Fox Valley scoreboard for Monday, Feb. 11
Boys basketball
Willowbrook 73, Larkin 62
CL South 62, Marian Central 47
Marian Central - Moscinski 8 0-1 17, Stumpf 2 0-0 6, Hurley 1 2-2 5, Geils 0 0-0 0, Pivnicka 2 2-3 Minneci 3 2-2 9, Allen 0 0-0 0, Shukis 1 1-2 3. Totals 17 7-11 47.
CL South - Coakley 0 0-0 0, Slabakor 0 0-0 0, Grokern 0 2-4 2, Jewson 1 0-0 2, Geske 2 0-1 4, Lawson 4 4-5 12, Fischer 0 0-0 0, Reall 5 1-2 11, Miller 1 0-0 2, Glamoc 6 2-4 16, Haskin 5 2-4 13. Totals 24 11-20 62.
Marian Central 7 17 13 10 -57
CL South 14 15 20 13 -62
3-point baskets: MC - Stumpf 2, Moscinski Hurley, Pivnicka, Minneci; CLS - Glamoc 2, Haskin.
Girls basketball
Prairie Ridge 36, CL South 32
Amboy 51, Aurora Christian 36
Class 4A Geneva regional
No. 18 St. Charles East 60, No. 15 Hoffman Estates 47
St. Charles East - Griffin 0 0-0 0, Kortan 4 3-4 14, Lori 1 0-0 3, Kiefer 2 8-9 12, Shead 1 6-6 8, Hirgta 0 3-4 3, Brown 2 2-2 6, DiOrio 3 1-4 10, Kiefer 2 0-0 4, McCaslin 2 0-0 4. Totals 17 23-30 60.
Hoffman Estates - Oliver 0 0-0 0, Dupart 1 2-2 4, Sturgis 3 0-0 6, Sarullo 1 0-0 3, Mangold 1 0-1 2, Wilson 10 1-1 21, Chukwuyem 5 1-2 11. Totals 21 4-6 47.
St. Charles East 17 14 13 16 -60
Hoffman Estates 14 11 15 7 -47
3-point baskets: SCE - Kortan 3, Lori, Kiefer, DiOrio; HE - Sarullo.
Class 4A Rockford Jefferson regional
No. 8 Huntley 69, No. 10 Rockford East 56
Huntley - Novak 2 1-2 6, Moffett 5 3-3 17, Bowman 0 1-2 1, Guazzo 0 2-2 2, Koop 1 2-2 4, Bower 2 0-0 6, Galante 0 5-6 5, Lucas 0 0-0 0, Nwogu 6 0-1 14, Seng 1 2-4 4, Bigden 4 0-0 8, Brown 1 0-4 2. Totals 22 16-26 69.
Rockford East - Albert 0 1-2 1, Ward 2 10-11 14, Prowell 0 0-0 0, Bergstrom 3 5-6 13, Williams 0 0-0 0, Jameson 10 7-15 27, DeCato 0 1-2 1. Totals 15 24-36 56.
Huntley 20 16 21 12 -69
Rockford East 2 7 23 24 -56
3-point baskets: H - Moffett 4, Bower 2, Nowgu 2, Novak; RE - Bergstrom 2.
Fouled out: RE - Albert.
Class 4A Elgin regional
No. 9 Streamwood 67, No. 10 Elgin 38
Elgin - Troyke 0 0-0 0, Graves 3 11-15 17, Sar. Moskow 5 3-4 13, Chen 0 0-0 0, Harvey 0 1-4 1, Cadney 1 0-0 2, Sab. Moskow 1 2-4 4, Catalon 0 1-2 1, Murray 0 0-0 0, Schubert 0 0-0 0, Mann 0 0-0 0, Garcia-Saltigerald 0 0-0 0, Canlas 0 0-0 0, Morales 0 0-0 0, Caldwell 0 0-0 0. Totals 10 18-29 38.
Streamwood - Mien 4 4-6 12, Veguilla 2 3-4 9, Patel 5 2-2 14, Rojas 1 0-0 2, Hedger 5 2-2 15, Angle 0 0-0 0, Ocampo 0 3-4 3, Kopko 2 2-3 6, Buharewicz 0 0-2 0, DeMarco 0 0-2 0, Santiago 0 0-0 0, Ishikawa 2 0-0 4, Dixon 0 2-2 2. Totals 21 18-28 67.
