Cook County scoreboard for Monday, Feb, 18

 
Updated 2/18/2019 11:17 PM
hello

To report scores:

Coaches, please report all scores to the Daily Herald Cook County office by e-mailing prepsports@dailyherald.com.

Boys basketball

Monday's results

CLASS 1A

Christian Liberty Acad. regional

ChrChi. Wolcott vs. Christian Liberty Acad. coop, 7 p.m.

Christian Liberty Acad. 58, Chicago Wolcott 53

Christian Liberty Acad. -- Aiello 4 2-2 12, Veigel 6 0-0 12, Bennett 3 0-0 6, Lizenberger 1 2-2 5, Perez 3 1-2 7, Merrill 4 3-4 11, Jimenez 2 1-2 5. Totals 23 9-12 58.

Chicago Wolcott -- Aronovitz 3 10-13 18, Aeder 2 2-4 6, Whitaker 6 3-8 15, Scott 1 0-0 2, Farrell 5 0-0 10. Totals 17 15-25 53.

Christian Liberty 13 16 13 16 --58

Wolcott 15 17 9 12 --53

3-point baskets: CLA: Aiello 2, Litzenberger; CWlt: Aronovitz 2.

Other score:

North Shore Country Day 56, Chi. Douglass 46

Westminster Christian regional

elgin acad. 54, westminster christian 40

Elgin Academy -- Townsend 4 2-3 10, Zontz 0 1-2 1, Agno 4 4-6 12, Rodriguez 6 1-2 15, Peak 0 0-0 0, Ulrichs 5 1-1 11, Konicek 1 0-0 3, Basa 1 0-0 2, Shah 0 0-0 0, Pegues 0 0-2 0, Hargrave 0 0-0 0. Totals 20 9-16 54.

Westminster Christian -- Kmieciak 1 2-4 4, Guge 0 0-0 0, Haegeland 2 2-4 8, Glanzer 4 0-0 12, Barker 3 2-9 8, Schlaffer 4 0-0 8. Totals 14 6-17 .

Elgin Academy 8 19 10 17 --54

Westminster Christian 11 10 11 8 --40

3-point baskets: ElgA: Rodriguez 2, Konicek; WstChr: Haegeland 2, Glanzer 4.

Fouled out: ELgA: Konicek; WstChr: Barker.

Girls basketball

Monday's results

Sectional semifinals

CLASS 4A

Evanston sectional

maine west 60, glenbrook south 46

Maine West -- Gomez 0 0-0 0, Magnoni 1 0-0 2, Hernandez 0 0-0 0, Rothweiler 0 0-0 0, Kent 8 1-1 18, Centella 0 0-0 0, Van Fleet 2 7-8 11, Reyes 2 1-2 5, Jacob 1 0-0 3, Albo 0 0-0 0, Dugalic 11 1-2 24, Gorcyca 0 0-0 0. Totals 24 10-15 60.

Glenbrook South -- Vanderveen 5 2-4 14, Stadler 3 1-3 8, DiSano 2 0-0 5, Kapsimalis 2 0-0 6, Ralston 2 2-2 7, Flaws 2 0-0 6. Totals 16 5-9 46.

Maine West 7 9 28 16 --60

Glenbrook South 8 7 13 18 --46

3-point baskets: MW: Kent, Jacob, Dugalic; GbkS: Vanderveen 2, Flaws 2, Stadler, Kapsimalis 2, Ralston, DiSano.

Fouled out: GbkS: Ralston.

Other score:

Evanston 48, Loyola 35.

Libertyville sectional

fremd 43, hersey 35

Fremd -- Klaczek 1 6-8 9, Zara 0 0-0 0, LaBarge 1 2-2 5, Montella 2 5-5 9, Burns 0 0-0 0, Hill 5 4-6 14, Cochran 1 1-2 4, Wooldridge 0 2-4 2. Totals 10 20-27 43.

Hersey -- Luciano 0 0-0 0, McGrath 2 0-0 4, Collins 3 5-6 11, Hemenway 0 0-0 0, Jacobson 0 2-2 2, Fahey 4 5-6 14, El-Fiky 0 4-4 4, Boyan 0 0-0 0. Totals 9 16-18 35.

Fremd 6 11 14 12 --43

Hersey 6 4 8 17 --35

3-point baskets: Frm: Klaczek, LaBarge; Hers: Fahey.

CLASS 3A

Carmel sectional

st. viator 51, johnsburg 35

Johnsburg -- Me.Madsen 4 3-3 12, Ma.Madsen 4 1-1 9, Mo.Madsen 2 2-2 6, Owen 1 0-0 3, Straulin 0 2-2 2, Wetzel 0 2-2 2, Metze 0 0-0 0, Hendrixson 0 0-0 0. Totals 11 10-12 35.

