Fox Valley scoreboard for Thursday, Dec. 20
Boys basketball
Thursday's results
Woodstock North 49, Harvest Christian 39
Harvest Christian — Young 0 3-4 3, Kasper 3 0-0 7, Boyce 3 0-0 8, Ellett 3 0-0 8, Nohava 4 5-12 13. Totals 13 8-16 39.
Woodstock North — White 0 3-4 3, Zinnen 1 0-0 2, Schaffter 7 1-2 19, Pena 1 0-0 3, Chase 0 2-5 2, Baseggio 3 0-0 5, Jvay 1 0-0 2, Fallaw 2 2-2 6, Brey 3 0-4 7. Totals 18 8-17 49.
3-point baskets: HCA — Boyce 2, Ellett 2, Kasper; WN — Schaffter 4, Pena, Baseggio, Brey.
Girls basketball
Thursday's results
Dundee-Crown 53, Burlington Central 43
Burlington Central — . Totals .
Dundee-Crown — . Totals .
Burlington Central x x x x —xx
Dundee-Crown x x x x —xx
3-point baskets: .
Fouled out: .
Schaumburg Christian 55, Westminster Christian 25
Schaumburg Christian — Csoka 4 0-0 9, Rahn 2 0-0 4, Toth 11 3-3 30, Reid 2 5-6 10. Totals 20 8-9 52.
Westminster Christian — Frens 1 0-0 2, Bickhart 2 1-2 3, Kim 2 0-0 4, Kovachevich 1 0-2 3, Hill 1 0-0 2, G.Schmitt 3 1-2 7. Totals 11 2-6 25.
Schaumburg Christian 9 17 16 13 —55
Westminster Christian 5 4 11 5 —25
3-point baskets: SC — Toth 5, Reid; WC – Kovachevich.
Wrestling
Thursday's results
Burlington Central 53, Hampshire 12
106: Genenz (BC) pinned Kwiatek 1:40; 113: dbl fft; 120: Rivero (H) pinned Underhill 3:04; 126: P. Larson (H) pinned Micelli 5:41; 132: dbl fft; 138: Lim (BC) fft; 145: Adkerson (BC) pinned Mejdrich 4:54; 152: Termini (BC) tec. fall 4:56 N. Larson; 160: Paez (BC) 6-2 dec. Werkmeister; 170: Kang (BC) 11-6 dec. Perez; 182: Uribe (BC) fft; 195: Ross (BC) fft; 220: Ferro (BC) pinned Barnas 1:25; 285: Dubanowski (BC) fft
CL South 36, Cary-Grove 31
103: Castro (CLS) d. Mendez 10-7; 113: Olsen (CLS) p. Velasco 0:33; 120: C. Suyjo (CG) p. Martinez 0:36; 126: Timmons (CLS) p. Immer 1:33; 132: Gruer (CG) p. A. Kitchen 5:41; 138: Z. Kitchen (CLS) p. Rohrback 2:36; 145: Abrams (CG) major d. Duncan 14-1; 152: Moran (CLS) d. P. Suyko 3-0; 160: Peters (CG) d. C. Moore 5-3; 170: McCratic (CG) p. Sivertsen 4:52; 182: Rands (CG) p. Weidner 2:22; 195: J. Moore (CLS) p. Jeschke 5:43; 220: Burburia (CLS) d. Swanson 8-3; 285: Collado (CLS) d. McNeal 3-2.
Upcoming events
Today
Boys basketball
ACC at Chicago Christian, 7 p.m.
Antioch at Burlington Central, 7 p.m.
Mchenry at Cary-Grove, 7 p.m.
CL South at Dundee-Crown, 7 p.m.
Geneva at Batavia, 7 p.m.
Marmion at Brother Rice, 7 p.m.
South Elgin at Bartlett, 7 p.m.
St. Charles East at St. Charles North, 7 p.m.
St. Edward at Guerin Prep, 7 p.m.
Streamwood at West Chicago, 7 p.m.
West Aurora at East Aurora, 7 p.m.
Jacobs at Prairie Ridge, 7 p.m.
Elgin at Larkin, 7 p.m.
Rock Falls at Kaneland, 7 p.m.
