Cook County scoreboard for Tuesday, Dec. 11
To report scores:
Coaches, please report all scores to the Daily Herald Cook County office by e-mailing prepsports@dailyherald.com.
Boys basketball
Tuesday's results
fremd 45, grant 30
Grant - Woszkowski 4 0-0 11, Gorden 1 0-0 2, Curry 2 3-3 7, Smith 0 0-0 0, Kusiak 3 2-4 8, Williams 4 0-0 9, Mohammod 0 0-0 0, Kathcein 1 0-0 2. Totals 15 4-7 39.
Fremd - Ganas 2 6-6 11, Schoffstall 2 3-5 8, Carlisle 1 0-0 2, Smyres 5 4-8 15, B.Hopkins 2 3-6 7, K.Hopkins 1 0-1 2, Towns 0 0-0 0. Totals 13 16-26 45.
Grant 7 5 16 11 -39
Fremd 11 11 12 11 -45
3-point baskets: Grant: Woszkowski 3, Williams; Frm: Ganas, Schoffstall, Smyres.
Fouled out: Grant: Gorden, Smith.
rolling meadows 64, wheaton acad. 57
Wheaton Academy - Bult 8 3-4 25, Dykema 4 0-0 10, S.Pares 4 1-3 9, Sonuga 1 2-2 5, Blackmon 1 2-2 4, Ryan 2 0-1, Scharnowski 0 0-0 0, Rienow 0 0-0 0, Hocker 0 0-0 0, C.Pares 0 0-0 0. Totals 20 8-12 57.
Rolling Meadows - Christie 11 6-7 32, Schoessling 3 1-2 9, Warrner 4 0-0 8, Miller 2 0-0 5, Nolan 2 1-2 5, Ogunsonya 1 0-0 3, O'Hara 1 0-0 2, Sobkowicz 0 0-0 0, Zuniga 0 0-0 0. Totals 24 8-11 64.
Wheaton Academy 20 9 17 11 -57
Rolling Meadows 17 15 15 17 -64
3-point baskets: WhAcad: Bult 6, Dykema 2, Sonuga; RM: Christie 4, Schoessling 2, Miller, Ogunsony.
Fouled out: WhAc: Ryan.
st. viator 61, marmion acad. 26
Marmion Acad. - Surges 5 0-1 12, McMahon 3 0-0 6, Reid 2 0-0 6, Kavanuagh 2 0-0 6, Rollins 1 0-0 2, Liz 1 0-0 2, Johnson 1 0-0 2, Doroff 1 0-0 2. Totals 16 0-1 38.
St. Viator - Hernandez 10 5-7 25, Kochera 6 2-2 16, Calvin 3 4-5 10, Huene 2 1-2 5, Hickey 1 1-2 3, Campagna 1 0-0 2, Murphy 0 1-2 1, Anderson 0 0-2, Hammarlund 0 0-0 0, Mahoney 0 0-0 0, Huang 0 0-0 0. Totals 23 14-22 62.
Marmion Acad. 14 8 4 12 -38
St. Viator 23 18 20 1 -62
3-point baskets: Mrm: Surges 2, Reid 2, Kavanuagh 2; StV: Kochera.
Harvest Christian 67, Christian Liberty 40
Harvest Christian - Young 3 0-0 8, Boldog 2 0-0 6, Kasper 3 2-2 9, Keeran 0 0-2 0, Boyce 1 0-0 2, Ellett 5 2-2 15, A.Nohava 1 0-0 2, J.Nohava 8 4-8 20, G.Nohava 1 0-0 2, Wilkens 1 1-1 3, Zerby 0 0-0 0. Totals 25 9-15 67.
Christian Liberty - Aiello 3 1-1 7, Thomas 1 0-0 3, Veigel 3 0-0 6, Bennet 1 1-2 4, Tina 3 0-0 8, Litzenberger 2 2-5 7, Perez 0 0-0 0, Merrill 2 0-0 5, Jimenez 0 0-0 0. Totals 15 4-8 40.
3-point baskets: HCA: Ellett 3, Young 2, Boldog 2, Kasper; CLA: Tina 2, Thomas, Bennet, Litzenberger, Merrill.
Other scores
Oak Lawn 46, Leyden 44,
Schaumburg 74, Glenbard North 35
Wheaton North 67, Elk Grove 29
Wheeling 58, Niles West 49
Girls basketball
Tuesday's results
Exam Jamm College Showcase
At Lake Zurich
BUFFALO GROVE 51, MUNDELEIN 39
Buffalo Grove - Ramos 1 2-2 4, Fortman 0 2-2 2, Lee 4 3-4 14, Bickhaus 2 4-7 8, Floro 4 0-0 9, Angelova 2 0-0 4, Fontanetta 0 1-2 1, Schmit 2 0-0 5, Young 0 3-4 3, Lavigne 0 1-2 1. Totals 15 16-23 51.
