Girls tennis: Saturday's results
Saturday's results
*
At Fox Valley Conference Meet
TEAM STANDINGS
1. Jacobs 104, 2. Prairie Ridge 99, 3. Crystal Lake Central 91, 4. Grayslake Central 84, 5. Crystal Lake South 83, 6. Cary-Grove 64, 7. Dundee-Crown 58, 8. Hampshire 57, 9. Grayslake North 56, 10. McHenry 55, 11. Woodstock 53, 12. Huntley 47, 13. Woodstock North 33.
Match results
No. 1 Singles - 1st: Kosy (J) d. Timm (PR) 6-1, 6-1; 3rd: Fedamasu (WD) d. Houghland (HA) 6-2, 2-6, 6-2.
No. 2 Singles - 1st: Steinkamp (J) d. Priesz (PR) 6-0, 6-1; 3rd: Ruiz (GLC) d. Massett (CLC) 6-3, 6-2.
No. 3 Singles - 1st: Boucek (GLC) d. Corbett (J) 6-0, 6-3; 3rd: Johnsey (CLC) d. Anklam (CLS) 7-5, 5-2.
No. 1 Doubles - 1st: Faria/McNally (PR) d. Fox/George (CLC) 6-3, 6-3; 3rd: Vacio/Elliott (J) d. Adornetto/Zador (GLC).
No. 2 Doubles - 1st: Van Bosch/Riddell (PR) d. Mykhaylovska/May (GLC) 7-5, 6-1; 3rd: Jackowski/Moders (J) d. Smithann/Fues (CLS) 6-4, 6-3.
No. 3 Doubles - 1st: Azcui/Toomire (J) d. Kappil/Stevenson (PR) 7-6, 7-5; 3rd: Buerer/Kregel (C-G) d. Patel/Crowley (CLS) 4-6, 6-4, 6-1.
No. 4 Doubles - 1st: Marchetti/Yoon (CLC) d. Kent/Bayer (J) 7-6(7-4), 5-7, 6-3; 3rd: Kopfman/Rasmussen (CLS) d. Ladewig/McEvoy (C-G) 6-2, 6-3.
*
Mid-Suburban League tournament at Schaumburg
team scores
1. Barrington 53, 2. Hersey 46, 3. Fremd 38, 4. Buffalo Grove 36, 5. Prospect 28, 6. Palatine 26, 7. Rolling Meadows 20, 8. Conant 14, 9. Wheeling 13, 10. Elk Grove 8, 11. Schaumburg 4, 12. Hoffman Estates 1.
*
East Suburban Catholic Conference tournament
team scores
1. Carmel 90, 2. Benet 84, 3. Fenwick 83, 4. St. Viator 63, 5. Joliet Catholic 57, 6. Marist 36, 7. Nazareth 32, 8. Providence 31, 9. Marian Central 22, 10. Marion Catholic 11, 11. Bishop McNamara 1
individual results
Singles - No.1: 1st, Minor (Car) d. Bertino (JC) 6-1, 6-0; 3rd, Tzakis (Ben) d. Gutierrez (Fwk) default; consolation, H.Davis (Prov) d. Raslawski (StV) 6-2, 6-1. No.2: 1st,Kapelvich (Car) d. Fakouri (Fwk) 6-3, 4-6, 6-3; 3rd, Dizon (StV) d. McGuigan (Ben) 6-3, 6-3; consolation, S.Davis (Prov) d. Bowe (Mar) 6-0, 7-5.
Doubles - No.1: 1st,Bartley/Telford (Ben) d. Hutchison/Bauer (JC) 6-3, 5-6, 6-2; 3rd, Rao/O'Donnell (Car) d. Cappelli/Grady (Fwk) 6-0, 6-2; consolation, Callahan/Ward (Mar) d. Balas/Panarese (StV) 6-1, 6-1. No.2: 1st,Scheer/Falkstrom (Car) d. Brennan/Sprajcer (Fwk) 4-6, 6-2, 6-1; 3rd, Callahan/Schifer (Ben) d. Finis/Ritchie (StV) 6-3, 7-5; consolation, Plenys/Mullarkey (Naz) d. Gilligan/Foggie (Mar) 6-4, 1-6, 10-6. No.3: 1st,Langer/Enacopol (Ben) d. Vlahos/Walsh (Fwk) 6-4, 6-4; 3rd, Petrovic/DeVito (StV) d. Titus/Margiotta (Car) 6-4, 6-3; consolation, Pieranunzi/Swade (Naz) d. Paolucci/Testin (JC) 7-6 (8), 3-6, 10-6.
