DuPage County scoreboard for Monday, Sept. 9

 
Updated 9/10/2019 3:38 PM

Notice

To report scores:

                                                                                                                                                                                                                       
 

Coaches, please report all scores to the Daily Herald DuPage County office by e-mailing prepsports@dailyherald.com, calling (847) 427-4430, or faxing results to (800) 675-7708.

Boys soccer

Monday's results

Glenbard South 4, Elmwood Park 1

Scoring -- GS: Cohen (Vozza); Evans (Cohen); Eismann; Evans (Vozza). Goalkeepers -- GS: Drinane (1 save); Valli (2 saves)

Saturday's late results

Lake Park Hillner Invite

York 5, Wheaton North 1

Scoring -- WN: Baumgartner (Robinson). Goalkeepers -- WN: Min (3 saves)

Boys golf

Monday's results

Waubonsie Valley 152, Neuqua Valley 154

Waubonsie Valley -- Troy 33; Fish 30; Fritz 37; Lilek 42

Neuqua Valley -- Newman 38; Coan 39; Dentzmen 40; Steger 37.

by signing up you agree to our terms of service
                                                                                                                                                                                                                       
 

Timothy Christian 189, Lisle 244

at Oak Brook Golf Club

Timothy Christian -- Grane 44; Mahler 48; Mitchell 48; McMillian 49.

Girls volleyball

Monday's results

Montini d. Romeoville 25-14, 25-14

Montini -- Pickering (10 kills); Noonan (18 assists, 4 digs); Marciniak (4 kills, 8 digs); R.Boyer (10 digs, 2 aces); K.Boyer (8 digs, 1 ace).

Wheaton Warrenville South d. Naperville North 25-17, 25-19

WW South -- Meyer (10 kills, 2 aces, 11 digs); Chiela (5 kills, 1 ace, 7 digs); Burau (18 assists, 2 aces); Barran (5 kills, 1 ace; Harris (14 digs, 2 aces); Ammons (2 kills).

Naperville North -- Oxenknecht (5 kills); Hall (6 kills); Jaworski (6 digs); Richards (7 digs).

Girls tennis

Saturday's late results

Downers Grove South Invite

                                                                                                                                                                                                                       
 

match results

1st round: York 3, Wheaton North 2

2nd round: Neuqua Valley 3, York 2

3rd round: York 3, Naperville Central 2

5th place: York 4, St. Charles North 1

Girls golf

Monday's results

Neuqua Valley 169, naperville Central 173

at Naperbrook

Neuqua Valley -- Zheng 38; Choi 43; Rodgers 44; Pelzer 44.

Naperville Central -- Vinesh (medalist) 36; Lim 40; Zhang 47; Lyons 50.

Wheaton Academy 223, Plainfield North 225

at Links at Carillon

Wheaton Academy -- Jones (medalist) 52; Kelly 55; Lenting 56; Danielson 59 .

Plainfield North -- Eichelberger 52; Gerdes 53; Brandt 60; Meiley 60.

Upcoming events

today

Boys soccer

Batavia at Lake Park, 6:30 p.m.

DeKalb at Neuqua Valley, 4:30 p.m.

Fenwick at Montini, 5:30 p.m.

Glenbard West at York, 6:30 p.m.

Hinsdale Central at Oak Park-River Forest, 6:15 p.m.

Hinsdale South at Addison Trail, 6:30 p.m.

Lisle at Herscher, 4:30 p.m.

Metea Valley at Naperville Central, 6:30 p.m.

Morton at Downers Grove South, 6:30 p.m.

Proviso West at Downers Grove North, 4:30 p.m.

St. Charles East at Glenbard North, 6:30 p.m.

St. Charles North at Wheaton North, 6:30 p.m.

Timothy Christian at University, 4:30 p.m.

Waubonsie Valley at Naperville North, 6:30 p.m.

Wheaton Academy at Riverside-Brookfield, 6:30 p.m.

Wheaton Warrenville South at Geneva, 6:30 p.m.

Willowbrook at Leyden, 6:30 p.m.

Boys golf

Addison Trail at Hinsdale South (Carriage Greens), 4 p.m.

Downers Grove South at Morton (Fresh Meadows), 4 p.m.

