Lake County scoreboard for Saturday, Dec. 7

 
Updated 12/7/2019 10:43 PM

Boys basketball

Saturday's results

                                                                                                                                                                                                                       
 

wauconda 68, grant 52

Wauconda -- Drobnik 1 0-0 3, Bulgarelli 5 2-3 13, Chung 8 4-7 24, Brinias 0 0-0 0, Hopkins 0 0-0 0, Daun 1 0-0 2, Reyes 0 0-0 0, Shanholtzer 1 2-5 4, Storz 0 0-0 0, Nolan 0 0-0 0, Carter 5 1-3 13, Carter 3 1-2 9, Luri 0 0-0 0. Totals: 16 10-18 68.

Grant -- Ashley 5 3-3 13, Bedrosian 3 2-4 10, Chacon 0 0-0 0, Holm 0 0-0 0, Kaye 1 0-0 3, Kiesgen 4 2-3 11, Knudsen 1 0-0 2, Lopez 1 0-0 2, Panares 0 0-0 0, Rios 1 2-4 4, Saavedra 2 2-2 7, Shmagin 0 0-0 0. Totals: 18 11-16 52.

Wauconda 20 14 14 20 --68

Grant 15 10 11 16 --52

3-point baskets: Wauc: Chung 4, D. Carter 2, G. Carter 2, Drobnik, Bulgarelli; Grt: Saavedra, Kiesgen, Kaye.

Fouled out: none.

Round Lake 65, antioch 47

Round Lake -- McNeal 20, Williams 15, Pierre 14

mundelein 74, Schurz 44

Mundelein -- Enright 22, Ebube 21, Bikus 14, Baker 13

by signing up you agree to our terms of service
                                                                                                                                                                                                                       
 

prepsports

GRAYSLAKE CENTRAL 51, GRAYSLAKE NORTH 49

Grayslake North -- Hines 3 5-10 13, Swanson 2 0-0 6, Donohue 3 0-0 7, Jankowski 4 1-2 10, Thomas 4 2-2 10, Rennolds 0 0-0 0, Rowder 0 0-0 0, Cisneroz 0 0-0 0, Moore 0 0-0 0, Shoemaker 1 0-0 3. Totals 17 8-14 49.

Grayslake Central -- Rogers 4 0-0 9, Boelens 1 0-0 3, Hardy 3 0-1 6, Coleman 6 2-5 15, Dumanlang 2 2-2 6, O'Gorden 5 1-2 12, Tiffany 0 0-0 0, Miller 0 0-0 0. Totals 21 5-10 51.

Grayslake North 15 7 15 12 --49

Grayslake Central 13 13 10 15 --51

3-point baskets: GN: Hines 2, Swanson 2, Donohue, Jankowski, Shoemaker; GC: Rogers, Boelens, Coleman, O'Gorden.

Fouled out: GN: Thomas; GC: Boelens.

CARMEL 55, WAUKEGAN 25

Carmel -- Moore 14.

north chicago 64, lakes 61

Lakes -- Sanders 4 3-5 12, Gardner 0 0-0 0, Andell 6 3-4 15, Nava 6 2-2 14, Klein 1 0-0 3, Wiechert 5 0-0 13, Pawlak 2 0-0 4.Totals: 24 8-11 61.

                                                                                                                                                                                                                       
 

Lakes 23 7 15 12 --61

North Chicago 16 13 16 12 --64

3-point baskets: Lks: Wiechert 3, Sanders, Klein.

Fouled out: Lks: Andell.

fremd 64, warren 48

Fremd -- J.Schoffstall 5 7-11 18, Wexley 4 6-8 17, Wingen 1 1-2 3, Hopkins 2 0-2 4, Towns 5 1-2 12, Okammor 0 0-0 0, Nale 0 0-0 0, E.Schoffstall 1 0-0 2, Saxe 0 0-0 0. Totals 20 17-27 64.

Warren -- Subry 2 2-3 6, Dolan 1 2-2 5, Wolff 0 0-0 0, De La Cruz 7 0-0 14, Sarancic 5 2-7 12, Cartwright 0 1-5 1, Turner 0 10-12 10, Coleman 0 0-0 0. Totals 15 17-29 48.