Mundelein - Frank 0 3-4 3, Klatt 9 6-8 24, Boreika 1 0-0 2, Balla 3 0-4 7, Ali 0 0-0 0, Thier 1 0-0 3, Manaligod 0 0-0 0, Slomka 0 0-0 0, Umbdenstock 0 0-0 0, Lambert 0 0-0 0. Totals 14 9-16 39.
Buffalo Grove 15 16 10 10 -51
Mundelein 4 9 12 14 -39
3-point baskets: BG: Lee 3, Floro, Schmit; Mun: Balla, Thier.
Lake Park 57, rolling Meadows 48
Hersey 60, Vernon Hills 44
Vernon Hills - Brown 0 0-0 0, Singer 0 0-0 0, Bedell 1 4-8 7, Jarrell 2 6-6 12, Bunning 3 0-0 8, Caudle 6 0-4 12, Shores 1 2-2 5, Richm 0 0-2 0. Totals 13 12-22 44.
Hersey - Luciano 1 00 2, McGrath 5 3-3 14, Collins 6 7-10 20, Hemenway 1 0-0 3, Jacobson 4 3-6 11, Manoj 1 0-0 3, El-Fiky 2 1-2 5, Boyan 0 0-0 0. Totals 11 14-21 60.
Vernon Hills 14 5 18 7 -44
Hersey 11 17 13 19 -60
3-point baskets: VH: Bedell, Jarrell 2, Bunning 2, Shores; McGrath, Collins, Hemenway, Manoj.
wheaton warrenville south 59, barrington 40
fremd 45. st. charles north 31
st. viator 59, rockford lutheran 32
St. Viator - Bergstrom 16 pts., Morrisey 14 pts., Horbach 8 pts.
St. Viator 24 14 15 6 -59
Rockford Lutheran 5 9 8 10 -32
maine West, evanston 46
Evanstons - Olatunbosun 0 2-2 2, Mayne 3 0-0 7, Brooke 1 0-0 3, Holmes 2 0-0 4, Gentle 7 5-6 19, Turchin 4 1-2 11 Totals: 17 8-10 46
Maine West- Mangnoni 0 0-0 0, Kent 5 1-3 11, Jacob 3 0-0 7, Centella 1 0-0 3, VanFleet 6 3-4 17, Reyes 1 0-0 2, Albo 2 2-2 7, Dugalic 2 8-9 13,Totals: 20 14-18 60
Evanston 6 14 14 12 -46
Maine West 13 17 13 17 -60
3-point baskets: Evn: Mayne, Brooke Turchin 2, MW: Jacob, Centella, Albo, VanFleet 2, Dugalic
simeon 65, libertyville 59
mother McAuley 60, Lake Forest 41
Wheaton North 42, Lake Zurich 32
Girls gymnastics
Tuesday's results
At Buffalo Grove
team results
Prospect 134.65, Buffalo Grove 134.05, Wheeling 105.45
Individual results
Vault - 1. Andric (Pros) 9.4, Tader (Pros) 9.15, 3. Tangorra (BG) 8.75. Uneven bars - 1. Tangorra (BG) 8.9, 2. Oyen (BG) 8.7, 3. Tader (Pros) 8.45. Balance beam - 1. Tangorra (BG) 9.05, 2. Andric (Pros) 8.95, 3. Stavros (Whl) 8.65. Floor exercise - 1. Oyen (BG) 9.4, 2. Tangorra (BG) 9.1, 3. Andric (Pros) 9.0. All-around - 1. Tangorra (BG) 35.8, 2. Andric (Pros) 34.75, 3. Tader (Pros) 34.25.
JV - Buffalo Grove 89.30, Prospect 73.85, Wheeling 52.45.
Frosh - Buffalo Grove 81.65, Prospect 70.60.
Upcoming events
today
Boys basketball
Round Lake at Hoffman Estates, 7 p.m.
Boys swimming
Maine West at Leyden, 5 p.m.
Wrestling
North Chicago, Ridgewood at St. Viator, 5 p.m.
Girls basketball
Wheeling at Rolling Meadows, 7:30 p.m.
Girls bowling
Mid-Suburban League at Arlington Lanes
Barrington vs. Schaumburg, 4:30 p.m.
Buffalo Grove vs. Rolling Meadows, 4:30 p.m.
Conant vs. Elk Grove, 4:30 p.m.
Fremd vs. Prospect, 4:30 p.m.
Hersey vs. Palatine, 4:30 p.m.
