Lake County scoreboard for Friday, Jan. 24
To report scores:
Coaches, please report all scores to the Daily Herald by emailing prepsports@dailyherald.com.
Boys basketball
Friday's results
ANTIOCH 52, LAKES 38
Antioch - Kutcher 2 0-0 5, Eldridge 5 8-12 18, Kaliakmanis 0 2-4 2, Wolf 3 2-2 10, Kriese 5 4-4 15, Ja. DeVaughn 1 0-0 2, Jo. DeVaughn 0 0-0 0, Zamudio 0 0-0 0, Fries 0 0-0 0. Totals 16 16-22 52.
Lakes - Sage 1 0-0 2, Andell 1 5-6 7, Gunther 4 0-0 12, Nava 3 2-2 8, Sanders 2 2-5 6, Klein 1 0-0 2, Pawlak 0 0-0 0, Selig 0 1-2 1, Gardner 0 0-0 0. Totals 12 10-15 38.
Antioch 11 15 5 21 -52
Lakes 5 8 13 12 -38
3-point baskets: Ant: Wolf 2, Kutcher, Kriese; Lks: Gunther 4.
Fouled out: Lks: Sage, Nava.
GRAYSLAKE CENTRAL 55, ROUND LAKE 46
Round Lake - McNeal 4 3-3 11, Williams 6 7-8 20, Jordan 0 0-0 0, Nixon 0 0-1 0, J. Jones 1 0-0 2, Pierre 3 2-2 10, E. Jones 1 1-2 3. Totals 15 13-16 46.
Grayslake Central - . Rogers 4 0-0 9, Boelens 3 0-0 9, Hardy 3 3-3 9, Dumanlang 5 0-0 10, Coleman 4 0-0 8, Tiffany 2 0-0 6, O'Gorden 2 0-1 4, Miller 0 0-0 0. Totals 23 3-4 55.
Round Lake 10 9 11 16 -46
Grayslake Central 18 15 13 9 -55
3-point baskets: RL: Pierre 2, Williams; GC: Boelens 3, Tiffany 2, Rogers.
Fouled out: RL: McNeal.
WAUCONDA 67, NORTH CHICAGO 59
Wauconda - Bulgarelli 7 3-4 17, Chung 3 2-4 10, Brinias 0 0-0 0, Daun 4 3-6 13, Shanholtzer 0 0-2 , D. Carter 5 12-13 24, G. Carter 1 0-0 3. Totals 20 20-29 67.
Wauconda 14 18 18 17 -67
North Chicago 15 12 14 18 -59
3-point baskets: Wauc: Chung 2, Daun 2, D. Carter 2, G. Carter.
VERNON HILLS 42, MAINE EAST 40
Vernon Hills - Barszcz 11, Isaacson 1, Liu 9.
Maine East - Dedios 13.
Girls basketball
Friday's results
STEVENSON 48, LAKE FOREST 25
Lake Forest- - Douglass 5 3-8 13, F. Summerville 2 0-0 5, Ranallo 0-3 0, Kaus 0 1-2 1, McKendry 0 0-1 0, Trkla 1 2-2 4, Stanley 1 0-0 2, Fitzgerald 0 0-0 0, Peterson-Ross 0 0-0 0. Totals: 9 6-16 25.
Stevenson - . A. King 10 0-0 22, Sawyer 5 1-1 13. Baric 3 0-0 8, Ware 1 0-0 3, Kolz 0 0-0 0, Chowaniec 0 0-0 0, Lichtenstein 1 0-0 2, Wicklund 0 0-0 0, Potocki 0 0-0 0, Barnes 0 0-0 0, Lueck 0 0-0 0, C. King 0 0-0 0. Totals: 20 1-1 48 .
Lake Forest 7 4 6 8 -25
Stevenson 6 15 15 12 -48
3-point baskets: LF: Summerville; S: King 2, Sawyer 2, Bardic 2, Ware.
Fouled out: none.