Fremd 14 13 18 19 --64

Warren 5 8 14 21 --48

3-point baskets: F: Wexley 3, Beaupre 2, J.Schoffstall, Towns; W: Dolan.

Wrestling

Saturday's results

At West Aurora Mega Dual

Libertyville 38, St. Charles East 25

106: C. Riley (Lib) p. Schroeder 1:01; 113: Jean (Lib) d. Hadzima 5-0; 120: Stieb (SCE) d. Semler 4-2; 126: Sztuk (SCE) d. Bayliff 14-1; 132: Gordon (SCE) d. Costakis 7-6; 138: Pucino (Lib) d. Schroeder 20-7; 145: Fialka (SCE) d. Tarello 13-6; 152: Heard (Lib) p. Chiaro 1:49; 160: Knudten (Lib) p. Wirkus 3:48; 170: Tatar (SCE) p. Whitney 1:46; 182: Baczek (Lib) d. Diaz 15-0; 195: Pressley (Lib) d. Szymanski 12-2; 220: Smith (Lib) d. Sanchez 18-3; 285: Donati (SCE) p. Christensen 1:11.

Libertyville 44 Oswego 24

106: C Riley (Lib) p. Goddard (O) 2:23; 113: Jean (Lib) d. O'Meara (O) 9-0; 120: I Riley (Lib) won by fft.; 126: Torza (O) p. Bayliff (Lib) 3:59; 132: Barron (O) d. Costakis (Lib) 7-2; 138: Pucino (Lib) d. Sato (O) 19-8; 145: Torza (O) p. Brown (Lib) 4:38; 152: Heard (Lib) p. Johnson (O) 2:28; 160: Knudten (Lib) d. Ibarra (O) 4-0; 170: Baczek (Lib) d. Pradel (O) 4-2 ot.; 182: True (Lib) won by fft.; 195: Griffin (O) d. Pressley (Lib) 6-2; 220: Smith (Lib) p. Gonzalez (O) 1:21; 285: Flores (O) p. Christensen (Lib) 1:12.

Libertyville 55 Hononegah 9

106: Double fft.; 113: Jean (L) d. Wilk (H)11-5; 120: I Riley (L) won by fft.; 126: Diemel (H) d. Semler (L) 4-2; 132: Bayliff (L) won by fft.; 138: Costakis (L) d. Schnake (H) 5-0; 145: Tarello (L) d. Cassioppi (H) 8-0; 152: Heard (L) p. Bartlett (H) 1:52; 160: Knudten (L) p. Cappini (H) 3:03; 170: Baczek (L) d. Alulema (H) 15-0 TF; 182: Figueroa (H) p. Whitney (L) 1:24; 195: Pressley (L) d. Gantz (H) 11-1; 220: Smith (L) p. Schnake (H) 3:57; 285: Christensen (L) p. Settimo (H) 1:14.

Grant triple dual

Barrington 51 Grant 21

106: Jones (Barr) p. Rogan 1:54; 113: Beers (Barr) d. Florez 8-0; 120: Chapa (Barr) t-fall Akers 3:57; 126: Lozos (Grt) p. Ohlrich 1:42; 132: Warmoski (Grt) won by fft.; 138: Fier (Barr) won by fft.;145: Cysewski (Barr) p. Berg 1:57; 152: Rinkenberger (Grt) d. Hennin 9-5; 160: Conway (Barr) p. Tregenza 0:34; 170: Rasmussen (Barr) p. Riggs 0:36; 182: Brown (Grt) d. Hartman 11-7; 195: Lehmann (Barr) p. Ortiz 3:52; 220: Gomez (Grt) d. Ramirez 10-4; 285: Shaaban (Barr) p. Gallagher 2:35.

