Boys track: Friday, April 29 scoreboard

 
Updated 4/30/2016 12:43 AM

*

Friday's results

                                                                                                                                                                                                                       
 

*

Prospect invitational

team results

1. Lyons 146.5, 2. Prospect 85.5, 3. Wheeling 79.5, 4. Lakes78, 5. Minook 76.5, 6. Zion-Benton 76, 7. Edwardsville 70, 8. Rockton Hononegah and York 59, 10. Niles North 58, 11. Naperville Central and Hersey 32, 13. Downers Grove South 29.5, 14. Springfield 23.5, 15. Proviso West 20, 16. Whitney Young 18.

individual results

4x800 Relay: 1. Prospect 7:51.41, 2. Lyons 7:55.01, 3. York 7:5.10; 4x100 relay: 1. Niles North :42.39, 2. Wheeling :42.99, 3. Zion-Benton :43.07; 3200: 1. Barr (NiN) 9:12.48, 2. Kilrea (Lyons) 9:13.97, 3. May (York) 9:33.53; 110 high hurdles: 1. Azunna (NiN) :15.01, 2. Diaz (Whl) :15.55, 3. Wolz (Mnka) :15.63; 100: 1. Thigpen (Lyons) :11.16, 2. Shannon (Whl) 11:25, 3. Greenberg (Whl) :11.37; 800: 1. Kern (York) 1:55.53, 2. Haughton (ME) 1:56.17, 3. Mosley (ZB) 1:56.31; 4x200 relay: 1. Lyons 1:30.16, 2. Edwardsville 1:30.55, 3. Wheeling 1:30.61; 400: 1. Thiel (Lakes) :49.13, 2. Edwards (ZB) :49.40, 3. Ruiz (Lakes) :49.47; 300 int. hurdles: 1. Wolz (Mnka) :39.76, 2. Mogorovic (Lyons) :40.75, 3. Oaing (NiN) :42.07; 1600: 1. Warren (Spfld) 4:15.32, 2. Knudsen (Mnka) 4:18.03, 3. Zona (Lyons) 4:20.72; 200: 1. Guerrero (R-Hon) :22.55, 2. Polfuss (Hers) :22.81, 3. Findlay (Mnka) :23.00; 4x400 relay: 1. Zion-Benton 3:23.13, 2. Lakes 3:23.25, 3. Lyons 3:23.91; 1600 spring medley relay: 1. Naperville Central 3:40.99, 2. Lyons 3:42.93, 3. Hononegah 3:43.56; Long jump: 1. Ruiz (Lakes) 22-09.5, 2. Tincher (Edvl) 22-00.25, 3. Polfliet (Hon) 21-11.75; High jump: 1. Durov (Mnka) 6-00, 2. Best (Whl) 6-00, 3. White (Edvl) 5-11; Triple jump: 1. Steward (PrvW) 47-01.5, 2. Minor (Edvl) 44-01.5, 3. Jung (DGS) 43-06.75; Shotput: 1. Matzek (Pros) 54-10, 2. Epenesa (Edvl) 54-07, 3. Terry (Hon) 54-00; Discus: 1. Espenesa (Edvl) 186-11, 2. Mitchell (DGS) 156-08, 3. Franklin (Young) 153-08; Pole vault: 1. Jazo (Lakes) 14-01, 2. Murphy (York) 13-07, 3. Loughran (Mnka) 13-03.

*

at Glenbard West Jim Arnold Invitational

Team results

Batavia 90; Oak Park-River Forest 81.5; Evanston 76; Glenbard West 73; Lake Park 65; Wheaton North 57; Lockport 45.5; Niles West 19; Morton 14; Glenbard South 13; Bloom Township 12; Bartlett 10; St. Rita 2

Individual results

3200 relay: OPRF (Lonergan, Staples, Loud, Johnson) 7:46.21; Batavia 8:18.39; Glenbard West 8:22.92; 400 relay: Evanston (Bangbose, Amarteifio, Daniels, Garron) 42.92; Glenbard West 43.46; Batavia 43.68; 3200: Neumann (GW) 9:37.34; Martinez (Mort) 9:40.73; Harper (OPRF) 9:41.05; 110 high hurdles: Amarteifio (Ev) 14.43; Spejcher (LP) 15.23; Stuttle (Bat) 15.41; 100: Kravas (GW) 10.98; Jones (OPRF) 11.25; Gravely (OPRF) 11.33; 800: Singer (Ev) 2:00.02; Monaghan (OPRF) 2:00.10; Santa (NW) 2:00.16; 800 relay: Glenbard West (Gibson, Divenere, Terrell, Gborie) 1:30.90; Lockport 1:32.75; Batavia 1:32.95; 400: Garron (Ev) 48.79; Davis (Blm) 48.96; Rodgers (Lock) 49.07; 300 int. hurdles: Amarteifio (Ev) 38.90; Akers (Bat) 40.59; Young (Bat) 41.43; 1600: Loud (OPRF) 4:21.87; Monaghan (OPRF) 4:30.48; Bastian (Bat) 4:31.41; 200: Garron (Ev) 22.25; Gborie (GW) 22.92; Birkhaug (Bat) 22.95; 1600 relay: Glenbard West (Andreasik, Gibson, Divenere, Terrell) 3:24.21; Batavia 3:24.84; OPRF 3:24.90; Long jump: Stuttle (Bat) 21-1.25; Jackson (WN) 20-11.75; Bernat (Bart) 20-6.75; High jump: Rudelich (Bat) 6-2; Pearson (WN) 6-0; Spjcher (LP) 5-10; Triple jump: Wilburn (Ev) 43-6; Wabommer (NW) 42-11.75; Howard (GS) 40-10.5; Shotput: Meyer (Lock) 62-0; Basso (LP) 58-0; Scheirich (LP) 54-6; Discus: Basso (LP) 185-06; Webber (WN) 182-05; Meyer (Lock) 173-07; Pole vault: Koval (LP) 15-2; Nelson (OPRF) 14-0; Brown (LP) 13-6.

