Lake County scoreboard for Tuesday, Sept. 17

 
Updated 9/17/2019 10:39 PM

Notice

Reporting scores:

                                                                                                                                                                                                                       
 

Coaches, please report all scores to the Daily Herald Lake County office by emailing prepsports@dailyherald.com by 10 p.m.

Football

AP rankings

Here are the latest rankings of Illinois high school football teams in each class, according to an Associated Press panel of sportswriters:

Class 8A

School W-L Pts Prv

1. Lincoln-Way E. (17) (3-0) 170 1

2. Home-Flossmoor (3-0) 144 2

3. Loyola (2-1) 128 3

4. Warren (3-0) 115 4

5. Hinsdale Central (3-0) 88 6

6. Bolingbrook (3-0) 72 8

7. Minooka (3-0) 55 7

8. Oswego (3-0) 38 9

9. Niles Notre Dame (3-0) 32 NR

10. Edwardsville (2-1) 28 10

Others receiving votes: Naperville Neuqua Valley 27, Marist 17, Oswego East 8, Barrington 8, South Elgin 2, Huntley 2, O'Fallon 1.

Class 7A

School W-L Pts Prv

1. Mt. Carmel (12) (3-0) 162 1

2. Nazareth (4) (2-1) 147 3

3. Glenbard West (1) (3-0) 140 2

4. WW South (3-0) 100 6

5. Batavia (2-1) 98 5

by signing up you agree to our terms of service
                                                                                                                                                                                                                       
 

6. Hononegah (3-0) 58 7

7. Rolling Meadows (3-0) 51 8

8. Brother Rice (2-1) 50 4

9. Hersey (3-0) 48 10

10. St. Charles North (2-1) 23 NR

Others receiving votes: Normal Community 19, Benet 17, Willowbrook 10, Jacobs 4, Machesney Park Harlem 4, DeKalb 2, Glenbard East 1, Moline 1.

Class 6A

School W-L Pts Prv

1. Cary-Grove (12) (3-0) 171 2

2. Phillips (3) (3-0) 154 3

3. Providence (2) (3-0) 135 7

4. Crete-Monee (3-0) 125 5

5. Chatham Glenwood (3-0) 101 6

6. Richards (1) (2-1) 89 1

7. Peoria Central (3-0) 65 8

8. Prairie Ridge (2-1) 45 4

9. Simeon (1-1) 41 9

10. Yorkville (3-0) 31 NR

Others receiving votes: Antioch 8, Normal West 7, Lake Forest 6, Bremen 3, Kaneland 3, Lemont 2, Springfield 2, Shepard 2.

Class 5A

School W-L Pts Prv

1. East St. Louis (19) (3-0) 190 1

2. Sterling (3-0) 151 3

3. Montini (2-1) 133 2

4. Rockford Boylan (3-0) 118 5

5. St. Rita (2-1) 97 4

                                                                                                                                                                                                                       
 

6. Hillcrest (2-1) 92 8

7. Sacred Heart-Griffin (2-1) 77 6

8. Sycamore (3-0) 71 7

9. Carbondale (3-0) 25 NR

10. Joliet Catholic (1-2) 21 9

Others receiving votes: Marion 13, Cahokia 12, Morton 10, St. Laurence 9, Triad 8, Metamora 7, Kankakee 7, Marmion 2, Payton 2.

Class 4A

School W-L Pts Prv

1. IC Catholic (13) (3-0) 157 1

2. Rochester (2) (3-0) 138 2

3. Coal City (1) (3-0) 135 3

4. Richmond-Burton (3-0) 103 4

5. Bishop McNamara (2-1) 84 5

6. Stillman Valley (3-0) 71 7

7. Columbia (3-0) 64 6

8. Genoa-Kingston (3-0) 46 10

9. Effingham (3-0) 32 T8

10. Taylorville (3-0) 19 T8

Others receiving votes: Woodstock Marian 18, Mt. Zion 8, Illinois Valley Central 2, Tolono Unity 2, Benton 1,

