High school scores for April 8
Monday, Apr 8
Baseball
Addison Trail 11, Morton 1
Barrington 14, Palatine 1
Bartlett 5, Glenbard East 4
Burlington Central 12, Dundee-Crown 2
Conant 6, Fremd 1
Crystal Lake Central 10, Cary-Grove 5
DePaul College Prep 1, St. Francis 0
Downers Grove North 15, Proviso West 2
Geneva 14, Wheaton Warrenville South 10
Glenbard South 17, Elgin 1 (5 Inn.)
Harvest Christian 18, Aurora Christian 8
Hersey 10, Elk Grove 0 (6 Inn.)
Hope Academy 13, St.. Edward 1 (5 Inn.)
Huntley 8, McHenry 3
Jacobs 17, Hampshire 0 (5 Inn.)
Lake Park 13, Batavia 3
Lakes 12, Antioch 5
Larkin 7, West Chicago 4
Leyden 9, Proviso East 2
Libertyville 2, Lake Forest 1
Lyons 15, Glenbard West 4
Metea Valley 10, DeKalb 8
Montini 15, St. Ignatius 0 (5 Inn.)
Mundelein 13, Waukegan 0 (5 Inn.)
Peotone 17, Lisle 10
Prairie Ridge 10, Crystal Lake South 5
Riverside-Brookfield 3, Maine South 1
Rolling Meadows 13, Buffalo Grove 9
St. Charles East 3, Glenbard North 0
St. Laurence 22, Aurora Central Catholic 2
St. Viator 4, Notre Dame 0
Stevenson 12, Warren 2 (6 Inn.)
Wauconda 9, Vernon Hills 6
Westminster Christian 8, Elmwood Park 7
Westmont 2, Beecher 1
Wheaton Academy 5, Timothy Christian 3
Softball
Barrington 10, Rolling Meadows 0 (5 Inn.)
Benet 20, Hinsdale Central 9 (5 Inn.)
Burlington Central 3, Crystal Lake Central 2
Carmel 15, Ridgewood 10
Conant 6, Prospect 5
Elk Grove 26, Hoffman Estates 3 (4 Inn.)
Geneva 4, Yorkville Christian 1
Hersey 10, Schaumburg 0 (5 Inn.)
Lake Park 11, Glenbard West 1 (5 Inn.)
Larkin 25, East Aurora 1 (4 Inn.)
LaSalle Peru 3, Kaneland 2
Libertyville 16, Waukegan 1 (4 Inn.)
Lyons 7, Montini 6
Maine West 10, Highland Park 0 (6 Inn.)
McHenry 4, Dundee-Crown 0
Metea Valley 14, DeKalb 3 (5 Inn.)
Mundelein 11, Stevenson 4
Naperville Central 8, Waubonsie Valley 7
Nazareth 11, Hinsdale South 1 (6 Inn.)
Neuqua Valley 8, Naperville North 1
Palatine 4, Buffalo Grove 2
Peotone 6, Lisle 0
Plainfield South 12, Willowbrook 3
Prairie Ridge 1, Huntley 0
South Elgin 11, Bartlett 1 (5 Inn.)
St. Charles North 13, West Aurora 0
St. Laurence 7, Aurora Central Catholic 5
St. Viator 11, Evanston 8
Warren 4, Lake Zurich 1
Wauconda 34, Round Lake 0 (4 Inn.)
West Chicago 11, Glenbard South 1 (5 Inn.)
