Saturday’s girls tennis scoreboard
Saturday’s results
*
St. Charles East Mary Carlson Invitational
Team standings:
1. Naperville Central 57, 2. Batavia 51, 3. Benet 39, 4. St. Charles East 36, 5. Wheaton North 35, 6. Geneva 32, 7. St. Francis 31, 8. Wheaton Warrenville South 8.
Match results
Championship matches:
Singles - No. 1: 1st: Chen (NC) d. Einck (G) 6-3, 6-2; 3. 3rd Tzakis (Ben) d. McClure (Bat) 6-0, 6-1. No. 2: 1st: Liu (NC) d. Burshtan (WN) 6-2, 6-0; 3rd: Krueger (G) d. Spoerl (SCE) 6-1, 6-1. No. 3: 1st: Goldner (NC) d. Garvin (Bat) 6-0, 6-0. 3rd: Donovan (SF) d. Langer (Ben) 6-1, 6-1. No. 4: 1st: Swarm (NC) d. Smorczewski (Bat) 6-3, 6-0; 3rd: Tsouchios (Ben) d. Li (WN) 6-1, 3-6, 10-6.
Doubles - No. 1: 1st: Mizikar/Cogan (Bat) d. Wilhelm/Telford (Ben) 6-0, 6-2; 3rd. Bedigian/Furukawa (NC) d. A. Huskissson/C. Huskisson (SCE) 0-6, 6-3, 12-10. No. 2: 1st: Roberton/Jones (SCE) d. LeFevre/Unterberg (Bat) 6-4, 6-4; 3rd: Malone/Gallagher (Ben) d. Zhang/Storey (NC) 7-6 (2), 6-4. No. 3: 1st: Lantz/Robinson (Bat) d. Yoon/Girgis (NC) 6-3, 6-4; 3rd: Euhus/Raczek (WN) d. Madigan/Marron (SF) 6-1, 6-1. No. 4: 1st: Downing/Rinker (SCE) d. Apte/Pan (NC) 4-6, 7-5, 6-2; 3rd: Turner/Krella (Bat) d. Euhus/Graham (WN) 6-1, 6-3.
*
Fremd invite
Carmel singles:
No. 1: Thome (CLC) d. Roa 6-6, 6-3, Rao d. Byrne (Fre) 6-1, 6-3, O’Byrne (St.I) d. Rao 6-1, 6-1
No. 2: O’Donnell d. Blinov (GBS) 6-4, 6-4, O’Donnell d. Boorom (CLS) 7-5, 6-0, Favia (PR) d. O’Donnell 6-4, 6-2.
No. 3: Kapelevichd . Rakosfsky (CLS) 6-1, 6-1, Kapelevich d. Lee (GBN) 6-3, 6-4), Timm (PR) d. Kapelevich 6-3, 2-6, 10-7.
Carmel doubles:
No. 1: Kannenberg/Felicelli d. Peterson/McCauley (Mund) 6-1, 6-0, Kannenberg/Felicelli d. Prairie Ridge 6-0, 6-4, Kannenbeg/Felicelli d. Dragoytchev/Chepurda (GBS) 7-6 (4), 7-6 (5),
No. 2: Sullivan/Bowel d. Zhang/Freeman (Fre) 4-6, 7-6 (5), 11-9, Marr/Keller (GBN) d. Sullivan/Bowles 6-2, 6-2, Sullivan/Bowles d. McPherrin/Braxtor 6-2, 6-1.
No. 3: Firnbach/Healy d.Geannopilos/Ehfeid (St.I) 6-1, 6-1, Firnbach/Healy d. Mazurek/Ftezner 6-3, 6-2, Hensley/Sonneborn (GBN) d. Fibach/Healy 6-3, 6-2.
No. 4: Warkentein/Falkstrom d. Chatas/Bernard 7-6 (8), 5-7, 10-6, Ressler/Gospodinov (GBN) d. Warkenthein 6-2, 6-4, Warkenthein/Falkstrom d. Leahy/Chen 7-5, 6-4.
*
Grayslake Central/Grayslake North invitational
TEAM SCORES
1. Grayslake Central 29; 2. Wheeling 25; 3. Grayslake North 24; 4. Antioch 22; 5. Oak Lawn 18; 6. Round Lake 13; 7. Waukegan 10.
INDIVIDUAL RESULTS
Singles
No. 1: Title: Fletcher (OL) d. Sikora (Whl) 6-1, 6-0; Third: Tatsuguchi (GC) d. Moran (GN) 6-2, 6-2.
No. 2: Title: Ruiz (GC) d. G.Markiewicz (Whl) 4-6, 7-6 (7-3), 10-8; Third: Kotwica (OL) d. Christiansen (GN) 6-0, 6-3.
Doubles
No. 1: Title: Petty-Donovan (Ant) d. D.Aviles-M.Aviles (RL) 6-1, 6-2; Third: Dole-Crutcher (GN) d. Fister-Mondkar (Whl) 6-2, 6-1.
No. 2: Title: Mykhaylovska-Adronetto (GC) d. Gantz-Karpiel (Ant) 6-1, 6-1; Third: Williams-Collins (GN) d. Waukegan 6-2, 6-0.
No. 3: Title: Love-Patel (GC) d. Dudek-Szini (GN) by inj. default; Third: Murphy-Kalash (War) d. Oak Lawn 6-1, 6-1.
*
Triad invitational
team scores
Triad 31, Springfield Sacred Heart-Griffin 27, Rolling Meadows 26, Rockton Hononegah 19, Edwardsville 18, Quincy Notre Dame 8, Alton 8, Mascoutah 7.
*
rolling meadows individual winners
Singles — No.1: 3rd, Norris (Hon) d. Barry (RM) 4-6, 6-1 (10-8); No.2: 3rd, Cadagin (Edvl) d. Czulno (RM) 6-2, 6-4.
Doubles — No.1: 1st, A.Kemph/J.Kemph (RM) d. Foppe/Steiner (Triad) 6-3, 6-2; No.2: 5th, Davis/Rohrer (Hon) d. F.Ali/S.Ali (RM) 6-0, 6-2; No.3: 1st, Cantieri/Dacy (RM) d. Simmons/Trapp (Triad) 7-6(5), 6-4.
*