Saturday’s boys cross country scoreboard
Saturday’s summaries
*
At Eddington Invite (Elburn Forest Preserve)
TEAM SCORES
Crystal Lake Central 88, Benet Academy 106, Jacobs 114, Glenbard West 137, Burlington Central 143, Kaneland 148, Batavia 172, DeKalb 232, Geneva 247, Glenbard North 266, West Aurora 272, Sycamore 307, Marengo 312, Rochelle 337, Larkin 353, Timothy Christian 367, Dundee-Crown 481, Sandwich 508.
TOP 10 INDIVIDUALS
1. Hennessy (J) 15:47.9, 2. Kliem (BC) 15:50.6, 3. Baker (CLC) 15:54.6, 4. Dubrick (D) 16:00.9, 5. Alvarez (CLC) 16:11.0, 6. Rurka (BA) 16:13.2, 7. Hoffmeyer (M) 16:22.7, 8. Vershay (BA) 16:28.0, 9. Spadafora (Bat) 16:28.5, 10. Redmond (Bat) 16:30.4.
*
Libertyville invitational
At Adler Park, 3 miles
TEAM SCORES
Prospect 54, Libertyville 60, New Trier 86, Fremd 86, Hoffman Estates 107, St. Viator 126, Lake Forest 177, Northside Prep 235, Elgin 270, Deerfield 278, Vernon Hills 313, Maine West 348.
individual placewinners
Top 25 individuals — 1. Leet (Pros) 15:27.74; 2. Korhumel (Lib) 15:48.08, 3. Thill (Pros) 15:54.09, 4. Ryan (Lib) 15:55.97, 5. Winter (Frm) 15:59.81, 6. Schreiber (StV) 16:03.50, 7. Huch (Lib) 16:12.34, 8. Goers (HE) 16:15.02, 9. Gattuso (NT) 16:18.25, 10. Thomas (HE) 16:18.91, 11. Charhut (LF) 16:23.75, 12. Fitzgerald (Pros) 16:27.29, 13. Campos (Pros) 16:29.98, 14. Sammons (StV) 16:31.31, 15. Kofman (NT) 16:31.57, 16. Taylor (Lib) 16:33.90, 17. Murdoch (NT) 16:36.26, 18. Vucovich (Frm) 16:37.99, 19. Winter (Frm) 16:42.33, 20. Johnson (Frm) 16:43.26. 21. Connor (HE) 16:46, 22. Rosenkranz (NT) 16:47, 23. Kelly (NT) 16:49, 24. Jackson (Frm) 16:49, 25. Paczko (Pros) 16:52.
*
Peoria Notre Dame invitational
At Detweiler Park, 3.0 miles
TEAM SCORES
Palatine 113, Belvidere North 175, York 182, O’Fallon 212, Maine South 236, Schaumburg 243, Oak Park 262, Barrington 311, Loyola 314, Wheaton Warrenville South 366
individual placewinners
Top XX individuals — 1. Schrobilgen (OP) 14:21, 2. Peterson (Bar) 14:25, 3. Ford (Loy) 14:26, 4. Hague (Loy) 14:29, 5. Gregorio (Pal) 14:35, 6. Yunk (BlvN) 14:40, 7. Riba (O’F) 14:41, 8. Tomkiewicz (Pal) 14:42, 9. Menard (BlvN) 14:45, 10. Prizy (Sch) 14:46, 11. Milling (York) 14:46, 12. Miller (Harlem) 14:52, 13. Garcia (Pal) 14:53, 14. Crocker (BlvN) 14:54, 15. Morse (Limestone) 14:55.
*
Warren invitational
O’Plaine campus, 3.0 miles
TEAM SCORES
Warren invitational
TEAM SCORES
Rolling Meadows 44, Warren 92, Grayslake Central 131, Wheeling 135, Round Lake 137, Crystal Lake South 161, Glenbrook South 183, Mundelein 212, Zion-Benton 230, Fenton 234, Evanston 282, Glenbrook NOrth 312, Cary-Grove 370, Waukegan 406.
individual placewinners
Top 25 individuals — 1. Brewster (GC) 15:00.78, 2. Zygmunt (GC) 15:14.29, 3. Fox (Joh) 15:18.68, 4. Martinez (Warr) 15:24.24, 5. Rooney (RM) 15:28.41, 6. Throw (C-G) 15:32.13, 7. Thielsen (RM) 15:38.58, 8. Urzua (Fen) 15:40.65, 9. Modlin (Wheel) 15:42.12, 10. Manzanare (RM) 15:42.93, 11. Frederickson 15:44.14, 12. Boyle (GC) 15:46.44, 13. Ferraro (Wheel) 15:47.75, 14. Dohn (RM) 15:54.92, 15. Ure (RM) 15:55.60, 16. O’Gara (Glen) 15:57.28, 17. Paz (RL) 15:59.43, 18. Herman (Warr) 16:00.74, 19. Harland (Warr) 16:01.01, 20. Honnold (Evan) 16:01.40, 21. Meador (CL) 16:03.17, 22. Arenas (RL) 16:04.49, 23. Henderson (CL) 16:04.71, 24. Meyer (Z-B) 16:08.93, 25. Krebs (Joh) 16:11.09.
Other area individuals —
Rolling Meadows runners — 4. Rooney 15:28, 7. Thielsen 15:38, 10. Manzanarez 15:42, 14. Dohn 15:54, 15. Ure 15:55.
Wheeling runners — 9. Modlin 15:42, 13. Ferraro 15:47, 28. Arriaga 16:13, 47. Moran 16:35, 50. Arteaga 16:36.
*