Girls basketball
At Libertyville Tournament
Cary-Grove vs. Niles West, 5 p.m.
Streamwood vs. Vernon Hills, 7 p.m.
At Northern Illinois Holiday Classic
CL South vs. Woodstock North at Woodstock North, 6:30 p.m.
Others
South Elgin at Bartlett, 5:30 p.m.
Geneva at Batavia, 5:30 p.m.
Elgin at Larkin, 5:30 p.m.
Sycamore at Hampshire, 7 p.m.
Ottawa at Kaneland, 6 p.m.
St. Charles East at St. Charles North, 5:30 p.m.
West Aurora at East Aurora, 5:30 p.m.
Wrestling
Batavia at Geneva, 7 p.m.
Dundee-Crown, Larkin, Lake Zurich at Wauconda Quad, 6 p.m.
Hope Acadamey at Marmion, 5:30 p.m.
Streamwood, Glenbard East at South Elgin Tri, 5 p.m.
St. Charles North at St. Charles East, 7 p.m.
Streamwood at South Elgin, 5:30 p.m.
York at West Aurora, 6:30 p.m.
Boys swimming
Marmion, St. Charles East at Naperville North, 5 p.m.
Boys bowling
Johnsburg at Huntley, 4:30 p.m.
Girls bowling
Johnsburg at Huntley, 4:30 p.m.
Saturday, dec. 22
Boys basketball
At Marengo EC Nichols Tournament
Harvest Christian vs. Richmond Burton, 10:30 a.m.
Elgin vs. Genoa-Kingston, noon
Hampshire vs. Woodstock North, 4:30 p.m.
At Jacobs Christmas Tournament
Cary-Grove vs. South Elgin, 3 p.m.
Crystal Lake South vs. Payton Prep, 4:30 p.m.
Bartlett vs. Waubonsie Valley, 4:30 p.m.
Chicago King vs. Streamwood, 6 p.m.
Jacobs vs. Grant, 7:30 p.m.
Others
Waukegan at St. Charles East, 6 p.m.
Girls basketball
At Libertyville Tournament
Streamwood vs. Mundelein, 9 a.m.
Cary-Grove vs. Libertyville, 2:30 p.m.
At Northern Illinois Holiday Classic
CL South vs. TBD, TBA
Others
Huntley at McHenry, TBA
Jacobs at Larkin, 12;30 p.m.
Kaneland at Ottawa, TBA
Wrestling
Bartlett at Fenton Triangular, 9 a.m.
Cary-Grove at Barrington Quad, 9 a.m.
CL South at Harlem Dvorak Tournament, 9:30 a.m.
Elgin at Glenbard South Raider Invite, 9 a.m.
Huntley, Jacobs at AL Dvorak Invitational, 9 a.m.
St. Charles East at Marmion Super Duals, 12 p.m.
Girls gymnastics
Geneva at Oswego Panther Invite, 12 p.m.
Boys swimming
Marmion, St. Charles East at Naperville North, 9 a.m.
Wednesday, Dec. 26
Boys basketball
At Wheeling Tournament
Geneva vs. Wheeling, 7:15 p.m.
At Chuck Dayton Classic
Dundee-Crown vs. Byron, 9 a.m.
Huntley vs. Gary Comer, 3:15 p.m.
At Proviso West Holiday Tournament
Larkin vs. Uplift, 11 a.m.
At Plano Christmas Classic
Burlington Central vs. Kaneland, 10:30 a.m.
At East Aurora Classic
ACC vs. Plainfield Central, 1 p.m.
Marmion vs. East Aurora, 6:15 p.m.
At Jacobs Christmas Tournament
South Elgin vs. Marian Central, 9 a.m.
Cary-Grove vs. Rockford Jefferson, 1:30 p.m.
Bartlett vs. Payton Prep, 4:30 p.m.
Crystal Lake South vs. Waubonsie Valley, 6 p.m.
Jacobs vs. Streamwood, 7:30 p.m.
At Hinsdale Central Holiday Classic
St. Charles East vs. Stevenson, 12:30 p.m.
At ICCP/Westmont Christmas Tournament (At Westmont)
St. Edward vs. Phoenix Military, 6 p.m.
