DuPage County scoreboard for Wednesday, Oct. 9

 
Updated 10/9/2019 10:45 PM

Boys soccer

Wednesday's results

                                                                                                                                                                                                                       
 

Elgin 2, Glenbard South 1

Scoring -- GS: Vozza (Evans). Goalkeepers -- GS: Drinane (5 saves)

Benet 5, Nazareth 0

Benet 2 3 --5

Nazareth 0 0 --0

Scoring -- B: Augustyn (Renfro); Haenicke (Mankowski); Randolph (Renfro); Randolph (Augustyn); Forsythe (Perkins). Goalkeepers -- B: Staniskis (3 saves).

Glenbard East 4, Larkin 1

Larkin 1 0 --1

Glenbard East 2 2 --4

Scoring -- GE: Wooldridge (Campuzano); Sotelo; Wooldridge (Zetterquist); Montenegro (Sotelo). Goalkeepers -- GE: Urias (3 saves); Cortez (3 saves).

Addison Trail 5, Downers grove South 2

Addison Trail 4 1 --5

Downers South 0 2 --2

Scoring -- AT: Hernandez; Flores; Ahmed; Duran. DGS: Fenner; Rappel.

by signing up you agree to our terms of service
                                                                                                                                                                                                                       
 

Boys cross country

At Naperville North Twilight Race

TEAM SCORES

1. Naperville Central 110; 2. Jones 112; 3. Naperville North 139; 4. Batavia 143; 5. Downers Grove North 172; 6. Yorkville 177; 7. Minooka 190; 8. Neuqua Valley 194; 9. Glenbard West 196; 10. Palatine 201; 11. Lane Tech 220; 12. Hinsdale Central 276; 13. Plainfield North 305; 14. Geneva 322; 15. Downers Grove South 367; 16. Oak Park-River Forest 371; 17. Metea Valley 481.

INDIVIDUAL PLACEWINNERS

Top 20 finishers -- 1. Allen (NN) 14;43.9; 2. Dovalovsky (NV) 14:54.5; 3. Jacobo (Pal) 14:58.0; 4. Hoffman (Min) 15:01.4; 5. Cousins (GW) 15:01.6; 6. Cummins (DGN) 15:02.5; 7. Phillips (Min) 15:02.8; 8. Rodriguez (Bat) 15:04.9; 9. Maida (Jones) 15:05.3; 10. VanEck (Min) 15:05.6; 11. Westcott (YVL) 15:16.9; 12. Calusinski (Gen) 15:21.9; 13. McCarroll (HC) 15:22.7; 14. Graham (NC) 15:24.0; 15. Hohe (GW) 15:25.; 16. Desantis (Jones) 15:27.5; 17. Burns (Lane) 15:29.5; 18. Bacon (Jones) 15:29.6; 19. Ramachandran (NC) 15:35.5; 20. Kennedy (Bat) 15:36.9.

Illinois Cross Country Coaches Poll

Week 5

1. St. Charles East 120; 2. Wheaton Warrenville South 108; 3. Sandburg 107; 4T. York 89; 4T. Hersey 89; 6. New Trier 83; 7. Lyons 66; 8. Maine South 61; 9. Oswego East 47; 10. Jones College Prep 42; 11. Waubonsie Valley 38; 12. Lake Zurich 28; 13. Downers Grove North 26; 14. Hinsdale Central 20; 15. Naperville North 18.

Best of the rest: Naperville Central; Neuqua Valley; Barrington; Minooka; Palatine; Wheaton North; Glenbrook South

Girls volleyball

Chicago Christian d. St. Francis 25-21, 23-25, 25-17

                                                                                                                                                                                                                       
 

St. Francis -- Calcagno (24 kills, 6 digs); Hojnicki (8 kills); Riggs (9 kills); Sipes (8 digs); Ingold (42 assists, 10 digs).

Naperville North d. Waubonsie Valley 29-23, 27-25, 25-21

Naperville North -- Hall (7 kills, 6.5 blocks); Hartung (7 kills, 7 digs); Oxenknect (6 kills); Rahtz (4 kills); Lauterwasser (4 kills); Jaworski (22 assists, 14 digs, 5 kills, 3 aces); Richards (19 digs, 3 aces); Kushner (10 digs, 2 aces).

Metea Valley d. DeKalb 25-17, 26-24

Glenbard East d. Streamwood 25-18, 23-25, 25-23

Glenbard East -- Honig (23 digs, 15 assists, 3 kills); Hurlburt (25 digs, 4 aces); Manning (9 kills, 4 digs); Spontak (9 digs); Schweikle (8 digs, 2 blocks, 2 kills); Jovanovic (5 blocks, 5 kills, 2 digs); Ryan (5 blocks, 4 digs); Tracey (2 aces, 8 digs).

Girls tennis

Lake Forest 8, York 0

Singles -- No.1: Rabjohns (LF) d. Cartis 6-1, 6-0; No.2: Rabjohns (LF) d. Nikoleit 6-2, 6-2; No.3: Slomba (LF) d. Burnham 6-1, 6-0.

Doubles -- No.1: Belova/Wheldon (LF) d. Jovic/Keira 6-2, 6-0; No.2: Goshgarian/Goshgarian (LF) d. Duhig/Duhig 6-0, 6-1; No.3: O'Neil/Geschedile (LF) d. Kayman/Neidigh 6-0, 6-2; No.4: Pasquella/Mangiaracina (LF) d. Brown/Brunke 6-4, 6-3; No.5: Burns/Brickman (LF) d. Toole/Burkhardt 7-5, 6-3.

