Saturday’s boys swimming scoreboard
Saturday’s boys swimming scoreboard
*
At Harlem Invite
Team Scores
1. Hononegah 251, 2. Jacobs 247, 3. Belvidere Coop 194, 4. Byron 186, 5. Auburn 166, 6. Harlem 118, 7. Rockford East 45, 8. Boylan JV 43, 9. Christian Life 16.
Individual Results
200 medley relay: 1. Jacobs (Ogaban, Reinbrecht, Van Wiel, Knottnerus) 1:47.80, 2. Hononegah (Callahan, Ainsworth, McCabe, Semenchuk) 1:48.17, 3. Byron (Heitter, Hodapp, Soles, Conley) 1:50.96; 200 free: 1. Reinbrecht (Jac) 1:47.77, 2. Bullard (Aub) 1:55.87, 3. Freelund (RE) 2:04.01; 200 IM: 1. Ainsworth (Hono) 2:07.19, 2. Ogaban (Jac) 2:10.04, 3. Danzl-Tauer (Bel) 2:24.06; 50 free: 1. Semenchuk (Hono) 23.84, 2. Conley (Byron) 24.32, 3. Kramer (Bel) 24.39; Diving: 1. Klemm (CL) 455.60, 2. Steinhagen (Boylan) 303.40, 3. Staman (Hono) 300.15; 500 free: 1. Reinbrecht (Jac) 4:56.64, 2. Bullard (Aub) 5:15.11, 3. Guenther (Jac) 5:34.19; 200 free relay: 1. Belvidere Coop (D’Angelo, Short, Cacciatore, Kramer) 1:42.45, 2. Hononegah (Semenchuk, Schultz, Minard, Jolly) 1:42.74, 3. Byron (Hodapp, Leaf, Cunningham, Stoker) 1:43.66; 100 back: 1. Ogaban (Jac) 57.47, 2. Soles (Byron) 58.70, 3. Callahan (Hono) 1:02.73; 100 breast: 1. Ainsworth (Hono) 1:04.80, 2. Hoyes (Jac) 1:09.92, 3. Hodapp (Byron) 1:13.38; 400 free relay: 1. Jacobs (Reinbrecht, Ogaban, Guenther, Anderson) 3:34.58, 2. Hononegah (Ainsworth, Callahan, McCabe, Semenchuk) 3:35.63, 3. Byron (Conley, Heitter, Stoker, Soles) 3:45.94.
*
naperville Central 96, Hinsdale Central 90
200 medley relay: Hinsdale Central (Smith, Reyes, Portland, Srivastava) 1:39.14; Naperville Central (Piper, Sajaev, Lamb, Gerlach) 1:40.73; Naperville Central (Lehane, Harder, Wooten, Caokley) 1:44/83; 200 free: Lamb (NC) 1:46.97; Lienhart(HC) 1:52.16; Gruchala (HC) 1:54.24; 200 IM: Reyes (HC) 1:59.29; Piper (NC) 2:01.02; Pircon (HC) 2:05.10; 50 free: Portland (HC) 22.87; May (NC) 22.99; Gerlach (NC) 23.02; Diving: Rusenas (NC) 224.95; Gucwa (NC) 217.25; Pielet (HC) 191.95; 100 fly: Portland (HC) 54.26; Gerlach (NC) 56.32; Smith (HC) 57.91; 100 free: May (NC) 49.76; Lienhart (HC) 50.23; Mis (HC) 51.26; 500 free: Lamb (NC) 4:53.30; Pircon (HC) 5:03.03; Fox (NC) 5:06.63; 200 free relay: Hinsdale Central (Reyes, Lienhart, Srivastava, Pircon) 1:30.54; Naperville Central (May, Sajacv, Coakley, Walsh) 1:30.75; Hinsdale Central (Chen, Mis, Bowater, Grosshans) 1:33.01; 100 back: Piper (NC) 55.07; Smith (HC) 55.74; Lehane (NC) 57.19; 100 breast: Reyes (HC) 1:02.48; Sajaev (NC) 1:02.05; Jackson (NC) 1:04.15; 400 free relay: Hinsdale Central (Lienhart, Mis, Pircon, Portland) 3:18.49; Naperville Central (May, Walsh, Gerlach, Lamb) 3:19.24; Hinsdale Central (Chen, Srivastava, Grushala, Grosshans) 3:28.33.
*
Barrington quad
team results
Barrington 445, Madison West 364, Naperville North 279, Oak Park River Forest 244.