Class 3A

School W-L Pts Prv

1. Williamsville (11) (3-0) 162 1

2. Wilmington (5) (3-0) 149 2

3. Byron (1) (2-1) 121 3 4. Beardstown (3-0) 108 5

5. Nashville (3-0) 86 8

6. Fairfield (3-0) 83 7

7. Vandalia (3-0) 70 9

8. Eureka (2-1) 49 6

9. Lisle (2-1) 22 4

10. Peotone (3-0) 21 NR

Others receiving votes: Pana 16, Princeton 14, Monticello 12, Greenville 7, Quincy Notre Dame 6, Mt. Carmel 4, DuQuoin 3, Breese Mater Dei 2.

Class 2A

School W-L Pts Prv

1. Gibson City (14) (3-0) 154 1

2. Maroa-Forsyth (3-0) 135 2

3. Clifton Central (3-0) 116 3

4. Sterling Newman (2) (3-0) 110 4

5. Decatur St. Teresa (3-0) 103 5

6. Bismarck-Henning (3-0) 80 6

7. Orion (3-0) 71 7

8. Fieldcrest (3-0) 58 8

9. Knoxville (3-0) 34 10

10. Rockridge (2-1) 8 9

Others receiving votes: Eldorado 5, Red Bud 3, Auburn 2, Chicago Christian 1.

Class 1A

School W-L Pts Prv

1. Forreston (9) (3-0) 149 1

2. Lena-Winslow (6) (3-0) 143 2

3. Central A&M (1) (3-0) 127 4

4. Aurora Christian (3-0) 104 5

5. Camp Point Central (3-0) 86 6

6. Ann.-Wethersfield (3-0) 76 7

7. Ottawa Marquette (3-0) 48 9

8. Carrollton (3-0) 39 10

9. Tuscola (2-1) 35 3

10. Arcola (2-1) 29 8

Others receiving votes: Aquin 13, Athens 11, Princeville 10, Watseka Coop 6, Morrison 3, Mt. Sterling (Brown County) 1.

Standings

North Suburban

School All Conf. Playoff pts.

W-L W-L

Warren 3-0 1-0 10

Lake Forest 2-1 1-0 12

Stevenson 1-2 1-0 14

Lake Zurich 1-2 1-0 12

Libertyville 1-2 0-1 12

Zion-Benton 1-2 0-1 12

Mundelein 1-2 0-1 11

Waukegan 0-3 0-1 14

Northern Lake County

School All Conf. Playoff pts.

W-L W-L

Grant 3-0 1-0 9

Antioch 2-1 1-0 12

Lakes 2-1 1-0 11

Wauconda 1-2 1-0 14

Round Lake 1-2 0-1 12

Grayslake North 1-2 0-1 11

Grayslake Central 0-3 0-1 14

North Chicago 0-3 0-1 13

CCL/ESCC Purple

School All Conf. Playoff pts.

W-L W-L

Marian Central 3-0 0-0 13

St. Viator 2-1 0-0 19

St. Patrick 1-2 0-0 18

Carmel 1-2 0-0 17

Central Suburban North

School All Conf. Playoff pts.

W-L W-L

Vernon Hills 3-0 0-0 9

Deerfield 2-1 0-0 16

Niles North 2-1 0-0 12

Maine West 2-1 0-0 11

Highland Park 1-2 0-0 15

Maine East 0-3 0-0 17

Mid-Suburban West

School All Conf. Playoff pts.

W-L W-L

Conant 3-0 0-0 9

Hoffman Estates 2-1 0-0 17

Schaumburg 2-1 0-0 15

Barrington 2-1 0-0 14

Palatine 1-2 0-0 17

Fremd 1-2 0-0 16

On the air

WRLR Broadcast Football Schedule

Games can be heard on WRLR 98.3 FM, WRLR.FM, WRLR Google App, or on the Tune-in Radio App (WRLR)

Week 4 -- Saturday, Sept. 21: North Chicago vs. Round Lake at Grayslake Centrall, 1:30 p.m. pregame/2 p.m. kickoff

