Fox Valley scoreboard for Monday, Feb. 18

 
Updated 2/18/2019 11:17 PM
hello

Boys basketball

Monday's results

Class 1A Westminster Christian regional

Elgin Academy 54, Westminster Christian 40

Elgin Academy -- Townsend 4 2-3 10, Zontz 0 1-2 1, Agno 4 4-6 12, Rodriguez 6 1-2 15, Peak 0 0-0 0, Ulrichs 5 1-1 11, Konicek 1 0-0 3, Basa 1 0-0 2, Shah 0 0-0 0, Pegues 0 0-2 0, Hargrave 0 0-0 0. Totals 20 9-16 54.

Westminster Christian -- Kmieciak 1 2-4 4, Guge 0 0-0 0, Haegeland 2 2-4 8, Glanzer 4 0-0 12, Barker 3 2-9 8, Schlaffer 4 0-0 8. Totals 14 6-17 .

Elgin Academy 8 19 10 17 --54

Westminster Christian 11 10 11 8 --xx40

3-point baskets: EA -- Rodriguez 2, Konicek; WC -- Haegeland 2, Glanzer 4.

Fouled out: EA -- Konicek; WC -- Barker.

Others

South Elgin 51, Glenbard South 48

South Elgin -- Montgomery 4 0-1 8, Ashby 2 2-2 8, Warrick 3 0-0 8, Errington 2 0-0 5, Miszkiewicz 5 10-12 20, Mcvicar 0 2-2 2, Cwik 0 0-0 0. Totals 16 14-17 51.

Glenbard South -- Enright 0 2-2 2, Plaso 4 2-2 12, Co Hardtke 3 4-4 12, Powers 5 0-0 12, Harrington 2 4-4 8, Pyle 0 0-0 0, Goodrum 0 0-0 0, Payton 1 0-0 2, Temcio 0 0-0 0, Malik 0 0-0 0. Totals 15 12-12 48.

South Elgin 10 13 12 16 --51

Glenbard South 11 14 6 17 --48

3-point baskets: SE -- Ashby 2, Warrick 2, Errington; GS -- Plaso 2, Co Hardtke 2, Powers 2.

Girls basketball

Monday's results

Class 4A Batavia sectional

Wheaton Warrenville South 39, Lake Park 28

Bartlett 60, Geneva 52

Bartlett -- Heeden 1 4-6 6, Hare 5 2-5 15, Sinclair 9 4-10 26, Neesen 0 1-2 1, Hernandez 1 3-4 5, Banks 0 0-0 0, Standefer 2 2-2 7. Totals 18 16-29 60.

Geneva -- Palmer 1 4-5 6, Hinchman 1 2-7 5, Montgomery 5 1-4 12, Navigato 2 1-2 7, Blackmore 4 10-10 19, McCloughan 1 1-3 3, Davine 0 0-0 0. Totals 14 19-31 52.

Bartlett 16 12 13 19 --60

Geneva 10 10 14 18 --52

3-point baskets: B -- Sinclair 4, Hare 3, Standefer; G -- Navigato 2, Hinchman, Montgomery, Blackmore.

Fouled out: B -- Hernandez.

Upcoming events

Today

Boys basketball

Montini at ACC, 7:30 p.m.

Burlington Central at Harvard, 7 p.m.

McHenry at CL South, 7 p.m.

Dundee-Crown at Crystal Lake Central, 7 p.m.

Huntley at Hampshire, 7 p.m.

Cary-Grove at Jacobs, 7 p.m.

Girls basketball

Class 4A Belvidere North sectional

South Elgin vs. Rockford Boylan, 6 p.m.

Crystal Lake Central vs. Rockton Hononegah, 7:30 p.m.

Wrestling

Class 3A McHenry sectional

Huntley vs. Mt. Prospect, 6 p.m.

Class 3A Sandburg sectional

Marmion vs. Mt. Carmel, 6 p.m.

Wednesday, Feb. 20

Boys basketball

Glenbard East at Bartlett, 7 p.m.

Wheaton North at Batavia, 7 p.m.

West Chicago at Elgin, 7 p.m.

Geneva at Glenbard North, 7 p.m.

South Elgin at West Aurora, 7 p.m.

St. Charles East at Lake Park, 7 p.m.

St. Charles North at Wheaton Warrenville South, 7 p.m.

Streamwood at Larkin, 7 p.m.

Class 2A Northridge Prep regional

Aurora Christian vs. Chicago Math and Science, 6 p.m.

Thursday, Feb. 21

Class 1A Westminster Christian regional

No. 2 Harvest Christian vs. No. 10 Elgin Academy, 6 p.m.

Others

Boys basketball

Cary-Grove at Prairie Ridge, 7 p.m.

Dundee-Crown at Hampshire, 7 p.m.

CL South at Jacobs, 7 p.m.

Girls basketball

Class 4A Batavia sectional

Championship game, 7 p.m.

Class 4A Belvidere North sectional

Championship game, 7 p.m.

Class 3A Rochelle sectional

Championship game, 7 p.m.

Friday, Feb. 22

Boys basketball

Rockford Guilford at Bartlett, 7 p.m.

Woodstock North at Burlington Central, 7 p.m.

Kaneland at Rochelle, 7 p.m.

St. Charles East at Foreman, 6 p.m.

Class 2A Northridge Prep regional

Championship game, 7 p.m.

Class 1A Westminster Christian regional

Championship game, 7 p.m.

Boys swimming

State

Saturday, Feb. 23

Wrestling

Team state

Boys swimming

State

Article Comments ()
Guidelines: Keep it civil and on topic; no profanity, vulgarity, slurs or personal attacks. People who harass others or joke about tragedies will be blocked. If a comment violates these standards or our terms of service, click the X in the upper right corner of the comment box. To find our more, read our FAQ.