St. Viator -- Bergstrom 5 2-2 14, Ahram 3 2-2 9, E.Horbach 3 0-0 9, Morrisey 2 2-3 6, DeZellar 2 2-4 6, Krause 2 0-0 6, DeJulio 1 0-0 2, McDonnell 0 0-0 0, A.Horbach 0 0-0 0. Totals 18 8-11 51.

Johnsburg 8 8 11 8 --34

St. Viator 9 6 23 13 --51

3-point baskets: Jnsb: Me.Madsen, Owen; StV: E.Horbach 3, Krause 2, Bergstrom 2. Ahram.

Other score:

Carmel 62, Marengo 58 (OT)

Upcoming events

Today

Boys basketball

Mid-Suburban League crossover games

Barrington at Elk Grove, 7:30 p.m.

Conant at Wheeling, 7:30 p.m.

Hoffman Estates at Buffalo Grove, 7:30 p.m.

Palatine at Hersey, 7:30 p.m.

Schaumburg at Rolling Meadows, 7:30 p.m.

West Suburban crossovers, TBA

Maine West at Glenbrook South, 7 p.m.

CLASS 1A

Christian Liberty Acad. regional

Game 3: Rochelle Zell vs. Christian Liberty Acad., 7 p.m.

Boys Track

Burlington Central triangular (Fremd), 4:30 p.m.

Wrestling

McHenry dual-team sectional

Huntley vs. Prospect, 6 p.m.

Barrington vs. Libertyville, 6 p.m.

Girls basketball

Sectional semifinals

CLASS 4A

Libertyville sectional

Lake Forest vs. Libertyville, 7 p.m.

Belvidere North sectional

Rockford Boylan vs. South Elgin, 6 p.m.

Crystal Lake Central vs. Rockton Hononegah, 7:30 p.m.

Girls track

St. Viator at Maine South, 4:30 p.m.

Wednesday, february 20

Boys basketball

Mid-Suburban League championship, 7:30 p.m.

Fremd at Prospect

Others

St. Viator at Benet Academy, 7 p.m.

CLASS 1A Christian Liberty Acad. regional

Game 4: Yeshiva vs. North Shore Country Day, 7 p.m.

Westminster Christian regional

Game 2: Yorkville Chr. vs. Islamic Foundation, 6 p.m.

Game 3: Parkview Chr. vs. Schaumburg Chr., 7:30 p.m.

Boys track

Buffalo Grove quad (Conant, Deerfield, Round Lake) 4:45 p.m.

Northridge Prep, St. Viator at Elk Grove, 4:30 p.m.

York quad (Hoffman Estates, Palatine), 5 p.m.

Girls track

St. Viator at Elk Grove, 4:30 p.m.

Thursday, february 21

Boys basketball

Foreman at Leyden, 7 p.m.

CLASS 1A

Westminster Christian regional

Game 4: Harvest Christian vs. Elgin Acad., 6 p.m.

Game 5: Winner Game 1 vs. Winner Game 2, 7:30 p.m.

Girls basketball

Sectional finals

CLASS 4A

Evanston sectional

Maine West vs. Evanston, 7 p.m.

Libertyville sectional

Fremd vs.TBD, 7 p.m.

Batavia sectional

Wheaton Warrenville South vs. Bartlett, 7 p.m.

Belvidere North sectional, TBD, 7 p.m.

CLASS 3A

Carmel sectional final

St. Viator vs. Carmel, 7 p.m.

Boys track

Rolling Meadows invitational (Barrington), 5 p.m.

Girls track

Glenbard East quad (Prospect), 4:30 p.m.

Wheaton Warrenville South invitational (Hoffman Estates, Palatine), 4:30 p.m.

FRIday, february 22

Boys basketball

Hersey at Glenbrook South, 5:30 p.m.

Prospect at Lyons, 7:30 p.m.

CLASS 1A

Westminster Christian regional

Game 6: Winner Game 4 vs. Winner Game 5, 7:30 p.m.

Boys swimming

IHSA State meet at New Trier, D-9 a.m./S-3:30 p.m.

Boys track

Antioch invitational (Wheeling), 5 p.m.

Huntley invitational (Fremd, Rolling Meadows), 4:30 p.m.

Girls track

Glenbrook South invitational (Rolling Meadows), 4:30 p.m.

Plainfield North invitational (Conant, Hoffman Estates), 4:30 p.m.

Saturday, february 23

Boys basketball

CLASS 1A Christian Liberty Acad. regional

Game 4: Winner Game 3 vs. Winner Game 4, 7 p.m.

Boys swimming

IHSA State meet at New Trier, TBD

Wrestling

IHSA State Team finals at U.S. Cellular Coliseum, Bloomington

Girls track

Glenbard West triangular (Fremd), 9 a.m.

Wheeling invitational (12 teams), 8:30 a.m.

sunday, february 24

Boys track

Loyola invitational (St. Viator), 9 a.m. (at Lewis Univ.)

Monday, february 25

Boys basketball

(seed)

CLASS 4A

Barrington regional

Game 1: (16) Palatine vs. (18) Lake Zurich, 6 p.m.