Week 5 -- Friday, Sept. 27: Wauconda at Lakes, 6:45 p.m. pregame/7:15 p.m. kickoff

Week 6 -- Friday, Oct. 4: Zion-Benton at Warren, 7 p.m. pregame/7:30 kickoff

Week 7 -- Friday, Oct. 11: North Chicago at Grant, 6:45 p.m. pregame/7:15 kickoff

Week 8 -- Friday, Oct. 18: Antioch at Lakes, 6:45 p.m. pregame/7:15 kickoff

Fundraiser

The Mundelein High School Mustang Booster Club will host a spaghetti fundraiser dinner on Oct. 5. from 5-8 p.m. in the MHS cafeteria. Tickets are $7 per person and will be for dine-in or carry-out. Tickets can be purchased using the link below and will be available to purchase at the home football games on Sept. 13 and Sept. 20.

https://mundelein.revtrak.net/mustang-booster-club/

Boys soccer

Tuesday's results

lakes 3, grayslake central 1

Lakes 2 1 -- 3

Grayslake Central 0 1 -- 1

Lakes -- Lucas (Pollak), Larsen (Chamernik), Larsen (Lucas).

Grayslake Central -- Ramsey (Hoffman).

Goalkeepers -- GC: Piggott (4 saves); Lks: Steinert (8 saves).

lake zurich 2, lake forest 1

Lake Zurich -- Goals: Larson, Naqvi; Assists: Juarez, Wenzel.

Goalkeepers -- LZ: Vollmer (5 saves).

grayslake north 3, wauconda 0

Grayslake North 0 3 -- 3

Wauconda 0 0 -- 0

Grayslake North -- Cordova (Holevas), Inmon (Santiago), Stotz (Mejia).

Goalkeepers -- GN: Burger (4 saves).

zion-benton 3, stevenson 1

Stevenson -- Odongo (Brickman).

Goalkeepers -- Stev: Gozahani (4 saves).

round lake 6, grant 0

Round Lake -- Goals: Haywood 3, Ramos, Sanchez; Assists: Haywood, Ramos, Garcia.

libertyville 1, warren 0

Warren 0 0 -- 0

Libertyville 0 1 -- 1

Libertyville -- Underwood (Franciosi).

Goalkeepers -- War: Dianna (10 saves); Lib: Lynch (5 saves).

Mundelein 4, waukegan 0

Mundelein 0 4 -- 4

Waukegan 0 0 -- 0

Mundelein -- Abrego (Gray), Kowalski (Pauly), Kowalski (Gray), Gray (Abrego).

Goalkeepers -- Mund: Dominguez (11 saves).

antioch 3, north chicago 1

Antioch -- Goals: Lynn, Jurinek, Pinto; Assists: Trusky, Foote, Jurinek.

Boys golf

Tuesday's results

At Renwood, par 36

grayslake north 170, Grant 189

Grayslake North -- Avilla 41, Marshall 42, Harrision 43, Gil 44, Campbell 44, Swenson 47.

Grant -- Pederson 40, Splitt 43, Linbo 51, Kisielewski 55, Lokietko 57, Martin 63.

At Steeple Chase

mundelein 163, lake zurich 175

Mundelein -- Wade 37, Anderson 41, Heelan 41, Robinson 44.

Lake Zurich -- Michalak 42, Van Herik 44, Consdorf 44, Schwartz 45.

Monday's result

At Spring Valley CC

ANTIOCH 180, GRAYSLAKE NORTH 187

Antioch -- Barnett 43, Torres 44, Palmieri 46, Schoenfelder 47.