Stevenson 50 Grant 21

106: Swindler (Stev) d. Rogan 11-2; 113: Frezza (Stev) p. Florez 2:57; 120: Rhemrev (Stev) d. Akers 9-1; 126: Lu (Stev) p. Lozos 3:09; 132: Warmowski (Grt) d. Tokmotsev 12-5; 138: Klondar (Stev) won by fft.; 145: Max (Stev) p. Berg 1:16; 152: Rinkenberger (Grt) p. Qualich 2:46; 160: Tregenza (Grt) d. Guzman 9-4; 170: Riggs (Grt) d. Whiting 15-8; 182: Brown (Grt) won by fft.; 195: Hooge (Stev) p. Sachs 5:06; 220: Crawford (Stev) p. Gomez 1:17; 285: Santonelli (Stev) p. Gallagher 5:47.

Other scores:

Barrington 72 Waukegan 3

Grant 72 Waukegan 6

Barrington 48 Stevenson 17

Maine South quad

team results

Antioch 39, Maine South 31

Mundelein 59, St. Patrick 11

Maine South 48, Mundelein 22

Antioch 57, St. Patrick 17

Maine South 67, St. Patrick 5

Antioch 58, Mundelein 18

Boys swimming

Saturday's results

Stevenson invitational

team results

Gold: Stevenson 274, Lyons Twp. 200, Highland Park 182, Cary-Grove 149, Sandburg 121, Whitney Young 119, Warren 93, Fremd 91.

Green: Stevenson, Palatine, Libertyville, Mundelein, Homewood-Flossmoor, Larkin, McHenry, St. Patrick.

individual results

200 Medley relay: Gold: 1. Highland Park 3:43.22, Green: 1. Palatine 3:51.81. 500 (50-100-150-200) free relay: Gold: 1. Stevenson 4:23.63; Green: 1. Stevenson 4:35.67, 2. Palatine 4:46.84. 400 IM relay: Gold: 1. Stevensn 3:54.81, 5. Fremd 4:04.21; Green: 1. Stevenson 4:06.14, 4. Palatine 4:22.97. 50 free: Gold: 1. Highland Park :21.32, 7. Fremd :23.76; Green: 1. Palatine :22.61. Diving: Gold: 1. Sandburg 380.00, 3. Fremd 302.35; Green: 1. Homewood-Flossmoor 411.70, 3. Palatine 286.30.350 (50-100-200) fly: Gold: 1. Cary-Grove 3:16.58; Green: 1. Palatine 3:31.03. 100 free (4x25) class relay: Gold: 1. Stevenson 41.70, 5. Fremd :44.29; Green: 1. Stevenson :43.96, 3. Palatine :47.52. 600 (3x200) free relay: Gold: 1. Stevenson 5:37.75; Green: 1. Palatine 5:54.64. 200 free relay: Gold: 1. Lyons 1:28.60, 6. Fremd 1:36.70; Green: 1. Stevenson 1:34.94, 3. Palatine 1:40.69. 350 (50-100-200) backstroke relay: Gold: 1. Stevenson 3:23.55, 5. Fremd 3:31.80; Green: 1. Palatine 3:40.83. 350 (50-100-200) breaststroke relay: Gold: 1. Highland Park 3;53.28, 4. Fremd 4:04.07; Green: 1. Palatine 4:01.04. 400 free relay: Gold: 1. Stevenson 3:17.32; Green: 1. Palatine 3:28.85.

Girls basketball

Saturday's results

Fremd tournament

NAZARETH 48, LAKE ZURICH 41

Lake Zurich -- Soukup 15, Spear 14, Gilbertson 8, Piggott 2, Wahlund 2.

carmel 38, glenbard west 30

grayslake north 53, Lake Forest Academy 14

Grayslake North -- Atwell 2 0-0 4, Curtis 3 0-2 6, Delahenty 1 0-0 2, Gerdes 6 2-2 15, Hartigan 5 1-2 11, Kutsch 0 0-2 0, Leahy 2 2-4 6, Low 0 0-0 0, Standerski 3 3-4 11, Wamser 2 0-1 4. Totals: 24 8-17 53.

highland Park 51, round lake 30

Round Lake -- Irigollen 0 0-0 0, Leitl 1 0-0 3, Perez 0 0-0 0, Major 0 0-0 0, Williams 0 0-0 0, Marin 1 2-2 4, Martinez 0 0-0 0, Koch 0 0-0 0, Cortez 0 1-2 1, Eckstein 0 0-0 0, Burton 3 0-4 6, Eckstein 0 0-0 0, Drane 2 0-0 5, Cole 2 1-2 5.

