Trier quad
Team Results
1. New Trier 147.25, 2. Carmel 146.05, 3. Lake Zurich 140.525, 4. Lakes/Antioch coop 117.
Individual results
Vault - 1. Barkal (NT) 9.45, 2. Gorney (NT) 9.225, 3. (tie) Murdock (NT) and Zun (NT) 9.2. Uneven Bars - 1. Kropiwiec (Carm) 9.5, 2. Basara (Carm) 9.45, 3. (tie) Keane (Carm) and Zun (NT) 9.4. Balance Beam - 1. (tie) Rapplean (Carm) and Zun (NT) 9.55, 3. (tie) Keane (Carm) and Topa (LZ) 9.25. Floor Exercise - 1. Barkul (NT) 9.55, 2. Murdock (NT) 9.5, 3. (tie) Basara (Carm) and Zun (NT) 9.4. All Around - 1. Zun (NT) 37.55, 2.Topa (LZ) 36.9, 3. Murdock (NT) 36.8.
Upcoming events
MONDAY, DEC. 17
BOYS BASKETBALL
Grant at Lake Zurich, 7 p.m.
BOYS BOWLING
Grant at Warren, 4:30 p.m.
Grayslake Central at Mundelein, 4:30 p.m.
GIRLS BASKETBALL
Lake Zurich at Grayslake Central, 7 p.m.
Zion-Benton at Antioch, 7 p.m.
Stevenson at Buffalo Grove, 7:30 p.m.
Northern Illinois Holiday Classic
At Richmond-Burton
Lakes vs. Woodstock, 5 p.m.
Wauconda vs. Prairie Ridge, 6:30 p.m.
At McHenry
Crystal Lake South vs. Round Lake, 5 p.m.
GIRLS BOWLING
Antioch at Lake Zurich, 4:30 p.m.
New Trier at Warren, 4:30 p.m.
TUESDAY, DEC. 18
BOYS BASKETBALL
Glenbrook North at Grayslake North, 7 p.m.
Rochelle Zell Jewish at Round Lake, 7 p.m.
BOYS BOWLING
Glenbrook North at Lake Zurich, 4:30 p.m.
GIRLS GYMNASTICS
Lake Zurich at Evanston, 5:30 p.m.
WEDNESDAY, DEC. 19
BOYS BASKETBALL
Round Lake at Christian Liberty Academy, 7 p.m.
THURSDAY, DEC. 20
BOYS BASKETBALL
Vernon Hills at Rochelle Zell Jewish, 7 p.m.
WRESTLING
Wauconda at Grayslake Central, 7 p.m.
Lake Zurich at Libertyville, 5:30 p.m.
Vernon Hills at Rochelle Zell Jewish, 7 p.m.
BOYS BOWLING
Glenbrook North at Mundelein, 4:30 p.m.
BOYS SWIMMING
Waukegan at Libertyville, 5 p.m.
GIRLS BOWLING
Wauconda at Grayslake Central, 3:30 p.m.
Round Lakes at Lakes, 4:30 p.m.
GIRLS GYMNASTICS
Lake Forest quad (Antioch/Lakes co-op, Lake Zurich), 6 p.m.
FRIDAY, DEC. 21
BOYS BASKETBALL
Antioch at Burlington Central, 7 p.m.
Bradley Tech (Milwaukee) at Carmel, 7 p.m.
Warren at Glenbrook South, 7 p.m.
Stevenson at Mundelein, 7 p.m.
Vernon Hills at Maine West, 7 p.m.
WRESTLING
Antioch at Grayslake North, 5:30 p.m.
Grant at North Chicago, 6:30 p.m.
Round Lake at Lakes, 5:30 p.m.
Wauconda quad (Lake Zurich), 6 p.m.
GIRLS BASKETBALL
Stevenson at Carmel, 4 p.m.
Antioch at Grant, 7 p.m.
Northern Illinois Holiday Classic
At McHenry and Richmond-Burton (Lakes, Round Lake, Wauconda), 5 p.m./6:30 p.m.
Libertyville tournament
Mundelein vs. Rolling Meadows (west gym), 5 p.m.
Streamwood vs. Vernon Hills (west gym), 7 p.m.
Cary-Grove vs. Niles West (main gym), 5 p.m.
Conant vs. Libertyville (main gym), 7 p.m.
SATURDAY, DEC. 22
BOYS BASKETBALL
Jacobs tournament
Grant vs. Jacobs, 7:30 p.m.
Marengo tournament
Wauconda vs. Sycamore, 6 p.m.
Round Lake vs. Marengo, 7:30 p.m.
Lake Zurich at Grayslake Central, 7 p.m.
WRESTLING
Antioch quad (Carmel, McHenry, Simeon, Waukegan, Woodstock North), 9 a.m.
Grayslake Central at Stevenson, 8:45 a.m.
Harlem tournament (Libertyville), 9:30 a,m,
GIRLS BASKETBALL
Washington at Grayslake North, 1 p.m.
Warren tournament
Carmel vs TBA
Grayslake Central vs. TBA
Warren vs. TBA
Northern Illinois Holiday Classic
At McHenry and Richmond-Burton (Lakes, Round Lake, Wauconda), 5 p.m./6:30 p.m.
Libertyville tournament
Streamwood vs. Mundelein (main gym), 9 a.m.
Rolling Meadows vs. Vernon Hills (main gym), 10:30 a.m.
Niles West vs. Conant (main gym), 1 p.m.
Cary-Grove vs. Libertyville (main gym), 2:30 p.m.
GIRLS GYMNASTICS
New Trier invite (Carmel), noon
SUNDAY, DEC. 23
WRESTLING
Harlem tournament (Libertyville), 9:30 a,n,