Lake County scoreboard for Monday, Feb. 17

 
Updated 2/17/2020 10:14 PM

To report scores:

Coaches, please report all scores to the Daily Herald by emailing prepsports@dailyherald.com.

                                                                                                                                                                                                                       
 

Boys basketball

Monday's results

Vernon Hills 71, Grayslake North 55

Girls basketball

Monday's results

Class 4A Lake Zurich regional

WHEELING 32, MUNDELEIN 25

Wheeling -- Niznik 0 0-0 0, Stanke 1 2-2 4, Collar 4 0-3 8, Metellus 2 1-2 6, Drozdz 2 9-10 14. Totals 9 12-17 32.

Mundelein -- Frank 2 4-5 9, Photopoulos 0 0-0 0, McKay 1 1-2 3, Binz 3 0-1 7, Ali 1 0-0 3, Werner 1 1-2 3, Vogt 0 0-0 0. Totals 8 6-10 25.

Wheeling 4 10 5 13 --32

Mundelein 6 2 8 9 --25

3-point baskets: Whl: Metellus, Drozdz; Mun: Frank, Binz, Ali.

Fouled out: Mun: Frank.

Class 4A Carmel regional

WAUKGAN 53, ROUND LAKE 43

Round Lake -- . Totals .

Waukegan -- . Totals .

Round Lake 2 12 17 12 --43

Waukegan 11 11 17 14 --53

3-point baskets: .

by signing up you agree to our terms of service
                                                                                                                                                                                                                       
 

Fouled out: .

Class 3A Prairie Ridge regional

LAKES 34, RIDGEWOOD 18

Lakes -- Phelan 6, Tekampe 12.

Lakes 8 8 10 8 --34

Ridgewood 6 6 3 3 --18

Upcoming events

TODAY

BOYS BASKETBALL

Lakes at Antioch, 7 p.m.

Grayslake North at Grant, 7 p.m.

Grayslake Central at Round Lake, 7 p.m.

North Chicago at Wauconda, 7 p.m.

Libertyville at Mundelein, 7 p.m.

Warren at Lake Zurich, 7 p.m.

Waukegan at Stevenson, 7 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Class 4A Fremd regional semifinals

(3) Fremd vs. (14 Warren, 6 p.m.

(6) Buffalo Grove vs. (11) Prospect, 7:30 p.m.

Class 4A Lake Zurich regional semifinals

(2) Libertyville vs. (18) Wheeling, 6 p.m.

(7) Lake Zurich vs. (10) Rolling Meadows, 7:30 p.m.

                                                                                                                                                                                                                       
 

Class 4A Carmel regional semifinals

(1) Hersey vs. (16) Waukegan, 6 p.m.

(8) Carmel vs. (9) Zion-Benton, 7:30 p.m.

Class 3A Prairie Ridge regional semifinals

(1) Grayslake Central vs. (17) Lakes, 6 p.m.

(8) Crystal Lake South vs. (9) Prairie Ridge, 7:30 p.m.

Class 3A Deerfield regional semifinals

(4) Wauconda vs. (13) Harvard, 6 p.m.

(5) Deerfield vs. (12) Grayslake North, 7:30 p.m.

WEDNESDAY, FEB. 19

GIRLS BASKETBALL

Class 4A Lake Forest regional semifinals

(4) Stevenson vs. (13) Grant, 6 p.m.

(5) Lake Forest vs. (12) Palatine, 7:30 p.m.

Class 3A Antioch regional semifinals

(2) Vernon Hills vs. (15) Fenton, 6 p.m.

(7) St. Viator vs. (10) Antioch, 7:30 p.m.

THURSDAY, FEB. 20

BOYS BASKETBALL

Round Lake at Wauconda, 7 p.m.

WRESTLING

state meet at State Farm Center, Champaign

GIRLS BASKETBALL

Class 4A Fremd regional final

7 p.m.

Class 4A Lake Zurich regional final

7 p.m.

Class 4A Carmel regional final

7 p.m.

Class 3A Prairie Ridge regional final

7 p.m.

Class 3A Deerfield regional final

7 p.m.

FRIDAY, FEB. 21

BOYS BASKETBALL

Antioch at Grayslake Central, 7 p.m.

Grant at Lakes, 7 p.m.

Lake Forest at Libertyville, 7 p.m.

Lake Zurich at Mundelein, 7 p.m.

Stevenson at Warren, 7 p.m.

North Chicago at Grayslake North, 7 p.m.

Carmel at Notre Dame, 7 p.m.

Vernon Hills at Deerfield, 7 p.m.

WRESTLING

state meet at State Farm Center, Champaign

GIRLS BASKETBALL

Class 4A Lake Forest regional final

7 p.m.

Class 3A Antioch regional final

7 p.m.

GIRLS GYMNASTICS

state meet at Palatine, 2:05 p.m.

GIRLS BOWLING

state tournament at The Cherry Bowl, Rockford

SATURDAY, FEB. 22

BOYS BASKETBALL

Benet at Stevenson, 5:30 p.m.

Grayslake Central at Hersey, 1 p.m.

Grayslake North at Woodstock, 2:30 p.m.

Lakes at Batavia, 7 p.m.

Warren at Jacobs, 7 p.m.

BOYS SWIMMING

Highland Park sectional

Antioch, Carmel, Grant, Grayslake Central, Grayslake North, Libertyville, Mundelein, Vernon Hills, Warren

Stevenson sectional

Lake Zurich, Stevenson, Wauconda

WRESTLING

state meet at State Farm Center, Champaign

GIRLS GYMNASTICS

state meet at Palatine

SUNDAY, FEB. 23

BOYS BASKETBALL

Moline at Mundelein (United Center), 1 p.m.

0 Comments
                                                                                                                                                                                                                       
 
Article Comments ()
Guidelines: Keep it civil and on topic; no profanity, vulgarity, slurs or personal attacks. People who harass others or joke about tragedies will be blocked. If a comment violates these standards or our terms of service, click the X in the upper right corner of the comment box. To find our more, read our FAQ.