Lake County scoreboard for Monday, Dec. 10
To report scores:
Coaches, please report all scores to the Daily Herald Lake County office by emailing prepsports@dailyherald.com or faxing results to (800) 675-7708.
Football
Mundelein High School is looking for a head football coach. Please apply online at www.d120.org
Boys basketball
Monday's results
ANTIOCH 59, BADGER (WI) 40
Antioch - Eldridge 2 0-0 5, Grindley 1 0-0 2, Andrews 2 2-2 6, DeVaughn 0 0-0 0, Christiansen 2 0-0 6, Filippone 4 6-10 15, Gillespie 4 1-1 9, Tebbe 3, Vanderwagen 1 0-0 2, Nauman 4 2-2 10. Totals 26 11-15 59.
Badger 5 13 10 22 -50
Antioch 16 16 7 20 -59
3-point baskets: Ant: Eldridge, Christianse 2, Eldridge, Filippone.
Fouled out: .
DEERFIELD 39 GRAYSLAKE NORTH 35
Deerfield 14 8 13 4 -39
Grayslake North 17 3 7 8 -35
Buffalo Grove 79, Wauconda 71
Buffalo Grove - Nowakowski 1 2-4 2, Soefer 5 2-2 16, Cole 4 2-3 10, Berk 0 0-0 0, Craft 10 2-3 26, Adams 0 0-1 0, Trieb 9 2-4 20, Kipley 1 1-2 3, S. J. Kipley 0 0-0 0. Totals 30 11-17 79.
Wauconda - Carlsen 0 0-0 0, Carlson 1 0-0 3, Jackson 1 0-0-2, Shirey 0 0-0 0, Rinchiuso 9 0-0 20, Bulgarelli 9 1-1 19 Brannick 4 0-1 9, Chung 3 0-1 7, Yost 0 0-0 0, Shanholtzer 0 1-2 1, Carter 4 0-0 10, . Totals 30 2-5 71. Buffalo Grove 15 19 21 22 -79
Wauconda 16 11 18 26 -71
3-point baskets: Buffalo Grove: Soifer 4, Craft 4.
Girls basketball
Monday's results
GRAYSLAKE NORTH 49, GRANT 46
Grayslake North - Guenther 21, Stanfel 8, Standerski 7, Gerdes 6
Boys bowling
Monday's results
VERNON HILS 2781, WAUKEGAN 1878
Vernon Hills - Gates 561 (191), Kouvelas 588 (198), Schwind 588 (217), Coty 679 (245), Kushnir 631 (239), Cervantes 579 (205).
Waukegan - Johnson 535 (207), Rodriguez 468 (168), Cortez 541 (204), Igala 387 (174), Kelly 356 (148), Rojas 424 (159).
warren 1035, grayslake central
Warren - Garay 422 (146), Kailin 595 (216), Laur 513 (223), Wilinski 547 (198), Bora 502 (211), Arcenas 597 (211).
Grayslake North - Garay 422 (146), Kailin 595 (216), Laur 513 (223), Wilinski 547 (198), Bora 502 (211), Arcenas 597 (211).
Girls bowling
Monday's results
STEVENSON 2041, LAKE ZURICH 1995
Stevenson - A. Lee 417 (179), Givati 355 (136), Sullivan 414 (151), Radelet 417 (156), Yoo-Jin Lee 438 (169).
Lake Zurich - Vitale 452 (164), Martin 451 (165), Perez 416(155), Czabaj 390 (143), Rogue 200 (100), Roscoe 129 (129).
WAUCONDA 2070, NORTH CHICAGO 1691
Wauconda - Johns 407 (149), Harris 145 (145), Cunningham 307 (120), Hoffeditz 384 (132), McKeel 652 (234), Thompson 175 (89).
warren 2372, libertyville 2231
Warren - Flores-Manharan 256 (133). Harrison 241 (121), Jante 492 (179), Zeni 446 (159), Haithn583 (232), Kailin 353 (189).
Libertyville - Kenzer 454 (164), Pacholski 398 (156), Felsl 464 (168), Kropp 460 (170), Porcelius (160).
Upcoming events
TODAY
BOYS BASKETBALL
Carmel at Brother Rice, 7 p.m.
