Lake County scoreboard for Saturday, March 23

 
Updated 3/23/2019 11:13 PM
hello

Reporting scores

Coaches, please report all scores to the Daily Herald Lake County office by emailing prepsports@dailyherald.com or faxing results to (800) 675-7708.

Baseball

Saturday's results

vernon hills 11, round lake 1 (5 inn.)

Round Lake 000 10 --1-2-3

Vernon Hills 041 24 --11-5-2

2B: Gates (VH), Palmer (VH).

WP: Wizceb; LP: Hill.

carmel 8, woodstock north 3

2B: Carm: Herubin.

HR: Carm: Wiegman.

WP: Taylor.

grayslake central 7, harry S. Truman 3

Grayslake Central 312 100 0 --7-11-1

Harry S. Truman 000 003 0 --3-3-2

WP: Moe.

lake forest 9, lakes 2

Lakes 002 000 0 --2-7-1

Lake Forest 230 040 X --9-10-0

2B: Lks: Clarke; LF: Pfeifer, Davis.

WP: Turelli; LP: Hanson.

Boys tennis

Saturday's results

Lakes/Antioch quad

Warren 4, Niles North 2

Singles -- No. 1: Hua (NN) d. Mella (Warr) 7-5, 6-3; No. 2: Stan (NN) d. Tripurana (Warr) 6-1, 6-1.

Doubles -- Dash/Hidalgo (Warr) d. Adam/Dorais (NN) 6-3, 6-2; No. 2: Sorge/Wood (Warr) d. Bathina/Patel (NN) 6-1, 6-3; No. 3: Glass/Matias (Warr) d. Einghorn/Bogdan (NN) 6-1, 7-5; No. 4: Halekakis/Mueller (Warr) d. Gurevara/Schettet (NN) 6-0, 6-4.

JV: Warren 6, Niles North 0

Warren 4, Grant 2

Singles -- No. 1: Rafeh (Grt) d. Mella (Warr) 6-2, 3-6, 10-8; No. 2: Friedman (Grt) d. Tripurana (Warr) 6-3, 6-1.

Doubles -- No. 1: Dash/Hidalgo (Warr) d.Rafeh/Yoon (Grt) 6-2, 6-3; No. 2: Sorge/Wood (Warr) d.Wurzer/Hornewer (Grt) 6-2, 6-0; No. 3: Glass/Matias (Warr) d.Schaewe/Mandel (Grt) 6-4, 6-1; No. 4: Cortes/Sutz (Warr) d.Columbres/Klecka (Grt) 6-0, 6-2.

JV: Warren 5, Grant 1

Warren 6, reavis 0

Singles -- No. 1: Mella (Warr) d. J. Coan (Rvs) 6-0, 6-0; No. 2: Sutz(Warr) d. J. Mudrak (Rvs) 6-0, 6-0.

Doubles -- No. 1: Dash/Hidalgo (Warr) d. Woroszyle/Ames (Rvs) 6-3, 7-6 (2); No. 2: Sorge/Wood (Warr) d. Butnariu/Dorula(Rvs) 6-1, 6-1; No. 3: Glass/Matias (Warr) d. Bednar/Gonzalez(Rvs) 6-3, 6-7 (6), 10-8; No. 4: Halekakis/Mueller (Warr) d. Scumiec/Vo(Rvs) 6-0, 6-2.

JV: Warren 7, Niles North 0

Boys volleyball

Saturday's results

Vernon Hills tournament

team results

BLUE POOL

Loyola d. Vernon Hills 20-25, 25-18, 25-14,

Loyola d. Libertyville 25-15, 25-20,

Loyola d. Buffalo Grove 25-21, 25-12,

Vernon Hills d. Buffalo Grove 25-18, 25-17,

Vernon Hills d. Libertyville 25-16, 25-14,

Buffalo Grove d. Libertyville 25-22, 25-16.

SILVER POOL

Deerfield d. Lake Zurich 25-11, 25-22,

Deerfield d. Rolling Meadows 25-21, 25-11,

Deerfield d. Brother Rice 26-24, 25-19,

Rolling Meadows d. Lake Zurich 30-32, 25-19, 25-23,

Lake Zurich d. Brother Rice 25-10, 26-24,

Brother Rice d. Rolling Meadows 25-17, 25-18.

RED POOL

Glenbard East d. Sandburg 26-24, 25-16,

Sandburg d. Plainfield Central 25-20, 25-18,

Sandburg d. Prospect 25-12, 25-13,

Glenbard East d. Plainfield Central 23-25, 25-17, 29-27,

Glenbard East d. Prospect 25-18, 25-19,

Plainfield Central d. Prospect 25-14, 25-17.