Game 2: (10) Buffalo Grove vs. (23) Round Lake, 7:30 p.m.

Conant regional

Game 1: (13) Niles West vs. (20) Senn, 6 p.m.

Game 2: (12) Conant vs. (21) Von Steuben, 7:30 p.m.

Evanston regional

Game 1: (16) Taft vs, (17) Elk Grove, 7 p.m.

Glenbrook North regional

Game 1: (15) Maine East vs. (18) Lake View, 7 p.m.

Grayslake North regional

Game 1: (14) Grayslake North vs. (19) Wauconda, 6 p.m.

Game 2: (11) Warren vs. (22) Lakes, 7:30 p.m.

Lake Forest regional

Game 1: (15) Lake Forest vs. (17) Highland Park, 7 p.m.

Rolling Meadows regional

Game 1: (14) Hoffman Estates vs. (19) Mather, 7 p.m.

Wheeling regional

Game 1: (13) Zion-Benton vs. (20) Wheeling, 6 p.m.

Game 2: (12) Grant vs, (21) Vernon Hills, 7:30 p.m.

York regional

Game 1: (14) Prosser vs, (19) Fenton, 7 p.m.

CLASS 3A

St. Viator regional

Game 1: (16) Noble/ITW Speer vs, (17) Marine Leadership Acad. 7 p.m.

Girls basketball

CLASS 4A

Palatine supersectional, 7 p.m.

CLASS 3A

Elgin Community College supersectional, 7 p.m

Tuesday, february 26

Boys basketball

CLASS 4A

Barrington regional

Game 3: (2) Fremd vs. winner game 1, 6 p.m.

Game 4: (7) Barrington vs. winner game 2, 7:30 p.m.

Conant regional

Game 3: (4) Niles North vs. winner game 1, 7 p.m.

Evanston regional

Game 2: (1) Evanston vs, winner game 1, 7 p.m.

Glenbrook North regional

Game 2: (3) New Trier East vs. winner game 1, 6 p.m.

Game 3: (7) Schaumburg vs. (9) Glenbrook North, 7:30 p.m.

Lake Forest regional

Game 2: (1) Stevenson vs. winner game 1, 7 p.m.

Rolling Meadows regional

Game 2: (3) Maine South vs. winner game 1, 6 p.m.

Game 3: (6) Loyola Acad. vs. (11) Rolling Meadows, 7:30 p.m.

Wheeling regional

Game 3: (4) Mundelein vs. winner game 1, 7 p.m.

York regional

Game 2: (3) York vs, winner game 1, 7 p.m.

CLASS 3A

St. Viator regional

Game 2: (1) St. Viiator vs. winner game 1. 7 p.m.

Wednesday, february 27

Boys basketball

Conant regional

Game 4: (5) Glenbrook South vs. winner game 2, 7 p.m.

Evanston regional

Game 3: (8) Notre Dame vs, (10) Maine West, 7 p.m.

Grayslake North regional

Game 3: (2) Waukegan vs. winner game 1, 6 p.m.

Game 4: (6) Prospect vs. winner game 2, 7:30 p.m.

Lake Forest regional

Game 3: (8) Libertyville vs. (9) Hersey, 7 p.m.

Wheeling regional

Game 4: (5) Deerfield vs. winner game 2,7 p.m.

York regional

Game 3: (6) Oak Park-River Forest vs, (11) Leyden, 7 p.m.

CLASS 3A

St. Viator regional

Game 3: (8) Sullivan vs. (9) North Chicago. 7 p.m.

FRIday, March 1

Boys basketball

Barrington regional

Game 4: winners game 3 & 4, 7 p.m.

Conant regional

Game 4: winners game 3 & 4, 7 p.m.

Evanston regional

Game 4: winners game 2 & 3, 7 p.m.

Glenbrook North regional

Game 4: winners game 2 & 3, 7 p.m.

Grayslake North regional

Game 4: winners game 3 & 4, 7 p.m.

Lake Forest regional

Game 4: winners game 2 & 3, 7 p.m.

Rolling Meadows regional

Game 4: winners game 2 & 3, 7 p.m.

Wheeling regional

Game 4: winners game 3 & 4, 7 p.m.

York regional

Game 4: winners game 2 & 3, 7 p.m.

CLASS 3A

St. Viator regional

Game 4: winners game 2 & 3, 7 p.m.

Girls basketball

IHSA State finals at Redbird Arena, ISU, Normal

CLASS 4A

Semifinals

CLASS 3A

Semifinals

Saturday, MARCH 2

Girls basketball

IHSA State finals at Redbird Arena, ISU, Normal

CLASS 4A

Third Place

Championship

CLASS 3A

Third Place

Championship

Article Comments ()
Guidelines: Keep it civil and on topic; no profanity, vulgarity, slurs or personal attacks. People who harass others or joke about tragedies will be blocked. If a comment violates these standards or our terms of service, click the X in the upper right corner of the comment box. To find our more, read our FAQ.