Wheaton North 5, Oak Park-River Forest 4
Girls soccer
Libertyville/New Trier Malnati's Classic
Naperville North 1, Evanston 1
Libertyville 5, St. Francis 0
Plainfield North Classic
Glenbard West 2, Morton 0
Hinsdale Central 5, Aurora East 0
South Elgin 1, Geneva 0
Waubonsie Valley 4, Lincoln-Way West 1
Others
Barrington 4, Elk Grove 0
Benet 7, Plainfield East 0
Buffalo Grove 1, Waukegan 0
Evanston 1, Naperville North 1
Highland Park 4, Palatine 0
Johnsburg 2, Grayslake North 1
Maine South 2, Payton 0
Boys track
Crystal Lake Central 91.5, Prairie Ridge 79, Burlington Central 62.5, Dundee-Crown 29
Huntley 73, Jacobs 46.5, Cary-Grove 37.5
Kaneland 122, LaSalle Peru 19
Lake Zurich 74, Warren 69, Lake Forest 43
McHenry 81, Crystal Lake South 53, Hampshire 40
Mundelein 113, Waukegan 23
Stevenson 91, Libertyville 55
Zion-Benton 69, Mundelein 66
Girls track
Hampshire 95, Jacobs 71, Dundee-Crown 17
Kaneland 80, LaSalle Peru 66
Lake Forest 80, Warren 66
Lake Zurich 103, Warren 43
Stevenson 83.5, Libertyville 62.5
Boys lacrosse
Barrington 15, Rolling Meadows 2
Cary-Grove 15, Marian Central Catholic 3
Conant 23, Wheeling 1
Glenbard West 14, Lincoln Way West 3
Hersey 10, Palatine 4
Wheaton North 11, St. Charles North 4
Prospect 11, Schaumburg 10
Girls lacrosse
Barrington 22, Rolling Meadows 2
Hersey 7, Palatine 3
Hoffman Estates 20, Elk Grove 0
Lake Forest 17, Huntley 8
Lyons 12, Montini 11
Minooka 11, Metea/Waubonsie Valley Co-op 10
Stevenson 9, Carmel 6
St. Charles East 16, Naperville North 11
St. Francis 14, Plainfield East 7
Streamwood 9, Rosary 8
York 11, Evanston 9
Boys tennis
Evanston 5, Vernon Hills 2
Glenbard East 6, Willowbrook 1
Boys volleyball
Lake Park d. Rolling Meadows 25-20, 25-12
Maine West d. Maine East 21-25, 25-19, 25-21
Marmion Academy d. St. Viator 25-23, 21-25, 25-23
Mundelein d. Wheeling 25-8, 22-25, 25-15
Oswego East d. Naperville Central 25-13, 25-21
Vernon Hills d. Prospect 25-18, 25-19
Girls water polo
Elk Grove 1, Riverside-Brookfield 0
Libertyville 16, Highland Park 1
Maine East 16, Lake Forest 6
Neuqua Valley 12, Oak Park-River Forest 11
Stevenson 10, Maine West 7
Girls badminton
Evanston 11, Palatine 4
York 12, Vernon Hills 3
Saturday's late results
Softball
Glenbrook North 3, Vernon Hills 1
Vernon Hills 12, Glenbrook North 2
Upcoming
Tuesday, Apr 9
Baseball
Addison Trail at Morton, 4:30 p.m.
Aurora Christian at Chicago Christian, 4:30 p.m.
Christian Liberty at Aledn-Hebron, 4:30 p.m.
Downers Grove North at Proviso West, 4:30 p.m.
Elgin at Streamwood, 7 p.m.
Geneva at Wheaton Warrenville South, 4:30 p.m.
Glenbard North at St, Charles East 4:30 p.m.
Glenbard West at Lyons, 4:30 p.m.
Grant at Grayslake Central, 4:30 p.m.
Grayslake North at Wauconda, 4:30 p.m.
Hinsdale Central at York, 4:30 p.m.
Hinsdale South at Stagg, 4:30 p.m.
Joliet West at West Aurora, 4:30 p.m.
Lake Park at Batavia, 4:30 p.m.
Lakes at Round Lake, 4:45 p.m.
Libertyville at Lake Forest, 4:45 p.m.
Lisle at Peotone, 4:30 p.m.
Loyola Academy at St. Francis, 4:30 p.m.
Maine East at New Trier, 4:45 p.m.
Maine West at Glenbrook South, 4:45 p.m.
Metea Valley at DeKalb, 4:30 p.m.
Mt. Carmel at Aurora Central Catholic, 4:30 p.m.
Mundelein at Waukegan, 4:45 p.m.
Naperville North at Neuqua Valley, 4:30 p.m.
Niles West at Maine South, 4:45 p.m.
North Shore Country Day at Elgin Academy, 4:30 p.m.
South Beloit at Harvest Christian, TBA
St. Edward at Hope Academy, 4:30 p.m.
St. Laurence at Marmion Academy 4:30 p.m.
St. Patrick at Benet, 4:30 p.m.
St. Rita at Montini, 4:30 p.m.
St. Viator at Notre Dame, 4:30 p.m.
Timothy Christian at Wheaton Academy, 4:30 p.m.
Vernon Hills at Evanston, 4:45 p.m.
Warren at Stevenson, 4:45 p.m.
Waubonsie Valley at Naperville Central, 4:30 p.m.
Westminster Christian at Schaumburg Christian, 4:30 p.m.
Westmont at Northridge Prep, 4:30 p.m.
Westosha Central (WI) at Antioch, 4:45 p.m.
Wheaton North at St. Charles North, 4:30 p.m.
