Fox Valley scoreboard for Thursday, March 21
Baseball
Thursday's results
Lisle 11, Aurora Central Catholic 10
ACC 101 332 -10-7-8
Lisle 221 102 -11-10-5
2B: ACC - Jeter, Rakas; HR: ACC - Masuras.
Batavia 14, Minooka 10
Minooka 076 001 -14-9-4
Batavia 031 141 -10-11-1
2B: B - King, Yager;
WP: Yager.
Cary-Grove 8, Fremd 0
Fremd 000 000 0 -0-4-1
Cary-Grove 006 020 x -8-7-0
2B: C-G - Kanellakis;
WP: Wenninger.
Dundee-Crown 10, Elk Grove 3
Elk Grove 010 200 -3-6-0
Dundee-Crown 410 05x -10-7-1
2B: EG - Hoffman; D-C - Colon, Lawson; 3B: D-C - Gregory;
WP: Fischer; LP: Singsank.
St. Viator 4, Huntley 2
St. Viator 200 001 1 -4-4-1
Huntley 100 001 0 -2-5-5
2B: StV - Warner, Kmet; H - Rumachik;
WP: Thompson; LP: Sibert.
Addison Trail 9, Larkin 7
Addison Trail 202 140 -9-7-1
Larkin 240 100 -7-10-2
Softball
Cary-Grove 8, Dekalb 7
Cary-Grove 530 000 0 -8-9-1
DeKalb 112 000 3 -7-13-0
2B: C-G - Cruz, Wierczorek; DeK - DeBeau, Warner, Nelson, Lewis; 3B: C-G - Flashing;
WP: Hill; LP: Nelson.
CL South 10, Grayslake North 6
CL South 013 202 2 -10-15-1
Grayslake North 001 130 1 -6-8-1
2B: CLS - Pupillo 2, Sulikowski; GN - Brown, Pozezinski; HR: CLS - Swartz, Kuffel; GN - Pozezinski;
WP: Toniolo; SV: Niketopoulos; LP: Mack.
Fenton 15, Larkin 1 (5 Inn)
Fenton 205 26 -15-12-1
Larkin 000 01 -1-6-4
2B: F - Lozada, Milano; L - Farnsworth; 3B: F - Lozada;
WP: Mendoza; LP: Cronin.
West Aurora 8, Rosary 7
West Aurora 402 011 0 -8-12-2
Rosary 202 102 0 -7-6-2
2B: WA - Marmulijo; R - Hurst, Young; 3B: WA - Erdrich; HR: WA - Zies 2, Drager.
WP: Lundberg; LP: Cappararelli.
Dundee-Crown 8, Streamwood 3
Streamwood 000 020 1 -3-10-0
Dundee-Crown 000 062 x -8-9-1
2B: S - Freedman; D-C - English; 3B: S - Crocilla, Jenig; D-C - Thompson;
WP: Gertz; LP: Crocilla.
Floyd Central, TN 2, South Elgin 1
South Elgin 010 000 0 -1-3-0
Floyd Central 000 020 x -2-4-3
2B: FC - Thomerson; HR: FC - Weddle;
LP: Salazar.
South Elgin 7, East Limestone, TN 4
South Elgin 102 010 3 -7-11-2
East Limestone 002 020 0 -4-7-0
2B: EL - Sowell; 3B: SE - Pollman;
WP: Pollman; LP: Grisham.
Girls soccer
Batavia 1, Naperville North 1
Naperville North 0 1 -1
Batavia 1 0 -1
Scoring: B - Zipse (Holcombe); Goalkeepers: B - Flannagan (2 saves).
Cary-Grove 3, Carmel 0
Carmel 0 0 -0
Cary-Grove 2 1 -3
Scoring: C-G - Stayart (Nielsen), K.Sheehan (Glowinski), Stayart (Jones); Goalkeepers: C-G - M.Sheehan (2 Saves); Schmidt (0 saves).
CL South 3, Hampshire 1
Hampshire 1 0 -1
CL South 1 2 -3
Scoring: H - Dulaca (UA); CLS - Rimer (Langdon), Chudik (Sisler), Chudik (Sisler); Goalkeepers: H - Lamarca (10 saves); CLS - Martin (3 saves).
Conant 6, Dundee-Crown 2
Dundee-Crown 1 1 -2
Conant 3 3 -6
Scoring: C - Rodriguez (Ocampo), Rodriguez (Celarek), Hoye (Mazurek/Madonia), Smeltzer (UA), Mazurek (Smeltzer), Mazurek (UA); Goalkeepers: C - Messerges, Brand.
