Breaking News Bar
updated: 10/6/2013 12:34 AM

Saturday's girls tennis scoreboard

hello
Success - Article sent! close
 

Saturday's results

*

Naperville North Invitational

Team Scores

Lyons Township 37; Naperville Central 34; Neuqua Valley 30; Naperville North 21; Crystal Lake Central 14; St. Ignatius 13; Downers Grove South 12; Hinsdale South 7

Match results

Singles -- No. 1: 1st: Chat (LT) d. Chen (NC) 6-1, 6-4; 3rd: Pail (NV) d. O'Bryne (SI) 7-6, 1-6, 10-4. No. 2: 1st: Bosovic (LT) d. Chen (NV) 6-0, 6-1; 3rd: Pan (NC) d. Bozhilova (HS) 6-3, 6-4. No. 3: 1st: Vasic (LT) d. Swarm (NC) 6-4, 6-0; 3rd: Hu (NN) d. Modalengoitia (SI) 6-3, 6-2

Doubles -- No.1: 1st: Wallace/Youel (CLC) d. Liu/Goldner (NC) 6-4, 6-4; 3rd: Kochler/Schwartz (LT) d. Hu/Li 6-0, 6-4. No. 2: 1st: Bendigian/Furukawa (NC) d. Cha/Sethuramen (NV) 6-1, 6-3; 3rd: Sherman/Hickey (LT) d. Hussain/Nam 6-2, 6-1. No. 3: 1st: Dart/Beshilas (NV) d. Allisen/Delise (LT) 6-3, 0-6; 10-6; 3rd: Ryan/Treciokaite (NN) d. Zhang/Story (NC) 6-2, 6-2.

*

Glenbard East Quad

Team Scores

Glenbard East 12; Nazareth 11; Huntley 3; West Chicago 2

Dual Meet Scores

Glenbard East 4, Nazareth 1

Huntley 3, West Chicago 2

Glenbard East 4, Huntley 1

Nazareth 5, West Chicago 0

Glenbard East 4, West Chicago 1

Nazareth 5, Huntley 0

*

West Aurora 4, Rosary 3

Singles - No. 1: ; C. Frauenhoff (WA) d. . H. Vandyke 6-2, 6-1;

No. 2: A. Carter (R) d. G. Hansen 6-4, 6-7(2), (10-7); No. 3: C. Wright (WA) d. R. Bems 6-1, 6-1

Doubles - No. 1: B. Flynn/E. Stefancic (WA) d. A. Goyaol/M. Conlzn (R) 6-2, 4-6, (10-6); No. 2: N.Jenzg/A.Thomas (R) d. B. McKay/M.Sutarik 6-0, 6-4; No. 3: S. Zamagoza/M. Oenfel (R) d. K. McKinness/M.Nelson 6-1, 6-0; No. 4: M. Manning/A.Lafond (WA) d. R. Jenzg/M.Lasota (R) 6-2, 6-3

*

West Aurora 5, IMSA 2

Singles - No. 1: Stafancic (WA) d. E. Liu 6-0, 6-0; No. 2: C. Frauenhoff (WA) d. M. Ramnath 6-0, 6-0; No. 3: C. Wright (WA) d. E. Hong 6-1, 6-3

Doubles -No. 1: T. Ding/S. Lee (IMSA) d. B. Flynn/G. Hansen 6-4, 7-5; No. 2: S. Teng/E. Mu (IMSA) d. B. McKay/M. Sutarik 6-1, 6-1l No. 3: McKinness/M.Nelson (WA) d. A. Curtis/J. Bitra by default 5-7, 2-3; No. 4 N. Marshall/M. Mohamed win by default

*

Wheaton Warrenville South Tiger Double Invite

Match results

Doubles -- No. 1: 1st: Ryba/Emma (GKS) d. Brambora/Rettger (GS) 6-0, 6-0; 3rd: Mizikar/Cogan (Bat) d. Glavin/Nath (WV) 6-2, 6-0. No. 2: 1st: Dragoytchev/Chepurda (GKS) d. Unterberg/Lefevre6-3, 6-3; 3rd: Favia/Schmit (PR) d. Sanjay/Rantanen (WV) 6-3,7-5. No. 3: 1st: rained out; 3rd: Cox/Timm (PR) d. O'Dowd/Gritsonis 6-1, 6-2. No. 4: 1st: GKS d. Opem/Jasper (GS) 6-0; 3rd: Glavin/Manam (WV) d. WN 6-4, 6-4. No. 5: 1st: Bknov/Nadler (GKS) d. Shu/Khane (WV) 6-4, 6-3; 3rd: Graham/Elkins (WN) d. Dastomoric/Savage (LP) 6-3, 7-5. No. 6: 1st: Ressler/Gaspodars (GKS) d. Agrawe/Jewell (PR) 6-3, 6-4; 3rd: Motoyama/Weil (WV) d. Claney/Gavin (Bat) 7-5, 6-3.

