Breaking News Bar
updated: 8/30/2013 12:47 AM

Thursday's girls tennis scoreboard

hello
Success - Article sent! close
 

Thursday's results

*

Conant 6, Elgin 1

Singles -- No.1: Keonavongsa (E) d. Migdal 6-2, 6-2; No.2: Kaminski (C) d. Flores 6-2, 3-6, 10-8; No.3: Lin (C) d. Rusenovich 6-0, 6-1.

Doubles -- No.1: Patel/Ho (C) d. Daravong/Hoberg 7-5, 6-1; No.2: Tawfic/Dhillon (C) d. Tang/Sanchez 6-2, 6-0; No.3: Anderson/Schwichtenberg (C) d. Patel/Vaeza 6-0, 6-0; No.4: Gueta/Gordon (C) d. Ortiz/Datta 6-0, 6-1.

*

Huntley 4, Grayslake Central 3

Singles -- No.1: Tatsuguchi (GC) d. Pietramale 6-1, 6-0; No.2: Ruiz (GC) 6-2, 6-0; No.3: Zador (GC) d. Wyslak 6-1, 6-3.

Doubles -- No.1: Pietrusiak/Funke (H) Schneider/Patel 6-0, 6-3; No.2: Chalas/Rosales (H) d. Adornetto/Mychalovska 6-1, 6-2 ; No.3: Patel/Alvarez (H) d. Barrett/Gately 6-1, 6-1; No.4: Gallegos/Davila (H) d. Vaughn/Love 6-33, 5-7, 6-4.

*

Crystal Lake South 7, Johnsburg 0

Singles -- No.1: Thome (CLS) d. Maggioncalda 6-1, 6-2; No.2: Boorom (CLS) d. Kasprayk 6-1, 6-2; No.3: Rakofsky (CLS) d. Wochiaski 6-1, 6-1.

Doubles -- No.1: Laktash/Rasmussen (CLS) d. Szramek/Molidol 6-1, 6-0; No.2: Bookout/Fetzner (CLS) d. Spears/Altobelli 7-6, 6-3; No.3: Subramanian/Baietto (CLS) d. Bennett/Flebbe 6-1, 7-5; No.4: Mazurek/Smithana (CLS) d. Heuck/Archer 6-4, 4-6 (10-3).

*

Jacobs 6, McHenry 1

Singles -- No.1: Kosy (J) d. B. Goebel 6-1, 6-3; No.2: Buttolph (J) d. L. Goebel 1-6, 6-4, 6-3; No.3: Zalewski (M) d. Halvorson 6-2, 6-3.

Doubles -- No.1: Corbett/Vachio (J) d. Waszak/Dyer 6-3, 6-0; No.2: Nickoley/Kontos (J) d. Raquel/Das-Weeks 6-0, 7-5; No.3: Jackowski/Moders (J) d. Hecht/Howerton 6-1, 6-3; No.4: Bayer/Elliott (J) d. Lentz/Bove 6-0, 6-0.

*

Prairie Ridge 7, Hampshire 0

Singles -- No.1: Schmit (PR) d. Hougland 6-2, 6-1; No.2: Favia (PR) d. Schreiner 6-1, 6-0; No.3: Timm (PR) d. Schultz 6-1, 6-0.

Doubles -- No.1: Kuechenberg/McNally (PR) d. Patthana/Larson 6-0, 6-0; No.2: Steverson/Cox (PR) d. Schoedl/Zilch 6-2, 6-2; No.3: Rice/Asen (PR) d. Eischen/Raad 6-4, 6-1; No.4: Barnes/Dassow (PR) d. Patel/Magalit 6-3, 6-1.

*

Elgin Academy 5, Rockford East 0

Singles -- No.1: Yavari (EA) d. Niermeyer 6-4, 6-2; No.2: Barickman (EA) d. Demerovic 7-5, 6-2.

Doubles -- No.1: Schwan/May (EA) d. N. Htwe/Thaw 7-5, 6-1; No.2: Ivanovich/Skok (EA) d. H. Htwe/Thay 6-2, 6-1; No.3: Mastricola/Peterson (EA) d. Uminga/Greeser 6-4, 6-7 (4), (7-4).

*

WAUCONDA 7, ZION-BENTON 0

Singles -- No. 1: Cabanban (Wauc) d. Tonin 1-6, 6-3, 6-1; No. 2: M. Kleiner (Wauc) d. Cox 6-2, 6-1; No. 3: Brew (Wauc) d. Arenas 6-3, 4-6, 6-2.

Doubles -- No. 1: Sturm/O'Day (Wauc) d. A. Jackola 5-7, 6-4, 6-2; No. 2: Heck/A. Kleiner (Wauc) d. Kersher/Maenna 6-3, 6-1; No. 3: Han Gomoll/Hai. Gomoll (Wauc) d. Simpson/K. Jackola 6-3, 7-6 (7-4); No. 4: Mraz/Stancy (Wauc) d. Gilmore/Rittenhause 6-0, 6-0.

