High school scores for March 12
Note: Report varsity scores to prepsports@dailyherald.com by 10 p.m.
Tuesday’s scores
Baseball
Addisonn Trail 7, Glenbard West 3
Aurora Central Catholic 6, Newark 2
Barrington 4, Crystal Lake Central 3
Cary-Grove 7, Palatine 6
Deerfield 3, Mundelein 1
Glenbard East 1, Willowbrook 1
Grayslake North 9, Zion-Benton 4
Highland Park 9, Stevenson 3
Lisle 6, Westmont 5
Maine South 6, Fremd 2
Maine West 12, Northridge 2
Marengo 13, Round Lake 0 (5 Inn.)
Schaumburg 7, Dundee-Crown 5
Schaumburg Christian 18, Steinmetz Prep 4
St. Francis 10, Wheaton Academy 7
St. Viator 11, Lake Forest 3
Vernon Hills 4, Lake Zurich 3
West Chicago 8, Hoffman Estates 4
Wheaton Warrenville South 5, Waubonsie Valley 4
Softball
Glenbard East 13, Buffalo Grove 2 (5 Inn.)
Hinsdale South 10, Reavis 8
Newark 6, Aurora Central Catholic 1
Plainfield Central 13, Metea Valley 12
Prairie Ridge 6, Larkin 3
Rolling Meadows 8, Niles North 5
Wauconda 6, Johnsburg 3
West Aurora 11, Waubonsie Valley 8
Girls soccer
Batavia 1, Bartlett 0
Crystal Lake South 6, Grayslake North 4
Deerfield 4, Rolling Meadows 0
DePaul College Prep 7, Maine East 0
Fenwick 5, St. Francis 1
Fremd 1, St. Charles East 1
Glenbrook South 2, Addison Trail 1
Highland Park 3, Buffalo Grove 0
Jacobs 8, Guilford 3
Lake Park 1, Providence Catholic 0
Lakes 3, Richmond-Burton 0
Lemont 2, Willowbrook 0
Leyden 8, Curie 0
Lockport 4, Hinsdale South 2
Metea Valley 2, Oswego 1
New Trier 3, Warren 0
Round Lake 7, Larkin 3
South Elgin 1, Glenbard West 0
St. Charles North 2, Crystal Lake Central 2
St. Viator 7, Woodstock 1
Stevenson 2, Whitney Young 1
Vernon Hills 3, Prairie Ridge 0
Wauconda 4, Johnsburg 0
Wheaton North 3, Glenbard South 0
Boys track
FVC Indoor Championships
1. Huntley 146, 2. Jacobs 48, 3. Crystal Lake Central 47, 4. Burlington Central 46, 5. Cary-Grove 40, 6. Prairie Ridge 39, 7. McHenry 37, 8. Dundee-Crown 35, 9. Hampshire 20, 10. Crystal Lake South 7
Girls track
Glenbard West Triangular
1. Downers Grove North 56, 2. Glenbard West 29, 3. Glenbard South 23
Sycamore Invite
1. Huntley 59, 2. Kaneland 56, 3. Rosary 54, 4. LaSalle-Peru 50, 5. Aurora Central Catholic 48, 6. St. Francis 44, 7. Sycamore 42, 8. Genoa-Kingston 40, 9. Mendota 34, 10. Woodstock North 29, 11. Burlington Central 9
Boys gymnastics
Conant 134.100, Fremd 131.200
Downers Grove North 121.900, Libertyville 92.900
Lyons 151.500, Glenbard West 143.600, Downers Grove North 142.100
Boys lacrosse
Downers Grove South 11, Minooka 3
Glenbard West 15, St. Rita 3
St. Charles North 8, Marmion Academy 2
York 10, Maine South 6
Girls lacrosse
D300 co-op 15, Buffalo Grove 2
Maine South 18, Riverside-Brookfield 2
Boys tennis
Batavia 5, Wheaton Academy 0
Boys water polo
Libertyville 11, Fremd 9
Maine South 14, Deerfield 7
St. Charles North 9, Lockport 7
Waubonsie Valley 12, Naperville Central 9
Girls water polo
Hoffman Estates 14, Elk Grove 7
Lincoln Way West 9, Hinsdale South 1
Naperville North 17, Neuqua Valley 6
York 16, Hinsdale Central 3
Girls badminton
Vernon Hills 12, Libertyville 6
Monday's late results
Monday, March 11
Baseball
Hoffman Estates 6, Hope 5
Lisle 16, Newark 3 (5 Inn.)
