Lake County scoreboard for Friday, Dec. 13

 
Updated 12/13/2019 11:34 PM

To report scores:

Coaches, please report all scores to the Daily Herald by emailing prepsports@dailyherald.com.

                                                                                                                                                                                                                       
 

Boys basketball

Friday's results

vernon hills 60, maine east 53

Maine East -- Amin 3 0-0 7, Serrano 0 0-0 0, V.Patel 2 4-7 9, George 5 0-0 11, Dedios 1 2-2 5, Dizna 0 0-0 0, S.Patel 5 2-4 13, Yousif 2 3-4 8. Totals 18 11-17 53.

Vernon Hills -- Brown 2 2-2 7, Paddock 1 0-0 2, Barszcz 5 2-2 13, Rimas 10 5-5 29, Burrows 0 4-4 4, Isaacxon 1 0-0 3, Polisky 0 1-2 1, Liu 0 1-2 1. Totals 19 15-17 60.

Maine East 11 15 8 19 --53

Vernon Hills 21 15 14 10 --60

3-point baskets: ME: Yousif, S. Patel, Dedios, George, V. Patel, Amin; VH: Rimas 4, Barszcz, Isaacxon, Brown.

Libertyville 62, Warren 57

Warren -- Langevin 6 0-0 15, Figueroa 0 0-0 0, De La Cruz 5 0-0 10, Mellican 1 1-1 3, Lawler 0 0-0 0, Turner 2 3-4 7, Sarancic 8 3-4 20, Coleman 1 0-0 2. Totals 23 7-9 57.

by signing up you agree to our terms of service
                                                                                                                                                                                                                       
 

Libertyville -- Michelotti 2 6-7 11, Steinhaus 1 5-6 8, Graham 5 3-4 13, Bonder 2 3-4 7, Moore 3 2-2 8, Watson 5 0-0 15. Totals 18 19-23 62.

Warren 10 16 10 21 --57

Libertyville 15 13 12 22 --62

3-point baskets: War: Langevin 3, Sarancic; Lib: Watson 5, Michelotti, Steinhaus.

Fouled out: none.

Mundelein 69, Waukegan 42

Mundelein -- Bikus 17, Baker 15, Ebube 14, Enright 9, Attade 3.

Lake Zurich 42 Lake Forest 35

Lake Forest -- Kaus 1 0-0 2, A. Thomas 2 2-2 8, Brown 1 0-0 3, Malloy 3 3-5 10, Young 1 0-0 3, Nowik 2 1-2 5, Scheidler 2 0-0 4, W. Thomas 0 0-0 0. Totals 12 6-9 35.

Lake Zurich -- Galuppo 2 1-2 5, DeLuga 4 2-2 13, Tucker 3 5-5 12, Pfeifer 1 2-2 4, Bajerski 3 0-0 6, Orton 0 2-2 2, Hagen 0 0-0 0. Totals 13 12-13 42.

                                                                                                                                                                                                                       
 

Lake Forest 3 15 12 5 --35

Lake Zurich 5 16 5 16 --42

3-point baskets: LF: A. Thomas 2, Brrown, Malloy, Young; LZ: Deluga 3. Tucker.

Fouled out: LF: Brown.

STEVENSON 57, ZION-BENTON 44

Zion-Benton -- Augillard 5 0-1 10, Taylor 3 2-4 10, Shepard 2 0-1 5, Naylor 3 1-1 7, Bailey 4 0-1 10, Ransom 1 0-0 2, Moore 0 0-0 0. Totals 18 3-8 44.

Stevenson -- M. Ambrose 3 3-4 11, Holmes 5 4-5 14, Kaznikov 3 3-4 11, Ittounas 2 2-2 7, E. Ambrose 3 6-6 14, Tenner 0 0-0 0, Wess 0 0-0 0, Chieng 0 0-0 0. Totals 16 18-21 57.

Zion-Benton 9 5 24 6 --44

Stevenson 15 13 16 13 --57

3-point baskets: Z-B: Taylor 2, Bailey 2, Shepard; Stev: M. Ambrose 2, Kaznikov 2, E. Ambrose 2, Ittounas.