LIBERTYVILLE 38, ZION-BENTON 37
Libertyville- Fisher 5 2-3 12, Rodriguez 1 0-0 2, Bair 0 0-0 0, Morrissey 0 0-0 0, Buchert 2 1-1 6, Spaulding 0 0-0 0, Huber 3 3-4 10, Frea 0 1-2 1, Crow 3 0-2 7. Totals 14 6-11 38
Zion-Benton- Jamison 2 0-0 5, Russell 0 0-0 0, Callahan 8 2-3 18, Mills 4 0-0 10, Walker 1 2-4 4, Rubira 0 0-0 0. Totals 15 4-7 37.
Libertyville 6 13 14 5 -38
Zion-Benton 10 16 9 2 -37
3-point baskets: : Lib: Crow, Huber, Buchert; ZB: Mills 2, Jamison.
Fouled out: none.
WARREN 45, MUNDELEIN 38
Warren- Retter 0 0-1 0, Truelson 0 0-0 0, McGraw 2 0-0 4, Boutelle 0 0-0 0, Powe 1 0-0 3, Sharpe 4 0-0 9, Lynch 4 1-2 9, Kocen 7 1-3 16, Gustafson 1 2-2 4. Totals 19 4-8 45.
Mundelein - Frank 6 3-4 19, Ali 1 0-0 3, Mondragon 0 0-0 0, Vogt 0 0-0 0, McKay 1 0-0 2, Binz 4 0-0 10, Werner 1 1-3 3, Photopoulos 0 1-2 1. Totals 13 5-9 38.
Warren 12 13 16 4 -45
Mundelein 9 10 5 14 -38
3-point baskets: Warr: Powe, Sharpe, Kocen; Mund: Frank 4, Ali, Binz 2.
Fouled out: none.
WAUCONDA 54, GRAYSLAKE NORTH 45
Wauconda- Atwell 1 0-0 2, Curtis 2 4-4 8, Delahenty 1 0-0 2, Gerdes 6 0-4 13, Hartigan 0 1-4 1, Leahy 2 3-6 7, Low 0 0-0 0, Standerski 2 2-2 8, Wamser 2 3-6 7. Totals 16 13-26 54.
VERNON HILLS 44, MAINE EAST 30
Maine East -Piro 0 0-0 , Halabi 0 0-0 0, Shafi 0 0-0 0, Oribello 5 1-1 13, Chokshi 2 0-0 5, Barbera 0 0-0 0, Vela 0 0-0 0, Vertucio 0 0-0 0, Murati 1 0-0 2, Hanic 5 0-2 10. Totals 13 1-3 30.
Vernon Hills - Ziemke 1 0-0 3, Lutgens 2 0-0 4, Brown 3 1-2 9, Singer 1 0-0 2, Woodrow 0 0-0 0, Jarrell 2 2-2 6, Bunning 1 0-0 2, Cielinski 1 0-0 2, Sweeney 3 0-0 8, Blase 1 0-0 2, Shores 0 0-0 0, Koepke 2 0-2 6 . Totals 18 3-6 44.
Maine East 9 9 7 5 -30
Vernon Hills 15 11 10 8 -44
3-point baskets: ME: Oribello 2, Chokshi; VH: Ziemke, Brown 2, Sweeney 2.
Fouled out: none.
Girls gymnastics
Friday's results
Vernon Hills triangular
TEAM RESULTS
Mundelein 141.50, Vernon Hills 134.70, Lakes-Antioch 101.10
Vault - 3. Tran (VH) 8.9
Uneven bars - 3. Lichtenstein (VH) 8.3
Floor exercise - 2. Lichtenstein (VH) 9.0
All-around - 3. Lichtenstein (VH) 34.4
Upcoming events
TODAY
BOYS BASKETBALL
Mundelein at Lake Zurich, 5:30 p.m.
Warren at Stevenson, 5:30 p.m.
GIRLS BASKETBALL
Grant at Round Lake, noon
Maine West at Lake Zurich, 1 p.m.
St. Viator at Stevenson, 1:30 p.m.
Woodstock North at Grayslake North, 1:30 p.m.
Mundelein at Wheeling, 3:30 p.m.
Vernon Hills at Warren, 4 p.m.
Wauconda at Carmel, 4:30 p.m.
Antioch at North Chicago, 7 p.m.
Lakes at Grayslake Central, 7 p.m.