*

Geneva Invitational

Team Standings

1. St. Charles East 3-0, 2. Geneva and Wheaton Academy 2-1, 4. Kaneland and St. Charles North 1-2, 6. Bartlett 0-3.

Match results

Geneva 7, Bartlett 1

Singles -- No.1: Einck (G) d. Dizon 6-0, 6-0; No.2: Krueger (G) d. Thielen 6-0, 6-0; No.3: Prendergast (G) d. Lederer 6-1, 6-1; No.4: Valero (G) d. Patel 6-0, 6-2. Doubles -- No.1: Gates/Gregorio (B) d. Hess/Hazel 6-3, 6-3; No.2: Leskun/Foster (G) d. Finn/Haider 6-2, 6-2; No.3: Fallon/Corta (G) d. Stevens/Kolano 6-2, 6-1; No.4: Meister/Barnaba (G) d. Schuberth/Desai 6-7 (5-7), 7-6 (7-4), 10-6.

*

St. Charles East 5, Wheaton Academy 3

Singles - Church (SCE) d. Litfin (WA) 6-4, 6-2; Spoerl (SCE) d. Jagrowski (WA) 6-1, 6-0; Anderson (WA) d. Sullivan (SCE) 6-3, 7-6 (4); Renn (WA) d. Demarco 7-6 (2), 6-4. Doubles - Walton/Jones (WA) d. A. Huskisson/C. Huskisson (SCE) 7-6 (8), 0-6, 10-6; Jones/Roberton (SCE) d. Holtgren/Howland (WA) 4-6, 7-5, 10-8; Downing/Rinker (SCE) d. Scheffers/Williamson (WA) 6-0, 6-3; Youngberg/Russell (SCE) d. Mann/Onufrock (WA) 6-0, 6-2.

*

St. Charles East 6, Kaneland 2

Singles - Schrepferman (K) d. Spoerl (SCE) 7-5, 6-3; Church (SCE) d. Zwick (K) 6-0, 6-1; Sullivan (SCE) d. Wendling (K) forfeit; Patel (SCE) d. Corirossi (K) 6-2, 6-3. Doubles - Jurcenko/Emmanouil (K) d. Jones/Roberton (SCE) 6-2, 6-1; A. Huskisson/C. Huskisson (SCE) d. Landers/Karolewicz (K) 6-0, 6-0; Downing/Rinker (SCE) d. Dugan/Shoaff (K) 6-0, 6-2; Youngberg/Russell (SCE) d. Michels/Golbeck (K) 6-0, 6-1.

*

Geneva 7, Kaneland 1

Singles - Einck (G) d. Schrepferman (K) 6-4, 6-1; Krueger (G) d. Zwick (K) 6-0, 6-1; Prendergast (G) won by forfeit; Valero (G) d. Corirrosi (K) 6-2, 6-2. Doubles - Jurcenko/Emmanouil (K) d. Hess/Hazel (G) 6-1, 6-1; Leskun/Foster (G) d. Landers/Karolewicz (K) 6-3, 6-3; Fallon/Corta (G) d. Shoaff/Dugan (K) 6-1, 4-6, 10-5; Meister/Barnaba (G) d. Golbeck/Michels (K) 6-2, 6-0.

*

Wheaton Academy 5, Geneva 3

Singles - Einck (G) d. Litfin (WA) 6-0, 6-0; Krueger (G) d. Jagrowski (WA) 6-0, 6-1; Prendergast (G) d. Anderson (WA) 6-4, 6-3; Renn (WA) d. Valero (G) 6-3, 6-3 Doubles - Walton/Jones (WA) d. Hess/Hazel (G) 6-3, 6-2; Holtgren/Howland (WA) d. Leskun/Foster (G) 6-4, 6-1; Scheffers/Williamson (WA) d. Fallon/Corta (G) 6-3, 6-1; Mann/Onufrock (WA) d. Meister/Barnaba (G) 6-0, 6-4.

*

Kaneland 5, St. Charles North 3

St. Charles East 7, Bartlett 1

St. Charles North 7, Bartlett 1

*

Larkin 3, Elgin Academy 2

Singles -- No.1: Yavari (EA) d. Lewellyn 6-2, 6-4.