Elgin 10 7 11 10 -38
Streamwood 11 23 14 19 -67
3-point baskets: S - Hedger 3, Patel 2, Veguilla 2.
Fouled out: S - Rojas.
Class 4A Cary-Grove regional
No. 5 Cary-Grove vs. No. 11 Jacobs, 7:30 p.m. HESS
Jacobs - Calcagno 1 0-0 3, Fessler 1 0-0 3, Slavich 0 0-0 0, Pahl 0 2-2 2, Valledjuli 0 2-2 2, Acevado 0 0-0 0, Garden 1 1-1 3, Schwartz 4 2-3 11, Leitner 3 0-0 8, Sibless 0 1-2 1, Cabusao 0 0-0 0, Sloan 0 0-0 0, Dooley 0 0-0 0. Totals 10 8-10 33.
Cary-Grove - Passaglia 2 4-6 8, Steinkamp 6 1-5 16, Krupa 0 0-0 0, Jannusch 2 6-6 10, Tomasiewicz 1 0-0 2, Csoka 0 0-0 0, Kurth 2 0-0 5, Larry 4 0-0 11, Scheurer 1 0-0 2, Howdeshell 0 4-4 4, Lukowski 2 0-0 4, Sheehan 0 0-0 0. Totals 20 15-21 62.
Jacobs 4 5 13 11 -33
Cary-Grove 13 25 12 12 -62
3-point baskets: J - Leitner 2, Calcagno, Fessler, Schwartz; CG - Steinkamp 3, Larry 3, Kurth.
Class 3A Plano regional
No. 6 ACc 50, No. 9 Rosary 37
ACC - Sebold 0 2-3 2, Fechner 0 0-0 0, Velazquez 2 0-1 5, Cwinski 4 0-0 9, Klein 1 0-0 2, Kosner 4 5-7 14, Anger 8 0-0 16, Hernandez 1 0-0 2. Totals 20 5-7 50.
Rosary - Haertape 2 0-0 6, Olson 2 1-4 5, Cibulskis 4 0-0 8, Ketterman 6 1-2 14, Seger 2 0-2 4. Totals 16 2-8 37.
ACC 16 9 11 14 -50
Rosary 13 2 11 11 -37
3-point baskets: ACC - Velazquez, Cwinski, Kosner; Havertape 2, Ketterman..
Class 3A Kaneland regional
No. 7 St. Edward 58, No. 11 IMSA 32
St. Edward - Duffy 1 0-0 2, K. Ellsworth 0 0-0 0, M. Ellsworth 2 1-2 5, Castro 0 0-0 0, Franco 2 0-0 5, Gonzalez 0 0-0 0, Hicks 2 2-3 6, Biggins 9 1-4 19, Niehaus 4 1-2 9, O'Neill 1 1-2 3, Ortiz 1 0-0 2, Jackson 0 0-0 0, Ottinger 3 0-0 7. Totals 25 6-13 58.
IMSA - Izaguirre 0 3-4 3, Taiwo 1 1-2 3, Brown 8 3-7 20, Quigley 2 0-0 5, Arowolo 0 1-4 1, Ptak 0 0-0 0. Totals 11 8-17 32.
St. Edward 21 16 12 9 -58
IMSA 6 3 9 4 -32
3-point baskets: SE - Franco, Ottinger; I - Quiqley, Arowolo.
Upcoming events
Today
Girls basketball
Class 4A Rolling Meadows regional
No. 7 Lake Park vs. No. 9 Batavia, 7:30 p.m.
Class 4A Geneva regional
No. 2 Geneva vs. No. 18 St. Charles East, 6 p.m.
No. 6 Glenbard West vs. No. 10 St. Charles North, 7:30 p.m.
Class 4A Rockford Jefferson regional
No. 1 Rockford Boylan vs. No. 8 Huntley, 6 p.m.
Class 4A Rockton Hononegah regional
No. 3 Hampshire vs. No. 6 Rockford Auburn, 7:30 p.m.
Class 3A Kaneland regional
No. 4 Kaneland vs. No. 7 St. Edward, 7:30 p.m.
Boys basketball
Richmond-Burton at ACC, 7:30 p.m.
