High school scores for May 10
Baseball
Addison Trail 6, Leyden 1
Bartlett 9, Streamwood 2
Buffalo Grove 10, Schaumburg 0 (6 Inn.)
Burlington Central 4, Huntley 1
Cary-Grove 5, Dundee-Crown 1.
Conant 10, Hersey 3
Crystal Lake Central 9, Hampshire 1
Downers Grove North 6, Lyons 1
Elgin 15, Fenton 4 (6 Inn.)
Elgin Academy 8, Christian Liberty 6
Fenwick 4, St. Francis 3
Grant 14, Round Lake 4 (5 Inn.)
Jacobs 8, Crystal Lake South 7
Joliet Catholic 8, St. Viator 0
Lake Park 5, St. Charles North 1
Libertyville 2, Grayslake Central 1
Montini 7, Harvest Christian 3
Palatine 8, Wheeling2
Riverside-Brookfield 7, Mundelein 3
St. Edward 11, Marian Central Catholic 7
Washington Community 14, Kaneland 3
Wauconda 3, Antioch 1
West Chicago 8, South Elgin 6
Westmont 6, Elmwood Park 3
Willowbrook 8, Whitney Young 2
Softball
Antioch 18, Grayslake North 0
Barrington 13, Palatine 0
Buffalo Grove 11, Dundee-Crown 8
Carmel 11, Zion-Benton 4
Conant 13, Hoffman Estates 2 (5 Inn.)
Elmwood Park 14, Fenton 3 (5 Inn.)
Grayslake Central 11, Glenbrook North 6
Harvest Christian 23, Westmont 3 (4 Inn.)
IC Catholic Prep 9, Pearl City 3
Larkin 16, Streamwood 0 (4 Inn.)
Maine South 11, Highland Park 1 (5 Inn.)
Maine West 9, Vernon Hills 4
Metea Valley 6, Naperville Central 4
Neuqua Valley 5, DeKalb 0
Niles North 16, Maine East 3 (6 Inn.)
Oswego East 6, West Aurora 4
Richmond-Burton 16, St. Edward 1 (4 Inn.)
South Elgin 17, Elgin 2 (4 Inn.)
Stevenson 11, Grant 7
Wauconda 7, Crystal Lake Central 2
Waukegan 22, Round Lake 7 (5 Inn.)
Willowbrook 12, Hinsdale South 4
York 8, Lyons 7
Girls soccer
IHSA Regional Quarterfinals
Class 3A
At Buffalo Grove
Buffalo Grove 3, Wheeling 0
At Elgin
Elgin 7, Streamwood 0
Class 1A
At Rochelle Zell
Rochelle Zell 5, Schaumburg Christian 2
At Timothy Christian
Westmont 6, Islamic Foundation 0
Boys track
CSL North Conference Championships
1. Niles West 143, 2. Highland Park 133, 3. Niles North 121, 4. Maine East 67, 5. Vernon Hills 52, 6. Maine West 36
CSL South Conference Championships
1. New Trier 173, 2. Glenbrook South 112, 3. Evanston 97, 4. Deerfield 74, 5. Glenbrook North 50, 6. Maine South 48
DuKane Conference Championships
1. Batavia 148, 2. Wheaton Warrenville South 138.5, 3. St. Charles North 89, 4. St. Charles East 81, 5. Lake Park 74.5, 6. Wheaton North 69.5, 7. Glenbard North 56, 8. Geneva 44.5
WSC Gold Championships
1. Downers Grove South 150, 2. Willowbrook 123, 3. Morton 110, 4. Hinsdale South 79, 5. Addison Trail 40, 6. Proviso East 36, 7. Leyden 19
WSC Silver Championships
1. Oak Park-River Forest 165, 2. Glenbard West 103, 3. Downers Grove North 90, 4. York 87, 5. Hinsdale Central 49, 6. Proviso West 35, 7. Lyons 29
I-8 Conference Championships
1. Kaneland 194, 2.Sycamore 175, 3.Rochelle 78, 4.Ottawa 41, 5.Morris 36, 6.LaSalle-Peru 22
MSC Conference Championships
1. Riverside-Brookfield 184, 2. Elmwood Park 135, 3. Westmont 120, 4. Ridgewood 102
Girls track
IHSA Sectionals
Class 3A
At Downers Grove North
1. Naperville Central 102, 2. Downers Grove North 99.75, 3. Neuqua Valley 74.5, 4. Plainfield North 74, 5. Yorkville 45.25, 6. Oswego East 44.5, 7. Naperville North 41.75, 8. Plainfield East 32.75, 9. Bolingbrook 30, 9. Hinsdale South 30, 11. Downers Grove South 28, 11. Benet Academy 28, 13. West Aurora 25.5, 14. Oswego 17, 15. Plainfield Central 13, 16. Waubonsie Valley 12, 17. Aurora East 4