Fouled out: Z-B: Shepard, Naylor.

Wrestling

Friday's results

Stevenson 65, Lake Zurich 7

106: Swidler (Stev) p. Kapoor (LZ) 2:44; 113: Frezza (Stev) won by fft; 120: Rhemrev (Stev) major d. Neurauter (LZ) 13-3; 126: Lu (Stev) major d. Busse (LZ) 13-5; 132: Yamato (Stev) t-fall Varfi (LZ) 4:00; 138: Klondar (Stev) p. Gonzalez (LZ) 3:00; 145: Max (Stev) p. Miller (LZ) 1:17; 152: Teragoudov (Stev) p. Dunlap (LZ) 1:33; 160: Guzman (Stev) major d. Clancy (LZ) 11-3; 170: Whiting (Stev) p. Metz (LZ) 3:21; 182: Mrazek (LZ) major d. Scott (Stev) 13-3; 195: Medina (LZ) d. Hooge (Stev) 6-4 (OT); 220: Crawford (Stev) won by fft; 285: Houlihan (Stev) p. Hernandez (LZ) 1:14

Libertyville 70, Waukegan 3

106: Medina (W) d. Butler (Lib), 10-8; 113: Double Fft;

120: I Riley (Lib) p. Husseini (Wauk), 2:40; 126: Semler (Lib) won by fft; 132: Rocco (Lib) won by fft; 138: Pucino (Lib) won by fft; 145: Tarello (Lib) won by fft; 152: Bechtold (Lib) won by fft; 160: Boyle (Lib) d. Albarran (Wauk), 16-5; 170: True (Lib) p[inned Martinez (Wauk), 2:36; 182: Whitney (Lib) p. Blopeh (Wauk), 3:14; 195: Ferreira (Lib) won by fft; 220: Clifford (Lib) won by fft; 285: Christensen (Lib) p. Vazquez (Wauk), 5:03.

Girls basketball

Friday's results

ZION-BENTON 52, STEVENSON 46

Zion-Benton -- Smith 1 0-0 2, Walker 2 0-0 4, Callahan 9 7-12 25, Mills 1 0-0 3, Jamison 7 4-6 18, Russell 0 0-0 0, Rubira 0 0-0 0, DaSalla 0 0-0 0. Totals 20 11-18 52.

Stevenson -- Sawyer 4 2-2 14, Kolz 3 0-0 6, A. King 3 2-2 9, Bardic 3 0-0 8, Ware 0 5-6 5, Wicklund 0 0-0 0, Lueck 1 1-2 4. Totals 14 10-12 46.

Zion-Benton 13 12 11 16 --52

Stevenson 9 13 11 13 --46

3-point baskets: Z-B; Mills; Stev: Sawyer 4, Bardic 2, A. King, Lueck.

Fouled out: Stev: Sawyer.

mundelein 39, waukegan 36

Mundelein -- Frank 6 5-7 20, Ali 1 1-2 4, Mondragon 0 1-2 1, Vogt 0 1-3 1, McKay 0 0-0 0, Binz 2 1-3 5, Werner 3 0-3 6, Photopoulos 1 0-0 2. Totals: 13 9-20 39.

Mundelein 10 7 8 14 --39

Waukegan 9 9 4 14 --36

3-point baskets: Mund: Frank 3, Ali.

Fouled out: Mund: Werner.

libertyville 56, warren 27

Warren -- Retter 0 0-2 0, Truelsen 0 0-0 0, Ezernack 0 0-0 0, McGraw 0 0-0 0, Sharpe 2 0-0 6, Collier 0 0-0 0, Powe 2 0-0 6, Kline 0 0-0 0, Kocen 2 2-2 6, Boyce 0 0-0 0, Arroyo 0 0-0 0, Gustafson 1 0-0 2, Lynch 3 1-3 7, Boutelle 0 0-0 0, Levy 0 0-0 0. Totals: 10 3-7 27.