*

LAKE ZURICH 7, SCHAUMBURG 0

Singles -- No. 1: Wilson (LZ) d. Siewskochol 6-2, 6-2; No. 2: Soheil (LZ) d. Zagorski 6-0, 6-0; No. 3: Johnson (LZ) d. Ness 6-1, 6-2.

Doubles -- No. 1: Casey/G. Bendfeldt (LZ) d. Singh/Shope 6-4, 6-1; No. 2: Leahy/S. Bendfeldt (LZ) d. McClure/Uday 7-5, 6-0; No. 3: Han/Ditton (LZ) d. Sriram/Shahi 6-1, 6-1; No. 4: Brodner/Repplinger (LZ) d. Packard/Smith 6-1, 6-0.

*

St. Charles North 6, South Elgin 1

Singles - No. 1: Emma Spellman (SE) d. Corinne hildebrandt 3-6, 4-6; No. 2: Kaity Wolfe (SCN) d. Beth Weaver

7-5, 1-6, 6-3; No. 3: Micaela Mascha (SCN) d. Michelle Lopez 6-0 6-2

Doubles - No. 1: Brittany Rohrsen/Lianne Anderson (SCN) d. McCullough /Seykota 6-2 ,6-3; No. 2: Sarah Oshana/ Dinah Washington 6-0, 6-1; No. 3: Katrina Granke/Marissa Smith (SCN) d. Third/Perevozkina 6-3, 6-0; No. 4: Mackenzie Solomon / Breanne Warner d. Michel/hall 6-2, 6-4

*

Conant 6, ELgin 1

Singles -- No.1: Keonavongsa (Elg) d. Migdal 6-2, 6-2; No.2: Kaminski (Con) d. Flores 2-6, 6-3, 10-8; No.3: Lin (Con) d. Rusenovitch 6-0, 6-1.

Doubles -- No.1: Patel/Oh (Con) d. Daravong/Hoberg 7-5, 6-2; No.2: Tawfic/Dhillon (C0n) d. Kay/Sanchez 6-2, 6-0; No.3: Anderson/Schwichtenberg (Con) d. Patel/Baeza 6-0, 6-0; No.4: Gupta/Goran (Con) Ortez/Dalta 6-0, 6-1.

*

LAKE ZURICH 7, SCHAUMBURG 0

Singles -- No.1: Wilson (LZ) d. Siewskochol 6-2, 6-2; No.2: Soheil (LZ) d. Zagorski 6-0, 6-0; No.3: Johnson (LZ) d. Ness 6-1, 6-2.

Doubles -- No.1: Casey/G.Bendfeldt (LZ) d. Singh/Shope 6-4, 6-1; No.2: Leahy/S.Bendfeldt (LZ) d. McClure/Uday 7-5, 6-0; No.3: Han/Ditton (LZ) d. Sriram/Shahi 6-1, 6-1; No.4: Brodner/Repplinger (LZ) d. Packard/Smith 6-1, 6-0.

*

rolling Meadows 5, Lake Park 2

Singles -- No.1: Barry (RM) d. Kazmirak 6-0, 6-3; No.2: A.Patel (LP) d. Ali 6-0, 2-6 (10-8); No.3: DeSimone (LP) d. Prodanovici 6-4, 6-2.

Doubles -- No.1: A.Kemph/J.Kemph (RM) d. Corliss/Park 6-1, 6-0; No.2: Ali/Czulno (RM) d. Gardocki/M.Patel 4-6, 7-6(6), (10-7); No.3: Cantieri/Dacy (RM) d. Moreth/Aloia 6-4, 6-0; No.4: Sukhbaatar/Smith (RM) d. Muisherjee/Gonnella 2-6, 6-0 (10-7).

*

Naperville Central 10, Metea Valley 2

*

Wheaton Academy 6, Sycamore 1

Singles - No. 1: Ye (Syc) d. Hultgren (WA) 6-2, 6-0; No. 2: Jagrowski (WA) d. Fams (Syc) 6-2, 6-2; No. 3: Liftin (WA) d. Pawola (Syc) 6-1, 6-2.

Doubles - No. 1: Welton/Jones (WA) d. Sullivan/Johnson 6-1 (Syc) 6-1; No. 2: Howland/Scheffers (WA) d. Tritt/Matalonis (Syc) 6-1, 6-1; No. 3: Garrett/Mann (WA) d. Johnson/Cole (Syc) 6-4, 6-0; No. 4: Todd/Williamson (WA) d. Patel/Olson 6-2, 7-6(6).

Share this page
Comments ()
Guidelines: Keep it civil and on topic; no profanity, vulgarity, slurs or personal attacks. People who harass others or joke about tragedies will be blocked. If a comment violates these standards or our terms of service, click the X in the upper right corner of the comment box. To find our more, read our FAQ.