Boys track and field
At Batavia Bulldog Relays
3200 relay: 1. Oswego East (Wentz, Wiggins, Lange, Wolf) 8:21.47, 2. South Elgin 8:21.83, 3. Glenbard West (Townsend, Johnston, Malek, Hohe) 8:36.07; 800 relay: 1. Batavia (Taylor, Tousana, Koif, Davis) 1:32.27, 2. South Elgin 1:33.45, 3. Oswego East (Battle, Brewer, Miller, Dial) 1:34.87; 1600: 1. East Aurora (Nava, Graham, Stevenson, Rojas) 3:40.39, 2. St. Charles North (DiNatale, Duncan, Aalfs, Arnold) 3:45.19, 3. South Elgin (Todd, Cherwin, Lamb, Hahn) 3:56.62; 1600 relay: 1. Glenbard West (Cavan, Repking, Moody, O'Brien) 10:42.15, 2. DeKalb (Yepiz, Donohue, Castro, Trapp) 11:10.20, 3. Oswego East (Alvarez, Small, Noon, Henz) 11:20.18.
Girls track and field
At Batavia Bulldog Relays
3200 relay: 1. Batavia (Schifferer, Gianfrancesco, O'Brien, Schlenker) 9:32.22, 2. St. Charles East (Abbott, Jackson, Bellizzi, Munoz) 9:53.84, 3. DeKalb (Walstrom, S.Porcoyo, A.Porcayo, Olsen) 10:01.26; 800 relay: 1. West Aurora (Wood, Naylor, Richmond, Miles) 1:45.62, 2. DeKalb (Barwick, Dumas, Walk, Kirkwood) 1:48.01, 3. Wheeling (Knight, Nguyen, Hayes, Rohwedder) 1:48.71; 1600: 1. West Aurora (Wood, Iranloye, Miles, Tomas) 4:25.02, 2. Wheeling (Nguyen, Hayes, Knight, Pierini) 4:26.61, 3. Plainfield East (Ogbuli, Dawson, Anderson, Burkes) 4:29.91; 1600 relay: 1. Palatine (L.Lechowicz, Wimer, Metzo, K.Lechowicz) 12:42.57, 2. Oswego East (Zarembski, Laube, Sim, Ede) 13:03.32, 3. West Aurora (Mayhew, Atkins, Walrath, Tomas) 13:25.75.
Boys volleyball
St. Viator d. Streamwood 25-9, 25-15
Streamwood - Jasso (5 assists), Huizar (2 kills), Martinez (14 digs).
Boys water polo
St. Charles North 17 St. Charles East 0
St. Charles North 6 6 3 2 -17
St. Charles East 0 0 0 0 -0
Scoring: SCN - S. Filipovic 5, Wolff 4, Kalenowski 2, Zoretic, Shah, Allamian, Williams, Buvary, Marlowe.
Girls water polo
St. Charles North 10, St. Charles East 2
St. Charles North 2 5 1 2 -10
St. Charles East 0 2 0 0 -2
Scoring: SCN - Traxler 6, DeVries 2, Engesser, S. Quinn; SCE - Furmanek, Chivari; Goalkeepers: SCN - Coakley (9 saves); SCE - DiCicco (6 saves).
Upcoming events
Today
Baseball
Marist at Marmion, 4:30 p.m.
Wheaton Academy at St. Edward, 4:30 p.m.
Buffalo Grove at South Elgin, 4:30 p.m.
Metea Valley at West Aurora, 4:30 p.m.
Softball
Bartlett at Tennessee Tourney, TBA
Burlington Central at Elgin, 4:30 p.m.
Larkin at CL South, 4:30 p.m.
Nazareth at Kaneland, 4:30 p.m.
South Elgin at Tennessee Invitational, TBA
Yorkville at West Aurora, 4:30 p.m.
Girls soccer
Bartlett at Hoffman Estates, 7 p.m.
Oswego at West Aurora, 4:30 p.m.
Girls lacrosse
Glenbard West at St. Charles East, 6:30 p.m.
Boys track and field
Aurora Christian, Harvest Christian at Illinois Prep Top Times Indoor Classic
Girls track and field
Aurora Christian, Harvest Christian at Illinois Prep Top Times Indoor Classic
Boys tennis
Larkin at Geneva, 4 p.m.
Saturday, March 23
Baseball
Aurora Central Catholic at Monmouth United, TBA
Aurora Christian at Lisle, 11 a.m.
Prospect at Geneva, 11 a.m.
Prairie Ridge at Harvest Christian, 1 p.m.
Huntley at Hononegah, 11 a.m.
Jacobs at Marian Central, 10 a.m.
Kaneland vs. Warren, 6 p.m.
Marmion at Neuqua Valley, 11 a.m.