Nazareth 2, Timothy Christian 0
Plano 9, Aurora Central Catholic 8
Schaumburg 8, Marengo 5
Softball
Antioch 2, Wheaton North 1
Aurora Central Catholic 21, Plano 1 (4 Inn.)
Barrington 9, Lakes 6
Glenbard East 18, Hoffman Estates 4 (4 Inn.)
Larkin 10, Ridgewood 0 (6 Inn.)
Leyden 12, Maine East 2 (6 Inn.)
Mundelein 8, Palatine 1
Prospect 19, St. Viator 1 (5 Inn.)
Girls soccer
Elk Grove Tournament
Elk Grove 7, Maine West 0
Maine South 4, Taft 1
Others
Downers Grove North 4, Jones 0
Dundee-Crown 4, Round Lake 0
Palatine 3, Mundelein 3
Waubonsie Valley 5, West Chicago 1
Boys lacrosse
Lake Zurich 6, Fremd 5
Schaumburg 19, Prairie Ridge 6
Wheaton North 15, Naperville Central 5
Girls lacrosse
St. Francis 15, Riverside-Brookfield 6
Boys water polo
Rolling Meadows 21, Leyden 7
Lockport 11, Metea Valley 9
Schaumburg 8, Prospect 7
Girls water polo
Rolling Meadows 12, Leyden 8
Metea Valley 20, Lockport 6
Upcoming
Wednesday, March 13
Baseball
Burlington Central at Belvidere North, 4:30 p.m.
Glenbard South at Montini, 4:30 p.m.
Grayslake North at Lake Forest, 4:45 p.m.
Hoffman Estates at Wheaton Academy, 4:30 p.m.
Indian Creek at Westmont, 4:30 p.m.
Leyden at Streamwood, 7 p.m.
Libertyville at Barrington, 4:45 p.m.
Maine West at Rolling Meadows, 4:30 p.m.
Mundelein at Buffalo Grove, 4:30 p.m.
Rockford Boylan at Harvest Christian, 7 p.m.
Round Lake at Richmond-Burton, 4:30 p.m.
Wauconda at Woodstock, 4:30 p.m.
West Aurora at Aurora Christian, 4:30 p.m.
Wheeling at Lincoln Park, 4:45 p.m.
Willowbrook at Bartlett, 6:45 p.m.
Softball
Addison Trail at Hoffman Estates, 4:30 p.m.
Bartlett at Waubonsie Valley, 4:30 p.m.
Benet at Mother McAuley, 4:30 p.m.
Elmwood Park at Wheeling, 4:45 p.m.
Evanston at Stevenson, 4:45 p.m.
Fenton at TF North, 5 p.m.
Glenbard West at Batavia, 4:30 p.m.
Glenbrook South at Schaumburg, 4:45 p.m.
Hinsdale South at Lemont, 4:30 p.m.
Lakes at Crystal Lake Central, 4:30 p.m.
Lane Tech at Maine South, 5 p.m.
Lisle at Plano, 4:30 p.m.
Mundelein at Prospect, 4:45 p.m.
Nazareth at IC Catholic Prep, 4:30 p.m.
South Elgin at Huntley, 4:30 p.m.
St. Charles East at Oswego East, 4:30 p.m.
St. Viator at Rolling Meadows, 4:30 p.m.