At Lake Zurich
1. Barrington 134.5, 2. Lake Zurich 111.5, 3. Warren 59, 4. Antioch 52, 5. Palatine 46, 6. Lakes 43, 7. Grant 42, 8. Fremd 36, 9. Stevenson 33, 10. Grayslake Central 29, 11. Vernon Hills 25, 12. Buffalo Grove 22, 13. Libertyville 19, 14. Mundelein 15, 14. Wauconda 15, 16. Grayslake North 14, 17. Round Lake 6
At Lyons
1. Hinsdale Central 143, 2. Lyons 108, 3. Shepard 87.5, 4. Mother McAuley 79, 5. Marist 65, 6. Stagg 56, 7. Richards 51, 8. Reavis 35, 9. Riverside-Brookfield 24, 10. Oak Lawn 21, 11. Argo 13.5, 12. Morton 13, 13. Eisenhower 5, 14. Curie 1
Class 1A
At Oregon
1. Forreston 101.5, 2. Winnebago 97.75, 3. Oregon 74.5, 4. Rockford Lutheran 74, 5. Rockford Christian 72.25, 6. Lena-Winslow 69, 7. Marian Central 35.25, 8. West Carroll 35, 9. Hinckley-Big Rock 26.5, 10. Harvest Christian Academy 25, 11. Stockton 18, 12. Dakota 16, 13. St. Edward 15, 14. Alden-Hebron 14.25, 15. Schaumburg Christian 13, 16. Elgin Academy 5
Boys lacrosse
Grayslake North 7, Glenbrook South 6
Huntley 17, Cary-Grove 7
Palatine 10, Carmel 3
Girls lacrosse
Cary-Grove/Crystal Lake Co-op 14, Burlington Central 2
Evanston 13, Carmel 2
Montini 9, Latin 6
Mundelein 21, Deerfield 14
Warren 18, Lake Forest Academy 6.
Boys volleyball
Evanston Spring Fling Invite
Marian Catholic d. Grayslake North 25-21, 25-17
Loyola Academy d. St. Charles North 27-25, 25-16
Palatine d. Marian Catholic 25-17, 16-25, 17-15
St. Charles North d. Boylan Catholic 26-24, 25-17
Willowbrook Invite
Glenbard South d. Riverside-Brookfield 25-17, 22-25, 15-11
Plainfield East d. Glenbard South 25-14, 25-20
Hinsdale Central d. Addison Trail 25-18, 20-25, 15-10
Vernon Hills Quad
Glenbrook South d. Vernon Hills 225-19, 20-25, 15-13
Vernon Hills d. Hononegah 25-17, 20-25, 15-10
Vernon Hills d. Plainfield South 25-19, 25-21
Others
Grant d. Warren 25-22, 25-20
Grayslake Central d. Buffalo Grove 25-21, 25-17
Ridgewood d. Montini 25-20, 25-12
St. Patrick d. St. Viator 25-10, 25-21
Boys water polo
IHSA Sectional semifinals
At Glenbrook North
New Trier 16, Loyola Academy 1
Maine South 8, Evanston 6
At Hoffman Estates
Fremd 7, Palatine 4
Schaumburg 8, Hersey 6
At Neuqua Valley
Naperville North 16, Neuqua Valley 8
Naperville Central 17, Hinsdale Central 6
Girls water polo
IHSA Sectional semifinals
At Glenbrook North
Evanston 9, Glenbrook North 5
New Trier 10, Maine West 6
At Hoffman Estates
Hersey 19, Prospect 7
Fremd 12, Conant 4
At Neuqua Valley
Naperville North 10, Waubonsie Valley 2
Metea Valley 7, Naperville Central 4
Girls badminton
IHSA State finals
Local Area Team Standings
1. Fremd 12.0, 2. Stevenson 11.5, 3. Neuqua Valley 10.5, 4. York 9.5, 6. Naperville North 6.0, 8. Metea Valley 5.5, 8. Hinsdale Central 5.5, 10. Maine South 5.0, 10. Vernon Hills 5.0, 13. Naperville Central 4.0, 14. Hoffman Estates 3.5, 14. Glenbard East 3.5, 17. Willowbrook 3.0, 22. Waubonsie Valley 2.5, 22. Libertyville 2.5, 26. Downers Grove North 2.0, 26. Prospect 2.0, 30. Hersey 1.5, 30. Hinsdale South 1.5, 30. Downers Grove South 1.5, 30. Rolling Meadows 1.5, 30. Lake Park 1.5, 39. Buffalo Grove 1.0, 39. Warren 1.0, 39. Palatine 1.0, 39. Wheaton Warrenville South 1.0, 47. Geneva 0.5
Upcoming
Saturday, May 11
Baseball
Brother Rice at Huntley (DH), 10 a.m.