Willowbrook at Downers Grove South, 4:30 p.m.
Zion-Benton at Lake Zurich, 4:45 p.m.
Softball
Addison Trail at Maine West, 4:30 p.m.
Antioch at Grayslake Central, 4:45 p.m.
Aurora Christian at Westmont, 4:30 p.m.
Bartlett at Elgin, 4:30 p.m.
Christian Liberty at Alden-Hebron, 4:30 p.m.
DeLaSalle at Aurora Central Catholic, 4:30 p.m.
East Aurora at Fenton, 4:30 p.m.
Fremd at Warren, 4:45 p.m.
Glenbard East at South Elgin, 4:30 p.m.
Glenbard North at Oak Park-River Forest, 4:30 p.m.
Glenbard West at Hinsdale South, 4:30 p.m.
Grant at Grayslake North, 4:45 p.m.
IC Catholic Prep at DePaul College Prep, 5 p.m.
Lake Zurich at Libertyville, 4:45 p.m.
Lakes at Wauconda, 4:30 p.m.
Larkin at West Chicago, 4:30 p.m.
Lisle at Peotone, 4:30 p.m.
Maine South at New Trier, 4:45 p.m.
Metea Valley at Waubonsie Valley, 4:30 p.m.
Naperville Central at Neuqua Valley, 4:30 p.m.
Naperville North at DeKalb, 4:30 p.m.
Niles West at Maine East, 4:45 p.m.
Proviso West at Willowbrook, 4:45 p.m.
South Beloit at Harvest Christian, 4:30 p.m.
St. Charles East at Burlington Central, 4:30 p.m.
St. Edward at St. Viator, 4:30 p.m.
St. Francis at Rosary, 4:30 p.m.
St. Laurence at Montini, 4:30 p.m.
Streamwood at Glenbard South, 4:30 p.m.
Vernon Hills at Niles North, 4:45 p.m.
Wheaton Warrenville South at Hinsdale Central, 4:30 p.m.
Woodlands Academy at Round Lake, 4:45 p.m.
York at Barrington, 4:45 p.m.
Yorkville at West Aurora, 4:30 p.m.
Girls soccer
Antioch at Lakes, 4:30 p.m.
Cary-Grove at Burlington Central, 6 p.m.
Downers Grove South at Willowbrook, 6:30 p.m.
East Aurora at Elgin, 6:30 p.m.
Elmwood Park at Maine West, 6:15 p.m.
Grant at North Chicago, 4:30 p.m.
Hampshire at McHenry, 6 p.m.
Harvest Christian at Westminster Christian, 4:30 p.m.
Highland Park at Lake Zurich, 6:30 p.m.
Hinsdale South at Morton, 6:30 p.m.
Huntley at Crystal Lake Central, 4:30 p.m.
Lisle at Coal City, 4:30 p.m.
Maine East at Rochelle Zell, 5 p.m.
Maine South at Niles West Invite, 5 p.m.
Marengo at Crystal Lake South, 4:30 p.m.
Montini at IC Catholic Prep, 6:30 p.m.
Naperville Central at Neuqua Valley, 4:30 p.m.
Naperville North at DeKalb, 6:30 p.m.
Oak Park-River Forest at York, 6:30 p.m.
Prairie Ridge at Jacobs, 6:30 p.m.
Proviso East at Addison Trail, 6:30 p.m.
Rosary at Montini, 4:30 p.m.
Round Lake at Wauconda, 6:15 p.m.
St. Francis at DePaul College Prep, 5 p.m.
Streamwood, West Aurora, Wheaton North at Lockport Invitational, TBA
Timothy Christian at St. Edward, 4:30 p.m.
Trinity at Aurora Central Catholic, 4:30 p.m.
Wheaton Academy at West Chicago, 6:30 p.m.
Boys track
Bartlett, Elgin, South Elgin, Streamwood at Larkin Throwers Meet, 4:30 p.m.
Buffalo Grove, Heresey at Barrington Triangular, 4:45 p.m.
Carmel, St. Viator at Benet, 4:30 p.m.
Conant, Rolling Meadows at Fremd Triangular, 4:45 p.m.
DeKalb, Waubonsie Valley at Naperville Central, 4:30 p.m.
Downers Grove North at Hinsdale South, 4:30 p.m.
Elgin Academy, Schaumburg Christian at Lake Forest Academy, 3:45 p.m.
Geneva at St. Charles East, 4:30 p.m.
Glenbard North at Batavia, 4:30 p.m.