St. Charles East at Lyons, 11 a.m.
Hoffman Estates at Streamwood, 10 a.m.
Romeoville at West Aurora, 11 a.m.
Softball
Bartlett at Tennessee Tourney, TBA
Huntley at Normal Community (DH), 12 p.m.
South Elgin at Tennessee Invitational, TBA
Girls soccer
Oswego East at Batavia, 12 p.m.
Elgin at Maine West, 10:30 a.m.
Huntley at Palatine, 12 p.m.
Larkin at DeKalb Barb Invite, 10 a.m.
Plainfield North at St. Charles East, 1 p.m.
Boys lacrosse
Schaumburg at Geneva, 1:30 p.m.
Boys track and field
Aurora Christian, Aurora Central Catholic, Burlington Central, Kaneland at Illinois Prep Top Times Indoor Classic, TBA
Girls track and field
Aurora Christian, Aurora Central Catholic, Burlington Central at Illinois Prep Top Times Indoor Classic, TBA
Boys tennis
Cary-Grove Invite, 8 a.m.
Hampshire at Rock Island Invitational, 8:30 a.m.
Boys volleyball
Bartlett at Hoffman Estates Invite, 9 a.m.
Geneva at Oswego East Invite, 8 a.m.
Huntley, Larkin, Rockford East, Grayslake Central Quad, 9 a.m.
Badminton
Glenbard East at Elgin, 9 a.m.
Monday, March 25
Baseball
Sandwich at ACC, 4 p.m.
St. Edward at Aurora Christian, 4:30 p.m.
Batavia at Benet Academy, 11 a.m.
Dundee-Crown at Mundelein at Rent One, 5:30 p.m.
Conant at Geneva DH, 11 a.m.
Sycamore at Hampshire, 1 p.m.
Palatine at Huntley, 10 a.m.
Kaneland vs. Haleyville, 2 p.m.
Kaneland vs. McGill-Toolen, 7 p.m.
St. Charles East at Waubonsie Valley, 11 a.m.
Streamwood at Schaumburg, 10 a.m.
Joliet Central at West Aurora, 11 a.m.
Softball
ACC at West Aurora, 4:15 p.m.
St. Charles East at Burlington Central, 11 a.m.
DeKalb at Geneva DH, 11 a.m.
Hampshire at Schaumburg, 4:30 p.m.
Kaneland at Grand Strand Softball Classic, TBA
Girls soccer
Rosary at Harvest Christian, 4:30 p.m.
Tuesday, March 26
Baseball
Aurora Christian at St. Edward, 4:30 p.m.
Bartlett at Schaumburg, 4:45 p.m.
Cary-Grove at Wauconda, 4:30 p.m.
CL South at Yorkville, 10 a.m.
CL South at Carbondale, 4:30 p.m.
Dundee-Crown at Wauconda at Rent One, 11:30 a.m.
Grant at Dundee-Crown at Rent One, 2 p.m.
Christian Liberty Academy at Harvest Christian, 7 p.m.
Jacobs at Warren, 7 p.m.
Kaneland vs. Bayside Academy, 3 p.m.
St. Charles North at TBA
Conant at South Elgin, 11 a.m.
Oswego at West Aurora, 11 a.m.
Softball
ACC at Rosary, 4:30 p.m.
Kaneland at Grand Strand Softball Classic, TBA
Girls soccer
ACC at Harvest Christian, 4:30 p.m.
Nazareth at Batavia, 6:30 p.m.
Sandwich at Hampshire, 2 p.m.
Boys tennis
Hampshire at Woodstock North, 10 a.m.
Wednesday, March 27
Baseball
Cary-Grove at Warren, 11:30 a.m.
CL South at Wauconda, 9 a.m.
CL South at Murphysboro, 4:30 p.m.
Mundelein at Dundee-Crown at Rent One, 2 p.m.
Geneva at Union City Tenn. Tournament, TBA
Huntley at Boylan, 11 a.m.
Larkin at Glenbard North, 11 a.m.
Kaneland vs. Centrl of Coosa County, 2 p.m.
Kaneland vs. Foley, 4 p.m.
St. Charles North at TBA
Woodstock North at Streamwood, 10 a.m.
Oswego East at West Aurora, 11 a.m.
Softball
Bartlett at Glenbard North, 11 a.m.
West Aurora at Batavia (DH), 10 a.m.
Oswego at Geneva, 4:30 p.m.
Kaneland at Grand Strand Softball Classic, TBA
St. Charles East at Hampshire, 2 p.m.
DeKalb at Streamwood, 10 a.m.
Girls soccer
Huntley Invitational
Rockford Auburn vs. Huntley, 11 a.m.
