Fox Valley scoreboard for Monday, Feb. 3

 
Updated 2/3/2020 10:33 PM

Boys basketball

Monday's results

                                                                                                                                                                                                                       
 

Elgin Academy 59, IMSA 46

Girls basketball

Monday's results

Cary-Grove 42, Crystal Lake Central 26

Burlington Central 51, Crystal Lake South 35

Burlington Central -- Wells 5 4-4 16, DuVal 1 0-0 3, Kollhoff 0 0-0 0, Knief 0 0-0 0, Lichner 0 0-2 0, Moretti 1 2-2 5, Menke 1 0-0 2, Carani 1 0-2 3, Gardner 3 1-2 7, Schmidt 5 4-5 15. Totals 17 11-17 51.

CL South -- Schoen 0 0-0 0, Rhoades 0 2-4 2, Swartz 0 0-0 0, Rich 5 0-1 10, Sevcik 0 0-0 0, Nunnally 3 2-4 7, Kuffel 3 3-3 10, Trier 2 2-2 6. Totals 13 9-14 35.

Burlington Central 15 15 12 9 --51

CL South 6 6 6 17 --35

3-point baskets: BC -- Wells 2, DuVal, Moretti, Carani, Schmidt; CLS -- Kuffel.

Dundee-Crown 57, McHenry 36

McHenry -- Gasmann 2 0-0 5, Honea 0 0-0 0, Hanley 0 2-5 2, Wachter 4 1-1 11, Stinger 0 0-2 0, Interrante 5 0-2 12, Beyer 2 2-2 6, Enriquez 0 0-0 0. Totals 13 5-12 36.

by signing up you agree to our terms of service
                                                                                                                                                                                                                       
 

Dundee-Crown -- Schmidt 3 2-3 8, Oldham 2 0-0 4, Skibinski 4 2-3 10, Sanchez 1 0-0 2; Randl 5 0-0 11, Koehlert 2 0-0 4, Azar 2 0-0 5, Crenshaw 6 1-2 13. Totals 25 5-8 57.

McHenry 3 13 9 11 --36

Dundee-Crown 11 13 16 17 --57

3-point baskets: McH -- Interrante 2, Wachter 2, Gasmann; DC --Azar, Randi.

Prairie Ridge 50, Hampshire 42

Hampshire -- Del Re 3 0-0 9, Ramirez 0 1-2 1, Dumoulin 2 0-0 5, Mohr 0 0-0 0, Walker 1 0-0 2, Bannerman 4 7-8 15, Cork 3 0-0 9, Lambert 0 1-2 1. Totals 13 9-12 42.

Prairie Ridge -- Collins 0 0-0 0, Fisher 0 0-0 0, Nanos 3 4-6 11, Gablenz 3 7-10 13, Mocchi 2 4-7 8, Brown 0 1-2 1, Kay 2 0-0 4, Karlblom 3 4-6 13, O'Brien 0 0-0 0. Totals 13 20-31 50.

                                                                                                                                                                                                                       
 

Hampshire 6 17 5 14 --42

Prairie Ridge 10 9 16 15 --50

3-point baskets: H -- Del Re 3, Cork 3, Demoulin; PR -- Karlblom 3, Nanos.

Fouled out: H -- Walker.

Harvest Christian 55, South Beloit 37

Harvest Christian -- Martin 12 5-12 32, Learned 0 2-2 2, A. Semerau 2 0-0 4, M. Fuja 4 3-4 11, J. Fuja 0 0-0 0, L. Semerau 1 4-6 6. Totals 19 14-24 55.

South Beloit -- Leruik 6 2-2 14, Counts 3 0-2 6, Peterson 1 0-0 3, Lynde 3 0-0 8, Pasecznik 3 0-0 6, Hernandez 0 0-0 0. Totals 16 2-4 37.

Harvest Christian 14 14 14 13 --xx

South Beloit 6 8 8 15 --37

3-point baskets: HC -- Martin 3; SB -- Lynde 2, Peterson.

