Boys tennis: Tuesday, May 20 results
*
Tuesday's results
*
Fox Valley Conference meet at Cary-Grove
Overall Team Scores
1. Prairie Ridge 108, 2. Jacobs 93, 3. Cary-Grove 82, 4. Grayslake Central 78, 5. Huntley 72, 6. Grayslake North 71, 7. Crystal Lake South 70, 8. Crystal Lake Central 64, 9. McHenry 57, 10. Dundee-Crown 55, 11. Johnsburg 51, 12. Hampshire 47, 13. Woodstock 46, 14. Woodstock North 37.
Fox division Team Scores
1. Grayslake Central 36, 2. Grayslake North 27, 2. Crystal Lake Central 27, 4. Johnsburg 21, 5. Hampshire 15, 6. Woodstock 13, Woodstock North 1.
Valley Division Team Scores
1. Prairie Ridge 38, 2. Jacobs 32, 3. Cary-Grove 23, 4. Crystal Lake South 20, 5. Huntley 17, 6. McHenry 10, 7. Dundee-Crown 7.
Championship matches
Singles - No. 1: Panchapakesan (Jac) d. Hougland (Hamp) 6-1, 3-6, 10-7; No. 2: Dzurisin (PR) d. Chong (Jac) 7-5, 2-6, 13-11; No. 3: Rawal (PR) d. Sardjev (CLS) 6-0, 7-5.
Doubles - No. 1: Cox/VanBosch (PR) d. Higgin/Maher (McH) 6-4, 6-3; No. 2: Altman/Locher (PR) d. Budreck/Butler (C-G) 6-2, 6-7(5), 10-6; No. 3: Parh/Priesz (PR) d. Paruthooli/Corrigan (GLC) 6-1, 6-4; No. 4: Weissmann/Diklich (PR) d. Shershen/Cecchin (C-G) 7-6(2), 6-4.
Third Place Matches
Singles - No. 1: Kohl (PR) won by injury default; No. 2: Glennon (GLC) d. Randolph (CLS) 3-6, 6-4, 10-7; No. 3: McDonough (C-G) d. Bujacz (Jac) 7-5, 7-5.
Doubles - No. 1: Toomire/Rowan (Jac) d. Nikolai/Schmidt (Johns) 6-3, 6-1; No. 2: Powell/Liby (Jac) d. Smith/Simons (Hunt) 6-4, 6-4; No. 3: Zornow/Michel (Hunt) d. Rice/Wonsil (GLN) 2-6, 7-6(5), 10-8; No. 4: Bieneman/Murphy (Jac) d. Geary/Kottmer (GLN) 6-3, 6-4.
*
york 4, rolling meadows 3
Singles - No.1: Peterson (York) d. Rauech 6-0, 6-0; No.2: Riddle (York) d. Lee 6-2, 6-1; No.3: Picsctollo (RM) d. Doan 7-6, 6-4.
Doubles - No.1: Galvin/Nutalapati (RM) d. Shostak/kost 7-5, 6-4; No.2: Fite/Cam (York) d. Kudla/Hampton 6-1, 6-2; No.3: Goli/Phan (RM) d. Maht/Molayal 6-3, 6-4; No.4 Vogt/Licata (York) d. Patel/Goli 6-2, 6-1.
*
Neuqua Valley 6, Naperville North 2
Singles - No. 1: Iyer (NV) d. Natarjan (NN) 6-2, 6-2; No. 2: Monovich (NV) d. Agarwal (NN) 6-2, 6-2; No. 3: Williams (NN) d. Sass (NV) 6-4, 7-6
Doubles - No. 1: Meyers/Keating (NV) d. Williams/Rastogi (NN) 6-4, 6-4; No. 2: Emory/Delgado (NV) d. Swan/Lin (NN) 6-2, 2-6, 13-10; No. 3: Kokoris/Machk (NN) d. Vanalsberg/Lubergh (NV) 6-4, 6-4; No. 4: Moscado/Rajandran (NV) d. Li/Maxson (NN) 6-4, 2-6, 10-6; No. 5: Williams/Martinez (NV) d. Asai/Simmons 6-1, 6-0.
*
Naperville Central 7, Waubonsie Valley 1
Singles - No. 1: Zhang (NC) d. Kothuri (WV) 6-4, 6-3; No. 2: Akurati (WV) d. Yiu (NC) 6-3, 3-6, (10-5); No. 3: Brooksher (NC) d. Lawless (WV) 6-1, 6-3; No. 4: Liu (NC) d. Chiu (WV) 6-0, 6-1.
Doubles - No. 1: Lo/Delgrosso (NC) d. Holyoak/Busche (WV) 6-2, 6-2; No. 2: Wang/Gillette (NC) d. O'Grady/Sama (WV) 6-0, 6-4; No. 3: Subramanian/Khan (NC) d. Niekamp/Daniels (WV) 6-0, 6-1; No. 4: Khan/Glas (NC) d. Singh/Katragadda (WV) 6-1, 6-0.
*
Monday's late results
Wheaton North 5, Glenbard South 2
Singles - No.1: Colgan (GS) d. Ros (WN) 6-1, 6-3; No.2: Brink (WN) d. Meade (GS) 6-0, 7-6(11-8); No.3: Corso (WN) d. Uvodich (GS) 6-2, 6-3.
Doubles - No.1: Panjwani/Schwarz (GS) d. Nouligan/Wjtyna (WN) 6-0, 6-2; No.2: Lindquist/Tran (WN) d. Kocinski/Trimarco 6-1, 6-7(5-7), 6-3; No.3: Boss/Dama (WN) d. Ciechowski/Uppalapu (GS) 7-5, 6-3; No.4 Hudson/Waterman (WN) d. Kamal/Mahmood (GS) 6-2, 6-1.