Burlington Central at Marengo, 7 p.m.
Vernon Hills at Cary-Grove, 7 p.m.
Palatine at CL South, 7 p.m.
Geneva at Wheaton North, 7 p.m.
Glenbard South at Larkin, 7 p.m.
Kaneland at Yorkville, 7 p.m.
Marmion at Montini, 7 p.m.
South Elgin at East Aurora, 7 p.m.
St. Charles East at Batavia, 7 p.m.
Glenbard North at St. Charles North, 7 p.m.
Timothy Christian at St. Edward, 7:30 p.m.
Streamwood at Elgin, 7 p.m
West Aurora at Bartlett, 7 p.m.
Hoffman Estates at Hampshire, 7 p.m.
Wednesday, Feb. 13
Boys basketball
Hersey at Jacobs, 7 p.m.
Girls basketball
Class 4A Plainfield North regional
No. 5 West Aurora vs. winner of No. 12 Waubonsie Valley/No. 21 Lemont, 7:30 p.m.
Class 4A Bartlett regional
No. 3 Bartlett vs. winner of No. 14 Addison Trail/No. 19 Glenbard East, 7 p.m.
Class 4A Elgin regional
No. 2 South Elgin vs. winner of No. 9 Streamwood vs. No. 10 Elgin, 6 p.m.
No. 3 Barrington vs. No. 8 Larkin, 7:30 p.m.
Class 4A Cary-Grove regional
No. 1 Dundee-Crown vs. winner of No. 6 Prairie Ridge vs. No. 7 Crystal Lake South, 6 p.m.
No. 4 Crystal Lake Central vs. winner of No. 5 Cary-Grove vs. No. 11 Jacobs, 7:30 p.m.
Class 3A Plano regional
No. 2 Glenbard South vs. winner of No. 6 Aurora Central Catholic vs. No. 9 Rosary, 6 p.m.
No. 3 Burlington Central vs. No. 5 Plano, 7:30 p.m.
Thursday, Feb. 14
Boys basketball
Parkview Christian at Harvest Christian, 7 p.m.
Girls basketball
Class 4A Plainfield North regional
Championship game, 7 p.m.
Class 4A Rolling Meadows regional
Championship game, 7 p.m.
Class 4A Geneva regional
Championship game, 7 p.m.
Class 4A Elgin regional
Championship game, 7 p.m.
Class 4A Cary-Grove regional
Championship game, 7 p.m.
Class 4A Rockton Hononegah regional
Championship game, 7 p.m.
Class 3A Plano regional
Championship game, 7 p.m.
Friday, Feb. 15
Boys basketball
ACC at St. Francis, TBD
Bartlett at Glenbard South, 7 p.m.
Johnsburg at Burlington Central, 7 p.m.
Crystal Lake Central at CL South, 7 p.m.
Lake Park at Geneva, 7 p.m.
Hampshire at Cary-Grove, 7 p.m.
Prairie Ridge at Huntley, 7 p.m.
Jacobs at Dundee-Crown, 7 p.m.
Morris at Kaneland, 7 p.m.
Glenbard East at Larkin, 7 p.m.
St. Francis DeSales at Marmion, 7 p.m.
South Elgin at West Chicago, 7 p.m.
Wheaton North at St. Charles East, 7 p.m.
Batavia at St. Charles North, 7 p.m.
St. Edward at Fenton, 7:30 p.m.
Streamwood at East Aurora, 7 p.m.
West Aurora at Elgin, 7 p.m.
Hinckley Big Rock at Westminster Christian, 7 p.m.
Girls basketball
Class 4A Bartlett regional
Championship game, 7 p.m.
Class 3A Kaneland regional
Championship game, 7 p.m.
Saturday, Feb. 16
Boys basketball
At East UEC/DVC Shootout
South Elgin vs. Neuqua Valley, 2 p.m.
West Aurora vs. Metea Valley, 3:30 p.m.
Others
Jacobs at St. Viator, 4 p.m.
Hampshire at Geneva, 6 p.m.
West Chicago at Huntley, 3:30 p.m.
St. Charles North at Moline, 6:30 p.m.
Burlington Central at Woodstock North, 7 p.m.
Wrestling
State
Boys swimming
St. Charles East sectional
Metea Valley sectional