WRESTLING
Lake County invite at Antioch (Antioch, Carmel Grant, Grayslake North, Lakes, Lake Zurich, Libertyville, Mundelein), 9 a.m.
BOYS SWIMMING
Buffalo Grove invite (Mundelein), 8 a.m.
New Trier at Stevenson, 10 a.m.
BOYS BOWLING
Sycamore sectional at Mardi Gras Lanes, DeKalb, 9 a.m.
Immaculate Conception sectional at Brunswick Zone Glendale Heights (Stevenson), 9 a.m.
GIRLS BOWLING
Wauconda invite (Antioch, Lakes, Lake Zurich, Libertyville), 9 a.m.
GIRLS GYMNASTICS
Niles West invite (D117 co-op, Libertyville), noon
MONDAY, JAN. 27
GIRLS BASKETBALL
Johnsburg at Grant, 7 p.m.
Round Lake at Streamwood, 7 p.m.
GIRLS BOWLING
Waukegan at Lake Zurich, 4:45 p.m.
Mundelein at Warren, 4:45 p.m.
GIRLS GYMNASTICS
Carmel at Lake Forest, 5:30 p.m.
TUESDAY, JAN. 28
BOYS BASKETBALL
Grayslake Central at Antioch, 7 p.m.
Lakes at Grant, 7 p.m.
Grayslake North at North Chicago, 7 p.m.
Wauconda at Round Lake, 7 p.m.
At North Side YMCA, Milwaukee
Carmel vs. Howard Fuller Collegiate Academy, 7:30 p.m.
GIRLS BASKETBALL
Stevenson at Libertyville, 7 p.m.
Waukegan at Warren, 7 p.m.
Lakes at Vernon Hills, 7 p.m.
Zion-Benton at Lake Zurich, 7 p.m.
Mundelein at Lake Forest, 7 p.m.
GIRLS BOWLING
McHenry at Grant, 4:30 p.m.
Stevenson at Libertyville, 4:45 p.m.
WEDNESDAY, JAN. 29
BOYS BASKETBALL
Antioch at Belvidere North, 7:30 p.m.
Mundelein at Warren, 7 p.m.
Stevenson at Lake Forest, 7 p.m.
Waukegan at Lake Zurich, 7 p.m.
Zion-Benton at Libertyville, 7 p.m.
GIRLS BASKETBALL
Wauconda at Lakes, 7 p.m.
Grayslake Central at North Chicago, 7 p.m.
Grant at Antioch, 7 p.m.
Grayslake North at Round Lake, 7 p.m.
Mundelein at Deerfield, 7 p.m.
GIRLS BOWLING
Waukegan at Libertyville, 4:45 p.m.
Mundelein at Stevenson, 4:45 p.m.
THURSDAY, JAN. 30
WRESTLING
Antioch at Wauconda, 5:30 p.m.
Grant at Grayslake Central, 6:30 p.m.
Grayslake North at Lakes, 6:30 p.m.
Lake Zurich at Mundelein, 5:30 p.m.
Libertyville at Lake Forest, 5:30 p.m.
GIRLS BASKETBALL
Lake Zurich at Grayslake North, 7 p.m.
Grayslake Central at Prairie Ridge, 7 p.m.
GIRLS GYMNASTICS
NSC meet at Stevenson, 6 p.m.
BOYS SWIMMING
Libertyville at Lake Forest, 5 p.m.
FRIDAY, JAN. 31
BOYS BASKETBALL
Antioch at Wauconda, 7 p.m.
Grant at Grayslake Central, 7 p.m.
Grayslake North at Lakes, 7 p.m.
North Chicago at Round Lake, 7 p.m.
St. Viator at Carmel, 7 p.m.
Deerfield at Vernon Hills, 7 p.m.
GIRLS BASKETBALL
Vernon Hills at Deerfield, 7 p.m.
GIRLS BOWLING
NLCC meet at Lakes Bowl
WRESTLING
ESCC tournament at Joliet Catholic
Waukegan at Lake Zurich, 5:30 p.m.
Zion-Benton at Libertyville, 5:30 p.m.
Mundelein at Warrenm 5:30 p.m.