Hoffman Estates vs. Wheeling, 4:30 p.m.
Girls gymnastics
Barrington, Elk Grove at Hersey, 6 p.m.
Leyden at Downers Grove South, 6 p.m.
Thursday, December 13
Wrestling
Buffalo Grove at Wheeling, 6 p.m.
Elk Grove at Rolling Meadows, 6 p.m.
Hersey at Prospect, 6 p.m.
Leyden at Addison Trail, 6 p.m.
Girls basketball
Christian Liberty at Alden Hebron, 7 p.m.
Lake Forest at St. Viator, 6:30 p.m.
Prospect at Hoffman Estates, 7:30 p.m.
Schaumburg Christian at Mooseheart, 7 p.m.
Girls bowling
Evanston at Wheeling, 4:30 p.m. (Arlington Lanes)
Woodstock at Barrington, 4:45 p.m. (Arlington Lanes)
York at Leyden, 4 p.m. (Stardust Bowl)
Girls gymnastics
Highland Park at Maine West, 5:30 p.m.
FRIday, December 14
Boys basketball
Barrington at Hoffman Estates, 7:30 p.m.
Conant at Schaumburg, 7:30 p.m.
Fremd at Palatine, 7:30 p.m.
Prospect at Hersey, 7:30 p.m.
Rolling Meadows at Elk Grove, 7:30 p.m.
Wheeling at Buffalo Grove, 7:30 p.m.
Addison Trail at Leyden, 7:30 p.m.
Maine West at Maine East, 7 p.m.
Schaumburg Christian at Moostheart, 7:30 p.m.
St. Viator at Joliet Catholic, 7 p.m.
Boys swimming
Downers Grove invitational (Palatine), D-5 p.m.
Barrington at Hoffman Estates, 4:45 p.m.
Buffalo Grove vs. Hersey, 4:45 p.m. (Prospect pool)
Elk Grove at Wheeling, 4:45 p.m.
Palatine at Conant, 4:45 p.m.
Prospect at Rolling Meadows, 4:45 p.m.
Schaumburg at Fremd, 4:45 p.m.
Proviso West at Leyden, 5 p.m.
Wrestling
Glenbrook South tournament (Buffalo Grove, Hersey, Wheeling), 3:30 p.m.
Hinsdale Central invitational (Rolling Meadows), 4:30 p.m.
Hoffman Estates quad (Barrington), 9 a.m.
Palatine at Fremd, 6 p.m.
Schaumburg at Conant, 6 p.m.
Maine West at Glenbrook North, 6 p.m.
Girls basketball
Barrington at Hoffman Estates, 6 p.m.
Conant at Schaumburg, 6 p.m.
Fremd at Palatine, 6 p.m.
Prospect at Hersey, 6 p.m.
Rolling Meadows at Elk Grove, 6 p.m.
Wheeling at Buffalo Grove, 6 p.m.
Addison Trail at Leyden, 6 p.m.
Maine East at Maine West, 7 p.m.
Girls bowling
Mid-Suburban League at Arlington Lanes
Girls gymnastics
Niles West invtational (Maine West), 6 p.m.
Saturday, December 15
Boys basketball
Barrington at Lake Zurich, 5:30 p.m.
Hinsdale South at Conant, 6 p.m.
Illinois Lutheran at Christian Liberty, 3 p.m.
Palatine at Northridge Prep, 5 p.m.
Prospect at Stevenson, 7 p.m.
St. Viator at Hersey, 7 p.m.
Boys swimming
Buffalo Grove invitational (Barrington, Fremd, Hersey, Prospect, St. Viator, Wheeling), 6 a.m.
Downers Grove invitational (Palatine), S-10 a.m.
Lake County invitational (Barrington), D-9 a.m/S-1 p.m.
Leyden invitational (Rolling Meadows), 11 a.m.
Wrestling
Glenbard North triangular (Prospect), 10 a.m.
Glenbrook South tournament (Buffalo Grove, Hersey, Wheeling), 10 a.m.
Hinsdale Central invitational (Rolling Meadows), 4:30 p.m.
Niles West invitational (Barrington, Conant, Maine West, St. Viator), 9 a.m.
Leyden at Niles Notre Dame, 9 a.m.
Girls basketball
McHenry/Richmond-Burton tournament
Hoffman Estates vs. Wauconda, 10:30 a.m.
Prairie Ridge vs. Hoffman Estates, 2:30 p.m.
Others
Hersey at Barrington, 6 p.m.
Illinois Luther at Christian Liberty, 12 p.m.
Leyden at Wheeling, 2:30 p.m.
Oswego East at Fremd, 4:30 p.m.
St. Viator at St. Francis, 2 p.m.