*
individual results
200 Medley Relay: BHS (O’Leary, Cross, Piekarski, Miseyka) 1:40.32; 200 Free: Wang (MW) 1:46.96; 200 IM: Lindstrom (MW) 1:59.41; 50 Free: Pikarski (BHS) :22.25; Diving: Munns (MW) 188.0; 100 Fly: O’Leary (BHS) :54.42; 100 Free: Lindstrom (MW) :49.73; 500 Free: Wang (BHS) 4:46.81; 200 Free Relay: BHS (Miseyka, Fish, Piekarski, Hobbs) 1:29.87; 100 Back: O’Leary (BHS) :55.02; 100 Breast: Yao (NN) 1:02.50; 400 Free Relay: MW (Meara, Weng, O’Keefe, Lindstrom) 3:18.86.
*
Maine East invitational
team results
Blue: Whitney Young 149, Riverside-Brookfield 121, Maine South 108, Lane Tech 75, Vernon Hills 68.
White: Wheeling 140, Elk Grove 136, Leyden 86, Maine East 73, Morton 52, Waukegan 39.
*
individual results
Diving:White: 1.Elk Grove 267.55, 2.Maine East 256.05; Blue: 1.Maine South 425.50, 2.Vernon Hills 296.25.
400 medley relay:White: 1.Wheeling (J.Noel, K.Noel, Modlim, Maczko) 3:54.21, 2.Elk Grove (Banasik, Szczepaniak, C.Doruff, Pauls) 4:11.63, 3.Leyden (Bojarski, Tamowski, Covarrubias, Chmielewski) 4:23.79; Blue: 1.Whitney Young (Tremmel, Stensland, Ju.Escasa, Chavez) 3:48.18, 2.Riverside-Brookfield (Walsh, D.Rosa, J.Rosa, Somers) 3:53.87, 3.Lane Tech (Welchman, Boettcher, Martinez, Gullickson) 3:49.21; 200 free relay:White: 1.Maine East (Babula, Hua-Pham, Kozomara, Pokorski) 1:38.12, 2.Wheeling (Levy, Milstain, Reeve, Loquercio) 1:42.78, 3.Elk Grove (Hlavin, A.Doruff, Frintner, Kraemer) 1:42.82; Blue: 1.Maine South (Padron, Clauss, Sissman, DeNeve-Arnam) 1:32.67, Riverside-Brookfield (Hernandez, Risley, Colon, Somers) 1:32.88, 3.Whitney Young (Jo.Escasa, McDonald, Shumaker, Stoneberg) 1:37.19; 300 breast relay:White: 1.Wheeling (Milstain, Reiff, K.Noel, Levy) 3:26.35, 2.Elk Grove (Banasik, Szczcpaniak, C.Doruff, A.Doruff) 3:26.60; 3.Maine East (Stoyanov, Vonderheide, Huq-Pham, Maniewski) 3:57.40; Blue: 1.Riverside-Brookfield (Garza, Chavez, D.Rosa, Hernandez) 3:13.03, 2.Whitney Young (Jo.Escasa, Shomaker, Stensland, Gong) 3:19.49, 3.Maine South (Gardiner, Padron, Cacclatore, Curry) 3:22.11; 300 back relay:White: 1.Wheeling (Reeve, Maczko, J.Noel, Loquercio) 2:50.32, 2.Maine East (Kozomara, Pokorski, Babula, Vonderheide) 3:03.67, 3.Elk Grove (Hlavin, Pauls, Banasik, C.Doruff) 3:10.46; Blue: 1.Whitney Young (Stoneberg, Stensland, Tremmel, Ju.Escasa) 2:47.21, 2.Riverside-Brookfield (Colon, Walsh, Garza, J.Rosa) 2:40.76, 3.Lane Tech (Weichman, Gullickson, Boettcher, Millan) 2:53.74; 500 free relay:White: 1.Wheeling (Modlin, Milstain, K.Noel, Maczko), 4:43.45, 2.Maine East (Montiel, Kozomara, Babula, Pokorski) 5:00.61, 3.Leyden (Malo, Ramos, Climielewski, Tarnowski) 5:03.87; Blue: 1.Whitney Young (Gong, McDonald, Stoneberg, Chavez) 4:32.31, 2.Riverside-Brookfield (Somers, Risley, Walsh, Hernandez) 4:33.40, 3.Lane Tech (Gumenyuk, Ncale, Trieu, Gullickson) 4:41.92; 300 fly relay:White: 1.Wheeling (Levy, Modlin, J.Noel, Loquercio) 2:57.17, 2.Elk Grove (Hlavin, C.Doruff, Szczepaniak, A.Doruff) 3:05.63, 