Playoffs: Daily Herald area matchups
A total of 45 football teams from the Daily Herald coverage area have qualified for the 2013 IHSA playoffs.
Below are the matchups for those teams, by class. Days and times will be released by the IHSA on Monday afternoon.
CLASS 8A
COOK COUNTY SCHOOLS
Barrington (8-1) hosts Evanston (5-4)
Fremd (6-3) hosts Notre Dame (6-3)
DUPAGE COUNTY SCHOOLS
Neuqua Valley (8-1) hosts O'Fallon (5-4)
Waubonsie Valley (7-2) hosts Naperville North (5-4)
Hinsdale Central (5-4) at Oswego (7-2)
Glenbard North (8-1) hosts New Trier (5-4)
Downers Grove South (6-3) at Naperville Central (6-3)
FOX VALLEY SCHOOLS
Dundee-Crown (6-3) at Oak Park-River Forest (8-1
LAKE COUNTY SCHOOLS
Stevenson (7-2) hosts St. Charles East (6-3)
Warren (6-3) at Glenbrook South (7-2)
TRI-CITIES SCHOOLS
St. Charles East (6-3) at Stevenson (7-2)
CLASS 7A
COOK COUNTY SCHOOLS
Schaumburg (8-1) hosts Schurz (6-3)
Elk Grove (6-3) at Lake Zurich (8-1)
Hersey (6-3) at Fenwick (8-1)
Conant (6-3) at Jacobs (7-2)
DUPAGE COUNTY SCHOOLS
Wheaton North (7-2) hosts Glenbrook North (6-3)
Glenbard West (8-1) hosts Harlem (6-3)
Downers Grove North (5-4) at Whitney Young (9-0)
Wheaton Warrenville South (7-2) at Dunbar (8-1)
Benet (6-3) at Mt. Carmel (8-1)
Willowbrook (7-2) at St. Rita (8-1)
FOX VALLEY SCHOOLS
Jacobs (7-2) hosts Conant (6-3)
LAKE COUNTY SCHOOLS
Lake Zurich (8-1) hosts Elk Grove (6-3)
TRI-CITIES SCHOOLS
Geneva (7-2) hosts St. Patrick (6-3)
CLASS 6A
COOK COUNTY SCHOOLS
Rolling Meadows (6-3) at Grayslake North (7-2)
DUPAGE COUNTY SCHOOLS
Fenton (6-3) at Marmion (7-2)
FOX VALLEY SCHOOLS
Cary-Grove (6-3) at Rockford Guilford (7-2)
LAKE COUNTY SCHOOLS
Lakes (8-1) hosts Prairie Ridge (5-4)
Grayslake North (7-2) hosts Rolling Meadows (6-3)
TRI-CITIES SCHOOLS
Marmion (7-2) hosts Fenton (6-3)
Batavia (8-1) hosts DeKalb (5-4)
CLASS 5A
DUPAGE COUNTY SCHOOLS
Montini (9-0) hosts Morgan Park (5-4)
St. Francis (5-4) at Glenbard South (9-0)
FOX VALLEY SCHOOLS
Hampshire (6-3) at Kaneland (8-1)
LAKE COUNTY SCHOOLS
Antioch (5-4) at Sycamore (9-0)
TRI-CITIES SCHOOLS
Kaneland (8-1) hosts Hampshire (6-3)
CLASS 4A
FOX VALLEY SCHOOLS
St. Edward (5-4) at Harvard (9-0)
TRI-CITIES SCHOOLS
Aurora Central Catholic (6-3) at Chicago King (7-2)
CLASS 3A
DUPAGE COUNTY SCHOOLS
IC Catholic (6-3) hosts Aurora Christian (6-3)
TRI-CITIES SCHOOLS
Aurora Christian (6-3) at IC Catholic (6-3)