First round playoff football scores
Football
First round of playoffs
Friday's scores
Class 8ANo. 1 Lincoln-Way East 42, No. 32 Conant 7
No. 17 Neuqua Valley 37, No. 16 Chicago Lane 30
No. 8 Warren 26, No. 25 Stevenson 14
No. 24 Andrew 28, No. 9 Huntley 18
No. 4 South Elgin 28, No. 29 Belleville East 20
No. 13 Maine South 24, No. 20 Bolingbrook 0
No. 2 York 31, No. 31 Oswego East 10
No. 18 Marist 42, No. 15 Naperville North 28
No. 7 Palatine 31, No. 26 Downers Grove South 23
No. 23 Minooka 16, No. 10 Glenbard East 14
No. 14 Lyons 26, No. 19 Naperville Central 17
Saturday's game
No. 28 Lockport at No. 5 Glenbard West
Class 7ANo. 24 Brother Rice 27, No. 9 Jacobs 0
No. 4 St. Charles North 47, No. 29 Maine West 10
No. 5 Prospect 62, No. 28 Reavis 13
No. 12 St. Rita 27, No. 21 Geneva 14
No. 2 Hersey 49, No. 31 Argo 14
No. 18 Batavia 42, No. 15 Rockford Guilford 0
No. 7 Yorkville 33, No. 26 Libertyville 8
No. 6 Wheaton North 35, No. 27 Willowbrook 14
No. 11 Lake Zurich 48, No. 22 Larkin 6
Saturday's games
No. 32 Buffalo Grove (4-5) at No. 1 Mt. Carmel (9-0), Saturday, 1 p.m.
No. 17 Downers Grove North (6-3) vs. No. 16 Chicago (Lincoln Park) (7-2) at Lane, Saturday, noon
No. 20 Hoffman Estates (6-3) at No. 13 Elk Grove Village (7-2), Saturday, 1 p.m.
Class 6ANo. 1 Wauconda 56, No. 16 Chicago Schurz 6
No. 8 Niles Notre Dame 28, No. 9 Antioch 7
No. 12 Grayslake Central 28, No. 5 Belvidere North 27
No. 7 Kaneland 35, No. 10 Riverside Brookfield 14
No. 3 Grayslake North 55, No. 14 Chicago Senn 0
Saturday's game
No. 15 Crystal Lake South (5-4) at No. 2 Prairie Ridge (8-1), Saturday, 1 p.m.
Class 5ANo. 11 Nazareth Academy 48, No. 6 Glenbard South 22
Saturday's games
No. 9 Carmel (6-3) vs. No. 8 Chicago (Noble/Bulls) (7-2) at Lane Stadium, Saturday, 3:30 p.m.
No. 12 St. Viator (5-4) at No. 5 Sterling (7-2), Saturday, 2 p.m.
Class 4ANo. 13 Providence Catholic 17, No. 4 Wheaton Academy 3
No. 3 St. Francis 63, No. 14 Marengo 0
Class 3ANo. 4 IC Catholic Prep 63, No. 13 Chicago King 0
No. 6 Byron 52, No. 11 Lisle 7
Class 1ASaturday's game
No. 13 Aurora (Christian) (5-4) at No. 4 Fulton (H.S.) (7-2), Saturday, 2 p.m.
Soccer Class 3A sectional finals
Elgin 3, Larkin 2 (OT)
Stevenson 2, Waukegan 1
Hinsdale Central 1, Benet 0
York 3, Conant 2
Soccer Class 1A state semifinals
Althoff Catholic 4, Wheaton Academy 1
Quincy Norte Dame 4, Timothy Christian 1