WHITE POOL

Barrington d. Warren 25-14, 25-15,

Barrington d. Prosser 25-10, 25-15,

Barrington d. Naperville North 25-15, 25-15,

Naperville North d. Warren 25-10, 27-29, 29-27,

Naperville North d. Prosser 25-16, 25-10,

Warren d. Prosser 25-15, 25-14.

SEMIFINALS

Gold Pool

Loyola d. Barrington 25-21, 25-19

Glenbard East d. Deerfield 25-19, 25-13

Silver Pool

Naperville North d. Vernon Hills 25-22, 19-25, 25-22

Sandburg d. Lake Zurich 21-25, 25-19, 25-20

Bronze Pool

Buffalo Grove d. Warren 18-25, 25-14, 26-24

Brother Rice d. Plainfield Central

Copper Pool

Libertyville d. Prosser 25-27, 25-20

Prospect d. Rolling Meadows 22-25, 25-14, 29-27

FINALS

Gold Pool

1st, Loyola d. Glenbard East 18-25, 25-16, 25-16
3rd, Deerfield d. Barrington 25-14, 25-13

Silver Pool

5th, Sandburg d. Naperville North 25-21, 21-25, 25-18

7th, Lake Zurich d. Vernon Hills 25-20, 26-28, 25-16

Bronze Pool

9th, Brother Rice d. Buffalo Grove 25-16, 25-15

11th, Plainfield Central d. Warren 25-22, 28-26

Copper Pool

13th, Prospect d. Libertyville 23-25, 25-22, 25-16

15th, Rolling Meadows d. Prosser 25-4, 25-17

Individual Results

Serving -- Lib: Hamilton 6 aces, Graham 5 aces, Weick 3 aces, Edmunds 1 ace, Johnson 1 ace; Attacking -- Lib: Graham 29 kills, Weick 21 kills, Duffy 9 kills, Stavrakos 8 kills, Williams 6 kills, Schmitt 4 kills, Moss 3 kills, Wiatrowski 3 kills, Palmieri 2 kills, Hamilton 1 kill; Setting -- Lib: Hamilton 57 assists, Ness 2 assists, Edmunds 1 assist; Digs -- Lib: Ness 15 digs, Weick 15 digs, Edmunds 14 digs, Graham 14 digs, Hamilton 4 digs, Marquardt 4 digs, Stavrakos 1 dig; Blocks -- Lib: Weick 6 blocks, Graham 5 blocks, Stavrakos 5 blocks, Moss 4 blocks, Palmieri 4 blocks, Wiatrowski 3 blocks.

stevenson d. saint charles N. 25-21, 20-25, 15-10

Serving -- Stev: Ross 2 aces, Sorenson 2 aces; Attacking -- Stev: Meng 9 kills, Ross 8 kills, Doczi 3 kills, Finn 3 kills, Wormser 3 kills, Gorokhovsky 1 kill, Sorenson 1 kill; Setting -- Stev: Sorenson 24 assists, Doczi 1 assist, Keevins 1 assist; Digs -- Stev: Keevins 8 digs, Sorenson 7 digs, Epstein 5 digs, Meng 5 digs, Finn 3 digs, Ross 3 digs, Johnson 2 digs, Wormser 2 digs, Doczi 1 dig, Gorokhovsky 1 dig.

Hoffman Estates invite

team results

Palatine d. Mundelien 25-17, 25-15

OakPark River Forest 25-12, 25-12

St. Viator d. Mundelein 25-15, 25-18

Mundelein d. Rockford Auburn 25-12, 25-22

individual results

Serving -- Mund: Carrillo 3 aces, Clausen 3 aces, Rey 3 aces, Gibbons 1 ace, Huerta 1 ace, Varanic 1 ace; Attacking -- Mund: Gibbons 10 kills, Rey 6 kills, Jeon 4 kills, Morales 4 kills, Osornio 4 kills, Carrillo 3 kills, Vander Ploeg 3 kills, Guzman 2 kills, Varanic 2 kills; Setting -- Mund: Brua 22 assists, Clausen 11 assists; Digs -- Mund: Huerta 17 digs, Clausen 12 digs, Gibbons 10 digs, Varanic 9 digs, Brua 8 digs, Morales 8 digs, Guzman 7 digs, Rey 5 digs, Carrillo 1 dig, Jeon 1 dig, Vander Ploeg 1 dig, Zakariya 1 dig; Blocks -- Mund: Rey 8 blocks, Osornio 4 blocks, Vander Ploeg 3 blocks, Carrillo 2 blocks, Gibbons 2 blocks, Jeon 2 blocks, Morales 1 block, Varanic 1 block.