Harvest Christian at Winnebago, TBA
Hinsdale South Hornet Triangular, 4:30 p.m.
IC Catholic Prep, Wheaton Academy at Marmion Academy, 4:45 p.m.
Lake Park at St. Charles North, 4 p.m.
Lisle at Reed-Custer, 4:30 p.m.
Naperville North, Neuqua Valley at Metea Valley, 4:30 p.m.
Palatine, Schaumburg at Elk Grove Triangular, 4:45 p.m.
Prospect, Wheeling at Hoffman Estates Triangular, 4:45 p.m.
Vernon Hills at Deerfield Quad, 4:30 p.m.
West Aurora at Yorkville, 4:30 p.m.
Westmont at Seneca Meet, 4 p.m.
Wheaton North at Wheaton Warrenville South, 4 p.m.
Girls track
Aurora Christian at Plano Invite, 4:30 p.m.
Bartlett, Elgin, South Elgin, Streamwood at Larkin Throwers Meet, 4:30 p.m.
DeKalb, Naperville Central at Waubonsie Valley, 4:30 p.m.
Dundee-Crown at Kaneland Invite, 10 a.m.
Elgin Academy, Schaumburg Christian at Lake Forest Academy, 3:45 p.m.
Elk Grove, Palatine at Schaumburg Triangualr, 4:45 p.m.
Fremd, Rolling Meadows at Conant Triangular, 4:45 p.m.
Geneva at St Charles East, 4:30 p.m.
Glenbard North at Batavia, 4:30 p.m.
Harvest Christian at Winnebago, TBA
Hoffman Estates, Prospect at Wheeling Triangular, 4:45 p.m.
Lake Park at St. Charles North, 4 p.m.
Lisle at Reed-Custer, 4:30 p.m.
Metea Valley, Neuqua Valley at Naperville North, 4:30 p.m.
Proviso West, York at Glenbard West Triangular, 4:30 p.m.
St. Viator at Carmel, 4 p.m.
West Chicago at East Aurora, 4:30 p.m.
Westmont at Seneca, 4 p.m.
Wheaton North at Wheaton Warrenville South, 4 p.m.
Boys lacrosse
Crystal Lake Central at Hampshire, 6:30 p.m.
Dundee-Crown at Cary-Grove, 6:30 p.m.
Hampshire at Bartlett, 6:30 p.m.
Hinsdale Central at Maine South, 7 p.m.
Huntley at Wheaton Academy, 7 p.m.
Kaneland at Jacobs, 6:30 p.m.
Lakes at Vernon Hills, 5:30 p.m.
Libertyville at Warren, 6:45 p.m.
Marmion Academy at Montini, 6:30 p.m.
Mt. Carmel at IC Catholic Prep, 6:30 p.m.
Riverside-Brookfield at Prospect, 7 p.m.
St. Rita at St. Francis, 5:30 p.m.
Girls lacrosse
Benet at Nazareth, 5 p.m.
Carmel at Marist, 6:30 p.m.
Cary-Grove/Crystal Lake Co-op at Geneva, 6:30 p.m.
Maine South at Vernon Hills, 6:15 p.m.
Oak Park-River Forest at Hinsdale Central, 7 p.m.
St. Viator at Downers Grove North, 6 p.m.
Vernon Hills at Taft, 7 p.m.
Warren at Libertyville, 7 p.m.
Boys tennis
Carmel at Benet, 4:30 p.m.
Conant at Buffalo Grove, 4:45 p.m.
Crystal Lake Central at Cary-Grove, 4 p.m.
Downers Grove North at Hinsdale Central, 4:30 p.m.
Downers Grove South at Addison Trail, 4:30 p.m.
East Aurora at Streamwood, 4:30 p.m.
Elgin Academy at Lake Forest Academy, 4:30 p.m.
Elgin at Glenbard East, 4 p.m.
Elk Grove, Naperville Central at Fremd, 4:45 p.m.
Fenwick at Marmion Academy, 4:30 p.m.
Grant at Grayslake Central, 4:30 p.m.
Grayslake North at Wauconda, 4:30 p.m.
Hoffman Estates at Hersey, 4:45 p.m.
Jacobs at Hampshire, 4 p.m.
Lakes at Round Lake, 4:30 p.m.
Libertyville at Lake Zurich, 4:45 p.m.
Lisle at Riverside-Brookfield, 4:30 p.m.
Loyola Academy at St. Francis, 5 p.m.
Lyons at Glenbard West, 4:30 p.m.
McHenry at Huntley, 4 p.m.