by signing up you agree to our terms of service
                                                                                                                                                                                                                       
 

*

at Hinsdale South Yavorski Hornet Invitational

Team scores

Hinsdale South 153; Bloomington 142; Benet 106; Glenbard East 76.5; Montini 56; Lemont 49.5

Individual results

3200 relay: Benet (Luwanja, O'Keefe, Engels, Giradot) 8:29.37; Hinsdale South 8;41.15; Bloomington 8:44.65; 400 relay: Montini (Smith, West, Foster, Walker) 43.04; Bloomington 44.01; Hinsdale South 44.55; 3200: Nodus (HS) 9:39.55; Kowalczyk (Ben) 10:15.57; Ramirez (HS) 10;21.92; 110 high hurdles: Person (Blm) 16.07; Welsh (Ben) 16.27; Bommarito (Blm) 16.51; 100: West (Mon) 10.99; Lockhart (Blm) 11.15; Boye (HS) 11.46; 800: Jordan (HS) 1:59.01; Schaefer (GE) 2:01.82; Towne (Ben) 2:09.35; 800 relay: Bloomington (Jones, Finley, Lyons, Lockhart) 1:30.93; Montini 1:33.78; Hinsdale South 1:35.57; 400: Mikel (GE) 49.37; Thompson (Lem) 50.56; Noble (HS) 51.21; 300 int. hurdles: Bommarito (Blm) 41.51; Lang (Ben) 41.71; Person (Blm) 42.00; 1600: Giradot (Ben) 4:40.17; Doud (Blm) 4:40.24; Joseph (HS) 4:42.70; 200: Boye (HS) 22.58; Mikel (GE) 22.96; Finley (Blm) 23.14; 1600 relay: Bloomington (Ferguson, Lyons, Bommarito, Jones) 3:31.26; Benet 3:31.30; Hinsdale South 3:33.66; Long jump: Steele (Lem) 19-8.75; Sniezko (Lem) 18-11; Schulze (GE) 18-10.75; High jump: Cirjakovic (HS) 6-2; Hickey (Ben) 5-8; Ellis (Blm) 5-8; Bergstrom (HS) 5-8; Triple jump: Davis (HS) 43-4; Lyons (Blm) 41-0.25; Anderson (HS) 40-11.25; Shotput: Hinston (GE) 41-7; Cross (Blm) 41-0.5; Johnson (HS) 40-10; Discus: Hilt (Blm) 133-10; Petersen (Ben) 125-07; Kelmelis (HS) 118-09;

*

Thursday's late results

at West Chicago

Team scores

Glenbard North 210, West Chicago 156, St. Francis 100, Elgin 62, Streamwood 12, Wheaton Academy 6

Individual results

3200 relay: West Chicago 8::34.2; Glenbard North 8:53.9; St .Francis 9:10.7; 400 relay: Glenbard North 44.3; West Chicago 47.0; St. Francis 48.0; 3200: McComb (WC) 10:01.2; Rodriguez (Stf) 10.49; Marat (GN) 10:51.5; 110 high hurdles: Paris (GN) 15.3; Theide (WC) 15.9; Miller (E) 16.2; 100: Hawkins (GN) 11.2; Cardenas (WC) 11.4; Khalid (GN) 11.7; 800: Czaja (GN) 2:14.6; Leo (SF) 2:19.9; Beckler (GN) 2:23.3; 800 relay: Glenbard North 1:35.0; West Chicago 1:37.8; St Francis 1:41.1; 400: Cardenas (WC) 51.0; Cardenas (WC) 52.0; Spates (GN) 52.4; 300 int. hurdles: James (GN) 39.7; Paris (GN) 41.1; Theide (WC) 42.9; 1600: McComb (WC) 4:44.2; Brouch (SF) 4:46.2; Stibal (WC) 4:51.8; 200: Reynolds (WC) 23.6; Conlon (WC) 23.9; Waarich (E) 24.4; 1600 relay: West Chicago 3:36.2; Glenbard North 41.1; West Chicago 42.9; Long jump: Hodges (GN) 18-10; Kasparak (SF) 18-7.5; Greg (GN) 18-0; High jump: Jordan (E) 5-6; Patel (GN) 5-6; Miller (GN) 5-6; Triple jump: Flowers (GN) 37-10.5; Kasprak (SF) 36-6.75; Dahle (SF) 34-11.25; Shotput: Sworst (GN) 43-7; Sobo (GN) 40-3; Ross (WC) 39-6; Discus: Dmyreo (GN) 137-0; Kyle (GN) 113-2; Pole vault: Yates (GN) 11-6; Drendel (SF) 7-6; McGaw (SF) 7-6.

*

0 Comments
                                                                                                                                                                                                                       
 
Article Comments ()
Guidelines: Keep it civil and on topic; no profanity, vulgarity, slurs or personal attacks. People who harass others or joke about tragedies will be blocked. If a comment violates these standards or our terms of service, click the X in the upper right corner of the comment box. To find our more, read our FAQ.