Huntley 52, Jacobs 30

Jacobs -- Durben 3 0-1 6, Calcagno 0 0-0 0, Pahl 0 0-0 0, Schaffer 0 0-0 0, Acevedo 0 0-2 0, Krahl 1 0-0 2, Schwartz 3 4-6 10, Leitner 0 0-0 0, Slavich 1 0-0 2, Leahy 4 2-2 10. Totals 12 6-11 30.

Huntley -- Novak 0 0-0 0, Flaherty 0 0-1 0, Fualkner 4 2-2 10, Walker 0 0-0 0, Romano 0 0-0 0, Krich 1 0-0 3, Guazzo 1 0-0 3, Wash 0 0-0 0, Ozzauto 0 0-0 0, Galante 0 2-2 2, Nwogu 4 2-2 10, Seng 2 0-0 5, Giovacchini 1 1-2 1, Rysavy 0 0-0 0, Radermacher 7 0-0 18. Totals 19 7-9 52.

Jacobs 4 4 10 12 --30

Huntley 13 12 14 13 --52

3-point baskets: H -- Radermacher 4, Krich, Guazzo, Seng.

Girls bowling

Saturday's late results

At Leyden Invitational

Team Scores

York 5786, Hinsdale South 5314, Metea Valley 5265, Downers Grove South 5247, Leyden 5239, Willowbrook 5215, Morton 5015, Jacobs 4850, Lake Park 4566, Bartlett 4541, Addison Trail 4515, Downers Grove North 4481, Neuqua Valley 4438, Fenton 4151, Streamwood 4056, Hinsdale Central 4042, Larkin 3844, Naperville Central 3704, Taft 3588, Elgin 3122.

Individual Results

1. Brown (HS) 1216, 2. Bolden (Y) 1204, 3. Garner (LP) 1192, 4. Anton (MV) 1189, 5. Schmidt (J) 1185, 6. Collins (Y) 1174, Klinger (Y) 1174, 8. Jones (W) 1172, 9. DeLeon (W) 1167, 10. Rickenbrode (Y) 1157.

Upcoming events

Today

Boys basketball

Metea Valley at Aurora Christian, 7:30 p.m.

Batavia at Glenbard North, 7:15 p.m.

Burlington Central at Jacobs, 7 p.m.

Dundee Crown at Cary-Grove, 7 p.m.

Crystal Lake South at Huntley, 7 p.m.

Dundee-Crown at Cary-Grove, 7 p.m.

CL Central at Hampshire, 7 p.m.

South Beloit at Harvest Christian, 7 p.m.

St. Francis at Marmion, 7 p.m.

St. Charles East at Wheaton Warrenville South, 7:15 p.m.

St. Charles North at Geneva, 7:15 p.m.

St. Edward at Guerin Prep, 7 p.m.

Girls basketball

Aurora Christian at Ridgewood, 7 p.m.

Glenbard East at Bartlett, 7 p.m.

West Chicago at Elgin, 7 p.m.

Lasalle Peru at Kaneland, 7 p.m.

Rosary at Bishop Mac, 7 p.m.

South Elgin at Fenton, 7 p.m.

Aurora Central Catholic at St. Edward, 7:30 p.m.

Streamwood at Larkin, 7 p.m.

Oswego East at West Aurora, 6:30 p.m.

Girls bowling

West Aurora at East Aurora, 4 p.m.

Bartlett at UEC meet - Varsity Position Night, 4 p.m.

Wednesday, Feb. 5

Boys basketball

St. Edward at Eisenhower, 7 p.m.

Girls basketball

Hampshire at Burlington Central, 7:30 p.m.

Cary-Grove at McHenry, 7 p.m.

Dundee-Crown at Crystal Lake South, 7 p.m.

Huntley at Crystal Lake Central, 7 p.m.

Prairie Ridge at Jacobs, 7 p.m.

Girls bowling

Geneva at Glenbard East, 4 p.m.

Jacobs at Dundee-Crown, 4:15:00 p.m.

