Lake County scoreboard for Monday, Sept. 16

 
Updated 9/16/2019 10:01 PM

Notice

Reporting scores:

                                                                                                                                                                                                                       
 

Coaches, please report all scores to the Daily Herald Lake County office by emailing prepsports@dailyherald.com by 10 p.m.

Football

On the air

WRLR Broadcast Football Schedule

Games can be heard on WRLR 98.3 FM, WRLR.FM, WRLR Google App, or on the Tune-in Radio App (WRLR)

Week 4 -- Saturday, Sept. 21: North Chicago vs. Round Lake at Grayslake Centrall, 1:30 p.m. pregame/2 p.m. kickoff

Week 5 -- Friday, Sept. 27: Wauconda at Lakes, 6:45 p.m. pregame/7:15 p.m. kickoff

Week 6 -- Friday, Oct. 4: Zion-Benton at Warren, 7 p.m. pregame/7:30 kickoff

Week 7 -- Friday, Oct. 11: North Chicago at Grant, 6:45 p.m. pregame/7:15 kickoff

Week 8 -- Friday, Oct. 18: Antioch at Lakes, 6:45 p.m. pregame/7:15 kickoff

by signing up you agree to our terms of service
                                                                                                                                                                                                                       
 

Fundraiser

The Mundelein High School Mustang Booster Club will host a spaghetti fundraiser dinner on Oct. 5. from 5-8 p.m. in the MHS cafeteria. Tickets are $7 per person and will be for dine-in or carry-out. Tickets can be purchased using the link below and will be available to purchase at the home football games on Sept. 13 and Sept. 20.

https://mundelein.revtrak.net/mustang-booster-club/

Boys soccer

Monday's results

VERNON HILLS 2, ANTIOCH 1

Antioch 0 1 -- 1

Vernon Hills 0 2 -- 2

Vernon Hills -- goals: Jahen, Quandt; assists: Hanson.

Goalkeepers -- VH: Martinez (5 saves).

Boys golf

Monday's results

At ThunderHawk, par 36

LAKES 182, GraNT 200

Lakes -- Andell 42, Anderson 47, Fitzgerald 46, Kallal 46.

Grant -- Linbo 48, Lokietko 50, Pederson 49, Splitt 53.

At, par

Girls volleyball

                                                                                                                                                                                                                       
 

Monday's results

ANTIOCH D. ZION-BENTON 25-8, 25-7

Serving -- Ant: Benes (3 aces), McKillips (2 aces); Attacking -- Ant: Tommy (5 kills), McKillips (4 kills); Setting -- Ant: Moll (14 assists); Digging -- Ant: Benes 9.

Serving --; Attacking --; Setting --; Digging --; Blocking --.

FREMD D. LAKE ZURICH 19-25, 25-18, 25-16

Serving -- LZ: Salit (3 aces),Wiiliams (2 aces); Attacking -- LZ: Williams (9 kills), Keenan (6 kills); Setting -- LZ: Salit (20 assists); Digging -- LZ: Williams 8, Keenan 5; Blocking -- LZ: Ginn 1, Keenan 1.

CARMEL D. GRANT 25-23, 25-9

Serving --; Mainzer (2 aces) Carm: Bart (2 aces) ; Attacking -- Carm: Bart (6 kills), Tarcha (6 kills); Setting -- Carm: Donton (15 assists)Brennan (6 assists); Digging -- Carm: Moisio 11, Brennan 4, DeBartolo 4, Tarcha 4; Blocking -- Carm: Farris 1, Mainzer 1, Tarcha 1.

Girls tennis

Monday's results

GRAYSLAKE CENTRAL 7, MCHENRY 0

Singles -- No. 1: Bhalla (GC) d. Neufeld 6-0, 6-0; No. 2: Falconi (GC) d. Ekeroth 6-1, 6-2; No. 3: Begin (GC) dd. Cox 6-3, 6-2.

Doubles -- No. 1: Heavrin/Luger (GC) d. Mundez/Diaz 6-3. 7-5; No. 2: Caldwell/Krill (GC) d. Farnwell/Cermak 6-1, 6-0; No. 3: Olsen/Dayola (GC) d. Fogleman/Langfeld 6-1, 6-4; No. 4: Edman/Regalado (GC) d. Zheng/Musnick 6-0, 6-3.

