DuPage County scoreboard for Monday, Oct. 14

 
Updated 10/14/2019 10:25 PM

Notice

To report scores:

                                                                                                                                                                                                                       
 

Coaches, please report all scores to the Daily Herald by e-mailing prepsports@dailyherald.com.

Boys golf

Monday's results

Class 1A Freeport Aquin sectional at Park Hills Golf Course West

Team results

Advancing teams -- Riverside 336; North Shore Country Day 337; Fulton 341

Other team resuls -- Elgin Academy 351; Latin 352; Putman County 352; Newman Central Catholic 366; IC Catholc Prep 367; Byron 371; Eastland 379; Dakota 387; St. Bede 389.

Individual results

Medalist -- Smith (Winnebago) 69.

Advancing individuals -- Smith (Winnebago) 69; Roach (Putnam County) 76; Hultman (Rockford Christian) 79; Yavari (Elgin Acad) 80; Gravino (Rockford Lutheran) 82; Hulsey (Westminster Christian) 82; Britt (Newman) 83; Cyr (Putnam) 83; Hill (West Carroll) 83; DeVenney (Manlius Bureau Valley) 84.

Class 2A Hinsdale South sectional at Prairie Bluff Golf Course, Lockport

Team results

Advancing teams

Fenwick 306. Benet 308 -- Breen 84; Shanley 76; Schuster 81; DiTrani 83; Moran 76; Driscoll 75. Wheaton Academy 308 -- Dykema 72; Ink 77; Head 78; B.Eldersveld 89; O.Eldersveld 81; Shelton 91

by signing up you agree to our terms of service
                                                                                                                                                                                                                       
 

Other team resuls -- Providence Catholic 318; Nazareth 321; St. Ignatius 325; Brother Rice 327; St. Francis 332; Lemont 333; Marian 367; Joliet Catholic Academy 371; Evergreen Park 381.

Individual results

Medalist -- Dykema (WA) 72.

Advancing individuals -- Gneiser (Hinsdale South) 72; Billows (Prov) 75; Zarlengo (BR) 76; Malcius (Lemont) 76; Marciniak (Montini) 76; Cox (StIg) 77; Rooney (Naz) 77; Clifford (BR) 78; Hilty (Prov) 79; Winters (Naz) 79.

Class 3A Glenbard West sectional at Village Links of Glen Ellyn

Team results

Advancing teams

Glenbard West 317 -- Wild 72; Roscich 80; Malec 81; Monteith 84; Pierce 85; Park 91.

Hinsdale Central 328 -- Clark 78; Bartuch 80; Spitzer 84; McMillin 86; Nain 89; Inabnit 92.

Geneva 329 -- Padgett 78; Dalton 82; McKittrick 83; McNeive 86; Williams 86; Adams 89.

                                                                                                                                                                                                                       
 

Other team resuls -- St. Charles East 330; Wheaton Warrenville South 337; Neuqua Valley 337; Downers Grove North 338; Naperville Central 341; Waubonsie Valley 342; Plainfield North 344; Oswego 345; St. Charles North 349.

Individual results

Medalist -- Wild (GW) 72.

Advancing individuals -- Daugherty (PlainN) 78; Fritz (WV) 78; Troy (WV) 78; Mullen (Naperville North) 79; Waugh (Yorkville) 79; Vyas (Metea Valley) 79; Guthrie (Glenbard East) Mortenson (SCE) 80; Cross (NV) 80; Daeschler (SCE) 81.

Class 3A Glenbrook North sectional at Sportsman's Golf Course, Northbrook

Team results

Advancing teams

New Trier 288; Glenbrook North 292. York 296 -- Bonelli 84; Polomsky 81; LaBounty 70; Bartolone 74; Sutter 78; Buckley 74.

Other team resuls -- Lyons 307; Loyola Academy 308; Conant 318; Maine South 328; Payton 329; Oak Park-River Forest 334; Lake Park 338; Whitney Young 346; Rolling Meadows 352.

Individual results

Medalist -- Creammean (NT) 67.

Advancing individuals -- Chong (Glenbrook South) 70; Sivartahtri (Con) 74; Adler (Loy) 74; Ganas (Con) 75; Forbes (Lane) 75; Maylee (Loy) 75; Springer (Lyons) 76; Mitchell (Lyons) 76; Pohl (Lyons) 77; Wagner (Evanston) 77.

Girls volleyball

Monday's results

Mother McAuley d. Montini 25-13, 25-22

Montini -- Pickering (8 kills, 7 digs); Boyer (10 digs); Noonan (17 assists).