East Aurora, Streamwood and West Chicago Triangular (St. Andrews), 3 p.m.

Elmwood Park at Timothy Christian (Oak Brook Country Club), 4 p.m.

Glenbard North, Lake Park, Wheaton North (Eaglewood), 3:30 p.m.

Glenbard South at South Elgin (Bartlett Hills), 4 p.m.

IC Catholic Prep at Wheaton Academy (Pheasant Run), 4:30 p.m.

Leyden at Willowbrook, 4 p.m.

Lyons at Downers Grove North (Downers Grove Park District), 4 p.m.

Montini at Mt. Carmel (Jackson Park), 4 p.m.

Nazareth at Benet, TBA

Neuqua Valley at Lockport Big Run Challenge (Joliet Country Club), 4:15 p.m.

Proviso West at Glenbard West (Village Links), 4 p.m.

Riverside-Brookfield at St. Francis (Cantigny), 4 p.m.

York at Oak Park-River Forest, 4 p.m.

Boys cross country

Aurora Central Catholic, IC Catholic Prep, Nazareth at Westmont, 4:30 p.m.

Girls volleyball

Batavia at Lake Park, 5:30 p.m.

Glenbard South at Glenbard East, 5:30 p.m.

Glenbard West at York, 5:30 p.m.

Hinsdale Central at Oak Park-River Forest, 5:30 p.m.

IC Catholic Prep at Trinity, 6:30 p.m.

Joliet Catholic Academy at Benet, 6 p.m.

Leyden at Downers Grove South, 5:30 p.m.

Lisle at Wilmington, 6 p.m.

Montini at St. Francis, 6 p.m.

Proviso East at Hinsdale South, 5:30 p.m.

Proviso West at Downers Grove North, 5:30 p.m.

South Elgin at Fenton, 5:30 p.m.

St. Charles East at Glenbard North, 5:30 p.m.

St. Charles North at Wheaton North, 5:30 p.m.

Timothy Christian at Illiana Christian, 5:30 p.m.

West Chicago at Larkin, 5:30 p.m.

Wheaton Warrenville South at Geneva, 5:30 p.m.

Willowbrook at Addison Trail, 5:30 p.m.

Girls tennis

Addison Trail at Leyden, 4:30 p.m.

Downers Grove South at Proviso East, 4:30 p.m.

Elgin at Glenbard South, 4:30 p.m.

Fenton at West Chicago, 4:30 p.m.

Glenbard North at Bartlett, 4 p.m.

Glenbard West at Oak Park-River Forest, 4:30 p.m.

Hinsdale Central at Lyons, 4:30 p.m.

Marian Catholic at Benet, 4:30 p.m.

Montini at St. Francis, 4:30 p.m.

Morton at Hinsdale South, 4:30 p.m.

South Elgin at Glenbard East, 4:30 p.m.

St. Viator at Wheaton Academy, 4:30 p.m.

Waubonsie Valley a Lake Park, 4:30 p.m.

Wheaton North at Naperville Central, 4:30 p.m.

York at Proviso West, 4:30 p.m.

Girls golf

Neuqua Valley at Benet (River Bend), 3:30 p.m.

St. Edward at Wheaton Academy (Pheasant Run), 4 p.m.

St. Francis at Westmont (Twin Lakes), 4:30 p.m.

U46 Co-op at Glenbard South (Western Acres), 4 p.m.

West Chicago at Glenbard East (Glendale Lakes), 4 p.m.

Willowbrook at Hinsdale Central, 4 p.m.

Girls swimming

Addison Trail at York, 5 p.m.

Hinsdale Central at Naperville Central, 5 p.m.

Lake Park at Bartlett, 5 p.m.

St. Francis at South Elgin, 5 p.m.

Willowbrook at York Triangular, 5 p.m.

York Triangular, 5 p.m.

Girls cross country

Aurora Central Catholic, IC Catholic Prep, Nazareth at Westmont, 4:30 p.m.

0 Comments
 
Article Comments ()
Guidelines: Keep it civil and on topic; no profanity, vulgarity, slurs or personal attacks. People who harass others or joke about tragedies will be blocked. If a comment violates these standards or our terms of service, click the X in the upper right corner of the comment box. To find our more, read our FAQ.