Girls volleyball

Tuesday's results

stevenson d. lakes 25-15, 25-17

Serving -- Lks: Stover 3 aces; Stev: Tully 4 aces, Keevins 2 aces, Cozzi 1 ace, Holsen 1 ace, Song 1 ace; Attacking -- Lks: Rettig 5 kills, Smith 4 kills, Bell 2 kills, Ceneac 2 kills, Maloney 2 kills, Reuland 2 kills, Martinez 1 kill; Stev: Holsen 11 kills, Cozzi 7 kills, Staemmer 2 kills, Tully 2 kills, Uremovich 2 kills, Potocki 1 kill; Setting -- Lks: Bell 17 assists; Stev: Tully 21 assists, Kouri 2 assists; Digs -- Lks: Rettig 9, Bell 8, Stover 7, Smith 6; Stev: Kouri 12, Holsen 7, Cozzi 6, Tully 5, Keevins 4, Staemmer 1, Uremovich 1; Blocks -- Lks: Reuland 2 ; Stev: Staemmer 2, Holsen 1, Potocki 1, Tully 1.

mundelein d. waukegan 25-19, 25-23

Serving -- Mund: Martin 3 aces, Cartland 1 ace, Krabbe 1 ace, Schneckloth 1 ace, Wilcox 1 ace; Attacking -- Mund: Cartland 3 kills, Martin 3 kills, Ottoman 2 kills, Wilcox 2 kills, S. Naddy 1 kill, Schneckloth 1 kill; Setting -- Mund: Krabbe 11 assists, Shepard 1 assist; Digs -- Mund: Bernett 14, Krabbe 13, Ottoman 6, Shepard 6, Wilcox 6, Cartland 5, Breitenreiter 3, Schneckloth 3, Martin 1; Blocks -- Mund: Martin 3, Krabbe 2, Schneckloth 2, Ottoman 1.

libertyville d. warren 25-19, 25-21

Serving -- Lib: Sauers 2 aces; Attacking -- Lib: Hopper 9 kills, Schaffnit 6 kills, Kasten 5 kills, Stuteville 3 kills; War: Weinberg 6 kills, Crawford 5 kills; Setting -- Lib: O'Brien 19 assists; War: Glickley 8 assists, Brewer 4 assists; Digs -- Lib: Sauers 5; Blocks -- Lib: Kasten 4, Stuteville 3.

carmel d. st. viator 25-14, 25-22

Serving -- Carm: Bart 2 aces, Mainzer 1 ace; Attacking -- Carm: Clark 12 kills, Bart 5 kills, Tarcha 4 kills, Mainzer 3 kills, Farris 1 kill; Setting -- Carm: Brennan 15 assists, Donton 8 assists, Moisio 1 assist; Digs -- Carm: Moisio 12, Tarcha 7, Brennan 2, DiBartolo 2, Donton 1; Blocks-- Carm: Mainzer 2, Bart 1, Clark 1, Farris 1.

Girls tennis

Tuesday's rusult

stevenson 9, lake zurich 0

Singles -- No.1: Mehta (Stev) d. Bryukhova 6-1, 6-2; No.2: Hou (Stev) d. Degustino 6-0, 6-0; No.3: Surya (Stev) d. Bens 6-0, 6-0.

Doubles -- No.1: At. Kolli/Al. Kolli (Stev) d. Rogus/Tchalakov 6-1, 6-0; No.2: Gong/Ma (Stev) d. Adler/Pham 6-0, 6-1; No.3: Lee/Ran (Stev) d. Schwichtenberg/Mcguckin 6-0, 6-1; No.4: Schueneman/Yellapantula (Stev) d. Selof/Lyuta 6-1, 6-0; No.5: Rao/Herlihy (Stev) d. Hughes/Pari 8-1, No.6: Rao/Herlihy (Stev) d. Li/Maksud 8-0.

vernon hills 4, grayslake central 3

Singles --

No.1: Bhalla (GC) d. Bilkey 6-0, 6-0; No.2: Domenech (VH) d. Falconi 4-6, 6-2, 10-2; No.3: Amjadi (VH) d. Begin 6-1, 6-4.

Doubles -- No.1: Avula/Kapelevich (VH) d. Heavrin/Luger 6-2, 7-5; No.2: Parande/Dashaputra (VH) d. Caldwell/Krill 6-2, 7-5; No.3: Olsen/Dayola (GC) d. Vaswani/Cavolick 6-4, 6-2; No.4: Enman/Regalado (GC) d. Dubey/Lee, 6-2, 6-1.

