Cook County scoreboard for Wednesday, Oct. 10
To report scores:
Coaches, please report all scores to the Daily Herald Cook County office by e-mailing prepsports@dailyherald.com.
Girls volleyball
Wednesday's results
Leyden d. Elmwood Park 25-10, 25-11
Attack: Ley: Corral 4k, Bravo 5k, Kowalik 4k;
Blocks: Ley: Dugalic 4, Serving: Ley: Corral 2a;
HigHland Park d. Maine West 25-20, 25-20
Attack: MW: Olson 4k, Dugalic 4k;
Setting: MW: Block 10 ast;
Digs: MW: Johnson 6;
Blocks: MW: Dugalic 4.
Upcoming events
Today
Boys soccer
Fremd at Buffalo Grove (Mid-Suburban League championship), 7 p.m.
Leyden at Wheaton North, 6:30 p.m.
Von Steuben at Maine West, 7 p.m.
Girls swimming
Conant at Hoffman Estates, 4:45 p.m.
Fremd at Barrington, 5 p.m.
Prospect at Buffalo Grove, 4:45 p.m.
Rolling Meadows at Hersey, 4:45 p.m. (Prospect pool)
Schaumburg at Palatine, 4:45 p.m.
Wheeling at Elk Grove, 4:45 p.m.
Leyden at Hinsdale South, 5 p.m.
Girls volleyball
Barrington at Palatine, 6 p.m.
Buffalo Grove at Rolling Meadows, 6 p.m.
Elk Grove at Prospect, 6 p.m.
Hersey at Wheeling, 6 p.m.
Hoffman Estates at Conant, 6 p.m.
Schaumburg at Fremd, 6 p.m.
Chicago Latin at St. Viator, 6:15 p.m.
Christian Heritage, Lake Forest Acad. at Christian Liberty, 5:30 p.m.
FRIday, October 12
Football
Barrington at Schaumburg, 7:30 p.m.
Buffalo Grove at Elk Grove, 7:30 p.m.
Fremd at Hoffman Estates, 7:30 p.m.
Hersey at Rolling Meadows, 7:30 p.m.
Palatine at Conant, 7:30 p.m.
Wheeling at Prospect, 7:30 p.m.
Leyden at Hinsdale South, 7:30 p.m.
Highland Park at Maine West, 7 p.m.
St. Patrick at St. Viator, 7 p.m.
Boys soccer
Highland Park regional
Rolling Meadows at Round Lake, 6 p.m.
Glenbrook North regional
Schurz at Hersey, 5 p.m.
Others
St. Viator at Benet, 4:30 p.m.
Boys golf
IHSA State meet
Class 3A at The Den at Fox Creek Golf Course, 9 a.m.
Class 2A at Weibring Golf Course, 9 a.m.
Girls golf
IHSA State meet at Hickory Point GC, 9 a.m.
Girls swimming
Highland Park at Maine West, 5 p.m.
Girls tennis
Jacobs sectional
Glenbrook South sectional
Highland Park sectional
Lake Park sectional
Oak Park-River Forest sectional
Stevenson sectional
Girls volleyball
Glenbard East tournament (Barrington, Schaumburg), 5 p.m.
Maine West invitational (Conant, Hoffman Estates, Palatine, Wheeling), 5 p.m.
Saturday, October 13
Boys cross country
Mid-Suburban League Championships at Prospect, 11:30 a.m.
Central Suburban League conference meet at Deerfield, 8:30 a.m.
ESCC Championships, 8 a.m. (Melas Park)
NAC Championships, 9 a.m.
Boys golf
IHSA State neet at The Den at Fox Creek Golf Course, 9 a.m.
Boys soccer
Schaumburg regional
Conant at Schaumburg, 10 a.m.
Hoffman Estates regional
WW South at Elk Grove, 6 p.m.
Libertyville regional
Palatine at Lake Forest, 12:30 p.m.
Others
Leyden at St. Ignatius, 12 p.m.
Girls cross country
Mid-Suburban League Championships at Prospect, 12 p.m.
ESCC Championships at St. Viator, TBA (Melas Park)
NAC Championships, 9 a.m. TBA
Girls golf
IHSA State meet at Hickory Point GC
Girls swimming
Evanston invitational (Barrington, Prospect), 10:30 a.m.
Glenbrook South relays (Fremd), 12 p.m.
Maine East invitational (Leyden, Hoffman Estates), 9 a.m.
Maine South relays (Conant), 11 a.m.
New Trier relays (Barrington), 12 p.m.
Stevenson invitational (Palatine), 1 p.m.
Girls tennis
Maine West, Elk Grove, Prospect, Rolling Meadows at Glenbrook South sectional
St. Viator, Hersey, Buffalo Grove, Fremd, Wheeling at Highland Park sectional
Palatine at Stevenson sectional
Barrington at Jacobs sectional
Conant, Hoffman Estates, Schaumburg at Lake Park sectional
Girls volleyball
Elgin invitational (Leyden), 8 a.m.
Glenbard East tournament (Barrington, Schaumburg), 8 a.m.
Grayslake North invitational (Fremd), 8:30 a.m.
Maine West invitational (Conant, Hoffman Estates, Palatine, Wheeling), 9 a.m.