Libertyville -- Chudy 0 0-0 0, Fisher 0 0-0 0, Rodriquez 0 0-0 0, Bair 0 0-0 0, Morrissey 6 0-0 13, Kotzan 1 0-0 3, Buchert 2 0-0 4, Spaulding 1 0-0 2, Van Matre 0 0-0 0, Huber 5 0-0 10, Frea 5 1-2 13, Crow 4 2-2 11. Totals: 24 3-4 56.

Warren 8 8 6 6 --27

Libertyville 21 14 19 2 --56

3-point baskets: Lib: Morrissey 1,Kotzan 1,Frea 2,Crow 1; War: Powe 2, Sharpe 2.

Fouled out: none.

grayslake central 71, Wauconda 57

Grayslake Central -- Gallaher 3 0-0 6, Drevline 5 1-1 15, Schleg 0 0-0 0, Lennartz 0 0-0 0, Mussay 1 3-9 5, Kocialkowski 7 4-10 18, Vogeler 0 0-0 0, Cartee 3 0-0 7, Guerrier 0 0-0 0, Bullman 8 3-5 20. Totals: 27 10-25 71.

Wauconda -- McGraw 0 0-0 0, Pakaski 6 2-2 17, Arden 2 4-8 9, Jerard 0 0-0 0, Karg 5 4-5 16, Lung 1 3-6 5, Szmajda 3 2-2 9. Totals: 17 17-23 57.

Grayslake Central 19 17 15 20 --71

Wauconda 18 7 17 15 --57

3-point baskets: GC: Drevline 4, Cartee 1, Bullman 1; Wauc: Pakaski 3, Arden 1, Karg 2, Szmajda 1.

Fouled out: GC: Gallaher.

grayslake north 41, antioch 32

Grayslake North -- Atwell 0 0-0 0, Curtis 0 0-0 0, Delahenty 1 1-2 3, Gerdes 5 4-6 13, Hartigan 0 1-2 1, Kutsch 0 0-0 0, Leahy 2 0-0 5, Low 0 1-2 1, Standerski 4 2-5 12, Wamser 1 2-4 4. Totals 13 11-21 41.

Lake Zurich 47, Lake Forest 39

Lake Forest -- Fisher 3 1-2 10, Summerville 0 1-4 1, Douglass 9 6-6 24, Witte 0 0-0 0, Trkla 0 2-4 2, Ronallo 1 0-0 2. Kaus 0 0-0 0. Totals 13 10-16 39.

Lake Zurich -- Soukup 2 8-10 12, Young 1 0-1 3, Wahlund 2 1-1 5, Gilbertson 4 12-12 20, Spear 2 0-0 5, Piggott 1 0-0 2. Totals 12 21-24 47.

Lake Forest 12 5 16 6 --39

Lake Zurich 8 8 11 20 --47

3-point baskets: LF: Fisher 3; LZ; Young, Spear.

Fouled out: none.

Upcoming events

TODAY

BOYS BASKETBALL

Team Rose Shootout at Mt. Carmel

Stevenson vs. Oak Park, 5:15 p.m.

Other games

Grant at Round Lake, noon

Grayslake Central at Lakes, 2:30 p.m.

Richmond-Burton at Grant, 3:30 p.m.

Wauconda at Grayslake North, 4:30 p.m.

Antioch at North Chicago, 7 p.m.

BOYS BOWLING

Warren invite (Carmel, Grant, Grayslake Cental, Grayslake North, Lake Zurich, Libertyville, Mundelein, Stevenson), 9 a.m.

BOYS SWIMMING

Hoffman Estates invite (Vernon Hills), 9 a.m.

Glenbrook North invite (Mundelein), 1 p.m.

Prospect diving invite (Stevenson), 9 a.m.

WRESTLING

Niles West invite (Mundelein), 9 a.m.

Lemont invite (Stevenson), 9 a.m.

Vernon Hill quad, 9 a.m.

Sycamore quad (Antioch), 9 a.m.

Buffalo Grove tournament (Carmel, Grant, Lake Zurich), 9 a.m.

Evanston quad (Lakes), 9 a.m.

Prospect invite (Libertyville, Round Lake), 9 a.m.