Round Lake 12 3 5 10 --30

Highland Park 15 14 13 5 --51

3-point baskets: RL: Leitl, Drane.

Fouled out: none.

stevenson 64, Elk Grove 40

Stevenson -- Ware 1 0-0 2, Kolz 2 0-0 4, Chowaniec 0 0-0 0, Sawyer 9 3-5 23, Bardic 4 1-2 11, King 7 2-4 17, Lueck 0 0-0 0, King 0 0-0 0, Lichtenstein 0 1-2 1, Barnes 0 0-0 0, Potocki 1 0-0 2, Wicklund 2 0-0 4. Totals: 26 7-13 64

Stevenson 18 18 15 13 --64

Elk Grove 12 9 10 9 --40

3-point baskets: Stev: Sawyer 2, Bardic 2, King.

Fouled out: none.

warren 51, mundelein 31

Mundelein -- Frank 4 8-13 17, Ali 1 0-0 2, Mondragon 0 0-4 0, Vogt 0 0-0 0, Sanders 0 0-0 0, McKay 3 0-0 6, Binz 0 2-2 2, Werner 2 0-2 4, Haith 0 0-0 0, Photopoulos 0 0-0 0. Totals: 10 10-21 31.

Warren -- Retter 0 1-2 3, Truelsen 2 0-0 6, Ezernack 0 0-0 0, McGraw 0 0-0 0, Sharpe 0 0-0 0, Collier 4 4-5 12, Powe 2 3-4 7, Kline 0 0-0 0, Kocen 3 4-4 12, Boyce 4 2-2 11, Arroyo 0 0-0 0, Gustafson 2 0-0 4, Lynch 0 0-0 0, Boutelle 0 0-0 0, Levy 0 0-0 0. Totals: 19 14-17 51.

Mundelein 8 5 8 10 --31

Warren 12 17 12 14 --55

3-point baskets: Mund: Frank; War: Truelsen 2, Kocen 2, Boyce.

Fouled out: War: Retter.

barrington 49, vernon hills 36

Vernon Hills -- Ziemke 2 0-0 4, Guillaume 1 0-1 2, Lutgens 0 0-0 0, Brown 2 0-0 4, Singer 0 0-0 0, Woodrow 0 4-4 4, Jarrell 3 3-3 9, Bunning 1 0-0 2, Neary 0 0-0 0, Sweeney 1 1-2 3, Blase 0 0-0 0, Shores 1 1-2 3, Demas 0 0-0 0, Cieslinski 1 1-2 3. Totals: 13 9-14 36.

Barrington 10 11 15 13 --49

Vernon Hills 12 6 10 8 --36

3-point baskets: VH: Cieslinski.

Fouled out: none.

Boys bowling

Saturday's results

Deerfield invite

team results

1. Hononegah 6447, 2. Harlem 6349, 3. St. Pats 6280, 4. Vernon Hills 6024, 5. Libertyville 5927, 6. Freeport 5866, 7. Stevenson 5848, 8. Guilford 5782, 9. Glenbrook North 5772, 10. New Trier 5723, 11. Lake Zurich 5533, 12. Warren 5469, 13. Lake Park 5453, 14. McHenry 5399, 15. Evanston 5393, 16. Notre Dame 5391, 17. Grayslake Central 5273, 18. DeKalb 5272, 19. Boylan 5248, 20. Fenton 5136, 21. Streamwood 4945, 22. Mundelein 4744, 23. Niles North 4726, 24. Deerfield 4312.

Grayslake Central -- Pletcher 1135 (237), Kante 1042 (189), Virdi 1024 (219), Feria 1072 (206), Terronez 1000 (182).

Mundelein -- Jones 1144 (224), Proenza 937 (199), Hamsey 847 (184), Gottfried 811 (177), Buysse 1005 (194).

Lake Zurich -- Morrison 1263 (245), Kouros 1212 (269), Roberts-Cortez 898 (260), Crawford 445 (171), Davern 1082 (198), Krzeminski 503 (179).