Woodstock North 4, Wauconda 3

Singles -- No.1: Cullotta (WN) d. Lewandowski 6-0, 6-0; No.2: Ferru (WN) d. Plucinski 6-1, 5-7, 10-6; No.3: Treadway (WN) d. Maion 6-3, 6-0.

Doubles -- No.3: Mauck/Thomas (WN) d. Fohlemeister/Fuehs 6-7(5), 6-4, 13-11.

Monday's result

LIBERTYVILLE 8, WARREN 0

Singles -- No. 1: Forkner (Lib) d. Mella 6-2, 6-3; No. 2: L. Berns (Lib) d. Grimes 6-0, 6-0; No. 3: Lee (Lib) d. Shugarts 6-1, 6-1.

Doubles -- No. 1: A. Berns/VanDixhorn (Lib) d. Wong/Shah 6-2, 6-3; No. 2: Tuduri Poza/Nolan (Lib) d. Payson/Johnson 6-4, 7-6 (3); No. 3: Zaengle/Bair (Lib) d. Dash/Bjorseth 6-1, 6-1; No. 4: Bahrani/Orvis (Lib) d. Herman/Rubino 6-3, 6-0; No. 5: Bowling/Mutis (Lib) d. Papierniak/Miner 6-0, 6-1.

Girls golf

Tuesday's results

At Ivanhoe CC, par

LAKE ZURICH 186, Mundelein 207

Lake Zurich -- Pouyat 41, Hogan 43, Kee 51, Chung 51.

Mundelein -- Shanahan 48, Begg 50, Altenhoff 56, Forster 58.

stevenson 160, warren 191

Stevenson -- Bai 39, Duan 39, Wang 40, Santos 42.

Warren -- S. Bornhorst 40, Iyer 50, Wiltse 50, Goeden 51.

JV: Stevenson d. Warren 196-278

Upcoming events

TODAY

BOYS GOLF

Antioch at Grant (Valley Ridge GC), 4:30 p.m.

Maine West, Niles North at Vernon Hills (White Deer Run GC), 4 p.m.

GIRLS GOLF

Grayslake coop at Antioch (Spring Valley CC), 4 p.m.

Marist at Carmel, 4 p.m.

Highland Park, Maine West, Vernon Hills at Deerfield (Deerfield GC), 4 p.m.

Wauconda at Lakes (ThunderHawk GC), 4:15 p.m.

GIRLS TENNIS

Woodstock at Grant, 4:30 p.m.

Johnsburg at Grayslake North, 4:30 p.m.

Rolling Meadows at Lake Zurich, 4:45 p.m.

GIRLS VOLLEYBALL

Lake Zurich at Lake Forest, 6 p.m.

Wheaton-Warrenville South tournament (Libertyville), 5 p.m.

Zion-Benton at Stevenson, 6 p.m.

Maine West at Vernon Hills, 6 p.m.

THURSDAY, SEPT. 19

BOYS SOCCER

Antioch at Grant, 6:15 p.m.

Carmel at Marian Catholic, 4:30 p.m.

Round Lake at Grayslake North, 6:15 p.m.

Lakes at Wauconda, 6:15 p.m

Stevenson at Lake Zurich, 6:30 p.m.

Libertyville at Waukegan, 4:45 p.m.

BOYS GOLF

Lake Forest Academy at Grayslake North (Renwood GC), 4 p.m.

Stevenson at Lake Forest (Lake Bluff GC), 4 p.m.

Mundelein at Warren (Bittersweet GC), 4 p.m.

Libertyville at Zion-Benton (Shepherd's Crook GC), 4 p.m.

GIRLS GOLF

Dundee-Crown at Grayslake coop (Brae Loch GC), 4 p.m.

Lake Forest at Stevenson (Crane's Landing), 4 p.m.

Lake Zurich at Waukegan (Bonnie Brook GC), 4 p.m.

Warren at Mundelein (Countryside GC), 4 p.m.

Libertyville at Highland Park (Sunset Valley GC), 4 p.m.