Girls golf

Monday's results

At Countryside, par 35

MUNDELEIN 191, GRANT 261

Mundelein -- Altenhoff 45, Forster 48, Shanahan 49, Wade 49.

Grant -- Thomanson 60, Mazur 60, Strbling 66, Glunz 75


At Paltine Hills GC

FREMD 193, VERNON HILLS 214

Fremd -- Aso 45, Oh 48, Liu 49, Prigge 51.

Vernon Hills-- Schulman 40, King 55, Singh 56, Im 63.

Upcoming events

TODAY

BOYS SOCCER

Antioch at North Chicago, 6:15 p.m.

Round Lake at Grant, 6:15 p.m.

Wauconda at Grayslake North, 6:15 p.m.

Grayslake Central at Lakes, 4:30 p.m.

Lake Zurich at Lake Forest, 6:45 p.m.

Warren at Libertyville, 6:45p.m.

BOYS GOLF

Grayslake Central at Lakes (ThunderHawk GC), 4 p.m.

Wauconda at Grayslake Central (Stonewall GC), 4 p.m.

Warren at Stevenson (Arboretum GC), 4 p.m.

Lake Zurich at Mundelein (Steeple Chase GC), 4 p.m.

BOYS CROSS COUNTRY

Antioch, Wauconda at Grayslake Central, 4:45 p.m.

Grayslake North at Grant, 4:45 p.m.

Lakes at Round Lakes, 4:45 p.m.

Zion-Benton at Libertyville, 4:45 p.m.

GIRLS GOLF

Stevenson at Warren (Bittersweet GC), 4 p.m.

Lake Forest at Libertyville (Veterans Memorial GC), 4 p.m.

Mundelein at Lake Zurich (Ivanhoe CC), 4 p.m.

GIRLS TENNIS

Benet Academy at Carmel, 4:30 p.m

Woodstock at Grayslake North, 4:30 p.m.

Stevenson at Lake Zurich, 4:45 p.m.

Libertyville at Waukegan, 4:45 p.m.

GIRLS VOLLEYBALL

St. Viator at Carmel, 6:15 p.m.

Crystal Lake Central at Grant, 6 p.m.

Lake Forest at Grayslake Central, 6 p.m.

Stevenson at Lakes, 6 p.m.

Warren at Libertyville, 6 p.m.

GIRLS CROSS COUNTRY

Antioch, Wauconda at Grayslake Central, 4:45 p.m.

Grayslake North at Grant, 4:45 p.m.

Lakes at Round Lakes, 4:45 p.m.

Zion-Benton at Libertyville, 4:45 p.m.

WEDNESDAY, SEPT. 18

BOYS GOLF

Antioch at Grant (Valley Ridge GC), 4:30 p.m.

Maine West, Niles North at Vernon Hills (White Deer Run GC), 4 p.m.

GIRLS GOLF

Grayslake coop at Antioch (Spring Valley CC), 4 p.m.

Marist at Carmel, 4 p.m.

Highland Park, Maine West, Vernon Hills at Deerfield (Deerfield GC), 4 p.m.

Wauconda at Lakes (ThunderHawk GC), 4:15 p.m.

GIRLS TENNIS

Woodstock at Grant, 4:30 p.m.

Johnsburg at Grayslake North, 4:30 p.m.

Rolling Meadows at Lake Zurich, 4:45 p.m.

GIRLS VOLLEYBALL

Lake Zurich at Lake Forest, 6 p.m.

Wheaton-Warrenville South tournament (Libertyville), 5 p.m.

Zion-Benton at Stevenson, 6 p.m.

Maine West at Vernon Hills, 6 p.m.

THURSDAY, SEPT. 19

BOYS SOCCER

Antioch at Grant, 6:15 p.m.

Carmel at Marian Catholic, 4:30 p.m.

Round Lake at Grayslake North, 6:15 p.m.

Lakes at Wauconda, 6:15 p.m

Stevenson at Lake Zurich, 6:30 p.m.

Libertyville at Waukegan, 4:45 p.m.

BOYS GOLF

Lake Forest Academy at Grayslake North (Renwood GC), 4 p.m.

Stevenson at Lake Forest (Lake Bluff GC), 4 p.m.

Mundelein at Warren (Bittersweet GC), 4 p.m.

Libertyville at Zion-Benton (Shepherd's Crook GC), 4 p.m.

GIRLS GOLF

Dundee-Crown at Grayslake coop (Brae Loch GC), 4 p.m.