Stevenson -- Lerman 1238 (243), Starr 1146 (212), Gluck 1159 (206), Grabiner 1206 (254), Sternes 1099 (212), Snider 0 (0).

Vernon Hills -- Cervantes 1196 (233), Kouvelas 760 (206), Gates 1291 (265), Schwind 1196 (247), Napierkowski 1001 (243), Kalicki 580 (212).

Warren -- Kailin 1282 (246), Smith 1033 (207), Smith 965 (188), Torres 1126 (222), Harrison 1063 (213).

Girls gymnastics

Saturday's results

team results

1. Prairie Ridge co-op 144.45, 2. New Trier 142.95, 3. Glenbard West 141.25, 4. Mundelein 140.2, 5. Lincoln-Way co-op 139.75, 6. Fremd 138.6, 7. Downers Grove co-op 136.2, 8. Conant 133.9, 9. Glenbrook North 133.0, 10. Hersey 128.8, 11. Geneva 124.85, 12. Oconomowoc, 13. Wisc. 118.6.

individual results

Vault: Sydney Hallsten (PR) 9.7, Grace Kmak (LW) 9.55, Gracie Willis (PR) 9.5, Gabby Riley (PR) 9.5, Paige Magel (PR) 9.5; Bars: Hallsten (PR) 9.6, Magel (PR) 9.6, Maeve Murdock (NT) 9.45, Rachel Zun (NT) 9.4; Beam: Anna Diab (GW) 9.3, Mikaela Kaminski (CON) 9.3, Emma Hallin (MUN) 9.2, Willis (PR) 9.15; Floor: Diab (GW) 9.4, Hallsten (PR) 9.35, Lea Faouaz (CON) 9.3; All-Around: Not included.

Upcoming events

MONDAY, DEC. 9

BOYS BOWLING

Addison Trail at Mundelein, 4:45 p.m.

Grayslake North at Johnsburg, 4:30 p.m.

BOYS SWIMMING

Vernon Hills at Libertyville, 5 p.m.

GIRLS BOWLING

Mundelein at Lake Zurich, 4:45 p.m.

Stevenson at Warren, 4:45 p.m.

Wauconda at Libertyville, 4:30 p.m.

Grant at Carmel, 4:30 p.m.

Tuesday, Dec. 10

BOYS BASKETBALL

Libertyville at Stevenson, 7 p.m.

Lake Forest at Mundelein, 7 p.m.

Warren at Waukegan, 7 p.m.

Grant at Round Lake, 7 p.m.

Carmel at Milwaukee Bradley Tech, 7 p.m.

Grayslake North at Highland Park, 7 p.m.

Lake Zurich at Zion Benton, 7 p.m.

Vernon Hills at Lakes, 7 p.m.

BOYS BOWLING

Lake Zurich at Stevenson, 4:45 p.m.

Libertyville at Warren, 4:45 p.m.

Waukegan at Mundelein, 4:45 p.m.

Grant at Grayslake North, 4:30 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Warren at Woodstock North, 7 p.m.

Antioch at Grant, 7 p.m.

North Chicago at Grayslake Central, 7 p.m.

Round Lake at Grayslake North, 7 p.m.

Lakes at Wauconda, 7 p.m.

Lake Zurich Exam Jam

Buffalo Grove vs. Vernon Hills, 4:30 p.m. (main gym)

Hampshire vs. Lake Zurich, 5 p.m. (field house)

Libertyville vs. Montini, 6:30 p.m. (field house)

Carmel vs. Nazareth, 7:30 p.m. (main gym)

GIRLS BOWLING

Warren at Mundelein, 4:45 p.m.

Antioch at North Chicago, 4:30 p.m.

Grant at Round Lake, 4:30 p.m.

Grayslake Central at Johnsburg, 4:30 p.m.

Lake Zurich at Wauconda, 4 p.m.

Dundee-Crown at Lakes, 4:30 p.m.

0 Comments
                                                                                                                                                                                                                       
 
Article Comments ()
Guidelines: Keep it civil and on topic; no profanity, vulgarity, slurs or personal attacks. People who harass others or joke about tragedies will be blocked. If a comment violates these standards or our terms of service, click the X in the upper right corner of the comment box. To find our more, read our FAQ.