Taft at Barrington, 4:45 p.m.
Vernon Hills at Carmel, 4:45 p.m.
York at Fremd, 4:30 p.m.
Girls soccer
Elk Grove Tournament
Maine South vs. Elk Grove, 4:30 p.m.
Taft vs. Maine West, 6:30 p.m.
Others
Burlington Central at Naperville Central, 7 p.m.
Dundee-Crown at Streamwood, 6:30 p.m.
Glenbard North at Leyden, 6:30 p.m.
Grayslake North at Niles North, 7 p.m.
Lake Zurich at Antioch, 6:30 p.m.
Montini at Niles West, 5 p.m.
Timothy Christian at FW Parker, 4:30 p.m.
Boys track
Aurora Central Catholic at Sycamore Gary Egler Invite, 4 p.m.
St. Viator, Wauconda at Stevenson, 4:45 p.m.
Girls track
Downers Grove South at Morton Pole Vault Invite, 4:30 p.m.
Boys gymnastics
Glenbard East, Naperville Central at Glenbard North, 4:30 p.m.
Lake Park Wheaton Warrenville South at Naperville North, 6 p.m.
Palatine at Schaumburg, 6 p.m.
Boys lacrosse
Buffalo Grove at Evanston, 7 p.m.
Cary-Grove at Grayslake North, 7 p.m.
Crystal Lake Central at Wauconda, 5 p.m.
Crystal Lake South at Batavia, 6 p.m.
Glenbrook South at Prospect, 7 p.m.
Grayslake North at South Elgin Tournament, TBD
Marian Central at Carmel, 5 p.m.
Rolling Meadows at Libertyville, 6:15 p.m.
Schaumburg at Waubonsie Valley (Metea Valley), 7 p.m.
St. Charles East at Neuqua Valley, 6:30 p.m.
Girls lacrosse
Benet at Naperville North, 6:30 p.m.
Carmel at Palatine, 6:30 p.m.
Cary-Grove/Crystal Lake Co-op at St. Charles East, 5 p.m.
Crystal Lake Central, St. Charles East at St. Charles North, 5 p.m.
Lane Tech at Warren, 6:30 p.m.
Libertyville at Glenbrook South, 6:15 p.m.
Montini at St Viator, 6 p.m.
Stevenson at Conant, 7 p.m.
Boys tennis
Glenbard East at Schaumburg, 4:30 p.m.
Boys water polo
Buffalo Grove at Schaumburg, 5:45 p.m.
Elk Grove at Palatine, 5:45 p.m.
Hersey at Hoffman Estates, 5:45 p.m.
McHenry at St.Charles East, 5 p.m.
Prospect at Fremd, 5:45 p.m.
Rolling Meadows at Conant, 5:45 p.m.
Wheeling at Barrington, 5:45 p.m.
Girls water polo
Barrington at Wheeling, 5:45 p.m.
Conant at Rolling Meadows, 6:45 p.m.
Fremd at Prospect, 5:45 p.m.
Hoffman Estates at Hersey, 6:45 p.m.
Naperville Central at Lockport, 6 p.m.
Palatine at Elk Grove, 5:45 p.m.
Schaumburg at Buffalo Grove, 5:45 p.m.
St. Charles North at Libertyville, 6 p.m.
Girls badminton
Barrington at Maine South, 5 p.m.
Conant at Glenbard North, 4:30 p.m.
Elgin at Hoffman Estates, 4:45 p.m.
Fenton at Morton, 4;30 p.m.
Geneva at Neuqua Valley Quad, 4:30 p.m.
Glenbard South, St. Charles East, West Aurora at Metea Valley, 4:30 p.m.
Glenbook North at Libertyville, 5 p.m.
Hinsdale Central, Willowbrook at Downers Grove North, 4:30 p.m.
Maine West at Deerfield, 4:45 p.m.
Wheaton North at Oswego, 4:30 p.m.