Girls bowling
Lisle invitational (Hoffman Estates, Palatine, Rolling Meadows), 10 a.m. (Lisle Lanes)
Lockport invitational (Conant, Prospect, Schaumburg), 9 a.m. (Strike & Spare, Lockport)
Girls gymnastics
Palatine invitational (Prospect), 11 a.m.
Leyden at Homewood-Flossmoor, 11 a.m.
Monday, December 17
Boys basketball
Crossroads at Schaumburg Chrstian, 6:30 p.m.
Girls basketball
McHenry/Richmond-Burton tournament
Marengo vs. Hoffman Estates, 5 p.m.
Others
Crossroads at Schaumburg Chrstian, 5:15 p.m.
Elgin Academy at Christian Liberty, 6:30 p.m.
Stevenson at Buffalo Grove, 7:30 p.m.
Girls bowling
Mid-Suburban League at Arlington Lanes
Buffalo Grove vs. Fremd, 4:30 p.m.
Conant vs. Hoffman Estates, 4:30 p.m.
Hersey vs. Schaumburg, 4:30 p.m.
Palatine vs. Prospect, 4:30 p.m.
Rolling Meadows vs. Wheeling, 4:30 p.m.
Girls gymnastics
Wheeling at Maine West, 5:30 p.m.
Tuesday, December 18
Girls basketball
St. Charles North at Schaumburg, 7 p.m.
St. Viator at Benet Acad., 2 p.m.
Wednesday, December 19
Boys basketball
Round Lake at Christian Liberty, 7 p.m.
Thursday, December 20
Boys basketball
Schaumburg Christian at Westminster, 6 p.m.
Wrestling
Leyden at Hinsdale South, 4 p.m.
Girls basketball
Schaumburg Christian at Westminster, 4:30 p.m.
St. Viator at Prospect, 7 p.m.
FRIday, December 21
Boys basketball
Buffalo Grove at Prospect, 7:30 p.m.
Elk Grove at Hersey, 7:30 p.m.
Fremd at Conant, 7:30 p.m.
Palatine at Barrington, 7:30 p.m.
Schaumburg at Hoffman Estates, 7:30 p.m.
Wheeling at Rolling Meadows, 7:30 p.m.
Vernon Hills at Maine West, 7 p.m.
Boys swimming
Buffalo Grove at Prospect, 4:45 p.m.
Fremd at Palatine, 4:45 p.m.
Hersey at Elk Grove, 4:45 p.m.
Hoffman Estates at Conant, 4:45 p.m.
Rolling Meadows at Wheeling, 4:45 p.m.
Schaumburg at Barrington, 5 p.m.
Maine East at Maine West, 5 p.m.
Wrestling
Barrington at Palatine, 6 p.m.
Conant at Fremd, 6 p.m.
Hersey at Elk Grove, 6 p.m.
Hoffman Estates at Schaumburg, 6 p.m.
Prospect at Buffalo Grove, 6 p.m.
Rolling Meadows at Wheeling, 6 p.m.
Maine East at Maine West, 6 p.m.
Girls basketball
Libertyville tournament
Main Gym
Cary-Grove vs. Niles West, 5 p.m.
Conant vs. Libertyville, 7 p.m.
West Gym
Mundelein vs. Rolling Meadows, 5 p.m.
Streamwood vs. Vernon Hills, 7 p.m.
McHenry/Richmond-Burton tournament (Hoffman Estates), TBD
Others
Buffalo Grove at Prospect, 6 p.m.
Conant at Fremd, 6 p.m.
Elk Grove at Hersey, 6 p.m.
Palatine at Barrington, 6 p.m.
Schaumburg at Hoffman Estates, 6 p.m.
Niles North at Leyden, 5:30 p.m
Saturday, December 22
Boys basketball
Glenbard West touurnament (Hoffman Estates, Leyden), TBD
Jacobs tournament
Main Gym
Barrington vs. Prairie Ridge, 6 p.m.
Maine East at Buffalo Grove, 4:30 p.m.
Wrestling
Barrington quad (Rolling Meadows), 9 a.m.
Glenbard South invitational (St. Viator), 9 a.m.
Harlem invitational (Schaumburg, Wheeling), 9:30 a.m.
Naperville Central quad (Fremd), 9 a.m.
Girls basketball
Libertyville tournament
Main Gym
Streamwood vs. Mundelein, 9 a.m.
Rolling Meadows vs. Vernon Hills, 10:30 a.m.
Niles West vs. Conant, 1 p.m.
Cary-Grove vs. Libertyville, 2:30 p.m.
McHenry/Richmond-Burton tournament
(Hoffman Estates), TBD
Girls gymnastics
New Trier invitational (Fremd), 12 p.m.