A summary of Daily Herald endorsements

  • Voters line up for early voting Monday at the Arlington Heights Village Hall.

      Voters line up for early voting Monday at the Arlington Heights Village Hall. Bob Chwedyk | Staff Photographer

 
The Daily Herald Editorial Board
Updated 11/7/2016 6:19 PM

Here is a summary of Daily Herald endorsements for contested seats and referendums of local interest on the Nov. 8 ballot. For the text of individual endorsements, go online to www.dailyherald.com.

President/Vice President of the United States

                                                                                                                                                                                                                       
 

Hillary Clinton / Tim Kaine

U.S. Senate

Mark Kirk

Congress

District 5 -- Mike Quigley

District 6 -- Peter Roskam

District 8 -- Raja Krishnamoorthi

District 9 -- Jan Schakowsky

District 10 -- Bob Dold

District 11 -- Bill Foster

District 14 -- Randy Hultgren

State office

Comptroller - Leslie Munger

State Senate

District 22 -- Cristina Castro

District 23 -- Tom Cullerton

District 25 -- Jim Oberweis

District 26 -- Dan McConchie

District 28 -- Mel Thillens

District 29 -- Julie Morrison

District 31 -- Melinda Bush

District 32 -- Pamela Althoff

State House

District 42 -- Jeanne Ives

District 44 -- Fred Crespo

District 45 -- Christine Winger

by signing up you agree to our terms of service
                                                                                                                                                                                                                       
 

District 46 -- Heidi Holan

District 48 -- Peter Breen

District 50 -- Keith Wheeler

District 55 -- Marty Moylan

District 56 -- Jillian Bernas

District 58 -- Scott Drury

District 59 -- Carol Sente

District 61 -- Sheri Jesiel

District 62 -- Rod Drobinski

District 63 -- Steve Reick

District 66 -- Allen Skillicorn

District 77 -- Kathleen Willis

District 81 -- David Olsen

District 84 -- Stephanie Kifowit

Cook County

State's Attorney -- Kim Foxx Democrat

Clerk of the Circuit Court -- Diane Shapiro

Water Reclamation District, 6-year term -- Josina Morita, Mariyana Spyropoulos

Water Reclamation District, 2-year term -- Herb Schumann

                                                                                                                                                                                                                       
 

Board of Review, District 1 -- Dan Patlak

DuPage County

Circuit court clerk -- Chris Kachiroubas

Recorder of deeds -- Fred Bucholz

DuPage auditor -- Bob Grogan

County Board, District 5 -- James Healy , and Tony Michelassi

County District 1 -- Donald Puchalski and Sam Tornatore

County Board, District 2 -- Elizabeth Chaplin

County Board, District 3 -- Gary Grasso and Brian Krajewski

County Board, District 4 -- Tim Elliott

County Board, District 6 -- Bob Larsen and James Zay

Forest District 4 -- Tim Whelan

Lake County

District 2 -- Diane Hewitt

District 4 -- Brent Paxton

District 5 -- Judy Martini

District 7 -- Steve Carlson

District 13 -- Sandra Hart

District 16 -- Terry Wilke

District 18 -- Aaron Lawlor

State's Attorney -- Mike Nerheim

Coroner -- Howard Cooper

Clerk of the Circuit Court -- Erin Cartwright Weinstein

Recorder -- Mary Ellen Vanderventer

North Shore Sanitary District, Ward 2 -- Stephen Drew

Kane County

Coroner -- L. Robert Russell

County Board, District 4 -- John Kopp

County Board, District 6 -- Brian Dahl

County Board, District 8 -- Linda Pasetti-Olson

County Board, District 10 -- Susan Starrett

County Board, District 16 -- Mike Kenyon

County Board, District 18 -- Drew Frasz

County Board, District 22 -- Doug Scheflow

County Board, District 24 -- Jarett Sanchez

McHenry County

Chairman -- Jack Franks

District 1 -- Yvonne Barnes ; Kerri Barber

District 2 -- Jeffrey Thorsen, John Reinert

District 3 -- Christopher Christensen ; Diane Johnson

District 5 -- Michael Skala ; Alex Wimmer

District 6 -- Mary McCann, James Kearns

State's Attorney -- Patrick Kenneally

Recorder of Deeds -- Joe Tirio

Will County

Chief Executive Officer -- Lawrence Walsh

Auditor -- Duffy Blackburn

Recorder of Deeds -- Kristin Cross

Clerk of the Circuit Court -- Andrea Lynn Chasteen

Referendums

Constitutional Amendment to restrict transportation funds -- No

Merge Cook County recorder, clerk's offices -- Yes

Palatine Elementary District 15 borrowing -- No

River Trails District 26 Early Learning Center -- Yes

Salt Creek District 48 repairs - Yes

Villa Park infrastructure sales tax increase -- Yes

Bloomingdale parks improvements -- Yes

Helen Plum Library in Lombard -- Yes

Fox River Valley Public Library tax increase -- No

Antioch fire district merger -- Yes

Round Lake Park police pensions -- Yes

Green Oaks road repairs -- Yes

0 Comments
                                                                                                                                                                                                                       
 
Article Comments ()
Guidelines: Keep it civil and on topic; no profanity, vulgarity, slurs or personal attacks. People who harass others or joke about tragedies will be blocked. If a comment violates these standards or our terms of service, click the X in the upper right corner of the comment box. To find our more, read our FAQ.