Baseball scoreboard: Wednesday's results
*
Wednesday's results
*
Geneva 3, St. Charles East 1
St. Charles East 010 000 0 -1-2-3
Geneva 002 100 X -3-7-1
2B: SCE: Powers.
WP: Merges (1-1); LP: Cook.
*
vernon hills 15, north chicago 0 (5 inn.)
WP: Paszko.
*
lakes 14, round lake 0 (5 inn.)
Lakes 508 01 -14-13-0
Round Lake 000 00 0-0-2-1
WP: Christensen; LP: Graff.
*
wauconda 5, antioch 4
Antioch 101 101 0 -4-4-3
Wauconda 000 020 3 -5-6-3
2B: Wauc: Harmon, Sefcik; Ant: Slykwa, Geidner.
3B: Wauc: LePage.
WP: Latiolias; LP: Mentone.
*
mundelein 9, lake forest 2
Lake Forest 010 000 1 -2-5-3
Mundelein 101 034 X -9-8-1
2B: Mund: Stricker.
HR: Mund: Dolan.
WP: Brune.
*
prairie ridge 4, grant 0
Prairie Ridge 001 010 2 -4-6-0
Grant 000 000 0 -0-5-0
2B: Grt: Pendley.
LP: Stone.
*
Warren 8, stevenson 7
2B: Warr: Mathieu, Zahn.
WP: Gordon; LP: Stark.
*
libertyville 8, lake zurich 0
Libertyville 011 410 1 -8-7-2
Lake Zurich 000 000 0 -0-5-4
2B: Lib: Govern, Neumann; LZ: Staley.
HR: Lib: Jackson, Lees.
WP: Kimpler; LP: Peterson.
*
lake forest 7, grayslake north 6
Lake Forest 021 310 0 -7-14-4
Grayslake N. 005 001 0 -6-8-3
2B: GN: Deliginnis.
LP: Van Reck.
*
St. Viator 7, carmel 4
Carmel 100 200 1 -4-6-2
St. Viator 002 020 3 -7-9-0
3B: St.V: Dickey.
HR: St.V: Sullivan.
*
Larkin 6, Elgin 3
Elgin 000 101 1 -3-8-5
Larkin 002 022 x -6-8-2
2B: E - Sobeski 2; L - Edgar, Filmore, Gardon. HR: L - Gardon.
WP: Lenz; LP: Palmer.
*
South Elgin 12, Bartlett 2
Bartlett 002 000 -2-4-3
S Elgin 012 045 -12-15-2
2B: B - Zilinsky; SE - Barry, Menken.
3B: SE - Cipriani.
WP: Weiss; LP: Curtis.
*
Hampshire 14, Marengo 7
Hampshire 300 137 0 -14-14-3
Marengo 202 201 0 -7-6-7
2B: H - Kruse, Fleisner; M - Walsweer.
3B: H - Schramm; M - Kissack 2.
WP: Schramm; LP: Henning.
*
St. Charles North 22, Streamwood 1
SCN 456 52 -22-19-0
Streamwood 000 01 -1-4-5
2B: STR - Holota; SCN - Joyce, Wright, Novotney 2, Madsen, Rabin, Simon.
HR: SCN - Madsen.
WP: Hubbe; LP: Seckel.
*
Westminster Chr. 9, Northridge Prep 6
Northridge 003 003 0 -6-5-3
Westminster 603 000 0 -9-11-6
2B: NP - Burch, Kahle; WC - Greene, Mueller, Merlak 2, Weston.
WP: Weston; LP: Reitzel.
*
York 4, Addison Trail 3
Addison Trail 200 001 0 -3-7-3
York 000 030 1 -4-7-0
2B: AT: Peters. Y: Coughlin, Fowler. WP: Polowsky LP: Crandell.
*
Montini 10, Aurora Christian 9
Aurora Christian 008 100 0 -9-10-1
Montini 103 100 5 -10-14-3
2B: AC: Wagner. M: Luka, Lazowski, Pestel, Taylor. WP: Syregelas LP: Barrett.
*
Batavia 15, West Chicago 1
Batavia 340 035 -15-15-1
West Chicago 100 000 -1-5-2
2B: WC: Seidler;
*
Marian Catholic 4, Benet 3
Benet 002 001 0 -3-7-3
Marian Catholic 002 000 2 -4-4-4
WP: Mulhearn LP: Minik.
*
Naperville Central 8, Naperville North 3
Naperville Cent. 112 201 1 -8-8-2
Naperville North 010 110 0 -3-4-7
2B: NC: Clifford, Wegner 2, McMillen 2. NN: Garon, Siebers 2.