Naperville Central at Fremd, 4:30 p.m.
New Trier at Naperville, 4:30 p.m.
Notre Dame at St. Viator, 4:30 p.m.
Oswego East at Wheaton Academy, 4:30 p.m.
Ottawa at Kaneland, 4:30 p.m.
Prairie Ridge at Crystal Lake South, 4 p.m.
Prospect at Palatine, 4:45 p.m.
Proviso West at York, 4:30 p.m.
Schaumburg at Rolling Meadows, 4:45 p.m.
South Elgin at Larkin, 4:15 p.m.
Warren at Stevenson, 4:45 p.m.
West Aurora at Romeoville, 4 p.m.
West Chicago at Glenbard South, 4:30 p.m.
Wheeling at Barrington, 4:45 p.m.
Willowbrook at Hinsdale South, 4:30 p.m.
Boys volleyball
Addison Trail at Morton, 5:30 p.m.
Antioch at Round Lake, 6 p.m.
Conant at Hoffman Estates, 6 p.m.
Fremd at Schaumburg, 6 p.m.
Glenbard North at Wheaton Warrenville South, 5:30 p.m.
Glenbard South at St. Charles North, 5:30 p.m.
Glenbard West at York, 5:30 p.m.
Grant at Lakes, 6 p.m.
Grayslake Central at Huntley, 6 p.m.
Grayslake North at North Chicago, 6 p.m.
Hinsdale South at Downers Grove South, 5:30 p.m.
Joliet Catholic at Neuqua Valley, 5:30 p.m.
Lake Forest at Libertyville, 6 p.m.
Lake Park at Geneva, 5:30 p.m.
Lake Zurich at Buffalo Grove, 6 p.m.
Larkin at Streamwood, 5:30 p.m.
Leyden at Willowbrook, 5:30 p.m.
Maine West at Vernon Hills, 6 p.m.
Marmion Academy at St. Ignatius, 6 p.m.
Mt Carmel at St. Francis, 6 p.m.
Naperville North at Benet, 5:30 p.m.
Notre Dame at Maine East, 6 p.m.
Palatine at Barrington, 6 p.m.
Proviso West at Hinsdale Central, 5:30 p.m.
South Elgin at Glenbard East, 5:30 p.m.
St. Edward at Hope Academy, 5 p.m.
Warren at Carmel, 6 p.m.
West Chicago at Bartlett, 5:30 p.m.
Wheaton Academy at Timothy Christian, 4:30 p.m.
Wheaton North at St. Charles East, 5:30 p.m.
Boys water polo
Buffalo Grove at Loyola Academy, 6:30 p.m.
Maine East at Vernon Hills, 6 p.m.
Maine South at Glenbrook South, 6:30 p.m.
Metea Valley at Naperville North, 6 p.m.
Mundelein at Lake Forest, 5 p.m.
Naperville Central at St. Charles North, 6 p.m.
Niles West at Maine West, 6 p.m.
Warren at Libertyville, 5 p.m.
Waubonsie Valley at Neuqua Valley, 6 p.m.
York at Fremd, 6 p.m.
Girls water polo
Fremd at York, 6 p.m.
Glenbrook South at Maine South, 6 p.m.
Libertyville at Warren, 6 p.m.
Maine East at Vernon Hills, 5 p.m.
Mundelein at Lake Forest, 6 p.m.
Naperville North at Metea Valley, 6 p.m.
Neuqua Valley at Waubonsie Valley, 6 p.m.
St. Charles East at Rolling Meadows, 5 p.m.
St. Charles North at Naperville Central, 6 p.m.
Girls badminton
Barrington at Palatine, 4:45 p.m.
Buffalo Grove at Rolling Meadows, 4:45 p.m.
Elgin at East Aurora,4:30 p.m.
Elk Grove at Prospect, 4:45 p.m.
Geneva at Glenbard North, 4:30 p.m.
Glenbard East at South Elgin, 4:30 p.m.
Glenbard West at Lyons, 4:30 p.m.
Maine South at Deerfield, 4:45 p.m.
Niles North at Maine West, 4:30 p.m.
Schaumburg at Fremd, 4:45 p.m.
St. Charles East at Lake Park, 4:30 p.m.
St. Charles North at Wheaton Warrenville South, 4:30 p.m.
Streamwood at Larkin, 4:30 p.m.
Vernon Hills at Maine East, 4:45 p.m.
West Chicago at Bartlett, 4:30 p.m.
Wheaton North at Plainfield North, 4 p.m.
Willowbrook at Leyden, 4:30 p.m.