At York Jack Tosh Classic
Batavia vs. Elk Grove, 6 p.m.
State Farm Holiday Classic
Aurora Christian vs. Peoria Christian, 9:30 p.m.
Girls basketball
At Montini Holiday Tournament
Geneva vs. Proviso East, 8 a.m.
Huntley vs. Mother McAuley, 9:45 a.m
Batavia vs. Marist, 11:30 a.m.
At D-C Charger Komaromy Christmas Classic
St. Charles North vs. Trinity, 2:30 p.m.
Dundee-Crown vs. Buffalo Grove, 4 p.m.
South Elgin vs. Fenwick, 7 p.m.
Hampshire vs. Stevenson, 8:30 p.m.
At Wheaton North Falcon Holiday Classic
West Aurora vs. Jacobs, 10:30 a.m.
Elgin vs. Willowbrook, 12 p.m.
Glenbrook South vs. St. Charles East, 1:30 p.m.
Bartlett vs. Glenbard North, 3 p.m.
At Dixon Tounament
Burlington Central vs. winner of Dixon/Oregon, 1:30 p.m.
At Lisle Holiday Classic
St. Edward vs. Addison Trail, 5 p.m.
Rosary vs. Chicago Christian, 6:30 p.m.
At Libertyville Tournament
Cary-Grove vs. Conant, 11 a.m.
Streamwood vs. Rolling Meadows, 1 p.m.
Boys bowling
Geneva at Glenbard East, 9 a.m.
Huntley at Boylan Invite, 7:30 a.m.
St. Charles North at Boylan, 9 a.m.
Boys swimming
Brother Rice at Marmion, 1 p.m.
Thursday, Dec. 27
Boys basketball
At Jacobs Christmas Tournament
Bartlett vs. Crystal Lake South, 9 a.m.
Streamwood vs. Grant, 10:30 a.m.
Marian Central vs. Cary-Grove, noon
Chicago King vs. Jacobs, 1:30 p.m.
Rockford Jefferson vs. South Elgin, 4:30 p.m.
At Hinsdale Central Holiday Classic
St. Charles East vs. TBA
At Pontiac Tournament
St. Charles North vs. Danville, 10:30 a.m.
West Aurora vs. Oak Park-River Forest, 9 p.m.
At ICCP/Westmont Christmast Tournament
St. Edward vs. TBA
At York - Jack Tosh Classic
Batavia at York - Jack Tosh Classic
State Farm Holiday Classic
Aurora Christian TBD
AT CLA Shootout
Waldorf v. Westminster, 9:30 p.m.
Westminster v. Sullivan, 5 p.m.
Girls basketball
At Montini Holiday Tournament
Batavia vs. TBA
Geneva vs. TBA
Huntley vs. TBA
At D-C Charger Komaromy Christmas Classic Dundee-Crown vs. TBA
Hampshire vs. TBA
South Elgin vs. TBA
St. Charles North vs. TBA
At Wheaton North Falcon Holiday Classic
Bartlett vs. TBA
Elgin vs. TBA
Jacobs vs. TBA
St. Charles East vs. TBA
At Eisenhower Tournament
Kaneland vs. TBA
West Aurora vs. TBA
At Dixon Tounament
Burlington Central vs. TBA
At Lisle Holiday Classic
Rosary vs. TBA
St. Edward vs. TBA
At Libertyville Tournament
7th place game 9 a.m.
5th place game, 10:30 a.m.
3rd place game, 1 p.m.
Championship game, 2:30 p.m.
Wrestling
Cary-Grove at Palatine Invite, 9 a.m.
Dundee-Crown at Mid-States Wrestling Classic - Whitwater, 8:30 a.m.
Huntley at William Red Schmitt Tournament, 9:30 a.m.
Jacobs at Grant Quad, 8 a.m.
Boys bowling
St. Charles East at Rockford Guilford Invite, 9 a.m.
Streamwood at Junior Gold Pattern Tournament, 9 a.m.
Girls bowling
Huntley at Grayslake North Tournament, 9 a.m.
Boys swimming
Huntley at Boylan Invite, 10 a.m.