Girls swimming

St. Viator 101, Regina Dominican 52, St. Francis 31

Girls cross country

At Naperville North Twilight Race

TEAM SCORES

1. Naperville North 56; 2. Downers Grove South 85; 3. Hinsdale Central 120; 4. Yorkville 135; 5. Batavia 137; 6. Wheaton Warrenville South 190; 7. Downers Grove North 227; 8. Naperville Central 245; 9. Minooka 266; 10. Metea Valley 270; 11. Glenbard West 277; 12. Geneva 302; 13. Neuqua Valley 306; 14. Waubonsie Valley 345; 15. Palatine 361; 16. Plainfield North 447; 17. Lane Tech 464.

INDIVIDUAL PLACEWINNERS

Top 20 finishers -- Hart (GW) 16:26.8; 2. Parekh (Latin) 16:33.9; 3. Surtz (Rosary) 16:36.7; 4. Gamboa (NN) 16:42.1; 5. Stromsland (Lakes) 16:46.4; 6. Poglitsch (WWS) 16:59.4; 7. Schlenker (Bat) 17:09.7; 8. Heidenrich (WV) 17:13.6; 9. Cohoon (DGS) 17:22.1; 10. Watcke (HC) 17:22.6; 11. Revord (HC) 17:23.9; 12. Reidy (DGS) 17:27.7; 13. Mendrys (NN) 17:29.2; 14. Jachim (DGN) 17:38.0; 16. Morton (NN) 17:40.4; 17. Dawson (NN) 17:42.1; 18. Schifferer (Bat) 17:48.6; 19. Boles (Min) 17:48.6; 20. Westlake (NN) 17:49.6.

Illinois Cross Country Coaches Poll

Week 5

1. Naperville North 102; 2. Downers Grove South 101; 3. Yorkville 89; 4. Glenbard West 86; 5. Hinsdale Central 72; 6. Barrington 69; 7. Batavia 66; 8. York 58; 9. Oswego 44; 10. Wheaton Warrenville South 42; 11. Prospect 29; 12. Neuqua Valley 23; 13. Lockport 19; 14. Lyons 16; 15. Oak Park-River Forest 10

Best of the rest: Minooka; O'Fallon; New Trier; St. Charles East; Fremd; Oswego East.

Women's soccer

Wednesday's results

Wheaton 2, Carroll 0

Upcoming events

today

Boys soccer

Addison Trail at Morton, 4:30 p.m.

Bishop McNamara at Westmont, 4:30 p.m.

Fenton at Downers Grove South, 6:30 p.m.

Glenbard South at Timothy Christian, 6:15 p.m.

Lyons at Glenbard West, 6:30 p.m.

Montini at Loyola Academy, 5:30 p.m.

Proviso West at Hinsdale Central, 4:30 p.m.

St. Joseph at IC Catholic Prep, 5:30 p.m.

Willowbrook at Hinsdale South, 6:30 p.m.

York at Downers Grove North, 4:30 p.m.

Girls golf

Lisle, Montini, Wheaton Academy at Class 1A Nazareth regional at Willow Crest Golf Course

Addison Trail, Glenbard North, Lake Park, West Chicago at Class 2A Conant regional at Fox Run Golf Course

York, Glenbard South, Glenbard West, Willowbrook, St. Francis, Wheaton North, WW South at Glenbard East regional at Glendale Lakes Golf Course

Benet, Downers Grove South, Downers Grove North, Naperville Central, Naperville North, Metea Valley, Waubonsie Valley at Class 2A West Aurora regional at Blackberry Oaks Golf Course

Neuqua Valley at Class 2A Plainfield North regional at Links of Carillon

Hinsdale Central, Hinsdale South at Class 3A Shepard regional at Lincoln Oaks Golf Course

Girls volleyball

Aurora Christian at Wheaton Academy, 5:30 p.m.

Downers Grove South at Oak Park-River Forest, 5:30 p.m.

Elgin at Glenbard South, 5:30 p.m.

Fenton at Glenbard East, 5:30 p.m.

Glenbard North at Proviso West, 5:30 p.m.

Guerin Prep at Westmont, 5:30 p.m.

IC Catholic Prep at Riverside-Brookfield, 5:30 p.m.

Lake Park at Hinsdale South, 5:30 p.m.

Lisle at Reed-Custer, 7 p.m.

Montini at Loyola Academy, 6 p.m.

Naperville North at Waubonsie Valley, 5:30 p.m.

Neuqua Valley at DeKalb, 5:30 p.m.

St. Edward at Timothy Christian, 6:30 p.m.

St. Francis at Chicago Christian, 5:30 p.m.

Streamwood at West Chicago, 5:30 p.m.

Girls tennis

Glenbard North, Lake Park, Wheaton North, Wheaton Warrenville South at DuKane Conference Championship, 1 p.m.

Lyons at Hinsdale South, 4:30 p.m.

West Chicago, Glenbard South, Fenton, Glenbard East at Upstate Eight Championships, 4 p.m.

Girls swimming

Addison Trail at Proviso West, 5 p.m.

Downers Grove North at York, 5 p.m.

Downers Grove South at Hinsdale South, 5 p.m.

Lake Park at Glenbard East-North co-op, 5 p.m.

Wheaton Warrenville co-op at St. Charles East, 5 p.m.

Willowbrook at Proviso West, 5 p.m.

Girls cross country

Glenbard North at Wisconsin Lutheran (Wis.), 4:30 p.m.

0 Comments
 
Article Comments ()
Guidelines: Keep it civil and on topic; no profanity, vulgarity, slurs or personal attacks. People who harass others or joke about tragedies will be blocked. If a comment violates these standards or our terms of service, click the X in the upper right corner of the comment box. To find our more, read our FAQ.