3.Leyden (Hernandez, Gussy, Covarrubias, Bojarski) 3:20.33; Blue: Whitney Young (Jo.Escasa, Tremmel, Ju.Escasa, Shumaker) 2:42.27, 3.Lane Tech (Ncale, Boettcher, Martinez, Gumenyuk) 2:50.49; 400 medley relay:White: 1.Elk Grove (Banasik, Hlavin, Frintner, A.Doruff) 4:33.89, 2.Leyden (Alieto, Tarnowski, Hernandez, Covarrubias) 4:34.16, 3.Wheeling (Milstain, Modlin, Reeve, Levy) 4:40.55; Blue: 1.Whitney Young (Shumaker, Jo.Escasa, Stensland, Chavez) 3:56.49, 2.Riverside-Brookfield (Risley, Chavez, D.Rosa, Colon) 4: 3.49, 3.Lane Tech (Boettcher, Trieu, Gullickson, Martinez) 4:04.05; 400 free relay: White: 1.Wheeling (J.Noel, K.Noel, Loquercio, Maczko) 3:27.92, 2.Maine East (Babula, Pokorski, Kozomara, Hua-Pham) 3:44.19, 3.Elk Grove (Szczopaniak, Pauls, Frintner, Kraemer) 3:48.95; Blue: 1.Whitney Young (Tremmel, Stoneberg, Ju.Escasa, Chavez) 3:23.44, 2.Riverside-Brookfield (Somers, Walsh, Garza, Hernandez) 3:26.49, 3.Maine South (Padron, Sissman, Clauss, Wachowski) 3:35.63.
*
Niles West invitational
team results
Brother Rice 344, Niles West 304, Mundelein 250, Buffalo Grove 229, Schaumburg 189, Latin School 58.
*
individual results
Diving: 1.Sands (NW) 329.80, 2.Maslowski (Sch) 319.60, 3.Franz (Mun) 317.95.
200 Medley relay: 1.Brother Rice (Gienosky, Ryan, Healy, Payne) 1:44.24, 2.Niles West (Lefler, Lemesh, Mohr, Oribello) 1:48.42, 3.Buffalo Grove (Hausfeld, Schulstad, Lotzer, Augustyn) 1:50.05; 200 free: 1.Healy (BR) 1:52.07, 2.Krauss (Mun) 1:59.41, 3.Paloma (NW) 1:59.66; 200 IM: 1.Kasemets (Mun) 2:03.05, 2.Davey (BR) 2:07.59, 3.Hausfeld (BG) 2:09.65; 50 free: 1.Mohr (NW) 23.50, 2.Augustyn (BG) 23.92, 3.Payne (BR) 24.04; 100 fly: 1.Gienosky (BR) 56.15, 2.Lotzer (BG) 56.30, 3.Poirier (BG) 1:01.57; 100 free: 1.Payne (BR) 50.76, 2.Gustafson (Sch) 52.76, 3.Augustyn (BG) 52.99; 500 free: 1.Healy (BR) 5:06.24, 2.Lemesh (NW) 5:20.86, 3.Wahlen (Sch) 5:15.00; 200 free relay: 1.Brother Rice (Gienosky, Ryan, Davey, Brown) 1:35.04, 2.Niles West (Shah, Oribello, Chmielewski, Matei) 1:38.20, 3.Mundelein (Cavanaugh, Westgate, Green, Kozokar) 1:41.30; 100 back: 1.Hausfeld (BG) 57.50, 2.Gienosky (BR) 57.62, 3.Davey (BR) 58.99; 100 breast: 1.Kasemets (Mun) 1:00.96, 2.Ryan (BR) 1:05.31, 3.Thomas (Sch) 1:08.17; 400 free relay: 1.Brother Rice (Brown, Healy, Ryan, Payne) 3:28.39, 2.Mundelein (Green, Krauss, Kozokar, Kasemets) 3:34.04, 3.Niles West (Lemesh, Paloma, Mohr, Lefler) 3:35.33.
*
Other area results
lake park 118, conant 67
200 Medley relay: Lake Park (Sgarbossa, Bayer, Carzoli, Jorgensen) 1:59.60; 200 free: Msciwojewski (LP) 2:05.42; 200 IM: Sgarbossa (LP) 2:27.77; 50 free: Dade (LP) 25.02; Diving: Reily (LP) 212.30; 100 fly: Grimaldi (LP) 1:09.26; 100 free: Carzoli (LP) 56.20; 400 free: Siciak (LP) 4:35.04; 200 free relay: Lake Park (Siciak, Bayer, Dade, Jorgensen) 1:49.11; 100 back: Visitacion (Con) 1:13.70; 100 breast: Sgarbossa (LP) 1:14.36; 400 free relay: Lake Park (Msciwojewski, Siciak, Sgarbossa, Carzoli) 3:53.05
*