GIRLS BASKETBALL

St. Viator at Vernon Hills, 2:30 p.m.

Grant at Resurrection, 3:45 p.m.

Northern Illinois Holiday Classic

At Richmond-Burton

Richmond-Burton vs. Grayslake North, 9 a.m.

Round Lake vs. Marian Central, 10:30 a.m.

Round Lake vs. Crystal Lake Central, 1 p.m.

Prairie Ridge vs. Grayslake North, 2:30 p.m.

At McHenry

Lakes vs. Marengo (Buckner gym), 10:30 a.m.

Wauconda vs. Hoffman Estates (main gym), 10:30 a.m.

Lakes vs. McHenry (main gym), 1 p.m.

Wauconda vs. Crystal Lake South (main gym), 2:30 p.m.

GIRLS BOWLING

Plainfield North invite (Grayslake North,Warren) 9 a.m.

Streamwood invite (Grant, Lake Zurich), 9 a.m.

UnitedTownship invite (Wauconda), 9:30 a.m.

GIRLS GYMNASTICS

Hersey invite (Libertyville, Mundelein, Vernon Hills), 1 p.m.

Plainfield North invite (Antioch), 9 a.m.

Conant invite (Carmel, Lake Zurich, Warren) 10 a.m.

monday, dec. 16

BOYS BASKETBALL

Mundelein at Zion-Benton, 7 p.m.

Grant at Johnsburg, 7 p.m.

BOYS BOWLING

Grayslake Central at Warren, 4:30 p.m.

Mundelein at Lake Zurich, 4:45 p.m.

Stevenson at Waukegan, 4:45 p.m.

Grant at Johnsburg, 4:30 p.m.

BOYS SWIMMING

Waukegan at Mundelein, 5 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Zion-Benton at Mundelein, 7 p.m.

Stevenson at Lake Zurich, 7 p.m.

Wheeling at Grant, 7 p.m.

Northern Illinois Holiday Classic

At Richmond-Burton

Grayslake North vs. DeKalb, 5 p.m.

Woodstock North vs. Round Lake, 5 p.m.

At McHenry

Belvidere vs. Lakes (Buckner gym), 5 p.m.

Wauconda vs. Johnsburg (Buckner gym), 6:30 p.m.

GIRLS BOWLING

Grayslake North at Mundelein, 4:45 p.m.

Warren at New Trier, 4:30 p.m.

Grant at Johnsburg, 4:30 p.m.

North Chicago at Grayslake Central, 4:30 p.m.

Round Lake at Carmel, 4:30 p.m.

tuesday, dec. 17

BOYS BASKETBALL

Stevenson at Lake Zurich, 7 p.m.

Wilmot Union (Wis.) at Grayslake North, 7 p.m.

Lakes at Waukegan, 7 p.m.

Round Lake at Rochelle Zell Jewish, 7 p.m.

BOYS BOWLING

Stevenson at Warren, 4:30 p.m.

Glenbrook North at Grayslake Central, 4:30 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Lake Zurich at Grayslake Central, 6 p.m.

GIRLS BOWLING

Round Lake at Lakes, 4:30 p.m.

wednesday, dec. 18

BOYS BASKETBALL

Christian Liberty Academy at Round Lake, 7 p.m.

GIRLS BOWLING

Libertyville at Stevenson, 4:45 p.m.

Lakes at Round Lake, 4:30 p.m.

thursday, dec. 19

BOYS BASKETBALL

Rochelle Zell Jewish at Vernon Hills, 7 p.m.

BOYS BOWLING

Warren at Lake Zurich, 4:30 p.m.

BOYS SWIMMING

Waukegan at Mundelein, 5 p.m.

Zion-Benton at Stevenson, 5 p.m.

Warren at Libertyville, 5 p.m.

WRESTLING

Warren at Libertyville, 5:30 p.m.

North Chicago at Grayslake Central, 6:30 p.m.

Round Lake at Grayslake North, 6:30 p.m.

Lakes at Wauconda, 6 p.m.

GIRLS BOWLING

Lakes at Wauconda, 4:30 p.m.