Girls golf

Monday's results

Class 2A Hoffman Estates sectional at Bridges of Poplar Creek Country Club

Team results

Advancing teams -- New Trier 327; Loyola Academy 347; Glenbrook South 361

Other team resuls -- Lyons 367; St. Francis 376; Wheaton Warrenville South 416; Conant 418; Fenwick 422; Rolling Meadows 424; lake park 425; St. Ignatius 437; Oak Park-River Forest 461.

Individual results

Medalist -- Lemke (St. Francis) 76.

Advancing individuals -- Lemke (SF) 76; Renaud-Bonardot (Lyons) 82; Choi (Glenbrook North) 83; Kirby (Lyons) 86; O'Connell (Wheaton North) 89; Feller (Lane) 90; Boyle (StIgn) 91; Ellison (WWS) 91; Farm (West Chicago) 91; Christians (Schaumburg) 92.

Class 2A Sandburg sectional at Silver Lake Country Club

Team results

Advancing teams

Naperville North 317 -- Martin 74; Lin 77; Kirvan 80; Nay 86; Hammond 88; Lei 99. Sandburg 321, Lincoln Way Central 321

Other team resuls -- Hinsdale Central 327; Naperville Central 338; Lincoln Way East 349; Benet 351; Neuqua Valley 351; Yorkville 373; Marist 375; Oswego East 378; Mother McAuley 412.

Individual results

Medalist -- Kwon (Sandburg) 73.

Advancing individuals -- Natividad (YVL) 76; Joy (HC) 78; Hawkins (OE) 78; Lim (NC) 79; Zheng (NV) 80; Thornton (HC) 80; Vinesh (NC) 81; Loera (LWE) 81; Brindza (Downers Grove South) 82; Ancevicius (Lockport) 82.

Upcoming events

today

Boys soccer

Addison Trail at Hinsdale Central, 4:30 p.m.

DeKalb at Naperville Central, 6:30 p.m.

Downers Grove North at Lyons, 4:30 p.m.

Downers Grove South at Hinsdale South, 6:30 p.m.

Geneva at Glenbard North, 6:30 p.m.

Glenbard South at Ridgewood, 6:15 p.m.

Glenbard West at Proviso West, 4:30 p.m.

Metea Valley at Waubonsie Valley, 6:30 p.m.

Neuqua Valley at Naperville North, 6:30 p.m.

Oak Park-River Forest at York, 6:30 p.m.

Proviso East at Willowbrook, 6:30 p.m.

St. Charles East at Lake Park, 6:30 p.m.

St. Charles North at Wheaton Warrenville South, 6:30 p.m.

St. Patrick at Benet, 4:30 p.m.

Wheaton North at Batavia, 7 p.m.

Class 1A Lisle regional

Lisle vs. Walther Christian/Gage Park winner, 5 p.m.

Montini vs. Westmont, 7 p.m.

Class 1A Timothy Christian regional

Timothy Christian vs. St. Joseph/Horizon winner, 6 p.m.

IC Catholic vs. Catalyst Maria, 7:30 p.m.

Girls volleyball

Benet at Marian Catholic, 6 p.m.

Coal City at Lisle, 6 p.m.

Downers Grove South at Hinsdale South, 5:30 p.m.

Glenbard East at Larkin, 5:30 p.m.

Glenbard North at Wheaton Warrenville South, 5:30 p.m.

Lake Park at Geneva, 5:30 p.m.

Lyons at Glenbard West, 5:30 p.m.

Metea Valley at DeKalb, 5:30 p.m.

Naperville North at Naperville Central, 5:30 p.m.

Proviso East at Willowbrook, 5:30 p.m.

Proviso West at Hinsdale Central, 5:30 p.m.

Riverside-Brookfield at St. Francis, 6 p.m.

Timothy Christian at IC Catholic Prep, 6:30 p.m.

Waubonsie Valley at Neuqua Valley, 5:30 p.m.

West Chicago at Glenbard South, 5:30 p.m.

Westmont at Aurora Christian, 5:30 p.m.

Wheaton Academy at Bishop McNamara, 5:30 p.m.

Wheaton North at St. Charles East, 5:30 p.m.

York at Downers Grove North, 5:30 p.m.

Girls tennis

Addison Trail at Proviso West, 4:30 p.m.

Batavia, Downers Grove South, Glenbard West at Waubonsie Valley Quad, 4 p.m.

Lisle at Elmwood Park, 4:30 p.m.

Naperville North at Oswego, 4:30 p.m.

Girls swimming

Benet at Oswego East, 5 p.m.

0 Comments
 
Article Comments ()
Guidelines: Keep it civil and on topic; no profanity, vulgarity, slurs or personal attacks. People who harass others or joke about tragedies will be blocked. If a comment violates these standards or our terms of service, click the X in the upper right corner of the comment box. To find our more, read our FAQ.