Grayslake Central quad

team results

Grayslake Central d. Huntley 25-11,

Grayslake Central d. Larkin 25-20, 25-15

Grayslake Central d. Streamwood 25-22, 25-13

individual results

Serving -- GC: Dahlstrom 7 aces, Eugene 4 aces; Attacking -- GC: Eugene 20 kills, Dahlstrom 15 kills, Armstrong 10 kills; Setting -- GC: Reinoso Mendez 46 assists; Digs -- GC: Patrick 18 digs, Alvin 7 digs; Blocks -- GC: Flary 8 blocks, Kulis 5 blocks.

Boys lacrosse

Saturday's results

grayslake north 12, glenbard west 9

Grayslake North 0 0 0 0 --0

Home 0 0 0 0 --0

Grayslake North -- Rodriguez 5, Fish 2, Patton 2, Trabulsy.

Goalkeepers -- GN: Herlt (9 saves).

vernon hills 13, barrington 9

Vernon Hills 3 5 1 4 --13

Barrington 2 0 2 5 --9

Vernon Hills -- Elli 4, McDonald 3, Zimmerman 2, Olive, Tran, Szwejkowski, Lutgens; Barrington -- Tarpey 2, Feeney 2, Rizzo 2, Twohig, Nguyen, Goetze.

Goalkeepers -- VH: Himel (7 saves); Barr: Sadler (6 saves).

Softball

Saturday's results

warren 17, marengo 5

Warren 613 007 --17-13-4

Marengo 100 040 --5-7-1

2B: Warr: Mangler, Britton, Topolinski, Jimenez; Mar: Harmann.

HR: Warr: Topolinski.

WP: Britton; LP: Powers.

Girls soccer

Saturday's results

stevenson 3, nazareth 1

Stevenson 0 3 --3

Nazareth 0 1 --1

Stevenson -- Wingfield (VanZanten), VanZanten, VanZanten (Kalou)

Goalkeepers -- Stev: Staten (5 saves), Nair (4 saves).

Badminton

Saturday's results

Rolling Meadows invitational

team results

Barrington 41, Plainfield North 39.1, Vernon Hills 34.5, Rolling Meadows 33.3, Joliet Central 21.7, Zion-Benton 20.3, Maine South 19.1, Taft 0.

individual results

Doubles -- No.1: 1st, O'Connell/Gwozdz (Bar) 7-0, 2nd, Ferens/Dimitrova (RM) 6-1, 3rd, Bank/Baber (PfldN) 5-2; No.2: 1st, Tanna Chang (Bar) 7-0, 2nd, Poduch/Daniluk (RM) 5-2, 3rd, Hunt/Gasgonia (ZB) 5-2; No.3: 1st, Borczykowska/Madhi (RM) 7-0, 2nd, Kim/Kanapaeddy (VH) 5-2, 3rd, Marcano/Sierzega (PfldN) 4-3; No.4: 1st, Trockenbrodi/Semenova (VH) 7-0, 2nd, Saber/Thomas (Bar) 6-1, 3rd, Dewy Malarz (MS) 5-2; No.5: 1st, Boenhke/P.Gorantia (PfldN) 7-0, 2nd, Ortiz/Jones (JC) 5-2, 3rd, Lee/Shin (VH) 5-2; No.6: 1st, Efuky/Yu (PfldN) 7-0, 2nd, Stocia/Altynbayeva (VH) 6-1, 3rd, Jones/Soos (RM) 4-3; No.7: 1st, Grad/Gianakopoulos (PfldN) 6-1, 2nd, Xiao/Foster (Bar) 6-1, 3rd, Guzman/Holman (JC) 5-2.

Upcoming events

Today

BASEBALL

Grant at Marion, TBD

At ESPN Wide World of Sports Complex, Orlando, Fla.

Grayslake Central vs. Montour, 3:30 p.m.

SOFTBALL

Pigeon Forge, Tenn. tournament (Grant)

At ESPN Wide World of Sports Complex, Orlando, Fla.

Grayslake North vs. TBA

Monday, March 25

BASEBALL

Elk Grove at Carmel, noon

Waukegan at Round Lake, 10 a.m.

Stevenson at O'Fallon, 4 p.m.

At Rent Park, Marion

Wauconda vs. Warren, 12:30 p.m.

Grant at Mundelein, 3 p.m.

Dundee-Crown at Mundelein, 5:30 p.m.

At ESPN Wide World of Sports Complex, Orlando, Fla.

Grayslake Central vs. Yough, 10:30 a.m.

BOYS TENNIS

Stevenson at O'Fallon, 4 p.m.

SOFTBALL

Gulf Shores, Ala. tournament (Carmel, Vernon Hills)

Pigeon Forge, Tenn. tournament (Grant)

Round Lake at Waukegan, 10 a.m.