WP: Kozlowski LP: Piquino.
*
Neuqua Valley 15, East Aurora 5
East Aurora 003 20 -5-1-3
Neuqua Valley 413 52 -15-16-0
2B: NV: Hutt, Previti, Tesmond. 3B: NV: Vercautren, Tesmond. WP: Waldinger.
*
West Aurora 9, Metea Valley 1
West Aurora 040 301 1 -9-12-0
Metea Valley 000 000 1 -1-9-4
2B: WA: Palmby, Jackson, Rundle. MV: Sfikas. WP: Tunney LP: Janus.
*
Wheaton Warrenville South 5, Lake Park 1
Lake Park 010 000 0 -1-4-2
WW South 002 030 X -5-5-2
LP: Fuchs.
*
St. Francis 8, Marmion 5
St. Francis 042 020 0 -8-12-3
Marmion 200 200 1 -5-13-0
2B: M: Stanke. LP: Young.
*
Illiana Christian 3, Timothy Christian 1
Timothy Christian 001 000 0 -1-6-4
Illiana Christian 000 120 X -3-6-3
2B: IC: Hillegonds, Schaaf. WP: Schaaf LP: Johnson.
*
Waubonsie Valley 7, Glenbard East 0
Waubonsie Vall. 100 510 0 -7-8-1
Glenbard East 000 000 0 -0-2-3
2B: WV: Howicz 2, Spano. GE: Andrews. WP: Neville LP: Heyman.
*
Lisle 5, Westmont 3
Westmont 100 110 0 -3-5-4
Lisle 030 110 0 -5-7-2
2B: W: Rosol, Alisauskis. L: Swedie. HR: W: Donavan. WP: Swedie LP: Melvin.
*
Glenbard North 4, Wheaton North 3
Wheaton North 300 000 000 -3-8-1
Glenbard North 100 002 001 -4-11-3
2B: WN: Colangelo 2, Muehlfelt, Kocher. GN: Orze, Heck, Greenburg. WP: Stokas LP: Nafzinger.
*
Conant 8, Fremd 5
Fremd 100 101 2 -5-7-2
Conant 206 000 x -8-14-2
2B: Fr: Rosman, Hajdukovic; Con: Forte;
3B: Con: Forte;
WP: Mills LP: Smaga.
*
Elk Grove 10, Hersey 0 (6 inn.)
Hersey 000 000 -0-3-0
Elk Grove 101 152 -10-18-0
2B: Her: Dempsey; EG: Wary, Post, O'Connor, Lorenz, Lopez;
WP: Maday LP: Gauditis.
*
Schaumburg 2, Hoffman Estates 1
Hoffman Estates 010 000 0 -1-4-0
Schaumburg 011 000 0 -2-6-1
2B: Sch: Teele, Kiszkowski, Beck;
WP: Bellinger LP: Ward.
*
Barrington 13, Palatine 3 (5 inn.)
Palatine 210 00 -3-7-0
Barrington 300 10x -13-13-1
2B: Pal: Schneberger; Bar: Pfeiffer, Day;
HR: Bar: Coon, Delaurentis, Day, Chapman.
WP: Gosswein LP: Refka.
*
Prospect 14, Wheeling 8
Prospect 300 1 10 0 0 -14-10-5
Wheeling 111 500 0 -8-8-2
2B: Pros: Cavaiani, Piotrowski
HR: Pros: Courtney, Compton, Karz; Wh: Spillane;
WP: Sampson LP: Gaffin.
*
Buffalo Grove 8, Rolling Meadows 7
Rolling Meadows 007 000 0 -7-7-5
Buffalo Grove 003 104 x -8-10-2
2B: RM: Gibson; BG: Pinakidis, Carpinelli, Moran;
WP: Deutsch LP: Dillon.
*
St. Viator 7, Carmel 4
Carmel 100 200 1 -4-6-2
St. Viator 002 020 3 -7-9-0
3B: SV: Dickey;
HR: SV: Sullivan.
WP: Burny LP: Williams.
*
Luther North 7, Christian Liberty Academy 3
Christian Liberty 000 010 2 -3-7-2
Luther North 012 400 x -7-12-3
WP: O Connel LP: Hoffmann.
*
Tuesday's result
Rolling Meadows 9, Buffalo Grove 3
Buffalo Grove 102 000 0 -3-8-1
Meadows 022 401 x -9-11-3
2B: RM: Differding 2, Pavlakis, Laboda, Holm, McNally.
HR: RM: Laboda.
WP: Gibson Sv: Dillon.