GIRLS GYMNASTICS

Lake Forest quad (Antioch, Lake Forest, Vernon Hills, 6 p.m.

friday, dec. 20

BOYS BASKETBALL

Vernon Hills at Niles North, 7 p.m.

Lake Forest at Warren, 7 p.m.

Yorkville Christian at Stevenson, 7 p.m.

Lakes at Kenosha Bradford, 7 p.m.

BOYS BOWLING

Mundelein at Libertyville, 4 p.m.

Carmel at Grant, 4 p.m.

BOYS SWIMMING

Zion-Benton at Stevenson, 5 p.m.

WRESTLING

Hinsdale Central invite (Grant, Stevenson, Warren), 2:30 p.m.

Vernon Hills at Maine East, 5:30 p.m.

Waukegan at Mundelein, 5:30 p.m.

Glenbrook South tournament (Carmel, Lakes, Round Lake, Wauconda), 3:30 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Libertyville tournament

Vernon Hills vs. Rolling Meadows (main gym), 5:30 p.m.

Cary-Grove vs. Mundelein (west gym), 5:30 p.m.

Niles West vs. Libertyville (main gym), 7 p.m.

Conant vs. Streamwood (west gym), 7 p.m.

Harvard at Grayslake Central, 7 p.m.

Northern Illinois Holiday Classic

At McHenry and Richmon-Burton (Grayslake North, Lakes, Round Lake, Wauconda), TBA

saturday, dec. 21

BOYS BASKETBALL

Lake Park at Mundelein, 6 p.m.

Jacobs tournament

Grant vs. Walter Payton College Prep, 3 p.m.

Grayslake Central vs. Jacobs 7:30 p.m.

Marengo tournament (Round Lake, Wauconda), TBA

At St. Patrick

Carmel vs. Providence Catholic, 11:30 a.m.

BOYS BOWLING

Rockford East tournament (Grant), 1:15 p.m.

BOYS SWIMMING

Highland Park invite (Libertyville, Mundelein, Stevenson, Vernon Hills), 1 p.m.

WRESTLING

Harlem invite (Libertyville), 9:30 a.m.

Hinsdale Central invite (Grant, Stevenson, Warren), 9:30 a.m.

Mundelein quad (Grayslake North), 9 a.m.

Niles West tournament (Grayslake Central), 9 a.m.

Glenbrook South tournament (Carmel, Lakes, Round Lake, Wauconda), 10 a.m.

GIRLS BASKETBALL

Libertyville tournament

Rolling Meadows vs. Niles West (main gym), 11 a.m.

Mundelein vs. Conant (west gym), 11 a.m.

Vernon Hills vs. Libertyville (main gym), 12:30 p.m.

Streamwood vs. Cary-Grove (west gym), 12:30 p.m.

Buffalo Grove at Stevenson, 2:30 p.m.

Zion-Benton at Warren, 5:30 p.m.

Grant tournament

Warren vs. Deerfield, 10 a.m.

Waukegan vs. De La Salle, 11:30 a.m.

North Chicago vs. Grant, 1 p.m.

Northern Illinois Holiday Classic

At McHenry and Richmon-Burton (Grayslake North, Lakes, Round Lake, Wauconda), TBA

GIRLS BOWLING

Vernon Hills invite (Antioch, Grant, Grayslake Central, Grayslake North, Lake Zurich, Lakes, Round Lake, Mundelein, Stevenson, Wauconda), 9 a.m.

Zion-Benton invite (Warren), 9 a.m.

GIRLS GYMNASTICS

Palatine invite (Libertyville), 11 a.m.

New Trier invite (Carmel, Stevenson, Warren), noon

Conant invite (Lakes co-op, Lake Zurich, Mundelein), 10 a,m.

0 Comments
                                                                                                                                                                                                                       
 
Article Comments ()
Guidelines: Keep it civil and on topic; no profanity, vulgarity, slurs or personal attacks. People who harass others or joke about tragedies will be blocked. If a comment violates these standards or our terms of service, click the X in the upper right corner of the comment box. To find our more, read our FAQ.