Tuesday, March 26

BASEBALL

At Rent One Park, Marion

Mundelein at Prairie Ridge, 9 a.m.

Wauconda vs. Dundee-Crown, 1 p.m.

Grant vs. Dundee-Crown, 3 p.m.

Wauconda vs. Cary-Grove, 4:30 p.m.

Jacobs at Warren, 7 p.m.

At ESPN Wide World of Sports Complex, Orlando, Fla.

Grayslake Central vs. Orange, 1 p.m.

At Phoenix, Ariz.

Libertyville vs. Boulder at Moon Valley HS, 10 a.m.

BOYS LACROSSE

Hoffman Estates invite (Mundelein, Vernon Hills) 1 p.m.

SOFTBALL

Gulf Shores, Ala. tournament (Carmel, Vernon Hills)

Pigeon Forge, Tenn. tournament (Grant)

Wednesday, March 27

BASEBALL

Zion-Benton at Round Lake, 10 a.m.

At Rent Park, Marion

Wauconda vs. Crystal Lake South, 9 a.m.

Cary Grove vs. Warren, 11:30 a.m.

Grant vs. Dundee-Crown, 3 p.m.

Grant vs. Praire Ridge, 7 p.m.

Mundelein vs. Dundee Crown, 2 p.m.

Florida tournament

Stevenson at Union City, 4:30 p.m.

At Phoenix, Ariz.

Libertyville vs. Mead at Greenway HS, 1 p.m.

BOYS LACROSSE

Hoffman Estates invite (Mundelein, Vernon Hills), 1 p.m.

SOFTBALL

At The Dome at the Ballpark, Rosemont

Dundee-Crown vs. Stevenson, 8 a.m.

Gulf Shores, Ala. tournament (Carmel, Vernon Hills)

Round Lake at Johnsburg, 11 a.m.

GIRLS LACROSSE

Northside College Prep at Warren, 6:30 p.m.

Thursday, March 28

BASEBALL

Dundee Crown at Warren, 8 a.m.

At Tennessee

Stevenson vs. Union City, 10 a.m.

At Phoenix, Ariz.

Libertyville vs. Lake Park at Moon Valley HS, 10 a.m.

Libertyville vs. Lakewood at Moon Valley HS, 1 p.m.

BOYS LACROSSE

Hoffman Estates tournament (Mundelein, Vernon Hills)

SOFTBALL

At Alabama

Carmel vs. Vernon Hills, TBA

At The Dome at the Ballpark, Rosemont

Streamwood vs. Stevenson, 8 a.m.

Friday, March 29

BASEBALL

Round Lake at Westmont, 10 a.m.

Stevenson at Union City, TBD

BOYS WATER POLO

Mundelein at York, 3:30 p.m.

SOFTBALL

At The Dome at the Ballpark, Rosemont

Mundelein vs. Johnsburg, 8 a.m.

Barrington vs. Lakes, 2 p.m.

GIRLS SOCCER

Round Lake at Woodstock North, 1 p.m.

St. Louis tournament at Lou Fusz Soccer Complex

Warren vs. Collinsville, 1 p.m.

Saturday, March 30

BASEBALL

Elk Grove at Grant, 10 a.m.

At Illinois Central College

Grayslake Central vs. Shepard, 12:15 p.m.

Grayslake Central vs. Sterling, 2:30 p.m.

BOYS TENNIS

Warren duals at Lakes (Mundelein, Round Lake), 9 a.m.

BOYS VOLLEYBALL

Conant invite (Lakes), 8 a.m.

BOYS LACROSSE

Lyons at Stevenson, 12:30 p.m.

Grayslake North at Barrington, noon

BOYS WATER POLO

Mundelein at York, 9 a.m.

SOFTBALL

Barrington quad at Fields of Dreams

Mundelein vs. Elk Grove, 11 a.m.

Mundelein vs. Barrington, 1 p.m.

Round Lake at Morton, 11 a.m.

At Lenz Field, Jacksonville

Lakes at Rockford East, 10:30 a.m.

Lakes vs. TBA, noon

Lakes vs. Aurora West, 4 p.m.

GIRLS SOCCER

Round Lake at Maine East, 11 a.m.

St. Louis tournament at Lou Fusz Soccer Complex

Warren vs. Granite City, 10 a.m.

BADMINTON

Plainfield East invite (Grant, Warren) 9 a.m.

Article Comments ()
Guidelines: Keep it civil and on topic; no profanity, vulgarity, slurs or personal attacks. People who harass others or joke about tragedies will be blocked. If a comment violates these standards or our terms of service, click the X in the upper right corner of the comment box. To find our more, read our FAQ.