Doubles -- No.1: Hansana/Matison (L) d. Schwan/May 6-2, 6-2; No.2: Barickman/Skok (EA) d. Sihanath/Shee 6-2,4-6,10-8; No.3: Hildenbrand/Ramirez (L) d. Mastricola/Masnato 6-1, 6-2; No.4: Sin/Holloway (L) d. Stults/Khan 6-1, 6-2.

*

South Elgin 5, Elgin Academy 1

Singles -- No.1: Weaver (SE) d. Yavari 6-4, 6-3; No.2: Lopez (SE) d. Khan 6-0, 6-0; No.3: Seykota (SE) d. Stults 6-0, 6-1.

Doubles -- No.1: Hildebrandt/McCullough (SE) d. May/Schwan 6-3,1-6,10-8; No.2: Barickman/Skok (EA) d. Essex/Waichunas 6-1, 1-6, 10-3; No.3: Hall/Sattler (SE) d. Mastricola/Masnato 6-1, 6-1.

*

Elgin Academy 5, DeKalb 1

Singles -- No.1: Yavari (EA) d. Green 1-6, 6-3, 10-5; No.2: Kelly (D) d. Khan 6-3,6-4; No.3: Forfeit (DeKalb).

Doubles -- No.1: Schwan/May (EA) d. Kelly/Cordero 6-1, 6-0; No.2: Barickman/Skok (EA) d. Catchings/Eaton 6-1, 6-0; No.3: Mastricola/Masnato (EA) d. Mosolino/Cordero 6-2,6-3.

*

Geneva 7, Bartlett 1

Singles -- No.1: Einck (G) d. Dizon 6-0, 6-0; No.2: Krueger (G) d. Thielen 6-0, 6-0; No.3: Prendergast (G) d. Lederer 6-1, 6-1; No.4: Valero (G) d. Patel 6-0, 6-2.

Doubles -- No.1: Gates/Gregorio (B) d. Hess/Hazel 6-3, 6-3; No.2: Leskun/Foster (G) d. Finn/Haider 6-2, 6-2; No.3: Fallon/Corta (G) d. Stevens/Kolano 6-2, 6-1; No.4: Meister/Barnaba (G) d. Schuberth/Desai 6-7 (5-7), 7-6 (7-4), 10-6.

*

St. Charles East 7, Bartlett 1.

St. Charles North 7, Bartlett 1.

*

Carmel quad

team results

1st, Carmel; 2nd, Prospect.

Match finishes

Singles -- No.1: 1st, Prospect, 2nd, Lake Forest Acad.; No.2: 1st, Carmel, 2nd, Lake Forest Acad.; No.3: 1st, Loyola, 2nd, Carmel.

Doubles -- No.1: 1st, Carmel, 2nd, Prospect; No.2: 1st, Lake Forest Acad., 2nd, Prospect; No.3: 1st, Carmel, 2nd, Prospect; No.4: 1st, Prospect 2nd(T), Carmel, Lake Forest Acad., Loyola.

*

Wheeling quad

individual match results

Wheeling 3, Mundelein 2

Singles -- No.1: Majewski (Mun) d. Sikora 6-2 6-1; No.2: G.Markiewicz (Whl) d. Arendt 6-3 6-3; No.3: Aoraha (Whl) d. Cigenik 3-6 0-1 (inj. ret.).

Doubles -- No.1: Jump/McCauley (Mun) d. Fister/Mondakar 6-1 4-6 (10-7); No.2: Lee/A.Markiewicz (Whl) d. Peterson/Cianeiotlo 7-5 6-3.

*

Wheeling 3, Maine West 2

Singles -- No.1: Bricks (MW) d. Sikora 7-5 6-4; No.2: G.Markiewicz (Whl) d. Franke 6-1 6-0; No.3: Aoraha (Whl) d. Yalda 6-0 6-1.

Doubles -- No.1: Andersen/Holubecki (MW) d. Fister/Mondakar 6-7 6-0 (10-7); No.2: Lee/A.Markiewicz (Whl) d. Wicker/Austria 6-1 6-1.

*

Wheeling 4, Elgin 1

Singles -- No.1: Keonavongsa (Elg) d. Sikora 6-0 6-1; No.2: G.Markiewicz (Whl) d. Flores 6-1 6-1; No.3: Aoraha (Whl) d. Bureros 6-0 6-2.

Doubles -- No.1: Fister/Mondakar (Whl) d. Hoberg/Rusenovich 6-2 6-0; No.2: Lee/A.Markiewicz (Whl) d. Sanchez/Tang 6-0 6-0.

*

Share this page
Comments ()
Guidelines: Keep it civil and on topic; no profanity, vulgarity, slurs or personal attacks. People who harass others or joke about tragedies will be blocked. If a comment violates these standards or our terms of service, click the X in the upper right corner of the comment box. To find our more, read our FAQ.