Grant at Fremd, 6:30 p.m.
Grayslake Central at Vernon Hills, 7 p.m.
Lake Zurich at Stevenson, 7 p.m.
Waukegan at Libertyville, 7 p.m.
Warren at Lake Forest, 7 p.m.
Zion-Benton at Mundelein, 7 p.m.
BOYS BOWLING
Grant at Grayslake North, 4:30 p.m.
Mundelein at Stevenson, 4:30 p.m.
Waukegan at Warren, 4:30 p.m.
GIRLS BASKETBALL
Grayslake Central at Round Lake, 7 p.m.
North Chicago at Grayslake North, 7 p.m.
Lakes at Antioch, 7 p.m.
North Chicago at Wauconda, 7 p.m.
Niles West at Warren, 7 p.m.
Exam Jamm College Showcase
At Lake Zurich
Buffalo Grove vs. Mundelein (main gym), 4:30 p.m.
Hersey vs. Vernon Hills (field house), 5 p.m.
Libertyville vs. Simeon (main gym), 7:30 p.m.
Wheaton North vs. Lake Zurich (field house), 8 p.m.
GIRLS BOWLING
Grant at Johnsburg, 4:30 p.m.
Grayslake Central at Zion-Benton, 4:30 p.m.
Lake Zurich at Wauconda, 4:30 p.m.
GIRLS GYMNASTICS
Libertyville triangular (D117 co-op, Vernon Hill), 5:30 p.m.
WEDNESDAY, DEC. 12
BOYS BASKETBALL
Antioch at Westosha Central (Wis.), 7 p.m.
Round Lake at Hoffman Estates, 7 p.m.
GIRLS BASKETBALL
Lake Zurich at Stevenson, 7 p.m.
Loyola at Carmel, 7 p.m.
Zion-Benton at Mundelein, 7 p.m.
GIRLS BOWLING
Grayslake Central at North Chicago, 4 p.m.
Mundelein invite (Lakes), 4:30 p.m.
Lake Zurich at Libertyville, 4:30 p.m.
THURSDAY, DEC. 13
BOYS BASKETBALL
Grayslake North at Wilmot Union (Wis.), 7 p.m.
WRESTLING
Grayslake Central at North Chicago, 7 p.m.
Grayslake North at Round Lake, 7 p.m.
Wauconda at Lakes, 5:30 p.m.
BOYS BOWLING
Stevenson at Grant, 4:30 p.m.
Grayslake Central at Glenbrook North, 4:30 p.m.
Grayslake North at Lake Zurich, 4:30 p.m.
Vernon Hills at Libertyville, 4:30 p.m.
Deerfield at Warren, 4:30 p.m.
BOYS SWIMMING
Libertyville at Warren, 5 p.m.
GIRLS BASKETBALL
Round Lake at Wauconda, 7 p.m.
Waukegan at Libertyville, 7 p.m.
GIRLS BOWLING
Grayslake North at Round Lake, 4:30 p.m.
Wauconda at Lakes, 4:30 p.m.
Mundelein at Libertyville, 4:30 p.m.
Zion-Benton at Stevenson, 4:30 p.m.
FrIDAY, DEC. 14
BOYS BASKETBALL
St. Patrick at Carmel, 7 p.m.
Grayslake North at Round Lake, 7 p.m.
Lake Zurich at Libertyville, 7 p.m.
Warren at Westosha Central (Wis.), 7:15 p.m.
Vernon Hills at Highland Park, 7 p.m.
WRESTLING
Grant at Antioch, 5:30 p.m.
Lake Forest at Lake Zurich, 5:30 p.m.
Rus Erb tournament at Glenbrook South (Carmel), 3:30 p.m.
Harvard invite (Grayslake Central), 4 p.m.
Glenbrook South invite (Lakes), 3:30 p.m.
Libertyville at Warren, 5:30 p.m.
GIRLS BASKETBALL
Antioch at Grayslake Central, 7 p.m.
Grant at Lakes, 7 p.m.
North Chicago at Grayslake North, 7 p.m.
Highland Park at Vernon Hills, 7 p.m.
GIRLS BOWLING
Mundelein at Waukegan, 4:30 p.m.