Saturday’s girls cross country scoreboard
Saturday’s summaries
*
At Fox Valley Conference Meet
Emricson Park, 3 miles
TEAM SCORES
1. Jacobs 50, 2. Crystal Lake Central 69, 3. Cary-Grove 100, 4. Prairie Ridge 135, 5. Crystal Lake South 161, 6. Grayslake Central 171, 7. Woodstock 180, 8. McHenry 188, 9. Huntley 220, 10. Johnsburg 239, 11. Dundee-Crown 271, 12. Grayslake North 319, 13. Hampshire 335, 14. Woodstock North 360.
INDIVIDUAL PLACEWINNERS
Top 25 individuals — 1. Van Vlierbergen (Jac) 18:01.6, 2. Opatrny (MCH) 18:18.1, 3. Beattie (Wdk) 18:30.1, 4. Staples (CLC) 18:43.7, 5. Duzey (C-G) 18:54.4, 6. Dagley (CLC) 18:59.5, 7. Fleming (CLC) 19:05.2, 8. Baran (Jac) 19:16.3, 9. Purich (McH) 19:25.1, 10. Lorenz (Jac) 19:26.0, 11. Guiliano (Jac) 19:27.5, 12. Rehberg (GLC) 19:27.6, 13. Gomez (GLC) 19:30.0, 14. Shine (PR) 19:34.2, 15. Pruitt (JBG) 19:43.7;,16. Mitchell (Hunt) 19:45.4, 17. Wagner (PR) 19:49.9, 18. Englund (C-G) 19:55.0, 19. Price (C-G) 19:59.1, 20. Tamburrino (Jac) 20:04.7, 21 Waz (CLS) 20:06.3, 22. Semmen (Wdk), 20:08.1, 23. Kautz (CLC) 20:09.8, 24. Conant (JB) 20:10.0, 25. Lundin (C-G) 20:10.3.
*
Suburban Catholic Conference Meet
at Marmion
TEAM SCORES
Montini 31; St. Francis 60; Rosary 99; Wheaton Academy 110; Aurora Central Catholic 124; Marian Central 139; Aurora Christian 169; Walther Lutheran 228; Chicago Christian 255
TOP 10 INDIVIDUALS
Connelly (Mon) 19:00.8; Roback (SF) 19:22.5; Kitz (Mon) 19:30.6; DiValerio (SF) 19:42.3; Kalisz (Ros) 19:44.4; Liz (ACC) 19:54.1; Makowski (Mon) 19:56.7; Salzbrunn (Mon) 20:02.8; Wert (AC) 20:04.7; Smith (WL) 20:06.0; Koerner (ACC) 20:11.9; Gentile (Mon) 20:12.7; Biggins (MCC) 20:15.2; McShea (SF) 20:21.5; Hallerud (Mon) 20:28.7
*
Upstate Eight Conference Meet
Leroy Oakes Forest Preserve
Team Scores - Valley Division
Lake Park 23; Neuqua Valley 57; Metea Valley 85; Waubonsie Valley 96; Bartlett 138; South Elgin 176; East Aurora 206
Top 15 Finishers - Valley Division
Flanagan (LP) 16:39.2; Cast (MV) 17:39.3; Montalbano (LP) 17:51.5; Ra. Garippo (LP) 17:58.1; Bruner (WV) 18:07.9; Alfano (LP) 18:47.7; Pena (NV) 18:26.8; Costelloe (NV) 18:26.9; Murphy (LP) 18:34.1; Ru. Garippo (LP) 18:34.2; Wilson (WV) 18:36.6; Watkins (Bar) 18:38.5; Penkala (NV) 19:11.7; Gushurst (NV) 19:15.7; Bernat (NV) 19:18.9
*
Mid-Suburban League Conference meet
Hosted by Conant at Busse Woods
TEAM SCORES
Palatine 52, Barrington 58, Schaumburg 84, Fremd 105, Prospect 118, Hoffman Estates 135, Conant 190, Buffalo Grove 226, Hersey 252, Rolling Meadows 268, Elk Grove 288, Wheeling 297.
INDIVIDUAL PLACEWINNERS
Top 25 individuals — 1. Conroy (Bar) 17:28, 2. Kurdej (Sch) 17:33, 3. Ko (BG) 17:43, 4. Wasowicz (Pal) 17:45, 5. Lincoln (Pal) 17:59, 6. Gutt (Sch) 18:02, 7. Reynolds (Bar) 18:03, 8. Breen (Frd) 18:08, 9. Falsey (Sch) 18:13, 10. Poplawski (Pro) 18:14, 11. Cox (Pal) 18:18, 12. Kieliszewski (Pal) 18:24, 13. Simon (Bar) 18:27, 14. Batliner (Bar) 18:29, 15. Moroney (Frd) 18:30, 16. Haile (HE) 18:32, 17. Shoro (Con) 18:36, 18. Higuchi (Frd) 18:38, 19. Getschman (Pro) 18:38, 20. Yosif (Pal) 18:41, 21. Aguirre (HE) 18:44, 22. Tripp (Con) 18:46, 23. Blaisdell (Bar) 18:47, 24. Henk (Pro) 18:48, 25. McPherson (Pal) 18:57.
*
Northeastern Athletic Conference meet
TEAM SCORES
1st, Harvest Christian Acad. 33, 2nd, IMSA 40, 3rd, Christian Live 68.
INDIVIDUAL PLACEWINNERS
Harvest Christian — 2nd, Nelson 20:30, 5th, Richter 21:49, 6th, Ellis 21:58, 9th, Donaldson 22:23, 11th, Sickbert 22:32.
*
At Upstate Eight Conference Meet
Leroy Oakes Forest Preserve, 3 miles
River Division
Team Scores
1. Geneva 35, 2. St. Charles North 52. 3. St. Charles East 65, 4. Batavia 67, 5. Streamwood 135, 6. Elgin 191, 7. Larkin 193.
INDIVIDUAL PLACEWINNERS
Top 15 individuals —1.Scull (SCE) 17:32.7, 2. Altmayer (Gen) 17:49.32, 3. England (SCN) 17:49.6, 4. Nusser (Gen) 17:52.8, 5. Slome (Bat) 18:00.7, 6. Roman (Bat) 18:05.6, 7. Adelman (Gen) 18:18.0, 8. Wessel (SCN) 18:26.9, 9. Olshever (SCN) 18:29.3, 10. Geils (Gen) 18:29.7, 11. Ball (Bat) 18:41.0, 12. Leone (Gen) 18:41.7, 13. Hill (SCE) 18:44.3, 14. Fitmaurice (SCE) 18:46.5, 15. Artman (SCN) 18:55.4
*
At Big Northern Conference Meet
Rock Falls, 3 miles
TEAM SCORES
1. Marengo 16, 2. Winnebago 73, 3. Rock Falls 86, 4. Byron 108, 5. Rockford Lutheran 130, 6. Burlington Central 164, 7. Rockford Christian 194, 8. Richmond-Burton 208, 9. Oregon 226, 10. Harvard 242, 11. Genoa-Kingston 311, North Boon 349.
INDIVIDUAL PLACEWINNERS
Burlington Central — 30. Evans 20:23, 33. Neubauer 20:26, 38. Bush 20:39, 45. Wolf 20:57.