Lake Forest at Stevenson (Crane's Landing), 4 p.m.

Lake Zurich at Waukegan (Bonnie Brook GC), 4 p.m.

Warren at Mundelein (Countryside GC), 4 p.m.

Libertyville at Highland Park (Sunset Valley GC), 4 p.m.

GIRLS TENNIS

Grayslake Central invite (Antioch, Grayslake North, Round Lake), 8 a.m.

Carmel at St. Viator, 4:30 p.m.

North Chicago at Grant, 4:30 p.m.

Round Lake at Lakes, 4:30 p.m.

Libertyville at Lake Zurich, 4:45 p.m.

GIRLS SWIMMING

Warren at Libertyville, 5 p.m.

GIRLS VOLLEYBALL

Antioch at North Chicago, 6 p.m.

Grant at Round Lake, 6 p.m.

Wauconda at Grayslake North, 6 p.m.

Grayslake Central at Lakes, 6 p.m.

Vernon Hills at Regina Dominican, 6 p.m.

FRIDAY, SEPT. 20

FOOTBALL

Hoffman Estates at Vernon Hills, 7 p.m.

Antioch at Wauconda, 7 p.m.

Grant at Grayslake Central, 7:15 p.m.

Lakes at Grayslake North, 7:15 p.m.

Warren at Libertyville, 7:30 p.m.

St. Patrick at Carmel, 7:30 p.m.

Lake Zurich at Lake Forest, 7:30 p.m.

Zion-Benton at Stevenson, 7:30 p.m.

Waukegan at Mundelein, 7:30 p.m.

BOYS SOCCER

North Chicago at Grayslake Central, 5 p.m.

SATURDAY, SEPT. 21

FOOTBALL

At Grayslake Central

North Chicago vs. Round Lake, 2 p.m.

BOYS SOCCER

Marist at Carmel, 10 a.m.

Wilmot Union at Grant, 10:30 a.m.

Grayslake North at Mundelein, 11 a.m.

Vernon Hills at Lakes, 10 a.m.

Benet Academy at Libertyville, noon

BOYS GOLF

Mundelein invite at Steeple Chase GC (Antioch, Grayslake Central, Vernon Hills, Wauconda), 1 p.m.

Lakes invite at Thunderhawk GC (Carmel, Lakes, Grayslake North, Warren), noon

Wheeling invite at Chevy Chase GC (Libertyville, Stevenson), 8 a.m.

BOYS CROSS COUNTRY

Warren invite (Antioch, Carmel, Lakes, ), 9 a.m,

Kaneland invite, (Grayslake North), 9 a.m.

Woodstock invite (Grayslake Central), 9 a.m.

Peoria invite (Lake Zurich, Notre Dame), 9 a.m.

Libertyville invite, 9 a.m.

GIRLS CROSS COUNTRY

Warren invite (Antioch, Carmel, Lakes, Lake Zurich), 9 a.m,

Kaneland invite, (Grayslake North), 9 a.m.

Woodstock invite (Grayslake Central), 9 a.m.

Peoria invite (Lake Zurich, Notre Dame), 9 a.m.

Libertyville invite, 9 a.m/

GIRLS GOLF

Guilford invite at Ingersoll GC (Antioch), 9 a.m.

Deerfield invite at Deerfield GC (Carmel, Vernon Hills), 12:30 p.m.

Providence Catholic invite at Ravisloe CC (Stevenson), 8 a.m.

GIRLS TENNIS

Prospect invite (Carmel, Lake Zurich, Mundelein, Stevenson), 8:30 a.m.

Elk Grove invite (Grayslake Central), 8 a.m.

GIRLS SWIMMING

Glenbrook North invite (Libertyville), 1 p.m.

GIRLS VOLLEYBALL

Hersey invite (Antioch), 8:30 a.m.

St. Viator invite at Harper College (Carmel), 8 a.m.

Belvidere North invite (Grayslake North), 9 a.m.

Wheaton-Warrenville South invite (Libertyville), 8 a.m.

0 Comments
                                                                                                                                                                                                                       
 
Article Comments ()
Guidelines: Keep it civil and on topic; no profanity, vulgarity, slurs or personal attacks. People who harass others or joke about tragedies will be blocked. If a comment violates these standards or our terms of service, click the X in the upper right corner of the comment box. To find our more, read our FAQ.