Boylan vs. Jacobs, 1 p.m.
Others
Plano at ACC, 4:30 p.m.
West Chicago at Hampshire, 12 p.m.
Streamwood at Harlem, 12 p.m.
Thursday, March 28
Baseball
ACC at Chattanooga, TN Central Tournament, TBA
CL South at Prairie Ridge, 1 p.m.
Warren at Dundee-Crown at Rent One, 8 a.m.
Elgin at Schaumburg, 2:30 p.m.
Geneva at Union City Tenn. Tournament, TBA
Harvest Christian at Christian Liberty, 4:30 p.m.
Jacobs at Grant, 10:30 a.m.
Larkin at Rolling Meadows, 11 a.m.
Kaneland vs. Normal West, 12:30 p.m.
Fremd at St. Charles East, 1 p.m.
St. Charles North at TBA
Addison Trail at Streamwood, 10 a.m.
Palatine at South Elgin, 11 a.m.
Softball
Plainfield North at Batavia, 11 a.m.
Geneva at Oswego East, 11 a.m.
Huntley at DeKalb, 4:30 p.m.
Marian Central at Jacobs (DH), 10:30 a.m.
Kaneland at Grand Strand Softball Classic, TBA
Rosary at Riverside-Brookfield, 4:30 p.m.
Streamwood at Stevenson, 8 a.m.
Girls soccer
Huntley Invitational
Jacobs vs. Elgin, 11 a.m.
St. Charles East vs. Huntley, 1 p.m.
Others
Yorkville at Hampshire, 4:30 p.m.
Rosary at IMSA, 4:45 p.m.
Boys tennis
Rockford East at Larkin TBA
Friday, March 29
Baseball
ACC at Chattanooga, TN Central Tournament, TBA
Aurora Christian at Central IL Showcase Tourney vs. Richards, 5:30 p.m.
Bartlett at Dundee-Crown (DH), 11 a.m.
Geneva at Union City Tenn. Tournament, TBA
Jacobs at Sterling-Central Illinois Showcase, 5:30 p.m.
St. Charles North at TBA
St. Edward at Marian Central, 4:30 p.m.
Softball
Batavia at Metea Valley (DH), 11 a.m.
Burlington Central at 2019 KRC Dome Event vs. Mundelein, 8 a.m.
Burlington Central at 2019 KRC Dome Event vs. Metamora, 12 p.m.
Dundee-Crown, West Aurora at Jacksonville - Play the Turf Spring Jamboree, TBA
Kaneland at Grand Strand Softball Classic, TBA
Conant at South Elgin, 11 a.m.
Girls soccer
Huntley Invitational
Elgin vs. Boylan, 11 a.m.
St. Charles East vs. Rockford Auburn, 1 p.m.
Geneva at Parkway Showcase St. Louis, TBA
Boys tennis
Jacobs at Edwardsville Invite, 10 a.m.
Saturday, March 30
Baseball
ACC at Chattanooga, TN Central Tournament, TBA
Aurora Christian, Jacobs at Central IL Showcase Tourney vs. Metamora, 10 a.m.
Bartlett at Lenz Field, TBA
Geneva at Union City Tenn. Tournament, TBA
South Elgin at Huntley, 11 a.m.
Marmion at Oswego, 11 a.m.
Downers Grove South at St. Charles East, 10 a.m.
St. Charles North at TBA
Rolling Meadows at Streamwood, 11 a.m.
Softball
ACC at Somonauk DH, 10 a.m.
Batavia at South Elgin (DH), 11 a.m.
Burlington Central at Geneva, 10 a.m.
Dundee-Crown, West Aurora at Jacksonville - Play the Turf Spring Jamboree, TBA
Huntley vs. Barrington at Barrington Quad, 1 p.m.
Huntley vs. Elk Grove at Barrington Quad, 3 p.m.
Jacobs at Harlem (DH), 10 a.m.
Plainfield Central at Rosary, 10 a.m.
St. Charles East at Moline, 12 p.m.
Girls soccer
Huntley Invitational
Championship game, 11 a.m.
Others
Glenbard South at Bartlett, 1 p.m.
Batavia at Hinsdale Central, 11 a.m.
Geneva at Parkway Showcase St. Louis, TBA
Rosary at West Aurora, 10 a.m.
Boys tennis
Cary-Grove, Huntley at Warren Township Invite, 9 a.m.
Jacobs at Edwardsville Invite, 8:30 a.m.
Boys volleyball
Bartlett, Elgin, Larkin at U-46 Invite, 9 a.m.
Geneva at West Aurora Invite, 8 a.m.
Badminton
Bartlett, Elgin at Rolling Meadows Quad, 8 a.m.