Buffalo Grove at St. Viator, 10 a.m.
Burlington Central at Metea Valley (DH), 10 a.m.
Byron at Aurora Christian (DH), 10 a.m.
Christian Liberty at Alden-Hebron, TBA
Downers Grove North at Morton, 10 a.m.
Downers Grove South at Proviso West, 10 a.m.
Dundee Crown at DeKalb, 10 a.m.
ESCC Championship, TBA
Evanston at Maine East, 11 a.m.
Geneva at St. Charles North, 10 a.m.
Glenbard East at Naperville North, 10 a.m.
Glenbard North at Batavia (DH), 10 a.m.
Glenbard West at Leyden, 10 a.m.
Glenbrook North at Maine West, 10:30 a.m.
Grant at Cary-Grove, 10 a.m.
Grayslake North at Jacobs, 11 a.m.
Harlem at Kaneland, 10 a.m.
Hinsdale South at Hinsdale Central, 10 a.m.
Hoffman Estates at Zion-Benton, 10 a.m.
Lake Park at Wheaton North (DH), 10 a.m.
Lake Zurich at Fremd, 10 a.m.
Lakes at Crystal Lake South, 10 a.m.
Libertyville at Hersey, 10 a.m.
Loyola Academy at Stevenson, 10 a.m.
Maine South at Vernon Hills, 10:30 a.m.
Marian Central Catholic at Timothy Christian, 4:30 p.m.
McHenry at Barrington, 10 a.m.
Mundelein at Antioch, 10 a.m.
Neuqua Valley at Benet (DH), 10 a.m.
Oak Park-River Forest at Willowbrook, 10 a.m.
Prospect at Grayslake Central, 10 a.m.
Proviso East at York, 10 a.m.
Riverside-Brookfield at Wheaton Academy, 10 a.m.
Romeoville at Conant, 10 a.m.
St. Edward at Elgin, 11 a.m.
St. Ignatius at St. Francis, 10:30 a.m.
Walter Payton at IC Catholic Prep, 11 a.m.
West Chicago at Plainfield South (DH), 10 a.m.
Wheaton Warrenville South at St. Charles East, 10 a.m.
Softball
Addison Trail at Naperville North, 11 a.m.
Antioch at Marist, 11 a.m.
Bartlett at Hampshire, 2 p.m.
Bartlett at Woodstock North, noon
Batavia at Oswego (DH), 10 a.m.
Belvidere at Burlington Central, 10 a.m.
Downers Grove North at Providence Catholic, 10 a.m.
Elk Grove at Dundee Crown, 10 a.m.
Glenbard North at Hersey, 11 a.m.
Grayslake Central at Buffalo Grove, 10 a.m.
Hinsdale Central at Sandburg, 10 a.m.
Hinsdale South at Lyons, noon
Huntley at Marist, 11 a.m.
Jacobs at Indian Creek, 2 p.m.
Johnsburg at Lakes, 10 a.m.
Lincoln Park at Maine West, 11 a.m.
Loyola at St. Viator, 10 a.m.
Maine East at Hoffman Estates, 10 a.m.
Montini at Plainfield Central, 11 a.m.
Mundelein at Vernon Hills, 10 a.m.
Naperville Central at Oswego East (DH), 10 a.m.