GIRLS TENNIS

Grayslake Central invite (Antioch, Grayslake North, Round Lake), 8 a.m.

Carmel at St. Viator, 4:30 p.m.

North Chicago at Grant, 4:30 p.m.

Round Lake at Lakes, 4:30 p.m.

Libertyville at Lake Zurich, 4:45 p.m.

GIRLS SWIMMING

Warren at Libertyville, 5 p.m.

GIRLS VOLLEYBALL

Antioch at North Chicago, 6 p.m.

Grant at Round Lake, 6 p.m.

Wauconda at Grayslake North, 6 p.m.

Grayslake Central at Lakes, 6 p.m.

Vernon Hills at Regina Dominican, 6 p.m.

FRIDAY, SEPT. 20

FOOTBALL

Hoffman Estates at Vernon Hills, 7 p.m.

Antioch at Wauconda, 7 p.m.

Grant at Grayslake Central, 7:15 p.m.

Lakes at Grayslake North, 7:15 p.m.

Warren at Libertyville, 7:30 p.m.

St. Patrick at Carmel, 7:30 p.m.

Lake Zurich at Lake Forest, 7:30 p.m.

Zion-Benton at Stevenson, 7:30 p.m.

Waukegan at Mundelein, 7:30 p.m.

BOYS SOCCER

North Chicago at Grayslake Central, 5 p.m.

SATURDAY, SEPT. 21

FOOTBALL

At Grayslake Central

North Chicago vs. Round Lake, 2 p.m.

BOYS SOCCER

Marist at Carmel, 10 a.m.

Wilmot Union at Grant, 10:30 a.m.

Grayslake North at Mundelein, 11 a.m.

Vernon Hills at Lakes, 10 a.m.

Benet Academy at Libertyville, noon

BOYS GOLF

Mundelein invite at Steeple Chase GC (Antioch, Grayslake Central, Vernon Hills, Wauconda), 1 p.m.

Lakes invite at Thunderhawk GC (Carmel, Lakes, Grayslake North, Warren), noon

Wheeling invite at Chevy Chase GC (Libertyville, Stevenson), 8 a.m.

BOYS CROSS COUNTRY

Warren invite (Antioch, Carmel, Lakes, ), 9 a.m,

Kaneland invite, (Grayslake North), 9 a.m.

Woodstock invite (Grayslake Central), 9 a.m.

Peoria invite (Lake Zurich, Notre Dame), 9 a.m.

Libertyville invite, 9 a.m.

GIRLS CROSS COUNTRY

Warren invite (Antioch, Carmel, Lakes, Lake Zurich), 9 a.m,

Kaneland invite, (Grayslake North), 9 a.m.

Woodstock invite (Grayslake Central), 9 a.m.

Peoria invite (Lake Zurich, Notre Dame), 9 a.m.

Libertyville invite, 9 a.m/

GIRLS GOLF

Guilford invite at Ingersoll GC (Antioch), 9 a.m.

Deerfield invite at Deerfield GC (Carmel, Vernon Hills), 12:30 p.m.

Providence Catholic invite at Ravisloe CC (Stevenson), 8 a.m.

GIRLS TENNIS

Prospect invite (Carmel, Lake Zurich, Mundelein, Stevenson), 8:30 a.m.

Elk Grove invite (Grayslake Central), 8 a.m.

GIRLS SWIMMING

Glenbrook North invite (Libertyville), 1 p.m.

GIRLS VOLLEYBALL

Hersey invite (Antioch), 8:30 a.m.

St. Viator invite at Harper College (Carmel), 8 a.m.

Belvidere North invite (Grayslake North), 9 a.m.

Wheaton-Warrenville South invite (Libertyville), 8 a.m.

0 Comments
                                                                                                                                                                                                                       
 
Article Comments ()
Guidelines: Keep it civil and on topic; no profanity, vulgarity, slurs or personal attacks. People who harass others or joke about tragedies will be blocked. If a comment violates these standards or our terms of service, click the X in the upper right corner of the comment box. To find our more, read our FAQ.