*
NSC Meet
team results
1. Stevenson 38, 2. Lake Forest 25, 3. Warren 23, 4. Libertyville 21.5, 5. Lake Zurich 16, 6T. Vernon Hills/Antioch 10.5, 8. Grant 9.5, 9. Wauconda 8.5, 10. Mundelein 7.5, 11. Lakes/North Chicago 2, 13. Zion-Benton 1, 14. Round Lake 0.
individual results
Singles - No. 1: Championship: Kirsch (Stev) d. Bihel (Warr) 6-4, 4-6, 6-3; 3rd place: Schoenberg (Grt) d. Roach (Lib) 6-1, 6-0; No. 2: Championship: Mellia (Warr) d. Manion (Stev) 4-6, 6-3, 6-3; 3rd place: Roman (LF) d. J. Peterson (Mund) 6-3, 6-1.
Doubles - No. 1: Championship: Dong/Taylor (Stev) d. Park/Carlson (LF) 6-2, 6-1; 3rd place: Klein/Blaser (Lib) d. Waterhouse/Schultz (Warr) 6-4, 6-2; No. 2: Championship: Rao/Harvey (Stev) d. Miller/Majman (LF) 6-4, 6-3; 3rd place: Grabowski/Patel (Lib) d. Leahy/Johnson (LZ) 6-0,6-4; No. 3: Championship: Tulchinskaya/Heidkamp (Stev) d. Koppmann/Davidson (LF) 6-0, 6-1; 3rd place: Chen/Struik (Lib) d. Pryhuber/Hilton (LZ) 6-1, 6-1.
*
At Upstate Eight Conference Meet
Valley Division
Team standings
1. Neuqua Valley 88, 2. Glenbard East 65, 3. Waubonsie Valley 55, 4. Metea Valley 54, 5. West Aurora 35, 6. South Elgin 32, 7. Bartlett 11, 8. East Aurora 4.
Match results
Singles - No. 1: 1st: Allen (GE) d. Stankovic (NV) 6-4, 6-2; 3rd: Stefanic (WA) d. Hildebrandt (SE) 6-4, 6-2. No. 2: Pai (NV) d. Derowski (SE) 6-2, 6-0; 3rd: Frauenhoff (WA) d. Khanna (WV) 6-0, 6-1. No. 3: 1st: Covington (NV) d. Kartik-Narayan (MV) 6-4, 6-1; 3rd: Naughton (GE) d. Wright (WA).
Doubles - No. 1: 1st: Hersley/Chen (NV) d. Glavin/Zhu (WV) 6-1, 6-3; 3rd: Wei/Wu (MV) d. Kerndl/Jemini (GE) 6-3, 7-6(7-5). No. 2: 1st: Dart/Sethuramin (NV) d. Sanjay/Motoyama (WV) 6-1, 6-1; 3rd: Heinz/Patel (MV) d. Kurtz/Danin0Cudia (GE) 6-3, 6-0. No. 3: 1st: Wang/Muralis (NV) d. Manam/Zhou (WV) 6-2, 5-7, 6-2; 3rd: Vachlon/Schaub (GE) d. Venkatesan/Mattu (MV) 6-2, 4-6, 6-1. No. 4: 1st: Gerdes/Ramos (NV) d. Bush/Avudajappan (MV) 6-3, 7-5; 3rd: Ahuja/Santilian (WV) d. Roth/Colangelo (GE) 6-3, 6-3.
*
Upstate Eight River Division
Team standings
1. Geneva 35, 2. Batavia 30, 3. St. Charles East 29, 4. St. Charles North 25, 5. Elgin 10, 6. West Chicago 8, 7. Larkin 7, 8. Streamwood 4.
Match results
Singles No. 1 - Einck (G) d. Keonavongsa (E) 6-0, 6-1; Einck (G) d. N. McClure (B) 6-0, 6-0; Einck (G) d. Holloway 6-0, 6-0; Keonavongsa (E) d. Kathaphixje (STR) 6-2, 6-0; Keonavongsa (E) d. Kapetanea 6-0, 6-1; Kathaphixje (STR) d. Gapuz (SCE) 6-2, 6-2; N. McClure (B) d. Nickolson (SCN) 6-2, 6-3.
Singles No. 2 - Krueger (G) d. Turner (B) 6-3, 6-0; Krueger (G) d. Lopez (WC) 6-1, 6-1; Krueger (G) d. Flores 6-0, 6-0; Turner (B) d. Straumann (SCE) 6-2, 6-1; Turner (B) d. Anderson 6-0, 6-0; Straumann (SCE) d. El Rahmany 6-2, 6-3; Lopez (WC) d. Hansen (STR) 6-0, 6-1.
Singles No. 3 - Prendergast (G) d. Jeanes (SCE) 6-1, 7-5; Prendergast (G) d. Shee (L) 6-0, 6-1; Prendergast (G) d. Boeke 6-0, 6-1; Jeanes (SCE) d. K. McClure 6-0, 7-5; Jeanes (SCE) d. Rahman 6-0, 6-0.
*