Plainfield East at Downers Grove South, 10 a.m.
Riverside-Brookfield at York, 10 a.m.
Round Lake at Woodstock, 11 a.m.
St. Edward at Elgin, 11 a.m.
Stevenson at Wauconda, 10 a.m.
Taft at Prospect, 10 a.m.
Walther Christian at Westmont, 10 a.m.
West Chicago at East Aurora, 11 a.m.
Wheaton Academy at West Aurora, 11 a.m.
Wheaton North at Barrington, 10 a.m.
Woodstock North at Hampshire, 10 a.m.
Girls soccer
IHSA Regional Quarterfinals
Class 3A
At Willobrook
Willowbrook vs. DeKalb, 12 p.m.
At Waukegan
Waukegan vs. Hoffman Estates, 10 a.m.
Class 1A
At Oregon
Oregon vs. Rosary, 12 p.m.
Aurora Central Catholic vs. Mendoata, 10 a.m.
At Westminster Christian
Richmond-Burton vs. Harvest Christian, 1 p.m.
St. Edward vs. Westminster Christian, 3:30 p.m.
Boys track
Barrington, Grant, Huntley, Lake Zurich, Prospect at McHenry Invite, 9 a.m.
Boys gymnastics
IHSA State finals
Boys lacrosse
Antioch at Crystal Lake Central, 11:30 a.m.
Barrington at St. Viator, 10 a.m.
Burlington Central at Grant, 11:45 a.m.
Downers Grove South at Metea Valley, 11 a.m.
Geneva at Neuqua Valley, 10 a.m.
Hoffman Estates at Highland Park, 12:20 p.m.
Huntley at Schaumburg, 11 a.m.
Jacobs at St. Charles East, 12 p.m.
Lake Forest Academy at Vernon Hills, 11:30 p.m.
Lockport at Wheaton North, 12 p.m.
Loyola Academy at Glenbard West, 1 p.m.
Marmion Academy at IC Catholic Prep, 4 p.m.
Mundelein at Vernon Hills, 10 a.m.
New Trier at Wheaton Academy, 11:30 a.m.
South Elgin at Prairie Ridge, 10 a.m.
St, Charles North at Hampshire, 12 p.m.
St. Charles East at Jacobs, 12 p.m.
Washington at Naperville North, 10 a.m.
Wheeling at Crystal Lake South, 9 a.m.
York at Lake Forest, 12 p.m.
Girls lacrosse
Downers Grove North at Lockport, 11:45 a.m.
Glenbard West at St. Laurence, noon
Glenbrook North at St. Francis, 11:30 a.m.
Hinsdale Central at Rockford (MI), noon
Libertyville at Barrington, 10:30 a.m.
Mona Shores at Mundelein, 9 a.m.
Neuqua Valley at York, 10 a.m.
Rosary at Huntley, 10 a.m.
St. Charles East at Washington, 12;30 p.m.
St. Viator at Lake Zurich, 9 a.m.
Boys tennis
CSL Conference Championship at Maine East, 8:30 a.m.
ESCC Championship at Benet, TBA
MSL Conference Championships at TBA, 9 a.m.
NSC Championship at Lake Forest, TBD
Upstate Eight Conference Championships, TBA
DuKane Conference Championship, 9 a.m.
FVC Championships, TBD
West Suburban Conference Championships, TBA
Lisle, Wheaton Academy at Timothy Christian Invite, 8 a.m.
Boys volleyball
Addison Trail, Glenbard North, Glenbard South, Hinsdale Central, Larkin, Schaumburg at Willowbrook Invite, 9 a.m.
Barrington at Lincoln-Way West Triangular
Carmel, Huntley, Wheaton Academy at Belvidere North Quad, 10 a.m.
Downers Grove North, Hinsdale South, Naperville North, Wheaton Warrenville South at Richards Invite, 9 a.m.
Mundelein at Round Lake, 11 a.m.
Palatine, Grayslake North at Evanston Invite, 9 a.m.
St. Charles North at Evanston Spring Fling Invite, 9 a.m.
St. Edward, Timothy Christian, IMSA at Marmion Academy Quad, 9 a.m.
Boys water polo
IHSA Sectional finals
Girls water polo
IHSA Sectional finals
Girls badminton
IHSA State finals