ThursDAY, Feb. 6

Boys basketball

Harvest Christian at Aurora Christian, 6:30 p.m.

Trinity Oaks at Westminster Christian, 6 p.m.

Girls basketball

Timothy Christian at Aurora Christian, 8 p.m.

St. Francis at Aurora Central Catholic, 7:30 p.m.

Geneva at Batavia, 7:15 p.m.

Rosary at ICCP, 7:30 p.m.

St. Charles East at St. Charles North, 7:15 p.m.

Marian Central at St. Edward, 7:30 p.m.

Streamwood at West Chicago, 7 p.m.

Geneva at Batavia, 7:15 p.m.

Girls bowling

Geneva at St. Edward, 4 p.m.

FriDAY, Feb. 7

Boys basketball

Bishop Mac at Aurora Central Catholic, 7:30 p.m.

Wheaton Warrenville South at Batavia, 7:15 p.m.

Crystal Lake South at Burlington Central, 7 p.m.

Cary-Grove at Crystal Lake Central, 7 p.m.

Dundee-Crown at McHenry, 7 p.m.

Elgin at Larkin, 7 p.m.

Prairie Ridge at Hampshire, 7 p.m.

Huntley at Jacobs, 7 p.m.

Kaneland at Ottawa, 7 p.m.

St. Rita at Marmion, 7 p.m.

South Elgin at Bartlett, 7 p.m.

Geneva at St. Charles East, 7:15 p.m.

Lake Park at St. Charles North, 7:15 p.m.

Streamwood at West Chicago, 7 p.m.

West Aurora at Oswego, 6:30 p.m.

Girls basketball

South Elgin at Bartlett, 5:30 p.m.

Elgin at Larkin, 5:30 p.m.

Kaneland at Ottawa, 5:30 p.m.

Oswego at West Aurora, 6:30 p.m.

Wrestling

St. Charles East at IHSA Regional, 5 p.m.

Boys swimming

St. Charles North at DuKane Conference, 5:30 p.m.

SaturDAY, Feb. 8

Boys basketball

Aurora Christian at Ernie Kivisto Hoopfest at East Aurora, TBA

Grant at Crystal Lake South, 7 p.m.

Geneva at Hampshire, 3:30 p.m.

St. Viator at Jacobs, 3:30 p.m.

Hinsdale South at Kaneland, 6 p.m.

Foreman at St. Charles East, 4:30 p.m.

St. Edward at Chicago Christian, 7 p.m.

West Aurora vs. Bolingbrook at Kivisto Hoopfest, TBA

Girls basketball

Burlington Central at McHenry, 1:30 p.m.

Hampshire at Cary-Grove, 1:30 p.m.

Crystal Lake Central at Crystal Lake South, 1:30 p.m.

Jacobs at Dundee-Crown, 1:30 p.m.

Elgin at IMSA, 1:30 p.m.

Prairie Ridge at Huntley, 7 p.m.

Batavia at St. Charles East, 2:45 p.m.

St. Charles North at Glenbard North, 2:45 p.m.

St. Edward at Bishop McNamara, 4:30 p.m.

Wheaton North at Geneva, 2:45 p.m.

Wrestling

Regionals

Class 3A DeKalb

Class 3A Huntley

Class 3A Marmion

Class 3A Lake Park

Class 2A Sycamore

Class 2A Woodstock North

Boys swimming

Bartlett, South Elgin at West Chicago UEC Tournament, 1 p.m.

St. Charles East at DKC Meet, 9 a.m.

St. Charles North at DuKane Conference, 11 a.m.

West Aurora at SPC Conference Meet, 1 p.m.

Girls bowling

South Elgin, Streamwood at IHSA Regional, TBA

0 Comments
                                                                                                                                                                                                                       
 
Article Comments ()
Guidelines: Keep it civil and on topic; no profanity, vulgarity, slurs or personal attacks. People who harass others or joke about tragedies will be blocked. If a comment violates these standards or our terms of service, click the X in the upper right corner of the comment box. To find our more, read our FAQ.